Skocz do zawartości
Khruk

Ostatnie plazmy LG

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

od świąt próbuję wybrać TV dla brata i jak widać kiepsko mi to idzie, a niestety kończy mi się już czas :(

Przy kupnie swojego TV, podjęcie decyzji zajęło mi raptem kilka dni, kupiłem prawie najtańszą plazmę FullHD, Panasonica TX-P42S30E i po kłopocie.

Teraz jak przeszukuję fora i artykuły, to im więcej czytam tym mam większy mętlik w głowie.

Po zniknięciu plazm z rynku myślałem, że wybór LCD będzie polegał tylko na wyborze wielkości i gadżetów.

No i niestety trafiłem na wątki dotyczące rodzajów matryc, ich zalet i wad, postanowiłem więc poszukać jakiś ostatnich sztuk plazm i trafiłem na ostatki LG w postaci 50PB5600 oraz 50PB660V

Niestety nie znalazłem żadnych sensownych testów tych telewizorów (takich jak na tym forum przeprowadzane są na LCD). Stąd moje pytanie, czy ktoś może intensywniej przyglądał się tym TV? Może przeszukując internet trafił na coś interesującego? A może jednak nie ma sensu pchać się już w ostatnie plazmy LG, z różnych powodów (ktoś może wie jak one wyglądają na tle choćby mojego starego Panasa?).

Ale zacznijmy od początku…

1. Jak duże jest pomieszczenie w którym ma być telewizor ? ~15m2
2. Jak daleko siedzimy od ekranu telewizora ? 2,5-3m
3. Ile osób zasiada przed telewizorem ? 2
4. Czy siedzimy na wprost ekranu czy również bokiem do ekranu - czy kąty są ważne ? da się na wprost ale jest to narożnik więc czasem jak się człowiek położy to odchylenie już jest
5. Telewizor ma stać czy ma wisieć ? stać

6. Jak słońce świeci w pokoju ? z lewej strony, ale są żaluzje
7. Jaki masz obecnie telewizor ? brat nie ma, ja mam Panasa TX-P42S30E
8. Co chcemy aby telewizor posiadał ? w miarę możliwie dobry obraz do każdego rodzaju rozrywki – filmy, gry
9. Jaki sygnał będzie podłączony do telewizora: ( 4K, HD, SD ) ? telewizja naziemna z osiedla
10. Jakie urządzenia będą podłączone do telewizora ? PS4, pendrive/dysk, jak pendrive czasem nie da rady i zajdzie potrzeba to czasem laptop
11. Ile godzin dziennie będzie pracować telewizor ? ciężko stwierdzić, 4h-8h
12. Preferujesz matrycę matową czy błyszczącą ? brak preferencji
13. Jaki rodzaj programów oglądasz najczęściej ? filmy/seriale, rozrywkowe (kulinarne, show, popularnonaukowe)
14. Czy zamierzasz korzystać z internetu na ekranie telewizora ? raczej nie, no może ale chyba przez PS4 wystarczy
15. Czy zamierzasz grać w gry PC / konsola - jeśli tak to ile % dziennie? PS4, może laptop - % jeszcze nie wiem, na razie PS4 jest podpinany pod rzutnik raz w tygodniu na 5h, ale jak będzie na stałe podpięty pod TV to może po trochu w każdy dzień
16. Więcej oglądasz wieczorami czy w dzień ? cokolwiek (telewizja, filmy, gry) i kiedykolwiek (jak coś są żaluzje)

17. Preferencje co do wielkości? 46”-50”
18. Co Cię denerwuje w telewizorach ? słaba czerń, nierówne podświetlenie, brak ostrości, smużenie, brak płynności, itp. J
19. Preferencje co do marki ? brak
20. Czy telewizor ma mieć 3D - jeśli tak to jakie , pasywne czy aktywne ? nie musi
21. Do jakiej maksymalnej kwoty planujesz zakup ? 2000zł z lekką nadpłatą jak będzie taka potrzeba

22. Czy będziesz zainteresowany profesjonalną kalibracją ekranu w celu wyciśnięcia maksymalnych możliwości nowego sprzętu ? raczej nie

A teraz moje spostrzeżenia jakie udało mi się gdzieniegdzie wychwycić :

LG 50PB5600

Ciekawa cena, bo ~1600zł za 50”, można wtedy jeszcze by dokupić dodatkowe lata gwarancji (1, 2, lub 3) za max 300zł co w przypadku wycofania się z tej technologii może nie byłoby złym pomysłem. Sama firma LG jakoś nie słynie z solidności swoich produktów, a za 2-3 lata nie wiem czy ktoś będzie w stanie naprawić nawet drobne usterki w tym TV, tak przynajmniej wymieniliby mi go na jakiś nowy egzemplarz. Ale tak naprawdę to teraz prawie wszyscy producenci jadą na tym, żeby po 2-3 latach kupować nowe – kolega miał Sony z wyższej półki który zepsuł się po 2 latach i 5 dniach, na szczęście kupił go z ekstra dodatkową gwarancją, inny miał Samsunga, który na szczęście 2 tyg. przed upływem 2-letniej gwarancji ;) Dodatkowo gdzieś trafiłem na przypadki, że właśnie ten model LG komuś się wyłączył bez powodu, a potem jeszcze raz i tak coraz częściej aż do ostatecznego zepsucia, po kilkunastu/dziesięciu miesiącach.

Natomiast tym co mnie najbardziej odrzuca w konfiguracji to tylko 1 złącze HDMI, pod które podłączony będzie na stałe PS4, ale jeśli będzie chciał podłączyć laptopa, a będzie zapewne często, to jak długo wytrzyma takie złącze te ciągłe wyciąganie i wkładanie. Myślałem o jakimś splitterze, ale większość opinii mówi o lagach w grach i stracie na jakości obrazu, czy tak jest rzeczywiście, nawet przy jakiś droższych i firmowych? Dodatkowe HDMI wykorzystałby może w przyszłości na Android TV.

A propos właśnie input laga to nie znalazłem informacji jaki on w ogóle jest w tym LG, jak z resztą żadnych innych informacji na temat jakości jego obrazu.

LG 50PB660V

Podobno ten sam panel co w 5600 z dodatkiem Smart i większą ilością złączy, ale różnica w cenie już ponad 500zł (2150) za te dodatki, i nie ma w tym gwarancji 5letniej. Czy porównując te oba modele warto jest dopłacić dla tych dodatkowych HDMI kosztem gwarancji?

Jak ostatnie plazmy LG sprawują się z podpiętymi konsolami nowej generacji?

Z LCD przyglądałem się Panasonicowi AS650 oraz AS640. Myślałem też nad jakimś Philipsem z powodu amblilighta i 3D w grach, ale to w sumie zbędne gadżety.

Prośba o jakąś poradę lub linka do dobrego portalu z testami tych LG, na który być może jeszcze nie natrafiłem.

Z góry dziękuję :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie tykałbym tych plazm. Serio... LG nigdy nie robiło dobrych plazm. Dożo lepiej byłoby już kupić gdzieś używaną Panasonica. Co do AS650 i AS640 to rozumiesz, że one są na różnych matrycach? IPS vs VA? Jak nie to poczytaj to: http://hdtvpolska.com/page/articles.html/_/artykuly/ips-czy-va-dwa-typy-matryc-lcd-jak-wybrac-od-r1112 i pytaj dalej - do czegoś mam nadzieję dojdziemy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Szkoda, miałem cichą nadzieję, że jednak nawet najgorsza plazma przebije średnio-budżetowy LCD.

Znalezienie innych plazm graniczy z cudem, lub grubo przekracza budżet brata.

Oczywiście kojarzę wątek z matrycami i znam różnice.

A jeśli miałbym wybrać coś z LCD, to jeśli dobrze pamiętam, oprócz tych Panasów (ze wskazaniem na AS640) polecacie także zwrócić uwagę na Sony W8 i Samsunga H6400?

I są to na tyle uniwersalne TV, że dadzą radę przy wieczornych seansach oraz przy graniu na PS4?

Zauważyłem, że nie lubicie za bardzo Philipsa. Nie oferuje on nic godnego uwagi poza tymi jego gadżetami?

Wśród LG też nie warto niczego szukać w LCD? (no bo o plazmach już wiem)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

LG oferuje telewizory z kontrastem rzędu 750:1, na IPSie...a nie wierzę, że będziesz mieć czas głównie w ciągu dnia...Takie telewizory mają słabą czerń, a sam kontrast jest kilkukrotnie niższy od paneli VA, a więc w nocy zamiast czarnego, będziesz widzieć srebrny/szary, obraz traci detale.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie zapominajmy, że 50 calowa fullhd plazma LG kosztuje dzisiaj ~1500 zł i nie można od niej wymagać czerni jak w panasie za ~3500 zł (na tyle chyba była wyceniona 50st60)...

W tej chwili NIE MA lepszego tv od 50pb5600 pod względem wielkość/cena, a słabą czerń wieczorem można zniwelować np. montując oświetlenie za tv i będzie dobrze... poza tym wątpię, by lcd panasa (w podobnej cenie) miał lepszą czerń - chyba, że jakoś sztucznie wymuszoną przez punktowe wygaszanie czy inne sztuczki stosowane w lcd.

Edytowane przez pierwszy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Z tego LG zrezygnuję bo jest zbyt „enigmatyczny”, brak jakichkolwiek informacji na jego temat prócz takich ogólny, marketingowych.


W tym przedziale cenowym zostaje chyba tylko 48AS640, już byłem na niego zdecydowany, ale straszy mnie trochę jego input lag bliski 60ms.

Ciężko mi sobie to wyobrazić w ‘realu’, czy będzie odczuwalny czy nie?

Popytałem trochę wśród znajomych i trafiłem na jednego co ma Sony KDL-46EX500 i grał na min na PS3 w Gitar Hero, twierdzi, że nie zauważył lagów, a z tego co wyszukałem to ten TV ma chyba input lag 60ms.

Wychodziłoby na to, że te 54-59ms w AS640 nie powinno za bardzo przeszkadzać w grach.


A ten Input Lag zależy tylko i wyłącznie od TV czy trochę też od samej konsoli, albo długość kabla?


Natrafiłem na pewien wątek gdzie jako główną konkurencję dla AS640 podajecie model Sony W8 (i jakiegoś Samsunga), ale jego cena przekracza już grubo budżet (Samsunga też).

Jedynie chyba 48W605 jest w zbliżonej cenie, mieliście oba te modele (AS640, W605) jakoś blisko siebie i porównywaliście je może?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Widziałem dzisiaj w Miejskiej Macalni oba TV (AS640 i W605), i stały na dodatek obok siebie :)

Wziąłem ze sobą pendrive'a z nagranymi materiałami do testowania.

Niestety AS640 nie przeszedł tego testu, ale z tego względu, że nie widział mojego pendrive'a a W605 bez problemu. W domu sprawdziłem też na plazmie Panasa i bez problemu. Pendrive ma system plików FAT32, więc nie wiem co AS640 się nie podobało.

Na szczęście sygnał TV naziemnej puszczał różnego typu programy i udało mi się obejrzeć reklamy w słabej jakości, w dobrej jakości oraz program dokumentalny o kruku, więc mogłem sobie popatrzeć na czerń.

Z dodatkowych obserwacji zdziwiło mnie, że menu lekko zamula przy takich bebechach, gdzie przy mojej leciwej plazmie wszystko przeskakuje wraz z kliknięciem pilota. Fajnym bajerem jest pilot głosowy, nie wiem czy tekst "w Szczebrzeszynie chrząszcz brzmi w trzcinie" jest jakoś wpisany tam w pamięci, ale TV nie miał problemu z rozpoznaniem tej sekwencji :)

Przy takim rozpoznawaniu mowy może obejdzie się bez dodatkowej klawiatury, aby wpisywać tekst w przeglądarce.

Brat oznajmił, że nie będzie grywał w rankingowe gry sieciowe, więc chyba jednak zaryzykujemy z tym input lagiem i się zdecydujemy na ten model

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czerń ciężko mimo wszystko ocenić w sklepie. Ale wyjdzie plus gdy zobaczysz go wieczorem : )

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Z tego LG zrezygnuję bo jest zbyt „enigmatyczny”, brak jakichkolwiek informacji na jego temat prócz takich ogólny, marketingowych.

jestem właścicielem tego tv (lg 50pb5600) i odpowiem na pytania

  • Lubię 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam :)

Szukam Telewizora tak 48-50 cali, bez zbędnych bajerów, bez Smarta i 3d, zależy mi tylko na dobrej jakości obrazu. Telewizor będzie używany do Konsoli X360/PS4, Filmy z Pendrive, i TV naziemna. Ostatnio kupiłem telewizor 4k Samsung 50Hu6900 jednak oddałem po kilku dniach, słaba jakoś matrycy smużenie itp...

Miałem trochę wydatków dlatego jednak chcę przeznaczyć na Tv tak do około 2tys PLN. Czytałem o tej plazmie LG50PB5600 , zbiera dobre opinie jednak podobno plazmy nie nadają się do konsoli , są powidoki co ogólnie bardzo przeszkadza w graniu... Dodam, że mam nasłoneczniony pokój, 80m2 jednak mam sporo rolet, TV oglądałbym też głównie w godzinach wieczornych więc brak powłoki mi nie przesakdza.

Znajdę coś lepszego w tej cenie ? Warto rozważyć tego LG czy lepiej dołożyć do jakiegoś Leda ( 2.5k) ??

Dodam , że rodzice mają plazme Samsunga 55 cali, kiedyś grałem i jakoś nie widziałem różnicy, sam mam LG 32 cale HD Ready.

Pozdrawiam !

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli nie zależy Ci na bajerach to po co dopłacać do leda i za coś, czego nie będzie używał?

Powidoki powstają od statycznych, nieprzeźroczystych elementów obrazu. Wiele konsolowych gier ma półprzeźroczyste HUD-y więc tu problemu nie ma. W innych przypadkach trzeba obserwować tv czy nie powstają powidoki - jeśli powstają poświęcić 5 minut na ich usuwanie narzędziami w tv (kolorowe wymycie). Warto włączyć orbiter.

Powidoki w grze nie przeszkadzają, bo podczas grania raczej ich nie zauważysz - najlepiej widać je na nieruchomym obrazie jednego koloru (np. biała/szara plansza).

Powidoki jeśli się pojawiają należy usuwać, by nie doprowadzić do wypaleń. Wypalenia powstają po wielogodzinnym wyświetlaniu statycznego obrazu (np. plazma jako monitor i wyświetlanie pulpitu - mogą wypalić się kontury ikon, pasków itp), ale wystarczy ustawić ruchomy wygaszacz ekranu i po kłopocie.

Ten TV w tej chwili można kupić za mniej niż 1500zł z dostawą (np >>TU<<) więc ciężko będzie znaleźć coś lepszego w 50 calach fullhd.

Na konkurencyjnym forum (tam większe zainteresowanie tym tv) w temacie Telewizor LG50PA6500 możesz znaleźć moje ustawienia po kalibracji.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziękuje bardzo za pomoc :) Chodziło mi o to czy nie warto dopłacić do konstrukcji fHD wykonanej w technologii LED, np Samsung50HU6400, jednak tak jak napisałeś dopłacać za coś czego nię będe używał ( mowa o Smart, 3d itp ). Zadowolony jesteś z zakupu tej plazmy ?

Wyświetlany obraz przez plazmy bardzo mi się podoba, nie przeszkadza mi to, że w słoneczny dzień troszkę mniej widać, najbardziej obawiam się wysokiego InputLag gdyż podobno plazmy całkowicie nie nadają się do gier.

W plazmie rodziców która ma już kilka lat często widać np. wypaloną ramkę informacyjną z kanału TVN24, jednak po jakimś czasie po prostu znika.

Pozdrawiam serdecznie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jestem zadowolony z zakupu, tv udało się dobrze ustawić, po zamontowaniu oświetlenia z tyłu tv niska jakość czerni już nie jest tak widoczna.

Temat kanału tvn24 i ich pasków informacyjnych jest znany i opisywany na forach. Inne stacje tv jak tvp info czy polsat news potrafiły się dostosować do uwag widzów i zmienić paski na ~półprzeźroczyste, natomiast tvn24 nie reaguje - mają uwagi widzów w d..ie po prostu...

Nie wiem jaki ma input lag ten tv, sam nie używam go do grania, ale będzie zbliżony do wyniku modelu 50pn6500/50pb560b czyli 55~56ms (chyba nie jest to jakiś tragiczny wynik?), możesz to sprawdzić tu -> http://www.displaylag.com/display-database/

Ważne, by powyłączać wszelkie polepszacze obrazu jak dynamiczny kontrast itp., które obciążają procesor obrazu i powiększają input lag.

Próbka obrazu - krótkie nagranie z działania tv https://dl.dropboxusercontent.com/u/73928172/VIDEO00006.mp4 (168MB)

Edytowane przez pierwszy
  • Lubię 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

55-56 ms jak za taką cene jest do przełknięcia, dzięki wielkie TV zakupiony :) Jak przyjdzie napiszę swoje kilka słów. Pozdrawiam

Dzięki również za próbkę obrazu :)

Edytowane przez Gontar3d
  • Lubię 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No i jak ta plazma kolego ?

Również stoję przed tym wyborem i zastanawiam się czy wybierając LCD (nie dopłacając zbytnio oczywiście) osiągnę porównywalną jakość.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Obstawiam, że uzyskasz lepszą jakość na telewizorze LCD i to dużo.

Piszę to na podstawie obcowania z modelem PB690, który jest tak fatalny, że aż hańbi technologię plazmową ;) Kontrast tegoż telewizora to... uwaga... 900:1 po kalibracji. To oznacza, że może konkurować z telewizorami na matrycy IPS :P

Przykładowo Sony W805B uzyskuje kontrast na poziomie 4500:1, Samsung H6400 z matrycą AUO około 5000:1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

H6400 kosztuje 800 zł więcej, a W805B jest dwukrotnie droższy.

Porównywanie takich modeli trochę mija się z celem. Podobnie jak porównywanie suchych cyferek.

Jeżeli znasz TV LEDowy 50' w granicach 1800 zł który będzie miał jakość chociażby odrobinę lepszą to zdecydowanie chętnie to zbadam.

Matryce IPS mam w telefonie i naprawdę nie wygląda to dobrze w moich oczach.

Mam ekran w komputerze LEDowy i jak żadnych smużeń ani tym podobnych problemów nie widzę, to jednak kolory są całkiem blade, a czerni nie ma w ogóle.

Ale telewizory to inna sprawa niż ekrany komputera.

Nie jestem super fanem plazm, po prostu zależy mi na dobrym obrazie, żywych kolorach i głębokiej czerni. O co ciężko w LCD w tej klasie cenowej.

A ta plazma puściła mi iskierkę nadziei :D

Szkoda że nie można jej nigdzie obejrzeć w akcji.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

48" za 2050zł http://allegro.pl/samsung-ue48h6200-smart-tv-3d-200hz-wifi-pip-sklep-i5287168339.html nie wchodzi w grę?

Tu masz mniej więcej porównanie jak wygląda kontrast 1000:1 a jak 2000:1 przy konfrontacji lg pb690 vs h6200 różnica jest jeszcze większa

ips-vs-mva1.jpg

Jeśli nie przykładasz dużej wagi do odwzorowania ruchu to świetnym wyborem będzie też Panasonic AS600 za ok 2000zł, test: http://hdtvpolska.com/topic/33430-test-panasonic-seria-tx-50as600-as600-va-tani-do-filmow/

Edytowane przez Maciej Koper

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ten z prawej strony wygląda zdecydowanie lepiej.

Ale porównanie na żywo a porównanie ekranów prezz ekran komputera to spora różnica.

Napewno zrobie rozpoznanie w podanych przez Macieja LEDach. 48' jaknajbardziej wchodzi w grę, gryby tylko nie były aż tak dużo droższe. Ale wyjdzie w praniu.

Myślę że chociażby z uwagi na Cenę warto tą plazme przetestować. Zawsze przecież mam 2 tygodnie na jej zwrot ;).

Napewno w ciągu tych dwoch tygodni wykonam mase testów i niektórymi wynikami napewno się tutaj podzielę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tutaj piszą, że plazma to ten po prawej stronie...

http://www.smakvideotech.com/uniformita-displeja-a-volba-obrazovej-technologie/

z resztą widać to na pierwszy rzut oka

Ale plazma plazmie nie jest równa i gwarantuję Ci że jeśli ustawisz H6200 albo AS600 obok plazmy LG to wyświetlacze na zdjęciu się zamienią miejscami.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

twierdzisz, że plazma lg wyświetla taki "przepalony" obraz jak na przykładowym zdjęciu po lewej?

zastanawiające jest też to, jak różne fora/strony operują tymi samymi przykładowymi zdjęciami... jedno zdjęcie służy jako porównanie lcd z plazmą, a kiedy trzeba to również martycy ips z mva... i komu tu wierzyć?

Edytowane przez pierwszy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

twierdzisz, że plazma lg wyświetla taki "przepalony" obraz jak na przykładowym zdjęciu po lewej?

zastanawiające jest też to, jak różne fora/strony operują tymi samymi przykładowymi zdjęciami... jedno zdjęcie służy jako porównanie lcd z plazmą, a kiedy trzeba to również martycy ips z mva... i komu tu wierzyć?

Mam wrażenie, że celowo próbujesz nie zrozumieć mojego przykładu, więc napisze ostatni raz.

Odzworowanie wyglądu obrazu zdjęciem kompletnie mija sie z celem. KOMPLETNIE. Nie znaczy to jednak, że nie da sie na tej podstawie ocenić porównawczo prostych charakterystyk jak na przykład poziom czerni. Zdjęcie, które zamieściłem pokazuje mniej więcej dwu / dwu i pół - krotną różnicę w kontraście. Nie ważne między jakimi technologiami czy wyświetlaczami. Grunt by różnica w kontraście była na poziomie 2-2,5x tak jak jest minimum między plazmą LG a przyzwoitym LCD.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...