Skocz do zawartości
Gmeru

Samsung w 2015 roku: Wywiad na temat przyszłości firmy z Michael Zoeller - European Sales & Marketing Director TV/AV

Rekomendowane odpowiedzi

Samsung TV w 2015 roku


W tym roku jak już pewnie zauważyliście mieliśmy okazję osobiście odwiedzić targi CES w Las Vegas. Wyprawa długa i męcząca ale warta grzechu! Na miejscu poznaliśmy większość trendów jakie zapanują w 2015 roku.

Gmeru zaraz po wyjściu z konferencji Samsunga


Jednym z głównych tematów, które nas bardzo ciekawiły była obecna sytuacja firmy Samsung. Światowy numer jeden wśród producentów wyprodukował w 2014 roku jedne z najlepszych telewizorów UHD na rynku – HU8500, jak i również świetne modele Full HD w postaci chociażby fantastycznego H6400, który zebrał na całym świecie wysokie oceny - także w naszym profesjonalnym teście. Powtórzenie sukcesu z roku na rok nigdy nie było łatwe do osiągnięcia, a kiedy jest się na samym szczycie, zawsze istnieje ryzyko straty prowadzenia.

Jednak koreański gigant na pewno nie zamierza poddawać się bez walki, dając wyraźnie do zrozumienia, że w technologii LED/LCD pozostało jeszcze dużo do zrobienia. Podczas gdy główny konkurent zajmuje się wprowadzaniem przyszłościowej technologii OLED, Samsung nie jest jeszcze przekonany czy owa technologia jest już dostępna na masowy rynek.

Włodarze firmy są przekonani, że mogą zapewnić obraz porównywalnej jakości do OLED przy użyciu wyświetlaczy LCD, jednak przy bardziej konkurencyjnej cenie. Zdaniem firmy wyświetlacze LED/LCD są lepiej przystosowane na zmianę standardu wideo. Dowodem na to ma być stoisko Samsunga, bardziej skupiającej się na pokazaniu nowych technologii, niż nowych modeli TV.

Kluczowa jest tu koncepcja telewizora Super Ultra High Definition - SUHD, łączącego w sobie High Dynamic Range z lepszym poziomem czerni oraz ulepszonym odwzorowaniem kolorów. Korzysta również z 10-bitowego wideo i technologii Quantum Dot, w celu zapewnienia lepszej wydajności, którą to zaprezentowano na zamkniętej sesji.

Początkowo nowe urządzenie SUHD zostało zestawione z trzema innymi TV - modelem Samsunga z ubiegłego roku, OLED TV i plazmowym TV. Producent chciał zaprezentować jak imponującą czerń jest w stanie osiągnąć, porównywalną z czernią wyświetlaczy plazmowych czy OLED, ale zarazem przy możliwości reprodukcji bardzo jasnych obrazów, znacznie przekraczających możliwości pozostałych technologii.

[td]3.jpg[/td][td]4.jpg[/td]

W przypadku tej prezentacji Samsung użył standardowej treści o jasności 100 nitów, w palecie barw Rec.709. W tym przypadku SUHD wyglądał na bardzo jasny, jednak nieco "wyprany" ;) (nie miał szans pokazać szerokiej palety barw więc w sumie nie ma co się dziwić ) w stosunku do wyświetlacza plazmowego, a w szczególności w odniesieniu do OLEDa. Jednak nowy model z pewnością może dostarczyć efektowny obraz, nawet bez treści przygotowanej do HDR.

W rzeczywistości standardy wideo są właśnie aktualizowane i chociaż nowe standardy nie zostały jeszcze ostatecznie zdefiniowane, nowa linia telewizorów SUHD od Samsunga powinna być w stanie im podołać, niezależnie od tego jakie ostatecznie będą. Dowodem jest druga demonstracja, w której urządzenie SUHD zestawione zostało z normalnym telewizorem LED i monitorem referencyjnym.

Tu z kolei prezentowanym materiałem był film Life of Pi, zremasterowany do HDR z paletą barw P3/DCD, a wyniki były imponujące. Dzięki wykorzystaniu technologii Quantum Dot, telewizory SUHD bez problemu osiągnął paletę barw DCI. Natomiast wraz z zastosowaniem matrycy VA, zwiększenia ilości stref wygaszania i bezpośredniego podświetlenie, oznacza, że poprawie uległa czerń oraz jednolitość obrazu. Już w tym momencie można napisać, że firma zyska w końcu model, który będzie mógł bez problemu konkurować z najwyższymi seriami premium Panasonica czy Philipsa. Póki co tego typu highendu brakowało u Samsunga w najdroższych modelach.

12.jpg


Przy użyciu powyższego materiału, zauważyć można było szerszy zakres dynamiczny, głęboką czerń i jasne elementy, co wyraźnie ukazało rzeczywisty wpływ na obraz. Telewizor zmniejsza także moc w ciemniejszych partiach obrazu, zwiększając w jaśniejszych, rozszerzając tym samym zakres dynamiczny. Na koniec Samsung zaprezentował różne sceny z filmu Exodus: Gods and Kings, który tak jak wcześniej zremasterowany został w 4K HDR z paletą P3/DCI, a rezultaty na dużym, 77-calowym ekranie były ponownie imponujące. Wszystkie te elementy zostały połączone razem, by zapewnić jedne z najlepszych obrazów, widziane do tej pory na telewizorach LED/LCD.

Co więcej Samsung jest również zaangażowany w nowo powstałe porozumienie Ultra HD Alliance, stworzone w celu odróżnienia niższych modeli UHD TV od klasy Premium, oraz zajęcia się problemem braku rzeczywistej treści 4K. Porozumienie obejmuje producentów, studia, dystrybutorów oraz zakłady post-produkcyjne i działać będzie w porozumieniu z innymi organizacjami jak Blu-ray Disc Association (BDA), aby stworzyć nowe standardy dla UHD.

Będzie to na pewno HDR (1000nit), szersza paleta barw (prawdopodobnie P3/DCI), krzywa gama BT 1886, D65 dla bieli, 10-bitowe wideo i kodowanie HEVC. Wszystkie nowe telewizory Samsunga będą certyfikowane jako zdolne do osiągnięcia tych nowych norm, a tym samym oznaczone jako Advanced Premium UHD TV. Patrząc na zagadnienie w szerszej perspektywie jest to dobra wiadomość, pokazująca, że przemysł dąży nie tylko do zwiększania rozdzielczości ale także poprawy innych walorów obrazu, w celu sprostania dzisiejszej technologii.

9.jpg

[td]7.jpg[/td][td]8.jpg[/td]


Wywiad


Na koniec mieliśmy okazję przeprowadzić wywiad z jedną z najważniejszych osób w Samsung. Rozmawia z nami Pan Michael Zoeller - European Sales & Marketing Director TV/AV – Samsung Electronics.

13.jpg


HDTVPolska: Na konferencji zobaczyć można było telewizor w formacie 21:9. Skąd takie rozwiązanie?

Michael Zoeller: Format w tym telewizorze jest elementem designu, a jak wiem ten w przypadku zakrzywionych wyświetlaczy jest bardzo istotny. Im większy wyświetlacz robimy, staje się to coraz bardziej istotne. Zdecydowaliśmy się na zastosowanie tego formatu, w celu zapewnienia bardziej „wciągających” wrażeń. W żadnym przypadku nie forsujemy tu formatu 21:9 jako przyszłościowego rozwiązania czy czegoś w tym rodzaju –zresztą, zastosowaliśmy format tylko w dwóch produktach – 82-calowym TV projektu Yves Behar, oraz w naszym 105-calowym TV. Chodziło nam tu bardziej o pokazanie jaki potencjał mają zakrzywione wyświetlacze.

1.jpg


HDTVPolska: W tym roku Samsung zaprezentował nową platformę Smart TV czyli Tizen. Jak wygląda sprawa telewizorów z lat poprzednich? Czy za pomocą Evolution Kit będzie możliwość dokonania stosownego uaktualnienia?

Michael Zoeller: Jak zapewne wiecie, od 2012 roku oferujemy telewizory do których można dołączyć Evolution Kit, a wersja 2015 zapewni aktualizację w postaci systemu Tizen zarówno w Full HD jak i UHD TV. Tak więc posiadacze telewizorów z lat 2012 - 2014 z możliwością zastosowania Evolution Kit będą mogli zyskać dostęp do najnowszych technologii, za relatywnie niewielką cenę. Aktualizacja to nie tylko software ale także i hardware.

HDTVPolska: Na prezentacji można było zobaczyć aplikację Playstation Now. Samsung i Playstation? Naprawdę to się dzieje :-)?

Michael Zoeller: Tak, planujemy wdrożyć Playstation Now, również w Europie, najpierw w UK, w pierwszej połowie roku, później dostępność usługi będzie się zwiększać. Chcielibyście teraz pewnie zapytać kiedy dotrzemy do Polski – nie mam pojęcia, jednak myślę, że wszystko zależy od popytu. Duże znaczenie będzie mieć także głos ludzi z Playstation, którzy zadecydują do jakich krajów wejść. Użycie nie będzie się niczym różnić - wystarczy zakupić kontroler DualShock 4, który podłączymy poprze interfejs Bluetooth.

Udostępniamy filmy od Sony Pictures, więc czemu nie Playstation Now. Gry są ważną częścią naszej strategii. Widzimy, że poza oglądaniem filmów, w dużej mierze służą też do grania. To jest właśnie ukłon w stronę graczy.

HDTVPolska: Czy zastosowanie systemu Tizen umożliwi pojawienie się głośnych tytułów na Smart TV Samsunga (chodzi o gry)? Na targach widzimy chociażby znany tytuł muzyczny Just Dance Now.

Michael Zoeller: Dla jasności – nie zamierzamy tworzyć konkurencji dla urządzeń pokroju PS4, jednak naszą ideą jest wyjście poza okazyjne granie, zapewnienie czegoś więcej. Nie będzie to granie z najwyższej półki jednak coś pomiędzy PS2 a PS3, tak bym to określił.

HDTVPolska: Czy SUHD to Quantum Dot czy coś więcej?

Michael Zoeller: SUHD ma Quantum Dot ale to nie Quantum Dot TV. Quantum Dot stanowi 1/3 SUHD. Mamy 3 elementy SUHD. Pierwszy to jasność, drugi panel, trzeci to właśnie technologia Quantum Dot. W SUHD mamy 2,5 razy większa jasność niż w zwykłych TV, do 1000 nitów. Jeżeli chodzi o panel, korzystamy z zupełnie innego rozwiązania a panel jest 10-bitowy. Trzecim elementem jest technologia Quantum Dot Samsunga która nazwaliśmy Quantum Color, jako, że korzysta z innego rozwiązania, bez użycia kadmu, toksycznego materiału który ma być zresztą zakazany w Europie od 2016 roku. SUHD będzie pierwszym telewizorem, który niejako łączy w sobie zalety innych dotychczasowych technologii wyświetlania, oferując najlepsza do tej pory jakość obrazu.

2.jpg


HDTVPolska: Jak będzie wyglądać teraz łączność z urządzeniami mobilnymi np. smartfonami?

Michael Zoeller: Dzięki systemowi Tizen wszystko będzie teraz zupełnie inne, różne od dzisiejszego wyobrażenia - znacznie łatwiejsze. Gdy tylko znajdziemy się z naszym smartfonem w pobliżu telewizora automatycznie zostanie nawiązane połączenie. Dostaniemy powiadomienie z zapytaniem czy chcemy się połączyć. Wystarczy je zaakceptować. Tylko tyle. Jednak póki co, będzie działać wyłącznie z urządzeniami Samsunga. Gdy będziemy chcieli znów skorzystać z telewizji wystarczy użyć opcji szybkiego wznowienia. Dodatkowo będzie możliwe oglądanie telewizji na naszym telefonie, w czasie gdy TV będzie wyłączony. Dzięki mobilnej aplikacji możliwe będzie zaplanowanie godziny o której włączymy TV i wyświetlenie na przykład pogody i aktualnej daty. Wszystko będzie automatyczne i w tym kierunku właśnie zmierzamy.

HDTVPolska: Co dalej z zakrzywionymi ekranami ?

Michael Zoeller: W zeszłym roku nastawienie do zakrzywionych ekranów było bardzo sceptyczne, wiele osób mówiło, że w to nie wierzy. Co mogę powiedzieć w tej kwestii, to fakt, że praktycznie 60% UHD TV, jakie sprzedajmy w Europie, to wyświetlacze zakrzywione. Jeżeli więc spojrzymy na to, że za zakrzywiony telewizor trzeba zapłacić 400 czy 500 euro więcej, zobaczymy że ludziom spodobało się to i właśnie takie modele wybierają. Po obejrzeniu jakiegoś materiału na takim TV, nie przez kilka sekund ale powiedzmy kilka minut czy godzinę, gdy potem spojrzymy na płaski ekran nagle obraz wyda nam się mówiąc dosłownie płaski, nudny. Zdajemy sobie sprawę ze nie przekonamy do tego od razu 100% użytkowników, ale Ci którzy tego doświadczą, poczują różnicę i sięgną po zakrzywiony wyświetlacz. Co za tym idzie – w Europie, prawie wszystkie UHD TV będą zakrzywione, w klasie premium będzie tylko bardzo mała cześć płaskich wyświetlaczy . Jednak nie wierzyłbym, że w załóżmy 2020 roku każdy telewizor będzie zakrzywiony, ale mogę powiedzieć ze w naszym nowym line-upie premium zdecydowanie większość z oferowanych wyświetlaczy będzie zakrzywiona.

HDTVPolska: Czy w wśród tegorocznych modeli jest jeszcze miejsce na Full HD?

Michael Zoeller: Myślę, że jest jeszcze zbyt wcześnie by mówić o całym lineupie, pełne specyfikacje ukarzą się trochę później, jednak mogę powiedzieć że 4-5 serii będą to modele Full HD.

HDTVPolska: Największy problem jaki widzimy w kwestii 4K to wciąż mała ilość dostępnej treści, także w Polsce - mimo, że na tle Europy i tak przodujemy z dostępnością serwisów stream 4K. Czy planujecie rozszerzać katalog ?

Michael Zoeller: Przede wszystkim możemy teraz zauważyć jak dostawcy treści w USA szybko przechodzą do UHD i jest to zauważalne w całym przemyśle. Wraz z UHD Alliance widzimy, że jest swego rodzaju głód na treści UHD. Część dotychczasowych treści zostanie zmasterowana do UHD, jednak będą oczywiście powstawać nowe, z myślą o UHD. Musimy także zadbać o dostawę treści, co jest następnym elementem. Może minąć jeszcze trochę czasu zanim rozpowszechnione zostanie nadawanie treści w wyższej rozdzielczości, więc teraz mamy streaming i serwisy, z których można pobrać treść. W USA można zauważyć bardzo mocny rozwój tego typu usług. W tej chwili przy współpracy z M-GO oferujemy serwis, w którym znaleźć można treści 4K, ale i również SUHD, czyli treści przygotowane specjalnie dla naszych nowych TV. Tak więc znajdziemy tam szerszą paletę barw, HDR i wszystko co kryje się za SUHD. Chcielibyśmy przenieść taki model do Europy i liczymy, że w 2015 wystartują pierwsze serwisy. Jeśli chodzi o Polskę, wszystko oczywiście zależy od sytuacji na rynku. Jednak Polska jest zazwyczaj rynkiem progresywnym i bliżej jej do państw jak Wielka Brytania, Niemcy niż na przykład Czechy czy Rumunia. Wraz z SUHD oferujemy również remastering SUHD. Co to oznacza? Obawiamy się, że dostarczanie treści UHD nie będzie takie łatwe, więc współpracujemy z różnymi partnerami w celu stworzenia treści 2K wzbogaconej o metadane. Taki stream będzie rozpoznawalny przez telewizory SUHD, gdzie dzięki emulacji uzyskamy skalowanie z 2K do 4K, szerszą paletę barw i HDR. Będzie to więc coś jak 4K w wersji „light”.

HDTVPolska: Streaming 4K to świetna sprawa, jednak czym możemy się spodziewać fizycznego formatu 4K w tym roku ?

Michael Zoeller: Mówiąc w pełni szczerze nie mam najmniejszego pojęcia :-)

HDTVPolska: Czy mógłby powiedzieć Pan coś więcej o kierunkowych głośnikach z technologią „Ring Radiator”, która umożliwia rozchodzenie się dźwięku w promieniu 360 stopni?

Michael Zoeller: Musicie je po prostu usłyszeć, będziecie zdumieni.

[td]10.jpg[/td][td]11.jpg[/td]

HDTVPolska: Czy są one zaprojektowane tak, by był to jedyny głośnik w pomieszczeniu, czy również można je łączyć z innymi głośnikami?

Michael Zoeller: Zasadniczo, oferujemy je jako część konceptu multiroom, a co za tym idzie możemy połączyć do 5 głośników razem, do tego subwoofer, czyli zyskujemy system 5.1 - w pełni bezprzewodowy. Jeśli spojrzymy na design, zobaczymy, że nie zostały zaprojektowane jako głośnik sam w sobie, lecz tak by stanowiły część naszego salonu. To kolejna przewaga – w salonie pojawia się coś, co wygląda bardziej jak designerski dodatek a nie głośnik, , wciąż zapewniając świetną jakość dźwięku. Taka właśnie jest ich idea, tego oczekują ludzie.

HDTVPolska: I na koniec...

Michael Zoeller: Z naszej strony chciałbym jeszcze powiedzieć ze głównym powodem, dla jakiego ludzie wybierają TV klasy premium, jest jakość obrazu. Teraz robimy kolejny wielki krok, myślę że mogę śmiało powiedzieć, znacznie większy niż podczas przejścia z rozdzielczości HD do UHD. To był tylko pierwszy etap – tylko wyższa rozdzielczość. Teraz, z SUHD mamy już wyższą rozdzielczość, ale dodajemy co bardzo istotne - lepszą jasność, kontrast, gradację i lepsze kolory.

Na naszej demonstracji zobaczyć można porównanie z wyświetlaczem plazmowym , OLED i zwykłym LED TV, tak więc dzięki temu zobaczycie w którym miejscu jest SUHD.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Powyżej ciekawy wywiad.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

"Samsung miał dwa główne tematy na targach CES 2015. Tizen jest nowy system operacyjny dla telewizorów i S'UHD to nazwa nowych telewizorów HD Samsunga Ultra jest z kropek kwantowych. Oto nasz pierwszy hands-on wrażenia z nowych telewizorów i HDR (High dynamic range)."

http://www.flatpanelshd.com/news.php?subaction=showfull&id=142244497

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy Waszym zdaniem SUHD (a właściwie Quantum Dot) ma szansę zaistnieć jako krok naprzód w zakresie jakości obrazu (głównie czerń i kąty)? Jakoś nie wierzę w OLED.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy Waszym zdaniem SUHD (a właściwie Quantum Dot) ma szansę zaistnieć jako krok naprzód w zakresie jakości obrazu (głównie czerń i kąty)?

Niestety nie.

"Ulepszenia" SUHD oraz Quantum Dot nie wpływają na czerń/kąty.

Poprawiony link do pierwszych wrażeń z SUHD JS9500.

http://www.flatpanelshd.com/news.php?subaction=showfull&id=1422444976

Jakoś nie wierzę w OLED.

flatpanelshd:

"Flagowy JS9500 ma HDR, który może być imponująca; zwłaszcza w życiu Pi. Jednak zasadniczo nic się nie zmieniło w odniesieniu do klasycznych słabości LCD, i mamy nadzieję, że wróci do Samsung OLED w najbliższej przyszłości."

Edytowane przez slimak

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam kolego Slimak otwiera Tobie się pierwsza fotka z tych czterech co podałeś w linku? http://www.flatpanelshd.com/pictures/samsungsuhdpq-1.jpg .Jest tylko mały fragment a jest to część fotki z Oled i plazmy?
na 1.jpg jest LCD SUHD i LCD HD

samsungsuhdces-4.jpg

1 2

3 4

1 LCD SUHD

2 LCD HD

3 OLED HD

4 Plazma HD

Edytowane przez slimak

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wiem co gdzie i jak,nie o to pytałem? W linku w komentarzach: Rasmus Larsen A few extra photos: pierwsza fotka nie otwiera się u mnie?

1.http://www.flatpanelshd.com/pictures/samsungsuhdpq-1.jpg

2.http://www.flatpanelshd.com/pictures/samsungsuhdpq-2.jpg

3.http://www.flatpanelshd.com/pictures/samsungsuhdpq-3.jpg

4.http://www.flatpanelshd.com/pictures/samsungsuhdpq-4.jpg

Edytowane przez RHJG

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wiem co gdzie i jak,nie o to pytałem?

..... a jest to część fotki z Oled i plazmy?

na 1.jpg jest LCD SUHD i LCD HD

To jest całe zdjęcie, a nie fragment.

->

samsungsuhdpq-1.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam nie jest całe,widać tylko górę z Oled i plazmy !!!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak trudno bo całość jest ciekawsza,tak jak w pozostałych...Ok nieistotne ziemia jest płaska....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie bardzo rozumiem o co robisz awanturę. Po prostu ktoś zrobił zdjęcie tak że nie widać dwóch dolnych TV. Trudno. Doszukiwanie się w tym spisku kosmitów i spłaszczaczy ziemi to chyba lekka przesada. :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...