Skocz do zawartości
dawmac

Kompuer do pracy Apple 5K vs PC 4K

Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie.

Do pracy potrzebuje komputera na ktorym moge rownoczesnie miec wyswietlone z 2 okna w EXELU , pare okien z przegladarki internetowej, program pocztowy i cos tam jeszcze. Caly czas potrzebuje cos przeliczyc w EXEL, sprawdzic ceny, przygotowac oferte + aktualizacja stron, wprowadzanie ofert, sprawdzanie cen + odpisywanie na maile + w miedzyczasie jakas prosta obrobka zdjec.

Od okolo 2 lat pracuej na PC + 2 monitory DELL 30" i niby ok ale PC jest dosc glosny :( i sporo zabawy jest z ganianiem myszki po dwoch ekranach i trzeba sie sporo glowa nakrecic. Kupilem z 6 miesiecy temu Mac Book Pro Retina i jest super. Zero zawieszania, start z uspienia w 2 sekundy, nigdy nie traci sie danych itd itd. Dla mnie rewelacja, lepiej mi sie pracuje niz na PC z dwoma 30" ekranami ale niestety jest to uciazliwe :( Non stop trzeba przeskakiwac z okna do okna i sporo czasu trace :( Pomyslalem o :

1. Imac with retina 5K 27" lub

2. Mac Pro + ekran 4K z 40" - 42"

3. Nowy PC + ekran 4K z 40" - 42"

I tak sie zastanwiam czy na 27" 5K kranie uda sie zmiescic wiecej "okien" niz na np. 42" 4K ? PC wychodzi taniej ale za maciem przemawia stabilnosc i wygoda pracy. Moze Mac Pro ale czy do moich malo profesjonalnych zastosowan jest potrzeby az taki komp ? Jednak jest to podobno bardzo wydajny i stabilny sprzet. O Imac 5K wiele osob twierdzi ze jak sie go pomeczy to moze sie nagrzewac i moze to miec wplyw na matryce ale jak na razie nigdzie takich informacji nie ma wsrod osob ktore testowaly Imaca.

Co wy doradzacie ? Imac z 27" 5k ? ( troszke maly ekran ale jakosc swietna ) czy mac pro i jakis dobry 4K TV ? tyle tylko ze na 5K 27" teoretycznie wiecej sie zmiesci informacji niz na 4K 42".

Prosze o wasze sugestie co wybrac ?

pozdr. dawmac

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mnie 40 cali w 4k trochę przytłacza - rozmiar jako monitora jest trochę monstrualny - ale z drugiej strony pulpit jest duży a 4k w pełni wykorzystane - jak odsunąć 20-30cm dalej niż zwykły monitor to pewnie byłoby w sam raz.

tak optymalnie to wydaje mi się najlepszy byłby monitor w okolicach 34 cali - nawet taki jest tylko niestety nie 4k ale to po części wynika z proporcji 21:9

http://www.benchmark.pl/aktualnosci/aoc-u3477pqu-monitor-34-cale-ips-21-9-wqhd.html

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam jeszcze takie pytanie , podobno matryce Retina robi LG. Dla mnie sa to jedne z najlepszych wyswietlaczy jakie widzialem i zastanawiam sie dlaczego jesli je robi LG to nie ma on TV z tymi matrycami ? Tak bardzo zwiazany jest umowami z Apple ?

pozdr. dawmac

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pewnie umowy. Co do wielkości to uważam, że do 4K optymalnie nadaje się 40 cali. Co do wyboru komputera to sam sobie odpowiedz czy chcesz środowisko Apple czy PC? PC możesz zrobić naprawdę mocnego ale rozumiem, że chodzi Ci o gry? Bo w innym wypadku pulpit 4K nie wymaga potwora ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zero gier :) Praca, praca, praca ...... :(

Mam oferte na PC >

OBUDOWA CORSAIR CARBIDE 500R

ZASILACZ CORSAIR CX600 80+ MODULAR

PŁYTA GŁÓWNA GIGABYTE SNIPER G1 1150

PROCESOR I7-4790K 4.0GHz

PAMIĘĆ RAM CORSAIR 2 X 8GB (16GB) VEGEANCE

DYSK SSD OWC MERCURY 480GB – TA FIRMA ROBI DYSKI DLA APPLA

DVD-RW SAMSUNG

GRAFIKA GIGABYTE GTX760 OC 2GB DDR5 MAX ROZDZIELCZOŚĆ 4096 X 2160 HDMI DISPLAY PORT DVI

WINDOWS 7 HOME PREMIUM 64 BIT

CENA 5,000 NETTO

do tego jakis 4K ekran ale dla mnie wazne jest bardzo aby byl cichy, bardzo cichy. Apple jest praktycznie nieslyszalny a jak sie pracuje po 14 godzin przed komputerem to naprawde jest to wazne. Do tego ekran, Retina jest super, pracuje z laptopem z retina i zero zmeczenia oczu, bolu glowy itd. Teraz pracuje na DELL 30" i dluzej niz godzine nie moge wytrzymac. Zmienialem ustawienia itd itd ale bez porownania z retina :(

Gdyby tylko nie fakt ze trzeba z 3 - 4 tygodnie czekac na tego Imac 5k to kupil bym go dzis ale nie wiem czy dam rade czekac 4 tygodnie na komputer i uzerac sie z PC.

pozdr. dawmac

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

raczej nie bierz tej karty graficznej - ona nie ma hdmi 2.0 - no chyba że będziesz miał monitor z display portem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tez to zauwazylem :) ale raczej jako ciekawostke ta konfiguracje PC traktuje w porownaniu z IMACiem. Szukam jakiegos sensownego TV okolo 32" - 40" 4K z super jakoscia obrazu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jak nie chcesz pierdzielić się z konfliktami karty graficznej i tv to lepiej kup tego Apple'a - przynajmniej będzie działać bezproblemowo

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

karta i dysk zmieniony na >

dysk ssd crucial ssd 1tb
karta graficzna gigabyte gtx970 4gb
i cenowo wychodzi 6000zl netto.
Komp kusi mnie tym ze od czasu do czasu moge podpiac go pod moj projektor sony vpl vw500es i w koncu cos zobaczyc w 4k :) na duzym ekranie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Imac 5k obsluguje 4K w 60Hz za pomoca Thunderbolt 2 display.

Przeliczalem i kompuer okolo 6000zl + okolo 3000zl netto monitor w sumie okolo 9000zl netto za PC z monitorem 4K. Apple wychodzi okolo 12.000.- ale do tego duza stabilnosc pracy, wygona, duzo bardziej przyjemna praca niz z PC, cisza i kilka tam jeszcze. Decyzja zapadla, bedzie Imac :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a ze swoim kolejnym "dziwnym" pytaniem. Na Imaca czekac trzeba okolo 3 - 4 tygodni i mialem jutro zamawiac ale siedze i czytam opinie o nim co raz mniej zaczyna mi sie podobac :( Ekran 5K ale karta graficzna to karta z laptopa i zadna rewelacja a ekran potezny i bedzie miala co robic, podobnie jak procesor itd a wszystko zamkniete w szczelnej obudowie z malymi wiatraczkami. Mam uprzedzenia troche bo w moim mac book pro wlasnie tydzien temu po roku i 2 tygodniach padla karta graficzna i klopot straszy a Apple gwarancja tylko rok czasu ! :( Dwa tygdonie temu padl mi telefon iphone 5s , ot tak zdech w nocy i rano ani nie dl sie wlaczyc, ani naladowac ani komp go nie widzial. Trup. Teraz kusi mnie ze wzgledu na ekran ten nowy imac ale obawiam sie co do jakosci bo jesli producent daje gwarancje tylko na rok to jakas przyczyna musi byc :)

Dlatego dalej slecze przed starym kompem i szukam rozwiazania aby sie nie wpakowac w jakiegos bubla. Mam pytanie - monitory 4K kosztuja nawet kilka razy wiecej niz TV 4K. Zdjae sobie sprawe ze monitor to super odzorowanie kolorow itd itd ale ja nie potrzebuje profesjonalnego monitora. Mi zalezy aby moc jednoczesnie miec otwarte co najmniej 4 okna przegladarki czy Exela czy Worda. Czym wiecej tym lepiej. Teraz pracuej z dwoma Dell 30" i jest w miare ok ale duzo "biegania" myszka. Jeden ekran wydaje mi sie lepszym rozwiazaniem.

Czy jest sens kupna TV 40" 4K np samsunga ue40hu6900 czy lepiej kupic monitor 4K np eizo ? Mi potrzeba tylko ekranu ktory wyswietli duzo informacji, nie do obrobki zdjec czy video. Wazne tez aby oczu nie meczyl.

pozdr. dawmac

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To chyba raczej odpowiedz na pytanie na jakim systemie będziesz pracować. Mac OS czy Winda.

Ja sobie odpowiedziałem i w domu mam jedną Winde awaryjnie na jakims starym notebooku. Cała rodzina robi na Apple.

Mam iMaca 27" chyba od trzech lat i nie wyobrażam sobie na biurku innego sprzętu. Do niego podpięty drugi monitor.

Do tego iPady, MacBooki i iPhony.

Jeden iPad mi padł ale został wymieniony w ramach niezgodności towaru z umową (2 lata). W UK tez to obowiązuje. Wtedy odpowiada sprzedawca niezależnie od gwarancji Apple BTW.

Twój wybór, bebechy hardwareowo "takie same".

Pozdro

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak nie grasz no to chyba oczywiste, że Apple ; ) tam obróbka zdjęć czy foto na pewno miła, szybka i przyjemna - kwestię monitora masz też z głowy. W innym wypadku tylko mocny piec + zdecydowanie brałbym porządny monitor jak wspomniany Eizo. . Na piecu wiadomo: zrobisz wszystko. Na macu w nic nie pograsz a to co się dzieje teraz przy 4K jest mega. Tylko trzeba mieć na to czas ; )

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wlasnie czasu barkuje :) Apple niby fajny ale np kilka okien ze zdjeciami ktore przegladam przed umieszczeniem w sieci, arkusze kalkulacyjne, word, poczta itd. Niby nie jest tego tak duzo ale tez mam np katalogi ze zdjeciami okolo 300 sztuk i musza mi sie wyswietlac miniaturki itd itp. Niby nic skomplikowanego ale to jest 5K monitor a karta grafiki to zadne cudo :( mimo wszystko jest to sporo danych, obawiam sie przegrzewania , jak wpsomnialem moj mac book pro po roku padl i podobno to jest czesty przypadek z tymi laptopami, gotuja sie karty grafiki :(

Szukam TV aby mial np display port 1.2 ale jest ich jak na lekarstwo i trudo wogole odszukac taka informacje :( wiem ze panasonic z rerii 800 / 8002 maja. Hdmi 1.4 podobno nie zawsze dziala w polaczeniu komputera z TV.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ciekawi mnie co ostatecznie postanowisz bo mam podobne zainteresowania ,a chcę jeszcze zająć się filmami HD, obecnie pracuję tylko na iMac21,5 z kartą AMD Radeon HD6770 (tylko 512MB) (2,5 roku).

Czemu piszesz ,że Apple to tylko 1 rok gwarancji. Przecież ilość gwarancji to cena rzecz jasna.

Jeden ze sklepów w PL za 3 lata gwarancji każe płacić +8% a Apple Care + ok 800 PLN, w sumie dużo a ile te opcje są w WB?

W Polsce jest oferta Apple 5K wersja podstawowa to ok.10kPLN , z kartą R9M290X (+2GB). Co do przegrzewania też trochę się obawiam bo dane tej karty mówią o poborze 100W , mały piecyk.

Wyższa karta to R9 M295X (4GB) (pobór mocy 125W) a cena to jest plus ok. 1kPLN.

Jak na to nie popatrzeć to z ceny podstawowej plus gwarancją 3 lata + karta M295 + nieco więcej RAM + dysk SSD i podjeżdżamy do ok. 18kPLN, masakra.

Przy mojej też granicznej sumie ok. 12kPLN to wychodzi mi np. tylko wyposażenie podstawowe + karta M295 + doposażemie RAM do 16GB i stop.

Dlatego ciekawi mnie na czym ostatecznie wylądujesz.

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sporo poczytalem testow i opini na forach zagranicznych bo w PL 99% opini to " trzeba byc poj.... aby tyle wydac na Appla jak za polowe tej kwoty mozna miec prawie taki sam komputer ". Coz niestety ale w PL i ceny inne sa na ten komputer ( podatki ) jak i sila nabywcza PLN :( Znajomy na swieta jedzie do Japoni i kupuje takiego maca za mieszne pieniadze :( podatswowa wersja okolo 7000zl .

Ja pracowalem na macbook pro z max doposazeniem ponad rok czasu. Szybkosc pracy jest dla mnie o kilkadziesiat procent wieksza niz praca na PC. Prace na mac booku porownuje do pracy na dobrym PC z dwoma 30" monitorami Della. "zwykly" mac book z pomoca pada daje tyle mozliwosci i tak intuicyjna obsluge ze przez rok myszki nie uzywalem. Start komputera z uspienia to 3 - 5 sekund, zadnego ladowania sie systemu po 2 -3 minuty. Jakosc obrazu super, zero zmeczenia oczu nawet po 10 - 12 godzinach pracy. Na poczatku mialem podlaczone do Mac booka dwa monitory dell 30 cali aby miec wiekszy obszar roboczy ale nie sposob bylo pracowac :) Taka jest przepasc miedzy ratina a Dellem ze wolalem wiecej klikac na macbooku i przelaczac okienka niz patrzec na te dwa potwory co zzeraly ze mnie energie :) Fakt, macbook zdech a dokladnie grafika, coz moze mam pecha a moze po prsotu nie bylo czasu aby go odkurzyc bo pracuje z nim wszedzie. Plaze, magazyny, wycieczki, restauracje, auta itd itd. Po 3 miesiace nie trzeba bylo go restetowac i nigdy sie nie zwiesil. Nawet jak w nocy aktualizowal office czy system to rano i tak wszystkie okienka byly tak jak go zostawilem. PC nie raz potrafil zrobic aktualizacje i znikaly okienka z danymi :( Kolejna psrawa to cisza. Pomimo ze moj PC ma jakies super ciche wiatraki to i tak strasznie dziala na nerwy ten jednostajny szum. Mac przyjemna cisza.

Ja nie gram na komputerze, w sumie to nie wykonuje jakis skomplikowanych obliczen czy obrobki i moze sie imac sprawdzi. Po zapoznaniu sie z PC i wyswietlaczem 4K to niezla zabawa :) Wystarczy poczytac o formatach obrazu, hdmi 1.4, display port 1.2 itd , mozna to zgrac ale ja nie mam czasu na to :) po za tym obraz z retiny jest super. Moze poczekam jeszcze troszke aby wiecej osob potestowalo tego imaca i zobaczymy czy sie przegrzewa czy nie.

W UK za imaca z procesorem i7, 16gb ram, 512 ssd, grafika 4GB ram - £2800 czyli niecale 15000zl tak ze i tak lepiej niz w PL :) Szkoda ze jak na razie nie mozna jeszcze w sklepach potestowac ale w tym tygodniu maja juz byc dostene wiec zobacze czy duzo wiecej okien mozna na tym 5K ekranie otworzyc tak aby byly czytelne.

pozdr. dawmac

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wlasnie czasu barkuje :) Apple niby fajny ale np kilka okien ze zdjeciami ktore przegladam przed umieszczeniem w sieci, arkusze kalkulacyjne, word, poczta itd. Niby nie jest tego tak duzo ale tez mam np katalogi ze zdjeciami okolo 300 sztuk i musza mi sie wyswietlac miniaturki itd itp. Niby nic skomplikowanego ale to jest 5K monitor a karta grafiki to zadne cudo :( mimo wszystko jest to sporo danych, obawiam sie przegrzewania , jak wpsomnialem moj mac book pro po roku padl i podobno to jest czesty przypadek z tymi laptopami, gotuja sie karty grafiki :(

Szukam TV aby mial np display port 1.2 ale jest ich jak na lekarstwo i trudo wogole odszukac taka informacje :( wiem ze panasonic z rerii 800 / 8002 maja. Hdmi 1.4 podobno nie zawsze dziala w polaczeniu komputera z TV.

Do wyswietlania zdjec czy filmow zadna karta graficzna cudo nie jest Ci potrzebna. Jak napisal Gmeru, dobra karta jest potrzebna do gier.

Mój Mac to: iMac 27-calowy, połowa 2010 r, Procesor 2,93 GHz Intel Core i7, Grafika ATI Radeon HD 5750 1024 MB, 16 GB RAM, szybki dysk SSD 1024 GB na system i wszystko śmiga.

Pozdro

Edytowane przez pmcomp

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja nawet na Mac Mini i5 z integrą hd4000 filmy w FCPX kleię od czasu do czasu :)

Nie zawsze mam ochotę odpalać większy sprzet

Edytowane przez mobor

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dawmac

co do kiepskiej jakości dell i super dobrej retiny od apple'a - to wg mnie jest raczej kwestia wielkości ekranu.

mnie na 24 calach dowolny monitor oczy nie bolą a na większym (zwłaszcza 42) już tak

wg mnie musisz szukać monitora 4k o jak najmniejszym rozmiarze - najlepszy chyba byłby panoramiczny 21:9 (są także jakieś o rozdziałce 3440 x 1440 w rozmiarze 34 cale)

co do kompa to do twojej pracy powinien wystarczyć sam i7 bez karty graficznej - byle miał display port.

ewentualnie jako kartę graficzną to najlepiej by było kupić gtx960 w przyszłym roku - jak się pojawi.

no a jak chcesz pograć to gtx970 ale z nierefeencyjnym chłodzeniem - np. Asus Strix nie włacza wentylatora dopóki nie grasz.

Edytowane przez klaus71

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A może zamiast iMaca czy Maca Pro nowy Mac Mini? Za 2199 PLN (Może lepiej trochę dopłacić jeszcze za 8GB lub 16 GB ram) i do tego monitor 4K lub ekran 40 cali. Wyjdzie tanio, zgrabnie, a sprzęt hałasować nie będzie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak dla mnie wydajność na sprzęcie Apple wygląda ostatnio naprawdę dobrze. Na co dzień jako laptopa używam najnowszego MBA w najtańszej wersji i do codziennych zastosowań jest zdecydowanie wystarczający. Wszystko lata jak miło.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tylko trzeba pamietac ze Apple stosuje ostatnio obrzydliwy zwyczaj wlutowywania pamięci RAM

Raz zakupionego sprzętu nie rozudujesz we własnym zakresie (nie dotyczy tylko Mac Pro)

A ceny pamięci RAM są i nich - delikatnie mówiąc - nieprzyzwoite

Edytowane przez mobor

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mam dwa ekrany, oba 30" maja okolo 9 miesiecy roznicy w czasie zakupu i kombinowalem na 100 sposobow z ustawieniami i jeden swieci z tlem jak by bezowym !! a drugi normalnie. Jednak siedze okolo 50cm od ekranu i ekran wyglada jak by skladal sie z drobnych ziarenek piasku. Na macbooku pro retina wyglada o niebo lepiej. Moj w naprawie ale zona tez pracuej na macbooku pro stawiajac go kolo dela to przepasc jakosciowa. Na dellu napisy, czcionka itd wyglada jak czcionka "komputerowa" na retinie wyglada jak by ktos tuszem na szkle napisal. Nie wypatruje sie tekstu, nie wiem jak to nazwac ale np sam sprawdzalem taki glupi tekst - kartka tekstu z ksiazki i na retinie czyta sie duzo szybciej i latwiej. Kilka razy sprawdzalem, raz czytalem na dell a raz na retinie roznie rozpoczynajac test, raz startowalem na dell a raz na retinie, w sumei kilkadziesiat stron i nawet jak pierwszy raz czytalem tekst na retinie to i tak szybciej czytalem niz drugi raz na dell. Po za tym teraz jak tylko mam mozliwosc to robie cos innego byle nie gapic sie w ekrany della bo glowa i oczy bola. Na retinie pomimo ze to tylko maly 15" ekranik mozna czytac tekst, pracowac kilkagodzin i zero zmeczenia. Z ciekawosci przytargalem stary ekran 24" HP i takie samo wrazenie jak z dell.

Zamowilem Aplla, ja do pracy nie wymagam hiper wydajnosci, i7, 16GB ram, 512 SSD, 4GB ram grafika. Dla moich zastosowan to mysle ze go nie obciaze wiecej niz 50% a niestety 14 godzin a czasami lepiej przed kompem dziennie wiec wygoda, cisza, stabilnosc, obraz itd wazniejsze niz przeplacone kilkaset zloty za ram.

pozdr. dawmac

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...