Skocz do zawartości
SonnyCrockett

HTPC - pierwszy składak

Rekomendowane odpowiedzi

Chciałbym wstawićdo salonu jakiś solidny HTPC, który ma zostać podłaczony do telewizora 55'

Wpadł mi w oko Intel NUC, jednak dobrą alternatywą wydaje się być samodzielne złożenie zestawu.

Nigdy tego nie robiłem i przyznam, że mam blade pojęcie nawet po przeglądaniu forum od kilku dni.

Chciałbym by zestaw był możliwie jak najbardziej energooszczędny (tak jak NUC) jednak skoro mam go sam składać to wolałbym by w przeciwieństwie do NUCa miał pasywne chłodzenie.

Wiem, że do NUCa dokupiłbym pamięci G.SKILL Ripjaws SO-DIMM DDR3 2x4GB 1600MHz CL9 1,35V oraz dysk twardy Patriot Pyro M3 mSATA3 120GB więć to na pewno pojawiłoby się w składaku. Dodatkowo jeszcze dysk USB 2TB

Myślę, że dobrym pomysłem byłaby grafika zintegrowana z procesorem. A może płyta z procesorem w zestawie?

Niestety nie mam więszego pojęcia o płytach głównych obudowach czy zasilaczach i tutaj liczę na Waszą pomoc :)

Całość ma śmigać na Windows 8.1

Edytowane przez SonnyCrockett

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jaki zakładasz budżet? Jakie wymagania do HTPC. Na jakim materiale Ci zależy, mkv, bd iso, 3D, audio HD? Co ma obsługiwać, jakie funkcje, czy ma pełnić rolę NAS (praca 24), mini konsoli? To troche pomoże dobrać odpowiedni sprzęt.

Wysłane z mojego GT-P5110 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Policzyłem, że gdybym miał kupić NUC BOXD54250WYK2 + wymieniony w pierwszy poście dysk i pamięć + system Windows 8.1 + klawiatura i dysk zewnętrzny + klawiatura to w sumie wydam ok. 3 tys

W takim budżecie chciałbym się zamknąć

Pytanie tylko co mogę mieć extra za tę kasę składając wszystko sam.

Jeżeli chodzi o video to chciałbym by obsługiwał wszystkie popularne formaty, łącznie z ISO

Nie jestem audiofilem więc również podstawowe parametry w zakresie.

Mam wzmacniacz Denon i chiałbym podłączyć zestaw do niego i móc słuchać muzyki bez włączania TV (chociaż zdaję sobie sprawę, że w piewszej chwili będzie to konieczne by ustawić czego chce się posłuchać)

I tak, miniPC ma pracować jako NAS. Gry mnie nie interesują.

  • Lubię 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

budżet spory to i można powybierać w sprzęcie.

Moja propozycja:

  • Obudowa HM-03SL lub HM-03SL. Obudowy typu HTPC z wyświetlaczem i pilotem. Możliwość włączenia komputera z pełnego wyłączenia pilotem. Różnią się wysokością (pierwsza ma wysokość 115mm i możliwość montażu chłodzenia procesora max 70mm, druga ma około 160mm i możliwość montażu chłodzenia o wysokości 125mm). Problem jest tylko z dostępnościom, na necie można znaleźć kila sklepów gdzie zostały pojedyncze srebrne sztuki. Nie wiem jakiego koloru masz wzmacniacz ale buda ta zapewne nieźle wyglądała by koło wzmacniacza. Koszt około 425zł
  • Procesora - jeśli ma pracować pod windowsem 8.1 to pasywne procesory typu J2900 odpadają ze względu na brak dźwięku HD pod windowsem. Proponuje jakieś niskonapięciowe i3/i5 o TDP=35W np I3-4360T. Koszt 550zł.
  • Płyta główna do zaproponowanych obudów to może mieć rozmiar msata więc nie trzeba dopłacać do mini itx. Zależy jaki system i jaki dysk potrzebny (opis niżej). Ważne by miała WoL i wyjście HDMI. cena gdzies w granicach 300zł
  • Chłodzenie - boxowe za pewne będzie za głośne. W zależności od budy można coś poszukać ale musimy znać dozwolona wysokość chłodzenia.
  • Zasilacz tylko i wyłącznie PICO. 150W z możliwością zasilania dysku 3,5 cala to wydatek wraz z zasilaczem zewnętrznym jakieś 350zł.
  • Ram - tu w zasadzie wszystko jedno 4GB powinno starczyć, przy wolnych środkach można dołożyć do 8. Cena około 150zł
  • Dysk na system - jakiś ssd 128GB - np MX100 koszt około 270zł
  • Dysk na dane - tu zależy jak duży ale najważniejsze żeby był cichy więc pewnie jakiś 5400 obr. WD Red 2TB to wydatek około 400zł lub jakiś zewnętrzny dysk w obudowie do komputera podpięty pod USB z własnym zasilaczem (wtedy odciążamy PICO i można się pokosić o mniejszej mocy)
  • System windows 8.1 w zależności od wersji to jakieś 400-800zł. Ewentualnie darmowy OPENelec ale za mało informacji mamy co chcesz na nim robić żeby stwierdzić że wystarczy ten system. Zaleta openeleca jest ilość miejsca jaki zajmuje, można na niego kupić mały dysk msata lub sata 32-64GB do 180zł.
  • Klawiatura bezprzewodowa może być ale ja osobiście polecam na smartfony i tablety aplikacje Yatse do sterowania XBMC. Jesli takie rozwiązanie wchodzi w grę to można zrezygnować z obudowy z wyświetlaczem i pilotem i kupić coś znacznie tańszego.

w 3 tyś na pewno się zmieścisz ale pozostaje kwestia złożenie i konfiguracji gdzie szczególnie przy tym 2 trzeba będzie się napracować ;-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli w grę wchodzi miniITX to proponowałbym rozwiązanie z dyskiem na magazyn danych podpiętym na USB. Do tego np taka obudowa http://www.morele.net/obudowa-akasa-euler-s-fanless-thin-mini-itx-bezglosnia-2xusb-3-0-a-itx10-m1b-659904/ która zapewnia pasywne chłodzenie dla 35W procesorów (pod warunkiem zachowania minimum przewiewu) i wyżej wskazany procesor I3-4360T. Płyt głównych pod miniITX jest spory wybór, polecam coś z Asrocka ale konkretny model zależy co potrzebujesz (np. wbudowane wifi, 2 karty sieciowe, jakie wyjścia graficzne). Reszta jak wyżej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...