Skocz do zawartości
Maciej Koper

IPS czy VA ? Dwa typy matryc LCD, jak wybrać odpowiednią dla siebie?

Rekomendowane odpowiedzi

Również czekam na spadek cen oleda i wymienię mojego panasa py 80 na oleda

Nie jestem bynajmniej przekonany do finalnego sukcesu OLEDa. Oby się nie okazało (a może na szczęście) za pare lat plazma wróci...

  • Plusik 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Plazma raczej nie. Jedybym problemem z oledem może być to samo co w plaźmie: powidoki...

Wysłane z Galaxy S5 za pomocą Tapatalk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

............i trwałość

Niby zastrzegaja że będzie taka jak paneli LCD,ale już sa doniesienia o zrózowienu ekranów po paru tysiącach godzin

Ogólnie co do oledów to moje zdanie jest takie że produkcja lcd padnie tak jak plazm,ale będzie podtrzymywana do momentu aż 40 calowe oledy będa kosztowac 2 tyś

Teraz co mamy to praktycznie prototypy,ale jak LG będzie postępowało jak teraz(patenty) do bez wsparcia wielkiej 3 niestety ale wcześniej zreanimuja plazmy niz oledy trafia pod strzechy

chyba że moze jakis alianz,ale wtedy bankowo Samsung wypadnie z rynku chyba że zaczna robić backlighty o jakości X900 w przystepnej cenie

A co do powrotu plazm to cos czuje w kosciach że cała technologie wytwarzania za grosze kupi jakis Kim spod Pekinu i zasypie rynek taniutkimi plazmami których jakośc będzie taka że obecne LCD szybciej pójda w odstawkę.Bo niestety ale trzeba to powiedziec z LCD poza podswietleniem nie da sie juz chyba nic wycisnąć,a skoro nie da sie wycisnąc to co sie będzie prezentowało na IFA?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

............i trwałość

Niby zastrzegaja że będzie taka jak paneli LCD,ale już sa doniesienia o zrózowienu ekranów po paru tysiącach godzin

Ogólnie co do oledów to moje zdanie jest takie że produkcja lcd padnie tak jak plazm,ale będzie podtrzymywana do momentu aż 40 calowe oledy będa kosztowac 2 tyś

Teraz co mamy to praktycznie prototypy,ale jak LG będzie postępowało jak teraz(patenty) do bez wsparcia wielkiej 3 niestety ale wcześniej zreanimuja plazmy niz oledy trafia pod strzechy

chyba że moze jakis alianz,ale wtedy bankowo Samsung wypadnie z rynku chyba że zaczna robić backlighty o jakości X900 w przystepnej cenie

A co do powrotu plazm to cos czuje w kosciach że cała technologie wytwarzania za grosze kupi jakis Kim spod Pekinu i zasypie rynek taniutkimi plazmami których jakośc będzie taka że obecne LCD szybciej pójda w odstawkę.Bo niestety ale trzeba to powiedziec z LCD poza podswietleniem nie da sie juz chyba nic wycisnąć,a skoro nie da sie wycisnąc to co sie będzie prezentowało na IFA?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kolejne "jeszcze lepsze" wersje poprawianych OLEDów.

Odeszliśmy trochę od głównego tematu wątku a może admin przeniesie ten wątek do nowego tematu? Jako poniekąd "prowokator" tego temetu proponuję nazwę: "co zamiast plazmy?"

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oprocz typu matrycy liczy sie jeszcze kilka dodatkow - typ podswietlenia (krawedziowe/pelne), wygaszanie strefowe itp ulepszacze.

Mam g..nianego IPSa w domu (Sony X8505B) - katy lepsze niz w VA (to byl argument za kupnem tego TV a nie H7000/7500) ale czy idealne... rzeczywiscie pod katem wystepuja jasne plamy w rogach, czern slaba - nawet po uzyciu polepszaczy. Tyle ze TV na VA (te w moim zasiegu finansowym) mialy inne wady I MZ nie nadawaly sie do ogladania pod katami pod jakimi robi sie to u mnie. Z ciekawostek - mialem kiedys monitor EIZO na VA - nie nie bylem zachwycony wlasnie przez ograniczone katy: przy 22 calach I normalnej odleglosci bylo widac roznice miedzy srodkiem a brzegami ekranu. Nadzieja w OLED, ale I total widac problem.

Pozostaje jak zwykle - pochodzic po sklepach, popatrzec (akurat katy da sie sprawdzic, bo z czernia moze byc problem w sklepowym oswietleniu) I wybrac.

Witam, napisałeś - " Mam g..nianego IPSa w domu (Sony X8505B) " Jest bardzo mało opinii o tym telewizorze, może z powodu ceny jest mało popularny. Napisz o nim coś więcej, bo mnie on kusi. Warto?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niektóre telewizory IPS nadrabiają przy kontraście dzięki fullLED, mam tutaj na myśli np. LG LB67x, albo o tych co wcześniej pisałem. Może faworyta nie ma, ale IPS to dobra opcja do rozważania.... O proszę X8505 ma IPSy? Z testów pamiętam, że miał dobrą czerń. To na pewno o ten TV chodzi?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do X85: kąty - jak to IPS - ma lepsze jeśli chodzi o kolor i kontrast. Tzn nie ma dużego spadku kontrastu, tyle że w przypadku VA spadek o 50% da jakieś 1500:1, a w X85 jest to wartość nieosiągalna nawet na wprost. Jeśli mówimy o czerni to muszę wyjaśnić że takowa nie istnieje - ciemny fioleto-granat to wszystko na co można liczyć. Do kompletu świecące rogi, nierównomierne podświetlenie (strach przecierać matryce, bo później trzeba ją "rozmasowywać". Dźwięk jak to w płaszczakach jest beznadziejny, co gorsza wypuszczony optykiem też mizerny. Odbicia - przesiadłem się z matowego JVC i drażnią mnie odbicia, a jeszcze bardziej tęczowe efekty wokół odbijających się punktowych źródeł światła.

Co śmieszniejsze udaje się na tym TV zobaczyć zacny obraz nawet z DVB-T, ale tylko udaje i nie zawsze....

Mam rozmiar 49" i wydaje mi się (krótka obserwacja w salonie Sony), że 55" jest lepszy jeśli chodzi o kontrast i kolory. Biorąc pod uwagę że zwykle w salonach wersja 49 wyświetla inny materiał niż 55x85 czy 55x9005 coś w tym może być...

Generalnie nie polecam.... ale jednocześnie nie jestem w stanie polecić nic innego w tym i mniejszym rozmiarze (H7500 miał tak małe kąty że brzegi ekranu wyglądały inaczej niż środek).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Od porządnej plazmy jeszcze długo nie będzie nic lepszego.

Mam kilka sztuk plazm Kuro 5090H, Panasonica GT30, Panasonica VT60 i obecnie ciężko o lepszy TV na rynku.

  • Lubię 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

OLED XeO oled...

  • Lubię 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hm ja widzę więcej zalet OLEDa niż wad plazmy. Już w tym momencie jakbym miał wybierać w życiu bym nie wybrał plazmy. Jedyny problem to wielkość. 65" plazma bo 65" oled za drogi ale do 55" tylko OLED. Nie widzę żadnych plusów abym miał brać plazmę jeżeli stałby do wzięcia oled.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może Mikołaj Was nie lubi, ale mnie się wygadal, że plazmy nie umarły. Samsung ma 4 (3 FHD) w lineupie 2015. Zobaczymy jak przyjdzie co do czego, czy będziecie łykać plazme 60" czy OLEDziki 55 paliczkow ? :)

Edytowane przez binary

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hm ja widzę więcej zalet OLEDa niż wad plazmy. Już w tym momencie jakbym miał wybierać w życiu bym nie wybrał plazmy. Jedyny problem to wielkość. 65" plazma bo 65" oled za drogi ale do 55" tylko OLED. Nie widzę żadnych plusów abym miał brać plazmę jeżeli stałby do wzięcia oled.

Wady i zalety obu technologii troche blakna przy innym parametrze ... niezawodnosc i zywotnosc.

Plazma na rynku jest lat 15, OLED zaledwie rok. Mam na mysli rozwiazania komercyjne. Dla przypomnienia pierwsze plazmy na poczatku tez mialy duze problemy z zywotnoscia paneli.

Jak mam wydać na OLEDa 4K 65" lub wiecej powiedzmy 20-30 tys to bede wymagac sprawdzonej i dopracowanej technologii.

Pozdro

Edytowane przez pmcomp

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zastanawiam się czy można porównywać moment pierwszych plazm do aktualnych telewizorów OLED. Inne czasy, inna mega nowoczesna technologia. LG nic nowego póki co nie wymyśli i w 2015 jedzie na tym co ma w nowych wersjach. Telewizor jak telewizor. Świeci pięknie. Maniacy i tak zmieniają sprzęt co 2-3 lata by być na czasie więc nie sądzę by ktoś dożył problemów z OLEDem jeżeli takowe w ogóle kiedyś wynikną. Tego nikt z nas nie wie ale bajek i legend już się porobiło. Oczywiście piszą to Ci, którzy nie mieli z tym styczności :P A Ci co mają siedzą cicho i oglądają. Sam mam teraz dwa OLEDy (jeden na webOS i tylko duży ekran mnie przekonuje do wejścia w LCD) A w miarę normalny człowiek;) to kupi dobry LCD i będzie go trzymał pewnie z 5+ lat. 65" to maleństwo przy aktualnych 75" i 78". A 75" już po 10 000 i to np. bardzo dobry H6400 na którego sam mam ochotę do TVN24;) tylko chcę zobaczyć jeszcze co po CES bo mają być jednak nowości systemowe w TV. Oj rozmiary pójdą w 2015 mocno w górę a ceny mocno w dół. Boję się, że czekający mogą czekać i czekać i czekać i czekać... i oby doczekali tylko, że oni będą cały czas atakować czymś nowym a CES pokaże, że ciężko będzie czekać na coś nie wiadomo jak dopracowanego - znowu będą nowe pomysły tak dziwne jak krzywizny ale to poczekajmy jeszcze tydzień bo póki co gęba na kłódkę niestety...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

OLED tak racją są najlepsze jak mówisz, w końcu się na tym znasz. Cena, dostępność itp. więc przez najbliższe 5 lat bez zmian będzie u mnie plazma. Kuro to chyba nawet dożywotnio.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam nadzieję, że za bardzo nie narażę się adminom za link do innego forum.

Jestem prostym inżynierem i do mnie przemawiają liczby i pomiary. Wreszcie znalazłem konkretne wyniki badań kąta widzenia dla różnych technologii.

Oczywiście można dyskutować nad przyjętym kryterium (tu akurat przyjęto 50% spadek kontrastu w stosunku do patrzenia na wprost.

http://www.rtings.com/info/viewing-angle-tvs/2013

Celowo pokazuję wyniki z 2013 bo są tam jeszcze plazmy.

Wyniki są porażające - dobre VA to 23-24 stopnie, IPS to 35-40 stopni. Plazma >70 stopni !!!!

Brakuje niestety OLEDów..

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam nadzieję, że za bardzo nie narażę się adminom za link do innego forum.

Jestem prostym inżynierem i do mnie przemawiają liczby i pomiary. Wreszcie znalazłem konkretne wyniki badań kąta widzenia dla różnych technologii.

Oczywiście można dyskutować nad przyjętym kryterium (tu akurat przyjęto 50% spadek kontrastu w stosunku do patrzenia na wprost.

http://www.rtings.com/info/viewing-angle-tvs/2013

Celowo pokazuję wyniki z 2013 bo są tam jeszcze plazmy.

Wyniki są porażające - dobre VA to 23-24 stopnie, IPS to 35-40 stopni. Plazma >70 stopni !!!!

Brakuje niestety OLEDów..

Metodologia RTINGS nie jest idealna. W OLED wyszedłby jeszcze większy kąt patrząc po samym kontraście, bo nie spada on prawie wcale. Zmienia się natomiast odcień obrazu i to całkiem mocno, czego nie ma na plazmie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No właśnie przydatne byłyby wyniki np.zmiany koloru. Ale nawet te jak dla mnie podważają rzekomo znacznie lepsze kąty dla IPS. Spadek I tak bardzo kiepskiego kontrastu raptem przy 10stopniach więcej. Być może trochę lepiej jest z kolorem ale celowo ostatnio pod tym względem oglądałem w MM kilka TV na półce i niespecjalnie Ipsy lepiej wyglądały. W każdym razie w porównaniu do PDP IPS jest równie kiepski jak VA pod tym względem.

PS. Właśnie siedzę w pokoju Z włączonym TV CRT. Siedzę pod kątem ok 70 stopni. I kolory wyglądają idealnie. I komu to przeszkadzało ????????

Edytowane przez pawelll

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

"Właśnie siedzę w pokoju Z włączonym TV CRT. Siedzę pod kątem ok 70 stopni. I kolory wyglądają idealnie. I komu to przeszkadzało"

Pawelll nikt Ci nie karze zmieniać tv. Siedź dalej przed 25" CRT i ciesz się idealnym obrazem. Ja wolę mój "marnej" jakości led w 55". Niech stracę!!!!!!!!

Edytowane przez zbycho45

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@zbycho45, w tym wątku rozmawiamy o wadach/zaletach technologii technologii LED (i innych) a nie o tym na czym kto ogląda.

PS1. Swoją drogą czy gdzieś napisałem, że wolę CRT? Napisałem tylko, że odwzorowanie kolorów pod dużym kątem w CRT jest b. dobre.

PS2. Wcześniej napisałem, że wstrzymałem się z wymianą 42PV80 na LCD czekając na... (no właśnie nie bardzo wiem na co czekać...)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak można pisać o dobrym odwzorowaniu kolorów pod kątem w CRT skoro nawet na wprost często sie zdarzało że te kolory mocno odbiegają od rzeczywistości

Wysłane z mojego GT-I9300 przy użyciu Tapatalka

  • Lubię 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Piteron, nie rozmawiamy o poprawności odwzorowania kolorów jako takiej (a w LCD to nie da się źle ustawić poprawności kolorów?? ) tylko o zmianie kolorów przy zmianie kąta patrzenia. Pod tym względem CRT bije LCD na głowę, dorównuje mu tylko plazma. Teoretycznie OLED też powinien być pod tym względem niezły, ale zdaje się że LG coś przekombinowało z filtrami i nie jest najlepiej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odkopię odrobinę wątek, powód to pewne niezrozumienie sytuacji na rynku. Maciek napisał :

najgorszą z najgorszych, matrycę TN. Na omawianie tej szkoda jednak tracić czas

obecnie spotykam wiele modeli monitorów z wyższej półki, przeznaczonych dla graczy, wyposażonych w ten typ matrycy.

Co jest powodem stosowania tej matrycy przez wielu uznanych producentów ?

Edytowane przez netquest

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...