Skocz do zawartości
Maciej Koper

IPS czy VA ? Dwa typy matryc LCD, jak wybrać odpowiednią dla siebie?

Rekomendowane odpowiedzi

Hm chyba się da ; ) Ja teraz przeszedłem z VA na IPS monitor (z 40" na 41") bo generalnie to na nim pracuję ; ) a kąty są mega ważne dla mnie. Ekran ma 41" a siedzę 90cm od monitora. Kąty łapię więc bardzo. Czerń jest mi obojętna > 95% czasu widzę windowsa ;p Wszystko zależy co i jak i do czego...Jak grasz. filmy oglądasz ma monitorze to pewnie ale jak do pracy i wielki ekran 4K z bliska to IPS wydaje się praktyczniejszy.

  • Lubię 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Te zdjęcia to dobrze przesadzone. Ale jak ktoś szuka sensacji to zawsze wyjmie komórkę i zrobi aferę. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No a czym miałem zrobić zdjęcie? Sprzętem za 15 tysięcy? Zresztą jak moje są zbyt komórkowe, to Chmielewski, czy jeszcze lepiej rtings podobnie przedstawiają sytuację. LG nagrodzony w tym roku:
sj8500-uniformity-large.jpg

A tutaj KS7000 z tej samej strony (rtings):
ks8000-uniformity-large.jpg

Co do drugiej kwestii, to przecież właśnie przy zasłoniętych zasłonach słabości IPSa jeszcze bardziej wychodzą. Mam podłączyć monitor ponownie i zrobić zdjęcie bez żadnego oświetlenia? Wiesz, ze "efekt" będzie jeszcze gorszy?

VA po ciemku jest ok, przy oświetleniu lub w dzień przy odsłoniętych żaluzjach czerń wyda się jeszcze lepsza, także czepialstwa nijak nie rozumiem.

Co do kwestii pracy, to rozumiem, że dla grafików dobre kąty są ważne i tutaj IPS zdecydowanie wygrywa, ale jakie znacznie ma to przy pracy biurowej taką jaką przy PC wykonuje jakieś 80% ludzi?

Edytowane przez Fjubens

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Masakra na korzyść VA. Pytanie jest b. proste:

dlaczego nadal produkuje się panele IPS ? Ceny TV z VA są niższe od TV z IPS.  Taki TLC to udowodnił.

Ktoś to wyjaśni ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tylko co my tutaj odkrywamy? Przecież to oczywista oczywistość... IPS zawsze się wyłoży na takich fotach jak postawimy obok VA. Tak samo jak IPS/VA zostanie zmasakrowane na fotach obok OLED ; ) Oczywista oczywistość znana od lat...

  • Lubię 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pytałem:

" ... dlaczego nadal produkuje się panele IPS ? Ceny TV z VA są niższe od TV z IPS.  Taki TLC to udowodnił."

Jakieś uzasadnienie jednak by się przydało.

W  mojej opinii problem z czarną czernią (LED/LCD) jest od lat stanowczo przereklamowany. "Kowalski" zawsze podświetla pomieszczenie, bo nie lubi efektu pieczary. Inna sprawa to technologia OLED gdzie niekończony kontrast ma zasadniczy wpływ na reprodukcję kolorów i efekt HDR mimo mniejszej ilości NIT ...  

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ceny na TV z VA są niższe niż na IPS bo jest TCL - cóż za wspaniały przykład, heheh To tak jakby napisać, że ceny na SUVy są niższe niż na kompakty  bo jest Ducia Duster :D

  • Lubię 3

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Za IPS wystarczy postawić lampkę albo kupić Philipsa IPS z Ambilight i już takie zdjęcia jak wyżej tracą sens ; p To tak z ciekawości ; ) Bo od dawna mam wrażenie, że liczy się to co widzimy i czym się cieszymy a nie same fotki, liczby i wykresiki ;) Życie Życie ;)

  • Lubię 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Foty można w dowolny sposób zmanipulować. Co ciekawe matryca OLED na foto ma tu mocny clouding. Niezły kit.

  • Haha 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, 2015 napisał:

Co ciekawe matryca OLED na foto ma tu mocny clouding. Niezły kit

Pierwsza fotka tej jasnej czerni dotyczy tego Sony X720 na IPS.

Edytowane przez mmpeg-4

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy może mi odpowiedzieć jaką matrycę (w zasadzie telewizor) wybrać do podłączenia konsoli Xbox One X (gry), komputer (biuro, foto, proste rysunki 2D).

Wielkość 40"-43" (bardziej wolałbym 40), odległość od ekranu 80-100 cm przy biurku na wprost. (budżet około 2500pln)

Im więcej czytam tym mam większy kocioł w łepetynie.

Z góry dziękuję.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Dnia 6.09.2017 o 13:47, mmpeg-4 napisał:

He he, coś dla Xisiek bo on lubi wklejać te fotki z rtings, tym razem IPS wyszedł na nich lepiej, tj w sensie nasycenia :

http://www.rtings.com/tv/reviews/sony/x720e

x720e-group-large.jpg

 

Takie zdjęcia zawsze podpisywane są "Unlike our other photographs, this picture wasn't taken under a controlled environment, so do not draw conclusions from it." - pamiętam że kiedyś nie przeszkadzało mu to w dalszym propagowaniu wyższości matryc VA nad IPS, właśnie na podstawie takiego zdjęcia z takim samym podpisem :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Fotki Sony (z forum kikiego) 49WE755 (matryca IPS) z nocnego oglądania :

a4b43abaf4396bcd96b00498b1ce607b.jpg

Edytowane przez mmpeg-4

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Dnia 18.08.2017 o 16:24, Fjubens napisał:

Niestety dokładnie tak to wygląda jak pokazał Pan Chmielewski.

Kupiłem sobie jakieś 2 lata temu monitor Della U2415 z bardzo dobrymi opiniami, kosztował mnie 1000 zł z hakiem, w tej chwili w sklepach kosztuje nawet nieco więcej bo 1100-1200 zł, piękna cieniutka ramka (właściwie bezramkowy), opinie o soczystych kolorach itd., ale po kupnie TV na VA przestałem tego monitora używać i leżał na OLX wystawiony. Nie miał zejścia, więc zostawiłem go sobie z myślą, że będzie na zapas. Po pół godziny ten monitor mnie zmordował.

Zapuściłem sobie benchmarka w Rise of the Tomb Raider najpierw na 1920x1200 (IPS), a później na 1920x1080 (VA), ale treść wyniku benchmarka jest tu najmniej ważna, zdjęcie powinno wyglądać tak: na środku biała ramka z ilością FPS uzyskanych w teście, a tło jest w całości czarne.

I teraz żeby było ciekawiej, zdjęcie IPSa zrobiłem za dnia, godzina 15, odsłonięte żaluzje, warunki takie jak do pracy.

Zdjęcia VA robione 10 minut później, ale z zasłoniętymi żaluzjami oraz kotarami.

Wniosek z mojej perspektywy: Nie da się, po prostu nie da się po korzystaniu z VA przejść na IPSa. A co dopiero ma powiedzieć ktoś po przejściach z OLEDem albo Plazmą dobrą..

Najzabawniejsze, że kiedyś bardzo się z tego Della U2415 cieszyłem i wysoko ceniłem, no ale porównania nie miałem z VA. ?

BSjsZAq.jpg

KpGHDnT.jpg

Wielkie i serdeczne dzięki za ten wpis!

 

Właśnie kupuje monitor ~ 27 - 32 - 40" ... jeszcze się zastanawiam, co do wielkości. Szukałem z IPS, ale trochę "nie pasowało mi"  kilka kwestii.

Świetny artykuł - temat oraz komentarze ... również te niepotrzebne i zbędne, które doskonale wszystko uzupełniają, OBRAZUJĄC dość zawiły z pozoru problem.

Problem, jak to problem ... zawsze czegoś dotyczy. W tym przypadku sprowadza się on do odwiecznego wyboru: "CO KUPIĆ".

 

Tym razem rozglądam się za monitorem, gdyż zepsuł mi się telewizor, który pracował jako monitor i nie tylko.

Najlepsze jest to, że pracował on niemal w 80% czasu użytkowania na najsłabszych ustawieniach, gdyż te wszystkie akty jasności, gwałty na mych oczach, porażających efektach, trwających w nieskończoność sprawiały ból i zawód mym gałkom ocznym ... a także mózgowi, który po pół godzinie nie pragnął już tych wszystkich super efektów a tylko zwykłego odpoczynku.

 

Tak oto gwałty olśniewającymi efektami, sprawiły, że szukam w porozumieniu z moimi oczami oraz mózgiem, czegoś normalnego, co można oglądać i będzie przypominało  choć trochę ... świat  WIDZIANY  NAJDOSKONALSZYM, ORGANICZNYM  ODBIORNIKIEM, jakim jest ludzkie oko.

Telewizor który uległ uszkodzeniu to Sony KDL-50W809C ... była trzecia nad ranem, gdy kończyłem oglądać nowy "Twen Peaks", gdy telewizor zaczął się wygaszać, by po chwili wyświetlić obraz, jako jedną cienką kreskę u góry.  Byłem przekonany, ze to karta graficzna w pc dokonała żywota. Po południu - po porannej kawie, postanowiłem go włączyć. Włączywszy telewizor, ujrzałem obraz, który przybierał formę różnej wielkości, szerokości i w różnych kolorach pionowych pasów.

 

Teraz kupuje monitor i zostanę raczej przy matrycy VA ... dzięki temu wątkowi, wszystko pokryło się z moimi wnioskami, przeczuciami, obserwacjami.

Dziękuję wszystkim za uwagi i wpisy ... ta burza mózgów, zawsze  BYŁA, JEST i BĘDZIE POTRZEBNA !!!

IMG_1614.JPG

IMG_1623.JPG

IMG_1609.JPG

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ta fotka miażdży, VA na wprost vs IPS pod kątem (bo im większy kąt tym bardziej się IPS rozjaśnia wysrebrzając coraz bardziej cały obraz)  :

 

l0oQSvA.jpg

  • Dzięki 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

https://www.rtings.com/tv/tests/picture-quality/viewing-angle  Tutaj popatrz sobie na stopnie degradacji poszczególnych tv w wybranych aspektach.

Odnośnie fotki to każdy tv można tak ustawić, że pokaże dokładnie to co zamierza udowodnić autor. Ponadto też można dobrać do takiego pokazu odpowiednio skopane marki.  Jestem w tej dobrej sytuacji, że w sypialni mam tv na va a w salonie na ips-ie.  I tak jak tośka (ips) może stać wszędzie to va (philips) tylko do sypialni.

Nie wiem co chcesz udowodnić tym zdjęciem - mi pokazujesz chyba tylko Twój brak obiektywizmu i chęć wywołania jałowej dyskusji? Wszyscy wszędzie się zgadzają, że IPS lepszy do oglądania pod kątem (oczywiście generalizując - bo sam oglądałem tv na ips-ie i na va tv co nie nadawały się do niczego) VA lepszy do oglądania na wprost.  Najnowszy Sony może wreszcie przełamie tą zasadę ale jeszcze poczekajmy na testy. Obecnie obrazowo to tylko OLED jest tv wszechstronnym.

Jeżeli masz wątpliwości to poproś forumowiczów aby wstawili trochę zdjęć z reala swoich tv na wprost i powiedzmy pod kątem około 35 stopni na tej samej scenie w dzień i w nocy - może nowy wątek z takimi porównaniami? Jak będzie potrzeba to jeszcze z 3 tygodnie będę mieć Tośkę - służę pomocą - Philipsa też mogę strzelić fotkę ale uwierz mi będę się aż wstydzić za jakość obrazu na nim pod kątem.

  • Plusik 1
  • Haha 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Fajny artykuł z linku u kolegi powyżej. Szczególnie polecam fragment dotyczący degradacji kolorów pod kątem na matrycv va

Całe szczęście, że HDR nie koniecznie wszystkich fascynuje bo mieli by ograniczenie do tv tylko z takimi kolorami (oczywiście na va też są wyjątki gdzie lepiej sobie radzą z utratą kolorów ale tak samo są wyjątki na tv z IPS gdzie nadają się do treści z HDR. I teraz każdy powinien sobie sam odpowiedzieć co lepsze IPS czy VA? Kąty boczne czy super HDR? TV wszechstronny czy tylko do kina w nocy? Najlepiej jeżeli chcemy mieć HDR i bobre kąty boczne wybrać tv OLED a jeżeli ma to być koniecznie LCD to można szukać wyjątkowych tv np  jeden z 2 tv określonych przez  P. Tomka Chmielewskiego  jako wyjątki:  Sony 65ZF9  na matrycy VA - obecne ceny za 65 cali  od 12674 zł i LG sk9500 obecnie ceny od 7250zł za 65 cali.

 

Ps mmpeg4 - trochę przeinaczasz intencje autora - jestem pewien, że jeżeli by doczytał w jaki sposób przedstawiłeś jego artykuł i sam dodałeś podtytuł poczuł by się co najmniej urażony. Czy ty czasami nie pracujesz w TV i nie redagujesz pasków informacyjnych? W podobny sposób tam przeinacza się informacje.

  • Zmieszany 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Dnia 23.10.2018 o 16:44, Jarosław Świtoń napisał:

polecam fragment dotyczący degradacji kolorów pod kątem na matrycv va

Zarzucasz mi manipulowanie faktami, a tymczasem autor tego filmiku wyraźnie mówi że ten konkretny tv na matrycy VA nie zachowuje się na kolorze czerwonym, tak jak typowe matryce VA, a bardziej jak matryce TN.

A poniżej jest kolejny świeży przykład fotek matrycy IPS pod kątem w zaciemnionym pomieszczeniu gdzie użytkownik jest bardzo zdziwiony że pod kątem tak mu się wysrebrza/rozjaśnia obraz, bo przecież IPS miał mieć lepsze i dużo szersze kąty, no i ma ale tylko dla kolorów ale dla czerni te kąty są już bardzo wąskie i jak są  jakieś ciemniejsze sceny to pod kątem obraz mocno się rozjaśnia na taki właśnie siwo srebrny kolor.

http://www.hdtv.com.pl/forum/philips/137846-philips-pus8303-test-pierwszy-telewizor-z-nano-cell-producenta-100hz-z-procesorem-p5-zamiesza-na-rynku-92.html

Edytowane przez mmpeg-4

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mmpeg-4 znowu popełniasz ten sam błąd co wcześniej - uogólniasz. Philips pus8303 nie jest wyznacznikiem jakości i na jednym jakimkolwiek przykładzie nie możesz pisać o wszystkich telewizorach. Nie można pisać że wszystkie tv na danych matrycach są takie same. Myślałem, że dotrze do Ciebie ten fakt jak tendencyjnie przytoczę przykład dotyczący TCL umieszczony zresztą w materiale pokazanym przez Ciebie gdzie zmieniłeś tytuł aby podkreślić swoje wyobrażenie" Nowy artykuł Tomasza Chmielewskiego o wadach tv LCD i o tym dlaczego większość tv na matrycach IPS, w ogóle się nie nadaje do treści HDR " i wrzuciłeś go do forum jako materiał mający poprzeć Twoje zdanie na temat matryc IPS. Jeszcze raz podkreślam - mylisz się i uogólniasz - są lepsze i gorsze tv na każdym rodzaju matrycy ale jako, że używam obecnie 65sk9500 a wcześniej tośkę też na IPS-ie oraz mam nadal w sypialni tv na matrycy  va mam inne zdanie od Ciebie.  Jeżeli to forum ma służyć pomocą innym w wybraniu dla siebie optymalnego tv to proszę Cię jak umieszczasz jakieś materiały to pisz o konkretnym tv i nie wklejaj linków filmów amatorskich gdzie nie wiadomo na jakich ustawieniach autor robił materiał. Czy na materiale od P. Macieja w teście sk9500 widzisz srebrzenie? https://www.youtube.com/watch?v=L9E8KeVnK88.  A odnośnie HDR-u i nie nadawających się do wyświetlania tego tv z matrycą IPS to masz tu teścik gdzie wręcz autor podaje że ten tv na matrycy IPS ma najjaśniejszy HDR z tv tegorocznych - 1555nitów. https://www.tomsguide.com/us/lg-65sk9500-super-uhd-65-inch,review-5523.html

Doradzasz innym czy budujesz swoje ego?

Sorki, że tekst pod tekstem ale nie wytrzymałem i muszę jeszcze coś dopisać a czas edycji mi się skończył.   Temat ten ma służyć doradzeniu jaką matrycę ma ktoś dobrać pod swoje oczekiwania a Ty usilnie z klapkami na oczach starasz się przekonać, że tylko twoje preferencje są dobre - nie nie jesteś guru i wyobraź sobie, że ludzie są różni mają różne potrzeby oraz, że telewizor może służyć też do innych celów niż tylko oglądanie w samotności w nocy w całkowitej ciemności. Tak jak to podkreślam na każdym kroku oprócz IPS i VA mamy na szczęście jeszcze OLED gdzie ci co się nad nim zastanawiają nie czytają tego tematu a reszta mam nadzieję, że potrafi wyciągnąć samodzielnie wnioski i wybierze ekran rzeczywiście zgodny z swoimi potrzebami, Nie utrudniaj im tego.

  • Zmieszany 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a czy  LG 65SK9500  nie ma powłoki retardacyjnej?

na filmie z testu nie widac srebrzenia a chyba tylko ta powłoka temu przeciwdziała

  • Haha 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Szczerze mówiąc nie wiem jaką ma powłokę - na ekranie po prostu nie widzę srebrzenia a ekran wygląda normalnie i to samo było we wcześniejszym moim tv na IPS-ie. Srebrzenie widziałem na tv  u znajomego ale to był jakiś stary model i matryca wizualnie (na wyłączonym tv) nie różniła się od mojego obecnego tv ( chyba) Może znawcy się wypowiedzą - dla mnie ważne jest, że działa i dla moich potrzeb taki tv jest wystarczająco dobry. A żeby ułatwić innym wybór odpowiedniej dla siebie matrycy w tv to podaję moje preferencje: Tv oglądam z odległości od 3 do 4,5 metra, siedzę na wprost oraz jak większe grono osób to kąty różne. Tv działa jako monitor od kompa 3-4 godziny dziennie - jak wciągnie mnie jakaś gra to dłużej. Żonka w dzień traktuje go jako wypełniacz informacyjny  potrafi oglądać (słuchać) z jadalni obok - (paski info potrafią być cały dzień) Seanse nocne przy lekkim podświetleniu dla oszczędzania oczu ale w całkowitej ciemności też bywają seanse filmowe. Materiały z NC+, Netflix, Youtube, komputer stacjonarny, odtwarzacz blue ray  Samsunga, do koncertów uruchamiam projektor Sanyo z5 a (tu mam nadzieję że niedługo go wymienię na inny) Wszystko to podpięte pod ampli Yamahy RXV-777 - rzadko materiały w 4k z HDR-em - muszę wpierw ściągnąć je z neta bo transfer słaby i nie uciągnie. Moim zdaniem przeciętne użytkowanie i w takim sprawdza się ten tv na matrycy IPS. Tv powiesiłem we wnęce tak, że ekran odstaje od ściany na 1cm niestety ma on głośniki i sterowanie pod ekranem więc mam szczelinę pod tv około 3cm gdzie widać wnękę.

Może to pomoże innym w wyborze - raczej zgadzam się z badaniami przeprowadzonymi przez LG, że większość użytkowników ogląda tv pod kątem więc nie każdy będzie zadowolony jak na siłę wstawi do salonu tv z matrycą VA za namową np Pana mmpeg-4. Próbowałem wcześniej trochę zaprzyjaźnić się  z Philipsem 8102 ale przeszkadzały mi słabe kąty boczne więc go oddałem.

  • Haha 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Poniżej  wkleiłem porównanie LG 49SK8500 (IPS direct ze strefami) vs Samsung 49nu8070 (VA z pionowymi strefami) vs Sony 49xf8596 (va bez stref) :

https://hdtvpolska.com/forum/topic/43527-lg-sk9500-test-55-4k-lcd-z-serii-super-uhd-z-dolby-vision/?page=13&tab=comments#comment-472083

Edytowane przez mmpeg-4

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...