Skocz do zawartości
Maciej Koper

Nowy generator/tester 4K w arsenale! DVDO AVLab TPG

Rekomendowane odpowiedzi

Czas nie stoi w miejscu, a telewizorów 4K/UHD przybywa z dnia na dzień. W parze z tym niestety nie idą materiały testowe. Do dnia dzisiejszego nie ma jakichkolwiek płyt referencyjnych 4K jak na przykład DVE (Digital Video Essentials), czy Spears&Munsil, które wykorzystywaliśmy często do testów wyświetlaczy Full HD. Dzieje się to między innymi przez zastój we wprowadzaniu płyt blu-ray 4K. Pierwsze takowe pojawią się dopiero pod koniec 2015 roku i znamy już na ich temat trochę szczegółów. Nie zmienia to faktu, że wiele osób ma chęć nabyć telewizor UHD już teraz i być gotowym na zalanie rynku treścią w nowej jakości.

Dla mnie, profesjonalnego kalibratora #1 w Polsce ;) pracującego dla najbardziej profesjonalnego portalu (również #1 w Polsce) ;) oznaczało to rychłą potrzebę zaopatrzenia się w generator plansz kontrolnych w rozdzielczości 4K. Przypominam, że do tej pory korzystałem z referencyjnego generatora Full HD - AccuPel DVG-5000

COIhSp.jpg

Referencyjny generator sygnału wideo. To on wyświetla na ekranie obrazy testowe, które następnie mierzymy, aby obliczyć odchyły od wzorca. Może generować zarówno obraz 2D jak i 3D w dowolnej rozdzielczości i klatkażu.

Moment wyboru generatora 4K zbliżał się jednak nieuchronnie i przyznam, że trochę go odwlekałem z jednej prostej przyczyny, o której wspominam (lamentuję) przy każdej możliwej okazji. Złącze HDMI w wersji 2.0 jest jedną wielką pomyłką jeśli chodzi o sposób certyfikacji urządzeń. Lwia część tego co zalewa rynek jest bowiem wyposażona w złącze HDMI z 300MHz kanałem transmisyjnym TMDS. To oznacza, że fizycznie może nie odróżniać się wcale od HDMI 1.4, a jedynie mieć dodaną obsługę nowych formatów, które mieszczą się w ramach przepustowości starego złącza. Dokładniej opisałem to w temacie o HDMI 2.0.

"Pełne" HDMI 2.0 wykorzystuje natomiast 600MHz kanał transmisyjny TMDS i pozwala na transmitowanie znacznie bogatszego zestawu formatów wideo w tym 2160p60 10 bit, czy 2160p60 w RGB, zatem z pełną rozdzielczością barw (jak dla monitorów). Kłopot w tym, że w obu przypadkach (300mhz czy 600mhz) naklejka na pudełku urządzenia jest taka sama i jak się okazuje 99% producentów "olała" szerszy kanał transmisyjny. To co obecnie znajdujemy w sklepach to stare-nowe HDMI 2.0 bazujące na 1.4.

To właśnie ten stan rzeczy hamował mnie przed nabyciem nowego generatora. Okazuje się bowiem, że nawet generatory Quantum Data 780, kosztujące bagatela 28 000zł posiadają jedynie 300MHz HDMI! Wygląda więc na to, że HDMI w wersji 2.0 nie pożyje bardzo długo i będzie musiało zostać wyparte przez coś co będzie gwarantowało znacznie większą przepustowość. Jest jednak jeszcze druga strona medalu - na Ultra HD w fazie pierwszej. sprowadzającej się do podwyższenia rozdzielczości i ewentualnie kodowania do 10 bitów, HDMI 2.0 w obecnym wydaniu (300MHz) całkowicie wystarczy. Osobiście poczułem się więc trochę jak między młotem a kowadłem - inwestować dziesiątek tysięcy złotych nie ma żadnego sensu w urządzenie, które się niebawem przeterminuje, z drugiej jednak strony jakieś urządzenie trzeba mieć, by profesjonalne testy w rozdzielczości 4K były w tej chwili możliwe. Problem rozwiązał się, dzięki DVDO AVLab TPG!

Ten "maluch", który mieści się w jednej dłoni to pełnoprawny generator 4K, wyposażony w wyjście i wejście HDMI 300Mhz. Pozwala na generowanie plansz testowych w rozmaitych rozdzielczościach Ultra HD.

f1UF5q.jpg

W połączeniu z fabrycznie wgranymi planszami, w tym np. 1-pikselową siatką pozwala on na bardzo ciekawe testy rozdzielczości telewizorów i projektorów. AVLab TPG może wygenerować także ruchome plansze. Dzięki temu można dokładnie sprawdzić, czy podanie rozdzielczości UHD niesie za sobą jakieś obostrzenia w obróbce sygnału, np. wyłączenie poprawy płynności o ostrości obrazu jakie następuje w najnowszym projektorze Sony 4K (VPL-VW300ES), czy ograniczone możliwości korekcji barw w projektorze JVC X500.

Urządzenie oczywiście automatyzuje się z Calman'em 5.3 Ultimate i pozwala na wykorzystanie jako podstawowego generatora do kalibracji.

qqIi6x.png

Jednak AVLab TPG jest czymś więcej niż tylko generatorem. Urządzenie posiada także wejście HDMI, dzięki któremu możliwa jest pewna, bardzo unikalna czynność. Rąbka tajemnicy uchylę niebawem, w innym temacie ;)

Od teraz żaden wyświetlacz 4K nie skryje przed nami tajemnic;)

Edytowane przez Maciej Koper

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy to znaczy że nowe małe pudełeczko zastąpiło na chwilę obecną AccuPel'a do TV 4K?

Zastąpi właściwie do wszystkich kalibracji, oprócz niektórych studyjnych, bo oprogramowanie LightSpace CMS póki co wspiera jedynie AccuPel'a. Tak czy inaczej AccuPel opuścił walizkę. Wczoraj cały dzień robiłem nowy layout ;) Oto efekty:

7SP2Zx.jpg

Rozluźniło się trochę. AVLab TPG jest na prawdę mały ;) Tylko mój Jeti Specbos 1211 się nie załapał do zdjęcia, bo pojechał właśnie do Niemiec na recertyfikację.

Poprzednio wyglądało to tak:

zzsNYf.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

I tego właśnie brakowało. Teraz to będzie jazda! W końcu można generować 4K jak należy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...