Skocz do zawartości
kobolko

TX-P55ST60 soft upgrade 3.733

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

W ostatnich dniach pojawiła się u mnie aktualizacja oprogramowania do wersji 3.733. Upgrade dotyczył (już dokładnie nie przytoczę, bo nie pamiętam, a nie ma historii aktualizacji w tv) "zmian w wyświetlaniu obrazu w systemie PAL". Po dokonaniu powyższej zauważyłem pewne zmiany w wyświetlaniu obrazu.

Ponieważ jestem "kinomaniakiem" i niektóre filmy oglądam do znudzenia (znam prawie każdy piksel w większości scen), odniosłem wrażenie, że problem nad którym wszyscy ubolewamy w Panasonicach czyli tzw. fałszywe kontury/ posteryzacja, widoczne zwłaszcza na twarzach w dynamicznych scenach, uległ znacznemu zmniejszeniu/poprawie. Owszem, choć w materiale 24p dalej widoczne jest szarpanie (choć nieco mniej uciążliwe), to pomimo tego znacznie trudniej w tej chwili dopatrzeć się przy tym szarpaniu występowaniu "tęczy kolorów" na twarzy głównego bohatera. Dodatkowo mam wrażenie, że obraz się nieco "upłynnił", przez co jest nieco bardziej ostry/wyraźniejszy - widać więcej szczegółów w dynamicznych scenach.

Oczywiście są to subiektywne odczucia oglądacza, który lubi przyglądać się szczegółom na ekranie. Zmiany pewnie są niewielkie, ale.. zauważalne. Próbowałem przedyskutować ten temat z kolegą Maciejem, ale nic sensownego nie wymyśliliśmy.

Czy ktoś ma podobne odczucia po aktualizacji (o ile ją miał :))

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z tego co pamiętam to ten soft pojawił się juz w zeszłym tygodniu (a być może jeszcze wcześniej). A co do zmian... bardzo ciekawe to co kolega pisze :). Muszę się dziś temu przyjrzeć :).

PS. Jeśli można proszę o podanie tytułu filmu/koncertu/programu , na którym kolega zauważył te drobne acz jakże istotne zmiany:)

Pozdrawiam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z tego co pamiętam to ten soft pojawił się juz w zeszłym tygodniu (a być może jeszcze wcześniej). A co do zmian... bardzo ciekawe to co kolega pisze :). Muszę się dziś temu przyjrzeć :).

PS. Jeśli można proszę o podanie tytułu filmu/koncertu/programu , na którym kolega zauważył te drobne acz jakże istotne zmiany:)

Pozdrawiam.

Nie wiem, czy kolega akurat jest tak samo "uważny" w tych samych filmach :), ale co do posteryzacji - dla mnie najbardziej widoczna zmiana jest w "Total Recal" z 2012 w scenie/ czas: 00:03:50 - zgrubsza 00:07:00. W tych scenach ze wszystkich oglądanych przeze mnie filmów fałszywe kontury na twarzach były najbardziej widoczne (ten film z resztą to w całości najlepszy "tester" tej wady). Tak bardzo, że aż bolały oczy. W tej chwili efekt jest "znośny" i jak dla mnie nastąpiła poprawa (oczywiście przy szybkim przesunięciu twarzy efekt ciągle występuje, ale moim zdaniem jest mniejszy). Co do poprawy płynności scen dynamicznych i wynikające z tego lekkie poprawienie ostrości szczegółów w np przesuwającym się tle - to kwestia "osobnicza" :) ja to w każdym razie widzę ;)

Edytowane przez kobolko

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

przez internet też wam wykrywa nowy soft? bo mi nie.

U mnie poszło po WiFi przez net. Tyle, że nie ja szukałem - TV powiadomił mnie o aktualizacji sam, automatycznie.

Edytowane przez kobolko

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

przez internet też wam wykrywa nowy soft? bo mi nie.

Kolega MicPrime wrzucił link, gdzie możesz ściągnąć nowe oprogramowanie i puścić po USB.

Dziś sprawdziłem i faktycznie jest nowy soft.

Lista zmian:

http://panasonic.jp/support/global/cs/tv/download/fw/eu_2013/down_eu_uk_cis_02.html

Edytowane przez kobolko

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

OK. Puściłem "total recall" w momencie o którym pisał Kobolko, ale niestety nie pamiętam jak było przed aktualizacją :P. Ale teraz to ja w ogóle nie widzę tam fałszywych konturów. Poprawa czy może siła sugestii :P?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a IFC wyłączyłeś?

Tak, to ważne. W materiale z BD (1080p 24p) "Smooth Cinema" wyłączone. No, i materiał wyjściowy z odtwarzacza powinien iść w oryginale 24p (nie 60Hz). To najbardziej "wymagające" warunki, które najbardziej uwypuklają tą wadę.

Też zastawiałem się, na ile to poprawa a na ile siła sugestii, ale przejrzałem wszystkie wałkowane przeze mnie tytuły i wszędzie zauważam niewielką, ale poprawę. Żeby nie było - szarpanie obrazu przy dynamicznych scenach dalej pozostaje (cecha materiału kinowego 24p), ale w tym szarpaniu wyraźnie mniej zauważalne są przekłamania kolorów, poza tym odnoszę wrażenie, że szarpanie jest odrobinę bardziej "płynne", co wpływa na nieco lepsze wyświetlanie szczegółów w poruszających się obiektach (obraz jest jakby w całości nieco ostrzejszy).

Jeszcze raz podkreślam, że to moje subiektywne odczucia, czego skutkiem jest powstanie tego postu :)

Edytowane przez kobolko

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kolega MicPrime wrzucił link, gdzie możesz ściągnąć nowe oprogramowanie i puścić po USB.

aby na pewno ten jeden plik pasuje do tak wielu modeli tv panasonica? takie dziwne się to wydaje - wspólny soft dla plazmy i lcd. nie uwalę nim tv?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

aby na pewno ten jeden plik pasuje do tak wielu modeli tv panasonica? takie dziwne się to wydaje - wspólny soft dla plazmy i lcd. nie uwalę nim tv?

Jak wynika z tabeli, dotyczy to różnych typów wyświetlaczy (zauważ, że wcale nie tak wielu - w plazmach wyłącznie różne warianty serii ST60). Najwidoczniej aktualizacja dotyczy jakiejś wspólnej części oprogramowania. Jeśli posiadasz TV, którego symbol znajduje się na w/w liście, to nie sądzę, żebyś cokolwiek uwalił. Ale głowy nie dam sobie obciąć. U mnie aktualizacja pokazała się automatycznie z netu, więc nie miałem tego dylematu.

Edytowane przez kobolko

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok, wygląda na to, że w zasadzie z użytkowników przeczesujących to forum jako jedyny mam omamy wzrokowe ;-) cóż, w takim razie pozostaje mi cieszyć się z subiektywnie lepszych wrażeń ;-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie dramatyzuj :P. Może po prostu jeszcze nikt nie aktualizował nowych modeli :). A może innym nie przeszkadzał problem płynności w plazmach :).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam podobne wrażenia po ostatniej aktualizacji vt50 mam wrażenie że obraz jest lepszy, żona ma podobne wrażenie. Ciekawe.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja zaktualizowałem - dla mnie nie ma zmiany - dalej nie jestem w stanie oglądać na trybie 50hz/24p bez włączonego IFC na MID/MAX

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja zaktualizowałem - dla mnie nie ma zmiany - dalej nie jestem w stanie oglądać na trybie 50hz/24p bez włączonego IFC na MID/MAX

Jaki parametr masz ustawiony na wyjściu z odtwarzacza? oryginalny materiał 24p czy 1080i? Owszem, sprawdziłem, jak wygląda obraz po zmianie źródłowego 24p na 1080i na wyjściu, co daje odświeżanie 60Hz. Co prawda rzeczywiście problem fałszywych konturów jest mniejszy, ale kosztem dużej degradacji jakości obrazu. Maciej pisał gdzieś na forum, że materiał 24p odtwarzany z 60Hz ma kłopoty z zachowaniem właściwej płynności.

Ja mam podobne wrażenia po ostatniej aktualizacji vt50 mam wrażenie że obraz jest lepszy, żona ma podobne wrażenie. Ciekawe.

W tej konkretnej aktualizacji chyba nie był ujęty model VT (?). Może mówisz o jakiejś innej? Tu uwzględnione były jedynie modele z serii ST

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

z BD mam 24p ale kombinowałem także z 1080p 60hz - jak włączysz IFC na conajmniej MID dla sygnału 60hz to ja szarpania nie widzę a efekt teatru jakby mniejszy niż na 50hz z IFC na MID

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No, ja nie mogę wyłączyć u siebie w BD trybu 60hz w wersji bez przeplotu :-D

Za to jeśli włączę 1080i to na ekran pójdzie 60hz. Tyle, że wtedy mam wyraźnie gorszy jakościowo obraz, pomimo mniejszego szarpania. Przyzwyczaiłem się do "efektu kino" i z dwojga złego wolę cieszyć oko obrazem ostrym jak żyleta ;-)

Edytowane przez kobolko

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

poprawione w poście

Edytowane przez kobolko

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja mam wyjście ustawione na 1080p ale mam też dodatkową opcję 24p którą jak wyłączę do generuje mi 60hz 1080p - poszukaj tej opcji u siebie

zresztą jak ustawiłem wyjście 1080i to też wydaje mi się że jakość bez zmian - player zrobił 60hz interlaced a tv pewnie spowrotem złożył 24p

masz włączoną detekcję kadencji (Cadence Mode) w menu picture->options?

Edytowane przez klaus71

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

znalazłem. Ale przyznaję bez bicia, że szarpanie charakterystyczne dla formatu 24p mi nie przeszkadza - ma to nawet swój urok, kinowy.

gorzej, gdy widzimy te nasze nieszczęsne kolorowe kontury na szybko przesuwających się po ekranie obiektach w kolorze ludzkiej skóry.

i to tego efektu mam wrażenie doświadczać nieco mniej po aktualizacji.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...