Skocz do zawartości
Mario

Nowa specyfikacja Ultra HD!

Rekomendowane odpowiedzi

Specyfikacja Ultra HD została właśnie zaktualizowana, a wraz z nią potwierdzono także standard HEVC. Na jesieni zobaczymy też nowe logo Ultra HD i oczywiście nowe telewizory spełniające założenia ustalone przez Consumer Electronic Associaton.

Cały czas trwa walka o nazewnictwo telewizorów z rozdzielczością 3840 na 2160 pikseli. Nazwa UHDTV stosowana przez CEA nie jest tak popularna jak promowane przez samych producentów 4K. CEA organizator corocznych targów CES w Las Vegas stara się to zmienić. Tej jesieni telewizory spełniające odpowiednie normy mają być odpowiednio oznaczone.

A jak wygląda specyfikacja:

Rozdzielczość: 3840 na 2160 pikseli
Format obrazu: 16:9 lub szerszy
Wsparcie dla upscalingu HD
Wyjścia cyfrowe: HDMI wspierające rozdzielczość 3840x2160 pikseli przy odświeżaniu 24,30,60 klatek na sekundę. Wsparcie dla HDCP 2.2 lub innego sposobu zabezpieczeń.
Gama kolorystyczna: IT-R BT.709 lub szersza
Ilość Biów na kolor: 8 lub więcej

Dodatkowo wprowadzono nowe oznaczenie „Connected Ultra HD”, które dostaną te telewizory, które są zdolne do odtwarzania materiałów bezpośrednio z internetu. Aby telewizor spełniał te standardy musi dodatkowo posiadać:

Dostęp do internetu za pośrednictwem Wi-Fi, Ethernetu lub innego rodzaju złącza
Posiadać aplikacje pozwalające na dostęp do usług UHD
Kodek Wideo: pozwalający na dekodowanie sygnału o rozdzielczości 3840x2160 przy wykorzystaniu HEVC oraz innych standardów.
Kodek Audio: wsparcie dla wielokanałowego audio

Czy to sprawi, że logo Ultra HD stanie się popularniejsze? I zamiast 4K wszyscy zaczniemy mówić o UHD?

Pełnych szczegółów o technologii Ultra HD i rozdzielczości 4K znajdziecie w naszym szczegółowym artykule na ten temat: tutaj

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A co z sygnałem Full HD? Skad dziura pomiędzy obecnym HD a UHD? Przecież sygnał FullHD jest obecnie dopiero nadawany w 2-3 krajach na świecie. (Może kilku więcej) Nie będzie dalej rozpowszechniany? Od razu przejście na UHD?

I jeszcze jedno, może kluczowe pytanie - po co komu taki TV skoro nikt nie nadaje takiego sygnału, nie ma jeszcze filmów w takiej rozdzielczości a HD na takim tv wygląda średnio? Zostają tylko zdjęcia... 10 tys zł za ekran do fotografii?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kamere już można kupić, do kompa idzie do podpiąć...za rok może dwa poleci z sat, wyjdą płyty (za rok)

To początek Teraz kupują desperaci którzy nie mają co robić z pieniędzmi.. Technika 4K będzie dla mas za jakieś 3-5 lat

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dla mas miały być płyty Bluray - wielki nastęca dvd i co...? O ile filmy są (Choć wszystkich tytułów nie ma i sporo ograniczeń) tak z nagrywarkami i płytami jest słabo. Przełomem miał być rok 2008. Do dziś go nie ma. Po co pchać się w coś by tylko pokazać na co nas stać?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W Polsce 10 lat. Tyle zajęły kanały hd a i tak jakość ich pozostawia wiele do życzenia

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A co z sygnałem Full HD? Skad dziura pomiędzy obecnym HD a UHD? Przecież sygnał FullHD jest obecnie dopiero nadawany w 2-3 krajach na świecie. (Może kilku więcej) Nie będzie dalej rozpowszechniany? Od razu przejście na UHD?

Jeżeli masz na myśli sygnał 1080p, to nie zostaje wprowadzony przez platformy sat właśnie przez mało wydajne obecnie stosowane technologie.

Po prostu za duży koszt. Tylko upowszechnienie H.265/HEVC i być może DVB-S2X umożliwi wprowadzenie "Full HD".

Jeżeli łudzisz się, że 1080p będzie jakimś kolejnym etapem przed UHD to porzuć te złudzenia.

A tak na marginesie, to od kilku lat wszystkie TV są wyposażone w funkcję "deinterlacing" i oglądasz 1080p/25fps.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A tak na marginesie, to od kilku lat wszystkie TV są wyposażone w funkcję "deinterlacing" i oglądasz 1080p/25fps.

No właśnie... etap HD już w sumie jest zamknięty. Czekać na HEVC i tam na kodowanie kanałów HD i UHD.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A co z sygnałem Full HD? Skad dziura pomiędzy obecnym HD a UHD? Przecież sygnał FullHD jest obecnie dopiero nadawany w 2-3 krajach na świecie. (Może kilku więcej) Nie będzie dalej rozpowszechniany? Od razu przejście na UHD?

Hmm... nie wiem w jakim kraju mieszkasz, ale w polsce jest Full HD od circa about 2006 roku kiedy to na rynek weszła platforma "n".

Edytowane przez Gmeru

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Prawdopodobnie jakims pozaeuropejskim, bo nawet allbanska TV od tamtego czasu nadaje w HD

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sam nie jestem zwolennikiem wielkich telewizorów, tak to tę rozdzielczość można wielokrotnie mnożyć. Matryca to chyba zresztą najdroższa część każdego telewizora. Ja mam marne 40 cali, ale za to z głęboką czernią i bez efektów typu clouding czy teatru, a mam niektórzy powiedzą, że już stary model 8007.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No właśnie... etap HD już w sumie jest zamknięty. Czekać na HEVC i tam na kodowanie kanałów HD i UHD.

Etap HD jest zamknięty na zachodzie. W Polsce etap HD nigdy nie będzie zamknięty.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wszyscy się podniecają obrazem 4K,a może niedługo w nowej nomenklaturze UHD,a czy ktoś coś wie na temat sprzętów "towarzyszących" takich jak choćby dekodery satelitarne,dekodery do przekazu naziemnego-bo takowy jest planowany co prawda na razie nie u nas czy inne urządzenia.Pytając się konsultanta z jednego olbrzymiego koncernu,otrzymałem odpowiedż iż telewizor ma wbudowany dekoder i ma S2,to powinien odbierać!Samo S2 to za mało tak mi się wydaje.To muszą być nowe odbiorniki.Pasma w S2 były przygotowane pod "HD" i te "delikatne"czułości.Może ktoś wie więcej na ten temat,był bym wdzięczny za konkretne informacji.Nadmieniam iż jestem abonentem C+ już prawie 15-cie lat.Ale kupuję też dekodery na "własną"rękę,gdyż korzystam z"CLONE 150".

klepa1141

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wszyscy się podniecają obrazem 4K,a może niedługo w nowej nomenklaturze UHD,a czy ktoś coś wie na temat sprzętów "towarzyszących" takich jak choćby dekodery satelitarne,dekodery do przekazu naziemnego-bo takowy jest planowany co prawda na razie nie u nas czy inne urządzenia.Pytając się konsultanta z jednego olbrzymiego koncernu,otrzymałem odpowiedż iż telewizor ma wbudowany dekoder i ma S2,to powinien odbierać!Samo S2 to za mało tak mi się wydaje.To muszą być nowe odbiorniki.Pasma w S2 były przygotowane pod "HD" i te "delikatne"czułości.Może ktoś wie więcej na ten temat,był bym wdzięczny za konkretne informacji.Nadmieniam iż jestem abonentem C+ już prawie 15-cie lat.Ale kupuję też dekodery na "własną"rękę,gdyż korzystam z"CLONE 150".

klepa1141

Jak na razie wiadomo niewiele, prawdopodobnie dużo wyjaśni się po wakacjach.

Komercyjnych przekazów UHD jak na razie nie ma, jest parę przekazów testowych via SAT a i tu sytuacja nie wygląda zbyt "różowo" bo telewizor Sony który był testowany i posiada odbiornik SAT DVB-S2 tego kanału nie odtwarza (jest głos, nie ma obrazu), podobnie jest z LG i chyba Panasonic'iem, za to Samsung daje mu radę. Patrząc jednak w którą stronę zmierzają nadawcy SAT to i tak raczej zbyt wiele to nie da bo za rogiem czai się już standard nadawania DVB-S2X więc obecne odbiorniki i tak niczego w nowym standardzie raczej nie odbiorą.

Natomiast co do naszych nadawców to już zupełne wróżenie z fusów i na dzień dzisiejszy nie napomknęli oni nawet słowem o jakichkolwiek planach wdrażania UHD.

W mojej osobistej ocenie najlepiej dać sobie na wstrzymanie i po prostu poczekać jak sytuacja się rozwinie.

Pozdrawiam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

4K, hmm to z pewnością kolejny krok w ewolucji tv. Po pierwsze nie koniecznie to tak długo musi potrwać bo ustalono już kwestie techniczne, operatorzy dyskutują, jest jeszcze internet. Nie ma niestety i to jest najgorsze odtwarzaczy BDP 4K. Nie ma płyt i tu jest problem. SKY w UK już ogłosiło że wprowadzi wkrótce nowe tunery z HEVC itd.

Z całą pewnością ruszą tam i w innych krajach pierwsze kanały 4K. czasem native, czasem upscal ale na pewno będą. Co innego u nas. Jakoś nie mogę sobie wyobrazić polsatu w 4K:) oraz ncplus, zwłaszcza gdy widzę teraz mojego pace! Gdybym mógł zadeptałbym ten złom. Japonia ma gdzieś 4K i idzie w kierunku 8K, czyli 32 megapixele na ekranie. Wow, ale chwila jaki duży trzeba mieć aby dostrzec różnicę?

Najważniejsze ze tanieją ekrany.

Mi się marzy OLED 4K ale niechby był 10bitowy w kwestii kolorów i njalepiej w formacie 21:9:) i 120 klatkach na sec.

O jej, za szybko się urodziłem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie opowiadaj, dobrze się urodziliśmy. Za 20 lat nie będzie już czym się zachwycać ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak już chcesz nas przekonać, ze 4k ma sens jest możliwe jedynie ze skanowania 65/70 mm taśmy filmowej, to chociaż bądź fair i dołącz listę filmów IMAX,

Poza tym, jeśli chodzi o nowe filmy, kręcone kamerami cyfrowymi, to praktycznie KAZDY ma rozdzielczość 4k/5k

  • Lubię 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

IMAX zgoda ale tylko w wersji analogowej, a tych realizacji nie było też zbyt wiele. Cyfrowy IMAX to rozdzielczośc HD, tzw. lie-Max wiec na listę nie wchodzi.

podsyłam liste IMAX 70 mm

http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_IMAX_films

Nowe filmy ok, racja ale to inna bajka zupełnie....Epic Red ma zaledwie kilkuletnią historię.

pozdrawiam

Mirek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A co na tym ultra-4k będziemy oglądać?

http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_70_mm_films

za dużo to tego nie ma...

Zapomniałeś, że to jest forum fanów nowych technologi video wraz z audio.

Mnie jako elektronika z wykształcenia "rajcują" nowe technologie na starcie.

Jako odbiorca treści, jeżeli mnie interesuje, nie pogardzę materiałem HD jeszcze długo.

Ważne, że pierwszych jaskółek 4k jest już całkiem sporo, tylko nośnika brak.

Edytowane przez netquest

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A co na tym ultra-4k będziemy oglądać?

No kapitana Kloss'a w natywnym 4K na nim nie obejrzysz, ale wszystko co było realizowane do kilku lat wstecz jak najbardziej :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A co na tym ultra-4k będziemy oglądać?

http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_70_mm_films

za dużo to tego nie ma...

Kolego przesadzasz.

12 lat temu photo lab Agfy jako standardową usługę miał skanowanie kliszy małoobrazkowej do rozdzielczości 3000x2000 a zapewniam Cię że to nie jest maksimum bo dobre klisze filmowe mają większą rozdzielczość (już kiedyś była dyskusja na ten temat tu masz do niej link: http://hdtvpolska.com/topic/604-skad-sie-biora-stare-20-letnie-filmy-w-hd/) znalazłem też w sieci informację że rozdzielczość dla kliszy 35mm może dochodzić do 19Mpix a to znaczy że jest to dużo ponad 4K, oczywiście osobnym zagadnieniem pozostaje ziarno takiej kliszy, ale to coś co można próbować eliminować w późniejszej obróbce.

A jako drugie mogę dodać że gdybyś zechciał się trochę zapoznać z różnymi informacjami to na przykład studia Sony od jakiegoś już czasu skanują filmy w jakości 4K, na przykład cały remasterowany box Bonda jest robiony właśnie z takiego materiału więc wbrew pozorom większy problem z przeniesieniem do 4K filmów w miarę nowych do których ze względów oszczędnościowych efekty specjalne są masterowane w 2K niż ze starszymi filmami w których wszystko było robione na taśmie filmowej.

Oczywiście osobną kwestią pozostanie jak szybko i w jakiej ilości upowszechnią się materiały kręcone natywnie w 4K.

Pozdrawiam.

Edytowane przez Jasiek_31

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kolego przesadzasz.

12 lat temu photo lab Agfy jako standardową usługę miał skanowanie kliszy małoobrazkowej do rozdzielczości 3000x2000 a zapewniam Cię że to nie jest maksimum bo dobre klisze filmowe mają większą rozdzielczość (już kiedyś była dyskusja na ten temat tu masz do niej link: http://hdtvpolska.com/topic/604-skad-sie-biora-stare-20-letnie-filmy-w-hd/) znalazłem też w sieci informację że rozdzielczość dla kliszy 35mm może dochodzić do 19Mpix a to znaczy że jest to dużo ponad 4K, oczywiście osobnym zagadnieniem pozostaje ziarno takiej kliszy, ale to coś co można próbować eliminować w późniejszej obróbce.

A jako drugie mogę dodać że gdybyś zechciał się trochę zapoznać z różnymi informacjami to na przykład studia Sony od jakiegoś już czasu skanują filmy w jakości 4K, na przykład cały remasterowany box Bonda jest robiony właśnie z takiego materiału więc wbrew pozorom większy problem z przeniesieniem do 4K filmów w miarę nowych do których ze względów oszczędnościowych efekty specjalne są masterowane w 2K niż ze starszymi filmami w których wszystko było robione na taśmie filmowej.

Oczywiście osobną kwestią pozostanie jak szybko i w jakiej ilości upowszechnią się materiały kręcone natywnie w 4K.

Pozdrawiam.

Filmowcy klatkę filmową 35mm nazywaja 2K, bo ma tyle użytecznych linii. Klatka filmowa jest dużo mniejsza niż fotograficzna, o tym zapomniałes. Maksymalnie da sie z niej wyciągnąc ok.2500 linii jak jest w idealnym stanie bez ziarna itd. Ale dotyczy to tylko niewielkiej części materiału. To cały czas mniej jak 4 K.

pozdrawiam

Mirek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Filmowcy klatkę filmową 35mm nazywaja 2K, bo ma tyle użytecznych linii. Klatka filmowa jest dużo mniejsza niż fotograficzna, o tym zapomniałes. Maksymalnie da sie z niej wyciągnąc ok.2500 linii jak jest w idealnym stanie bez ziarna itd. Ale dotyczy to tylko niewielkiej części materiału. To cały czas mniej jak 4 K.

pozdrawiam

Mirek

Widzę kolego że jednak upierasz się przy swoim.

Typowa klatka filmowa to 35mm tu masz link do źródła http://pl.wikipedia.org/wiki/Ta%C5%9Bma_filmowa a także w przypisach podaną przybliżoną rozdzielczość tej że, więc bez obawy dla 4K materiałów nie zabraknie.

Pozdrawiam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...