Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Bottom Line

Samsung Galaxy S5 to z pewnością telefon wyznaczający nowe trendy w najnowszych technologiach mobilnych. Aż trudno pomyśleć co jeszcze producent może wymyślić w kolejnej generacji!

Słowem wstępu

Smartfony odgrywają w naszym życiu coraz większą rolę. To właściwie nasze centrum dowodzenia podczas całego dnia. Z roku na rok jesteśmy zaskakiwani coraz to nowszymi modelami od różnych producentów. Jednym z najbardziej znaczących jest niewątpliwie Samsung, który ze swoją serią telefonów Galaxy stara się dyktować trendy panujące wśród entuzjastów najnowszych smartfonów.

Do testu wybraliśmy najnowszy model czyli Galaxy S5 charakteryzujący się niesamowitą ilością technologicznych smaczków w tym mocno w tej chwili promowanym tematem (w szczególności na naszym Portalu) Ultra HD czyli rozdzielczości 4K. Zapraszam!

Wygląd

Telefon na pierwszy rzut oka wydaje się dość podobny do swojego poprzednika jednak to tylko pierwsze wrażenie. Po wzięciu go do ręki okazuje się, że zrobiono naprawdę wiele. Po pierwsze jest większy. A wszystko za sprawą 5,1 calowego wyświetlacza. Telefon otacza chromowana ramka. Chyba najbardziej kontrowersyjna sprawa znajduje się na odwrocie. Plecy pokryte są czymś na kształt skóry ale oczywiście nie jest to dokładnie ona. Jednym się to podoba a inni będą kręcić głową gdyż w tej klasie może rzeczywiście można by pokusić się o bardziej naturalne wykończenie? Mnie osobiście się to podoba i na pewno nie umieszczę telefonu w dodatkowym pokrowcu. Wyglądałby wtedy nie za dobrze. A wykończenie pleców - mam wrażenie - dobrze chroni cały tylni korpus.

Na lewej krawędzi klasycznie umieszczono klawisz odpowiedzialny za głośność telefonu. Jest to znane i wygodne miejsce, które pozwala na stałe kontrolowanie głośności czy to rozmowy czy samego telefonu.

Spore zmiany nastąpiły w związku z klawiszem znajdującym się pod wyświetlaczem. Od teraz lewy klawisz od niego nie służy do rozwijania menu kontekstowego ale do wywoływania ekranu przełączania się pomiędzy aktywnymi programami. Jednak dla fanów klasycznego rozwiązania nadal można przytrzymać ten klawisz i będzie działał jak dawniej: ustawienia oraz dodatkowe opcje. Jego dodatkową opcją jest też czytnik linii papilarnych o którym napiszemy w dalszej części testu.

Górna część S5 to z kolei miejsce na wyjście słuchawkowe oraz zaślepka podczerwieni. Dolna część to złącze mikro-usb 3.0. Wszystkie złącza chowane są szczelnie za zaślepkami, które wyposażone są w gumowe uszczelki. Podobnie bowiem jak chociażby Sony tym razem i Samsung wprowadził telefony, którą są wodoszczelne (norma IP67). Rzeczywiście test wykazał, że bez problemu topiliśmy go w szklance pełnej wody ;)

34.jpg

[/td][td]

33.jpg

[/td]

31.jpg

[/td][td]

30.jpg

[/td]

32.jpg

Jakość obrazu wyświetlacza

Najnowszy model z serii Galaxy od Samsunga wyposażony został w 5,1" ekran o rozdzielczości FHD (1920x1080, 432ppi) wykonany w technologii Super AMOLED i od tego chciałbym zacząć. To właśnie ekran przyciąga największą uwagę, szczególnie gdy jest maksymalnie podświetlony.

1.jpg

Wyświetlacz jest porażający. Posiada świetne odwzorowanie kolorów, jest topowy i nie boję się nazwać go żyletą - nie widziałem lepszego. Zarówno wygląd filmów z YT jak i stron internetowych spełnia najwyższe oczekiwania. Niestety na co dzień nie korzystamy z maksymalnie rozjaśnionych kolorów ze względu na zbyt duży pobór energii - lub inaczej - ze względu na chęć utrzymania telefonu z dala od ładowarki na 12 godzin.

Dzięki autorskiej nakładce TouchWiz mamy wybór kilku opcji nasycenia kolorami. Ja najbardziej lubię dynamiczny (w przeciwieństwie do TV :-) ) - zużywa więcej energii, ale dostarcza sporo przyjemnych wrażeń z obcowania z urządzeniem a przecież po to je kupujemy. Jeśli wiecie, że zasilanie jest w zasięgu 24-30 godzin możecie także pozwolić sobie na podkręcenie jasności ekranu i cieszyć się wszystkim tym, co AMOLED ma najlepszego.

2.png

Szybkość działania / wydajność

Dotychczas korzystałem już z kilku nowoczesnych telefonów. Począwszy od Samsunga Galaxy S3, który miał problem z płynnym włączaniem aplikacji dzwonienia (sic!) po iPhone'a 5 z najnowszym iOS, który także swoją płynnością (po tych wszystkich update'ach...) namawia do zmiany na 5S. Samsung Galaxy S5 jest standardem - w porównaniu z innymi highendowymi modelami takimi jak HTC One M8 czy Sony Xperia Z2.

Testowany model posiada:

- procesor quad-core, Qualcomm Snapdragon 801 MSM8974AC o taktowaniu zegara 2.5 GHz,

- procesor odpowiedzialny za grafikę: Adreno 330

- 2 GB pamięci RAM

- system Android 4.4.2 KitKat

Przeprowadziliśmy test za pomocą aplikacji mobilnej AnTuTu Benchmark, oto wyniki:

3.png

4.png

[/td][td]

5.png

[/td]

6.png

[/td][td]

7.png

[/td]

8.png

[/td][td]

9.png

[/td]

10.png

[/td][td]

11.png

[/td]

Model Testowy?

Wyniki są powalające - wszystkie wskazują na wysoki poziom zaawansowania technologii i zastosowanych rozwiązań. Zastanawiające jest jednak zestawienie testowanego modelu ze średnią dla modelu SGS5 dla testowych tą aplikacją.

12.png

Na szczęście mieliśmy w redakcji inny model Samsunga Galaxy S5 i nie omieszkaliśmy sprawdzić, jaki wynik osiągnie telefon ze sklepowej półki, który może każdy kupić. Nie było zaskoczenia. Wynik wyszedł praktycznie taki sam. Jednak warto to sprawdzić i udowodnić, że producent nic nie kombinuje :D

35.jpg

Aparat fotograficzny / filmy UHD 4K

Piątka została wyposażona w dwa aparaty:

- Główny (z tyłu): 16 Mpix (1/2,6", z wykrywaniem fazy AF)

- Drugi (z przodu): 2,0 Mpix (1920 x 1080, soczewka szerokokątna)

Gdybyście nie wiedzieli, do czego powinien służyć przedni aparat, to po przełączeniu widoku podpowie Wam aplikacja do "upiększania twarzy" przy robieniu selfie. Niestety nie mamy dla Was żadnej próbki, ale nie wierzcie - wcale aż tak nie upiększa.

Aparat główny został także wyposażony w opcję nagrywania filmów w rozdzielczości 4K czyli zgodnej z Ultra HD.

- UHD@30kl./s, HDR, stabilizacja video

- Kodeki wideo: H.263, H.264(AVC), MPEG4, VC-1, Sorenson Spark, MP43, WMV7, WMV8, VP8

- Formaty wideo: MP4, M4V, 3GP, 3G2, WMV, ASF, AVI, FLV, MKV, WEBM

W przypadku testu aparatu nie ma o czym pisać, trzeba to pokazać:

14.jpg

zachód słońca w downtown

(wersja zdjęcia 1:1)

15.jpg

podłoga bez przybliżenia

(wersja zdjęcia 1:1)

16.jpg

podłoga ze zbliżeniem x2

(wersja zdjęcia 1:1)

17.jpg

podłoga ze zbliżeniem x4

(wersja zdjęcia 1:1)

36.jpg

37.jpg

Co do nagrywania filmów to Galaxy radzi sobie naprawdę dobrze. Aż trudno w to uwierzyć ale tegoroczny model jest w stanie rejestrować materiał w rozdzielczości 4K czyli 3840 x 2160. Ktoś powie: jaka to może być jakość z takiego małego telefonu?. A jednak okazuje się, że po nagraniu filmu w dobrych warunkach i włączeniu go na telewizorze UHD (testowaliśmy np. na zakrzywionym HU8500) naszym oczom ukazuje się doskonałej jakości obraz. Oczywiście nie można porównywać tego do topowych kamer ale mimo wszystko: jeżeli zachowamy bardzo dobre doświetlenie to jakość przejdzie wasze najśmielsze oczekiwania. Poniżej kilka próbek do ściągnięcia i oceny. Oczywiście zalecam sprawdzenie tych materiałów na ekranie z rozdzielczością 4K. Jeżeli teraz możliwe było zrobienie takiej "KAMERKI" to co będzie w przyszłości?

Ultra HD 4K

Ultra HD 4K

Full HD

Na tle rodziców

Udało nam się uchwycić na jednym zdjęciu 3 ostatnie modele z serii Galaxy S. I tak możecie zobaczyć, w którą stronę rozwija się ta linia największego gracza na rynku inteligentnych słuchawek.

22.jpg

18.jpg

[/td][td]

19.jpg

[/td]

20.jpg

[/td][td]

21.jpg

[/td]

Zobaczcie także, jakie poszczególne modele robią zdjęcia - sfotografowaliśmy tę samą roślinę z tej samej perspektywy - zawsze korzystając z trybu "auto" w aparacie.

23.jpg

Samsung Galaxy S3

(wersja zdjęcia 1:1)

24.jpg

Samsung Galaxy S4

(wersja zdjęcia 1:1)

25.jpg

Samsung Galaxy S5

(wersja zdjęcia 1:1)

Zdjęcia zostały wstawione w największej możliwej jakości.

Subiektywnie o Galaxy S5

Na przetestowania urządzenia miałem niecały tydzień, ale nauczony doświadczeniem z linią Galaxy S zwróciłem uwagi na kilka szczegółów, które mają znaczenie w codziennym użytkowaniu lub przyciągnęły moją uwagę.

1. Dioda powiadomień

Mogłaby być bardziej widoczna, np. taka, jak w Samsungu Galaxy S3. Jednak nie wszystkim może to odpowiadać. Z jednej strony dobrze, kiedy wiemy, że coś na telefonie się wydarzyło i warto odpalić ekran i sprawdzić. Z drugiej strony migająca dioda w SGS5 jest mniej denerwująca. Bardziej trzeba się skupić, aby dojrzeć, że na telefonie coś na nas czeka...

2. Tylna obudowa

Jeśli zamierzasz kupić SGS5, żeby nosić go w "foliówce" zastanów sie nad czymś tańszym, mniej doskonałym, gorszym jakościowo. Dlatego, że dzięki tylnej obudowie imitującej w dotyku skórę lub inny bardzo ekskluzywny materiał, mamy wrażenie obcowania z bardzo drogim produktem premium. Czy chcesz psuć sobie to plastikowym ochraniaczem?

3. Smart Stay

Bardzo przydatne, szczególnie kiedy z jednej strony dbasz o zużycie energii, z drugiej jednak często czytasz dłuższe teksty... Przeglądając najnowszej RSSy w Feedly bardzo często pojawiała się ikona "oka" w prawym górnym rogu paska powiadomień. Co ciekawe - działała także w gorszym świetle - emitowanym jedynie przez wbudowanego AMOLEDa.

4. Pogoda przez GPS

Samsung Galaxy S5 korzysta z aplikacji accuweather i być może to ona jest winna, ale mieszkając w ścisły centrum Warszawy telefon pokazywał mi prognozę pogody dla "Szopy Polskie", jesteście w stanie to wyjaśnić?

26.png

6. Zwiększona czułość ekranu

Funkcja przeznaczona do lepszego wykorzystania telefonu podczas zimnych dni, kiedy nosimy rękawiczki. Na co dzień opcja bardzo problematyczna. Miałem uruchomiony dźwięk nie tylko podczas odblokowywania telefonu, ale także próbie odblokowania - krótko mówiąc - zawsze, kiedy dotykałem podświetlony zablokowany ekran. Przy zwiększonej czułości, nosząc telefon w kieszeni po otrzymaniu SMSa lub e-maila słyszałem, że telefon reaguje z moją nogą. Z jednej strony super - tryb czułości działa. Z drugiej jednak niepotrzebnie. Jest to jednak bardzo subiektywne i indywidualne. Dla mnie po prostu męczące.

Ale mając już taką opcję w telefonie musiałem sprawdzić jak rzeczywiście działa z rękawiczką. W 30 stopniach Celsjusza na zewnątrz nie jest normalne, ale testy wymagają poświęceń.

27.jpg

Widać, że telefon reaguje na dotyk emitując "bąbelki" spod palca.

28.jpg

Niestety rękawiczki okazały się zbyt grube

29.jpg

Jest jednak na to sposób - z takimi rękawiczkami ekran działa bez zarzutów, wręcz bez różnicy

:D

Trzeba jednak oddać honor twórcom rozwiązania. Używając cienkiej warstwy materiału Samsung Galaxy S3, S4, Sony Xperia Z2, iPhone 5S nie reagowały, S5 wiedziała, jakie komendy wydaje palec.

7. Działanie na baterii

Telefon wyjątkowo długo trzyma na baterii, która notabene jest wymienna. Bravo, że nadal możemy w tej klasie produktu wymienić ten element. Telefon ładuje się bardzo szybko - po około 2 godzinach mamy telefon całkowicie naładowany. Przy normalnym użytkowaniu musiałem ładować telefon średnio raz na dwa dni. Wyjątkowo dobry wynik patrząc np. na iphone 5.

8. Czytnik linii papilarnych

Podobnie jak konkurencja w postaci nadgryzionego jabłka tak i Samsung wprowadził możliwość autoryzacji telefonu za pomocą odcisku palca. Działa to trochę inaczej niż w apple. Tutaj musimy nie tyle dotknąć palcem klawisza ale delikatnie po nim przejechać z góry do dołu. Problem jest taki, że nie zawsze telefon poprawnie sczytuje nasz ruch a i kciuka trzeba będzie nieźle wygiąć ^_^ . Ale jeżeli się wprawimy to praktycznie na każdą próbę będziemy poprawnie odczytywani. Oprócz wejścia w sam telefon możemy także autoryzować np. takie transakcje jak paypal. Oczywiście nie do końca jest jasne jak bardzo taki system dostępu jest bezpieczny. Należy mieć to na uwadze. W końcu każdy telefon można w określony sposób oszukać.

Podsumowanie

9.png

[/td][td]

Samsung Galaxy S5 to z pewnością telefon wyznaczający nowe trendy w najnowszych technologiach mobilnych. Opisane subiektywne minusy są mocno naciągane i dla wielu z Was nie mają żadnego znaczenia. Ciężko być jednak obiektywnym w kontakcie z tak doskonałym urządzeniem. Osobiście jednak uważam, że test trwał zbyt krótko i chętnie pobawię się tym modelem jeszcze przez najbliższe dwa lata. Wam także serdecznie polecam SGS5 a może już go używacie, dajcie znać w komentarzach o Waszych subiektywnych odczuciach. (testował: Rafał Krzyżański)

PLUSY

  • Doskonałe wykonanie i bardzo ciekawa tylna klapka na tle konkurencji
  • Kilka wersji kolorystycznych
  • Ekran o bywałej jakości obrazu
  • Wodoszczelność (norma IP67)
  • Nagrywanie filmów Ultra HD w rozdzielczości 4K
  • Bardzo dobre jakości aparat fotograficzny
  • Bardzo dobra jakość dźwięku z wyjścia słuchawkowego oraz jakość rozmów
  • Bogate wyposażenie jak chociażby Wi-Fi ac z MIMO, NFC czy IrDA (można użyć jako uniwersalny pilot do TV)
  • Długi czas pracy na baterii mimo zaawansowanych funkcji

MINUSY

  • Wysoka cena
  • Czasem da się odczuć, że nakładka TouchWiz na Androida potrafi lekko zwolnić telefon
  • Czytnik linii papilarnych wymaga dopracowania (bezpieczeństwo)

[/td]

bardzopolecamy.png

Kliknij tutaj aby zobaczyć całą treść artykułu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

o fajnie, że telefony też będą : > Zastanawiam się nad kupnem albo s5 albo z2. Pojawi się u was test z2? Sam już nie wiem co wybrać... ekran chyba lepszy jednak w s5?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja ma Z2 i I S5 .Porownujac dwa telefony ,to trudno jest wybrać.Kazdy ma swoje wady i zalety.Ja np. po długim namyslaniu wzialem sobie s5 ze względu na wymienna baterie i chyba z przyzwyczajenia(miałem wszystkie galaxy 1 do 4)Z2 dalem swojej dziewczynie.Naprawde ciezko jest wybrać.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No właśnie... poziom podobny. Różnice w zależności na czym komu zależy. Z2 zrobimy następny więc okaże się w czym on jest mocny.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z tym bardzo dobrym aparatem to bym nie przesadzał :) owszem jak na telefon nie jest źle, ale te algorytmy wyostrzające po prostu dobijają na zdjęciach, Samsung mocno przesadza w tym zakresie nie mówiąc o oddaniu barw, tak dla przykładu co S5 zrobił z kolorem żółtym i zielonym :D

unnamed.jpg

Szczerze mówiąc dla mnie dobre aparaty w telefonie istnieją tylko dwa ten w Noki N8 i Noki 808, np. Nokia 1020 to juz niestety niewypał, tam z oddaniem kolorów jest jeszcze gorzej.

Dla przykładu:

Nokia 1020

http://www.allaboutsymbian.com/features/images/n8-1020/flower-1020.jpg

Nokia N8

http://www.allaboutsymbian.com/features/images/n8-1020/flower-n8.jpg

http://www.allaboutsymbian.com/features/item/18448_The_legendary_2010_N8_versus_t.php

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To fakt ale i tak jak na telefon to mnie np. w zupełności to wystarcza. Mam s5 i pewnie na razie długo nie będe zmieniał.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...