Skocz do zawartości
Gmeru

Czy do kanałów telewizyjnych 4K HEVC potrzebny zewnętrzny dekoder sat? Nie! Wystarczy telewizor z wbudowanym dekoderem

Rekomendowane odpowiedzi

W tym roku mamy do czynienia z wysypem ekranów Ultra HD. Są wersje drogie, bardzo drogie oraz tańsze. Wszystko zależy m.in od wielkości i wyposażenia. Oczywiście cały czas użytkownicy borykają się z dostępem do źródeł w rozdzielczości 4K. Jedną z metod popularyzacji na pewno będzie w przyszłości telewizja satelitarna (podobnie jak z HD i pamiętny start Nki).

Oczywiście do 4K potrzebny jest specjalny, nowoczesny dekoder satelitarny, którego w tej chwili nie kupimy. Jednak rozwiązaniem okazuje się wbudowany dekoder satelitarny w sam telewizor, który posiada bezproblemowe wsparcie dla sygnału w HEVC.

Takie dekodery znajdziemy m.in w telewizorach Samsunga czy Sony (edit: niestety działa tylko dźwięk). Możemy w ten sposób odpalić bez problemów pierwszy kanał demo UHD nadawany przez Eutelsat Communications

Materiał Ultra HD zawiera fragmenty wykonania w kaplicy królewskiej w Wersalu nieszporów przez chór Monteverdi pod batutą Johna Eliota Gardinera. Materiał został wyprodukowany przez Wahoo Production i Château de Versailles Spectacles z udziałem France Télévisions, przy użyciu ośmiu kamer działających przy 50 klatkach na sekundę (z kodowaniem HEVC (High Efficiency Video Coding), 50 klatkami na sekundę i 10-bitową głębią kolorów (jeden miliard kolorów - profil HEVC Main 10).

Eutelsat Hot Bird 13C (13,0°E)

tp. 121 (10,930 GHz, pol. H, SR: 27500, FEC: 2/3; DVB-S2/8PSK)

ID: 4kTV HEVC 50 fps

PID V: 257 (HEVC/UHDTV)

PID A: 258 (AAC)

PID PCR: 257

SID: 1

PID PMT: 256

Provider: Eutelsat

Kodowanie: brak

Jakość obrazu; 3840×2160 (50 fps), 16:9, ok. 29,6 Mbit/s

Jakość dźwięku: 256 kbit/s, stereo, ADTS AAC

To bardzo ciekawa sytuacja, że telewizor wyprzedził w tej chwili problem związany z zewnętrznym dekoderem do telewizji w rozdzielczości 4K HEVC.

Kliknij tutaj aby zobaczyć całą treść artykułu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Napisałem Ci o tym prawie tydzień temu w wątku dotyczącym testu TV 4K Sony z prośbą o ocenę jakości tego przekazu.

Szkoda że nic nie odpowiedziałeś.

Mam nagraną minutę tego materiału, zajmuje prawie 240MB i na kompie robi wrażenie.

Pozdrawiam

Edytowane przez Jasiek_31
  • Lubię 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kupiłem Sony KD-65X9005B w wierze że kiedy posiada TV tuner satelitarny i dekoder H-265 to będę mógł odbierać programy TV 4K nic bardziej mylnego. Na dzień dzisiejszy na aktualizacji PKG2.134EUA z 13 maja 2014 TV na kanale testowym 4kTV HEVC słychać tylko wysokiej jakości dźwięk a telewizor sygnalizuje że jest brak wizji - TV nie dekoduje sygnału w kompresji HEVC jak było deklarowane przez SONY !.

Na stronie full.gr też pisze że niestety nic nie widać więc mój przypadek nie jest sporadyczny.

Jeśli będzie trzeba podam dalsze fakty.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to niezły numer, ja to co nagrałem mogłem odtworzyć dopiero na PC i dopiero PowerDVD 14 mogło to zrobić.

Myślę że problematyczne dla tego TV może być to że sygnał ma 10 bitowy kolor.

Dlatego też pytałem @Gmeru w wątku z testem tego TV jak wrażenia z oglądanie ale nie odezwał się ani słowem, myślę że teraz już wiemy dlaczego.

Pozdrawiam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to chyba Samsung w tym wzgkedzie gora. Co powiedza wlasciciele hu7500/6900? Mozna nagrywac takie audycje I odtwarzac z hdd bezproblemowo? Chyba mamy posiadaczy tutaj takich modeli

send from tapatalk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzieki Romek.

A jak z nagrywaniem na hdd I ponownym odtwarzaniem?

send from tapatalk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na sony nie działa. Rzeczywiście. Na Samsungu jest ok. Binary nie odpowiem ja bo nie mam teraz sama. Na 6900 sprawdziamy jak przyjdzie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na sony nie działa. Rzeczywiście. Na Samsungu jest ok. Binary nie odpowiem ja bo nie mam teraz sama. Na 6900 sprawdziamy jak przyjdzie.

To może fajnie by było dodać taką informację do testu tego TV, myślę że jest to dosyć istotny szczegół mogący mieć wpływ na decyzję o wyborze TV.

Pozdrawiam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Świadczy to tylko o tym że na 4K jeszcze nie czas. Ja odłożyłam decyzję do Mikołaja i myślę że to dobra decyzja - jak nie jeszcze dłużej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Według mnie to świadczy o tym że część producentów ma klientów za idiotów którzy kupią wszytko byle ładnie zapakowane.

Ciekawe jak poradzi sobie z tą transmisją Panasonic.

Może ktoś ma i mógłby podzielić się wrażeniami?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panasa mamy gdzieś za 2tyg to na pewno sprawdzimy. 800. Sorry ale jak pisałeś to ja nie załapałem po prostu.... Myślę, że producenci to są jeszcze w czarnej du.... jak kiedyś z mpeg4 /2... nikt nie wie na 101% co się będzie działo z UHD w przyszłości...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panasa mamy gdzieś za 2tyg to na pewno sprawdzimy. 800. Sorry ale jak pisałeś to ja nie załapałem po prostu.... Myślę, że producenci to są jeszcze w czarnej du.... jak kiedyś z mpeg4 /2... nikt nie wie na 101% co się będzie działo z UHD w przyszłości...

Spoko każdemu się zdarza.

Mnie zastanawia co innego, podobno ten TV może odtwarzać stream z Netflixa 4K a ten na bank nadaje te materiały zakodowane HEVC, test z satelity jest również HEVC więc nie powinien mieć z tym problemu.

Przypuszczam że nie radzi sobie z którymś z parametrów tej transmisji (50P bądź 10 bitowy kolor).

Czy w czasie testów któryś z materiałów który odtwarzaliście po USB miał takie parametry?

Pozdrawiam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam LG 55La965v niestety tak samo jak SONY, odtwarza tylko dzwięk. Brak obrazu na kanale testowym z Hotbirda. W poniedziłek skontaktuję się z LG i zapytam dlaczego telewizor nie odtwarza tego kanału. Jak otrzymam jakąś konkretną informację to dam znać.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

proszę pamiętać, że już w styczniu 2014 na wystawie CES w Las Vegas SONY deklarował cytuję:

" wsparcie HEVC jest na wyposarzeniu standardowym we wszystkich modelach z roku 2014 serii

BRAVIA 4K , w tym KD-X9005/X9000/X8500 które nie wymagają dodatkowego dekodera do odtwarzanie treści zakodowane w HEVC... " więc pytam i takie zapytanie wysłałem do przedstawiciela firmy SONY jak się to ma z rzeczywistością. Obecnie czekam na odpowiedz jak ten problem zostanie rozwiązany bo zostałem wprowadzony w błąd jak i sprzedawcy są zle poinformowani i zaskoczeni tym problemem. Miałem pełne zaufanie do informacji które deklarowała Firma SONY o tym TV dlatego też go kupiłem i się sparzyłem. Mam nadzieję że to wina software i zostanie on poprawiny i przesłany jako aktualizacja.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może tu tkwi odpowiedź dlaczego Sony nie radzi sobie z tym sygnałem.

"Using the DVDO’s handy AVLab 4K test pattern generator, we verified that all four HDMI ports on the Bravia KD-55X9005B were capable of receiving and displaying 3840×2160 resolution at 50Hz and 60Hz frame rates (up to 8-bit, 4:2:0, the maximum supported by the DVDO signal generator), though from time to time we would run into HDMI handshake issue causing screen blanking and an “unsupported signal” error message."

całość poniżej

http://www.hdtvtest.co.uk/news/kd55x9005b-201405123771.htm

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli mniej więcej to co już napisałem jako przypuszczenie.

Mamy TV 4K który jest niezgodny ze specyfikacją 4K (niezły wałek).

Pozdrawiam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nowa aktualizacja PKG2.166EUA nie rozwiązała głównego problemu " brak możliwości odbioru transmisji nadawanej w standardzie 4K przez telewizor przystosowany ( wg. producenta ) do odbioru tych transmisji.

Jak na razie firma SONY milczy !!! co dalej z tym dużym problemem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli mniej więcej to co już napisałem jako przypuszczenie.

Mamy TV 4K który jest niezgodny ze specyfikacją 4K (niezły wałek).

Pozdrawiam.

Jak najbardziej jest zgodny ze specyfikacją 4K. Ta nie wymaga, by urządzenie posiadało 600MHz kanał TMDS i obsługiwało wszystkie formaty. W zasadzie niczego nie musi wspierać z listy możliwości 4K. Tym bardziej uważnie trzeba śledzić testy ;)

Może tu tkwi odpowiedź dlaczego Sony nie radzi sobie z tym sygnałem.

"Using the DVDO’s handy AVLab 4K test pattern generator, we verified that all four HDMI ports on the Bravia KD-55X9005B were capable of receiving and displaying 3840×2160 resolution at 50Hz and 60Hz frame rates (up to 8-bit, 4:2:0, the maximum supported by the DVDO signal generator), though from time to time we would run into HDMI handshake issue causing screen blanking and an “unsupported signal” error message."

całość poniżej

http://www.hdtvtest.co.uk/news/kd55x9005b-201405123771.htm

Z tego co pamiętam to AVLab TPG jest niezdolny do wypuszczenia czegoś więcej niż 4:2:0 8-bit w 50/60Hz bo nie ma 600MHz kanału TMDS. Taka ot limitacja samego generatora, nie koniecznie telewizora.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak najbardziej jest zgodny ze specyfikacją 4K. Ta nie wymaga, by urządzenie posiadało 600MHz kanał TMDS i obsługiwało wszystkie formaty. W zasadzie niczego nie musi wspierać z listy możliwości 4K. Tym bardziej uważnie trzeba śledzić testy ;)

Pozwolę sobie się z Tobą nie zgodzić.

Parę lat temu firmy i ich marketingowcy uraczyli nas czymś co nazywali HDReady, ten cud wcale nie miał nas zapewniać że odbiornik jest HD ale miał gwarantować że jest w stanie przyjąć i wyświetlić sygnały HD które dostanie na wejście i o dziwo rzeczywiście to działało (sam taki TV miałem i czasami mocno mnie zaskakiwał tym co potrafi wyświetlić).

W chwili obecnej mamy TV reklamowane jako 4K ale idąc Twoim tokiem rozumowania daje nam to informację tylko i wyłącznie o tym że wyświetlacz tego urządzenia ma rozdzielczość 4K, nawet gdybym w żaden sposób nie mógł do niego przesłać sygnału 4K w jakikolwiek sposób to mam 4K bo taki jest wyświetlacz tego TV, wybacz ale nie kupuje tego.

Mamy już standard UHDTV który nie jest jakąś propozycją tylko oficjalnie zaakceptowanym standardem (4K jest tylko jego częścią, mamy w nim zawartą również definicję 8K) i według mnie TV który mieni się być odbiornikiem 4K (zgodnym z 4K) powinien potrafić wyświetlić to co dostanie zgodnego z tym standardem.

A co do śledzenia testów to pełna zgoda, wydaje się to na dzień dzisiejszy jedyny sposób na zdobywanie wiarygodnych informacji (oczywiście miejmy nadzieję że testy będą wiarygodne i rzetelne).

Pozdrawiam.

Edytowane przez Jasiek_31

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Możesz się nie zgadzać i oburzać, dziennikarze na konferencji HDMI w Berlinie też byli tym oburzeni. Ja mówię jakie są brzydkie fakty, a nie jakbym chciał żeby było. Historia z HD Ready nie ma tu nic do rzeczy. Przykro mi, (jeszcze) nie ja wymyślam te standardy ;)

Wysłane z mojego LT22i przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Możesz się nie zgadzać i oburzać, dziennikarze na konferencji HDMI w Berlinie też byli tym oburzeni. Ja mówię jakie są brzydkie fakty, a nie jakbym chciał żeby było. Historia z HD Ready nie ma tu nic do rzeczy. Przykro mi, (jeszcze) nie ja wymyślam te standardy ;)

Wysłane z mojego LT22i przy użyciu Tapatalka

Maćku ależ nie widzę powodu dlaczego akurat Tobie miałoby być przykre, robisz swoje i starasz się dostarczać nam informacje jak najbardziej rzetelne co według mnie jest tylko i wyłącznie godne pochwały.

Natomiast my wszyscy jako klienci jak najbardziej powinniśmy zabierać głos i możliwie najszerzej nagłaśniac takie własnie postępowanie producentów, może gdy wreszcie głos nasz stanie się dostatecznie słyszalny że przełoży się na zachowania większej grupy klientów to producenci odczują to w swoich kieszeniach i zmienią swoje postępowanie, na dzień dzisiejszy traktują nas jak dojne krowy i próbują wcisnąć nam byle "chłam".

Pozdrawiam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam.

A SONY w prasie i reklamach twierdzi że TV SONY są przystosowane do odbioru sygnału w 4K tylko pytam z czego bo na pewno nie transmisji satelitarnej z HB która jest wzorcem dalej komunikat " brak wizji "

Po wielu pismach do przedstawicielstwa Firmy SONY w Warszawie otrzymałem informację, że przekazano do odpowiedniego działu i otrzymam powiadomienie i trwa to 8 dni i nic a ogólnie uświadomiono mi " że jak nie ma obrazu to nie będzie " - jakaś nie kompetencja w rozmowie

z klientem. Może za dobry obraz z HB i SONY nie potrafi go odczytać :) .

Jeśli się coś zmieni będę informował bo chyba aktualizacją nie da się tego naprawić.

Na dzień dzisiejszy żaden SONY serii X nie dekoduje systemu HEVC z satelity !!!

Jeśli chodzi o jakość obrazu i dźwięku jest rewelacyjna potwierdzam w HD w 4K to tylko nagrania z twardego dysku aby oczy nacieszyć to wtedy jest już bajka.

Potwierdzam również że fantastyczny dźwięk jest kiedy uzupełnimy Tv o subwofer SWF-BR100.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich, niestety mój LG 55UB850V też odbiera tyko dźwięk, chyba że coś źle ustawiam. Parametry tp. mam inne i nie mogę ich zmienić.

Jakość obrazu z innych źródeł jest relacyjna, również w 3d. Filmy HD 3d z BD wyglądają super - pełne HD bez uciążliwego migania (technologia pasywna :) górą).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...