Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Bottom Line
Samsung UE55H6400 to niezwykle mocne uderzenie w konkurencję. Jeśli tylko jego sprawność przełoży się na ekrany o innym rozmiarze to najprawdopodobniej będzie #1 w tym roku w klasie średniej.

Słowem wstępu


Zeszłoroczna seria 6000 przeznaczona dla masowego odbiorcy była całkiem niezła (nasz test) jednak brakowało jej trochę do miana bardzo dobrej. Głównie chodziło o jakość obrazu, która była dobra lecz nie idealna. W tym roku firma postanowiła skupić się właśnie na tym aspekcie czego efektem jest najnowsza seria H6000. Trzeba przyznać, że inżynierowie z Samsunga musieli mocno przysiąść nad tematem obrazu. Jednak czy należy im się dziwić? Pozostałe cechy zostały dopracowane do granic możliwości (Smart TV, funkcje dodatkowe czy bardzo dobra płynność obrazu) więc przyszedł czas na najważniejszą czyli to co widzimy i podziwiamy np. podczas oglądania filmów. Udało się?

Wygląd


Najnowsza seria H6400 w wersji 55 calowej prezentuje się naprawdę okazale. Jest starannie wykonana i sprawia wrażenie bardzo solidnej i trwałej. Mamy tutaj do czynienia z lepszymi materiałami niż w zeszłym roku. Ekran telewizora otacza wąska ramka w związku z tym będzie się on najlepiej prezentował powieszony na ścianie.



Wyposażenie


UE55H6400 jest bardzo dobrze wyposażony. Posiada cztery złącza HDMI 1.4, trzy USB oraz inne standardowe porty jak chociażby Ethernet. Modelowi 6400 brakuje wejścia na antenę sat co oznacza, że ta wersja nie posiada możliwości odbioru kanałów satelitarnych. Takowy posiadają modele derywatywne z tej samej serii.




5.jpg


W zestawie znajdują się też aktywne okulary 3D: 2 x (SSG-5100GB). Zasilane są bateryjnie.

H6400 wyposażony jest także w dwa piloty. Jeden klasyczny dla tradycjonalistów oraz nowy pilot multimedialny. Pilot klasyczny to właściwie ta sama konstrukcja, którą widzimy co roku. Natomiast pilot multimedialny to jeden z najlepszych pilotów z jakim miałem do czynienia. O ile wykonanie nie stoi na jakimś super poziomie o tyle jego funkcjonalność to mistrzostwo świata. Posiada on najważniejsze klawisze funkcyjne oraz dotykowy gładzik. Jeżeli położymy na nim palec to na ekranie pojawi się automatycznie pointer, który będzie podążał za naszymi ruchami dłonią (pilot ma wbudowany żyroskop). Poniżej znajdziecie filmik prezentujący działanie tego urządzenia. Komfort jest genialny. Do pilota możemy także mówić a telewizor będzie wykonywał nasze polecenia. Np. ściszanie czy włączanie/wyłączanie ekranu.



Działanie pilota multimedialnego:



Obraz 2D


Testy postanowiłem rozpocząć sprawdzeniem jaki ekran zastosował producent w telewizorze. Po odwiedzeniu menu serwisowego i obejrzeniu struktury pikseli pod mikroskopem, stało się jasnym, że Samsung H6400 został wyposażony w matrycę własnej produkcji i jest to 120Hz matryca VA. Jej budowa, oglądana w powiększeniu, wskazuje jednak na to, że mamy do czynienia z nowym produktem, którego nie widziałem w żadnym z telewizorów z ubiegłego roku. Od razu wzbudziło to moją ciekawość :)



Jeżeli chodzi o menu telewizora, w szczególności zakładkę "obraz" to zaszły tu jedynie kosmetyczne zmiany, polegające na uporządkowaniu suwaków kalibracyjnych. Poza tym nic nie przybyło, ani nie ubyło. Podobnie z trybami obrazu (presetami ustawień). Do dyspozycji mamy, klasycznie, cztery: "Dynamiczny", "Standardowy", "Naturalny" i "Film". Pierwsze trzy z nich nie są nastawione na wierną reprodukcje obrazu zatem omijam je szerokim łukiem skupiając się na trybie "Film" podczas dalszych testów. W pierwszej chwili obraz może wydawać się w nim rozmyty i mniej ciekawy, ale tak to już jest, gdy gwałtownie przejdziemy z obrazu przesadzonego na naturalniejszy i po kilku dniach użytkowania gwarantuję, że nie będzie się już chciało wracać.

10.jpg

Samsung H6400 posiada tradycyjnie cztery predefiniowane tryby obrazu.


Jeśli oceniać fabryczną kalibrację, to trzeba przyznać, że jest ona znacznie lepsza niż w poprzednich latach. Po pierwsze żadnych różowych twarzy czy innych negatywnych cech, z którymi był kojarzony Samsung. W obrazie nie widać ewidentnych mankamentów poza jedną sprawą o której napiszę zaraz. Z grubsza jednak obraz po prostu cieszy oko. Jest naturalny i nieprzesadzony. Nie ma jakichkolwiek mankamentów z brakiem płynności przejść tonalnych, czy z permanentnie działającymi "dopalaczami" obrazu, które pracują na szkodę. Zbilansowanie kolorów jest dobre, aczkolwiek z lekką dominantą zieleni. Nie brakuje za to najgłębszych nasyceń żadnego ocienia.

Uchybienia, o których wcześniej wspomniałem, zawężają się do gammy (charakterystyki jasności). Jej nieprawidłowy przebieg zmniejsza znacznie kontrastowość obrazu i odbiera mu pewną głębię i tzw. plastyczność. Mimo, że kontrast matrycy jest całkiem przyzwoity, o czym napiszę dalej, to obraz wydaje się na wejściu trochę wyprany. Na szczęście nie ma kłopotu aby te ubytki wyeliminować kalibracją, za którą się zaraz zabrałem. Długotrwała kalibracja na przyrządach pozwoliła dopracować obraz niemalże "pod linijkę". Tak niskimi błędami odwzorowania obrazu jakie osiąga H6400 nie może się poszczycić zbyt wiele telewizorów!

11.jpg

Nawet po wprowadzeniu dużych korekt charakterystyki tonalnej, przejścia są nadal płynne i niezaburzone. Super!


Abstrahując jednak od zlecenia kalibracji profesjonaliście, przyszłym nabywcom tego modelu proponuję od razu wprowadzić kilka zmian w ustawieniach obrazu:
Opcje obrazu -> redukcja szumów -> wyłaczony
Opcje obrazu -> czysty obraz cyfrowy -> wyłączony

następnie powinniśmy zmienić proporcje obrazu na "dopas. do ekranu", ponieważ ustawienie domyślne obcina krawędzie obrazu (overscanuje)

12.jpg

Fabrycznie, telewizor obcina krawędzie obrazu aby zamaskować zniekształcenia występujące na niektórych kanałach telewizyjnych

13.jpg

Wystarczy jednak ustawić rozmiar obrazu na "dopas. do ekranu" i wszystko wraca na właściwe miejsce.


Najlepszy tryb fabryczny Po kalibracji

[/td][td]15.jpg

[/td]

[/td][td]17.jpg

[/td]

[/td][td]19.jpg

[/td]

Kalibracja H6400 jest jedną z tych, która podnosi nasycenie i głębie obrazu.

Samsung H6400, podobnie jak reszta telewizorów tegoż producenta, wykorzystuje bardzo skuteczne algorytmy skalowania obrazu. Dzięki temu wyświetlanie nawet gorszego materiału nie budzi kontrowersji. Oczywiście nie znaczy to, że zyskuje on więcej detali, ponieważ nie ma takich cudów w technice ;) Jest natomiast pozbawiony brzydkich, sztucznych, wyostrzeń, czy białych pierścieni wokół krawędzi.

Podobnie dobrze wypada usuwanie przeplotu. W syntetycznych testach, H6400, dowiódł, że efektywnie odzyskuje pełną rozdzielczość z materiałów 1080i tam gdzie jest to możliwe, a tam gdzie nie, skutecznie redukuje zjawisko postrzępienia czy schodkowania.

Menu Obrazu:

Menu opcji obrazu, filtry redukcji szumów i zakłóceń powinny zostać wyłączone.

[/td][td]23.jpg

Ustawienia upłynniacza. Jak widzimy tryb LED dezaktywuje interpolację klatek. Nie zalecam go używać.

[td]

Ustawienia domyślne trybu "Film".

[/td][td]25.jpg

Menu "zaawansowane". Przestrzeń kolorów, o ile nie dysponujemy sprzętem pomiarowym, powinna zostać na auto.

[/td]

Zakładka balans bieli, czyli najważniejsze ustawienia podczas kalibracji obrazu.

[/td][td]27.jpg

Działa z dwu punktowym podziałem pasma...

[/td]

28.jpg

I 10 punktowym. To suwaki, którymi powinien posługiwać się wyłącznie certyfikowany profesjonalista.

"Ustawienia fabryczne należą do bardzo udanych, natomiast po kalibracji reprodukcja obrazu jest referencyjna"

Pomiary








Fabryczny tryb "Kino" Po kalibracji[tr][td]29.png[/td][td]30.png[/td]


Kontrast i czerń


Filtr, który pokrywa matrycę testowanego telewizora określony jest jako anti-glare. Mamy więc do czynienia z ekranem zmatowionym, ale nie jest to pełny mat jak na przykład w niektórych telewizorach Sharpa. Jest to coś bliższe satynie - formie przejściowej pomiędzy powłoką błyszczącą i matową. Pod pewnym względem mamy tu połączenie zalet obu wariantów - bardzo głęboką czerń w warunkach silnego naświetlenia otoczenia, oraz zredukowane odbicia obiektów znajdujących się przed ekranem. Dodatkowym atutem jest ponadprzeciętna jasność, którą jest w stanie wykrzesać z z siebie ekran - to około 340cd/m2. Nie jest to w prawdzie rekordowa wartość, ale pasuje do większości warunków panujących w salonach. Pamiętajmy zasadę - im więcej światła mamy w pomieszczeniu, tym jaśniejszej matrycy potrzebujemy, by obraz wyglądał wyraźnie i atrakcyjnie dla oka.

31.jpg

Satynowa powłoka matrycy zmniejsza odblaski zapewniając jednocześnie bardzo głęboką czerń przy świetle.


Gdy przechodzimy natomiast do seansów nocnych, to powłoka matrycy przestaje mieć znaczenie, na rzecz tego ile faktycznie światła emitowane jest z czerni. Dochodzimy więc do zagadnienia kontrastu - różnicy pomiędzy czernią a bielą telewizora. Na tym polu H6400 prezentuje swój prawdopodobnie największy atut. Czerń wyglądała zaskakująco dobrze już od samego początku obcowania z telewizorem (pomijając fakt pogorszonej kontrastowości, który rozwiązałem kalibracją). Pomiary potwierdzają to w pełni - wynik 4000 : 1 fabrycznie i aż 4500 : 1 po kalibracji wyglądają na prawdziwy pogrom w tej półce cenowej. W prawdzie były telewizory tanie, które chwaliły się porównywalnie dobrą czernią (np. Panasonic E6) jednak pozostałe cechy, o których dowiecie się dalej w tekście są niemalże idealnie zbilansowane w przypadku H6400, czego nie można było powiedzieć o rywalach. Wracając jednak do czerni trzeba przyznać, że ten telewizor na prawdę daje radę przy seansach nocnych.

32.jpg


W prawdzie zabrakło funkcji strefowego wygaszania ekranu, jakie są w wyższych modelach Samsunga, ale umówmy się, to już chyba było by za dużo szczęścia w telewizorze, którego 55" wersja kosztuje cztery tysiące złotych z małym hakiem ;) Wysoki, natywny, kontrast matrycy nie pozostawia z resztą wiele do życzenia. Podsumowując więc jest to czołówka jakości obrazu przy seansach nocnych, depcząca po piętach takim telewizorom jak np. Sony W905A (który był wielokrotnie droższy).

"Pomiary kontrastu potwierdzają to w pełni - wynik 4000 : 1 fabrycznie i aż 4500 : 1 po kalibracji wyglądają na prawdziwy pogrom w tej półce cenowej."



Odwzorowanie ruchu


Motion Plus samsunga to jeden z najlepszych systemów poprawy płynności i ostrości obrazu jaki znajdziemy na rynku. Technologia jako jedna z nielicznych pozwala bardzo precyzyjnie regulować stopień poprawy płynności i ostrości obrazu ruchomego. Postanowiłem, że wyjaśnię przy okazji tego testu czym się różni dokładniej płynność od ostrości, ponieważ pojęcia te są często ze sobą mylone.

Płynność obrazu, za którą odpowiada pierwszy suwak w menu Motion Plus. To jak sama nazwa wskazuje stopień jednostajności (czy też ciągłości) ruchu. Zagadnienie to dotyczy materiałów filmowych tj. 24 i 25 klatek na sekundę, bowiem takie mają widzialne ubytki w płynności. Gdy pójdziemy do kina wyraźnie widzimy judder, czyli skoki obrazu przy horyzontalnych ruchach kamery. To samo dzieje się na naszych telewizorach przy odtwarzaniu płyty blu-ray, bowiem 24/25 klatki nie wystarczą by oddawać zjawisko ruchu płynnie. Należy więc dorobić trochę klatek, aby uzyskać płynniejszy obraz, lub zostawić funkcję wyłączoną, jeśli lubimy charakterystyczne kinowe szarpanie obrazu. Przy filmach ciężko jest więc mówić o jakiejkolwiek ostrości ruchu, bowiem ten przez szarpanie nie jest ostry, a skokowy.

Mankamentem poprawy płynności materiału filmowego (24/25 fps) jest to, że przy nadmiernym stopniu ingerencji ruch przestaje wyglądać naturalnie. Zaczyna występować tzw. efekt teatru, czyli coś co niezbyt wielu kinomaniaków akceptuje. Drugim zagadnieniem są artefakty, które mogą występować z uwagi na niedoskonałości działania systemów.

O ostrości obrazu możemy rozmawiać w przypadku materiałów video, które są rejestrowane w systemie 50 lub 60 i większej ilości klatek na sekundę. Przykładem tego typu treści są na przykład transmisje sportowe. Przy takiej ilości klatek ruch jest już relatywnie płynny, a jego ostrość zależy po pierwsze od tego jak został nagrany (w szczególności ustawienia migawki kamery), a po drugie od tego ile rozmycia dokłada od siebie telewizor. Ograniczenie smużenia na telewizorach LCD sprowadza się przede wszystkim do zwielokrotniania klatek obrazu, a więc de facto takiego samego procesu jak w przypadku filmów. Różnica tkwi w tym, że przy tym procesie nie widzimy poprawy płynności, ponieważ ta jest dobra już od początku. Widzimy natomiast poprawę ostrości w ruchu/ograniczenie smużenia.

33.jpg

Rozmycie obrazu w ruchu jest satysfakcjonująco niewielkie


Tyle teorii, praktykę natomiast można zmieścić w kilku zdaniach: zarówno współpraca z materiałem filmowym (24 i 25 fps), oraz video (50 i 60 fps) działa doskonale. 10 stopniowa podziałka jest całkowicie płynna, oznacza to, że można bardzo precyzyjnie wyregulować o ile poprawioną płynność filmów tolerujemy i na ile cenimy sobie ostrość ruchu względem ewentualnych artefaktów. Tych drugich jest z resztą niewiele i nawet przy ustawieniu suwaka "redukcja smużenia" na maksymalną wartość (10) nie ma nadmiaru dziwnych zachowań przy transmisjach sportowych.

120Hz matryca samsunga jest w stanie dostarczyć ostry obraz w ruchu. W teście rozdzielczości zdobyła wynik około 390 TVL, aczkolwiek powyżej tej wartości również dało się rozróżnić linie do pewnej wysokości. Nie ma więc przełomu jeśli chodzi o ostrość ruchu. Modele Sony radzą sobie pod tym względem lepiej, ponieważ łączą dwie techniki (interpolacji i migającego podświetlenia). W testowanym modelu są to dwie wykluczające się funkcję, ale za to telewizor pozwala znacznie lepiej wyregulować stopień ingerencji. Gdyby dało się połączyć jedno z drugim, byłoby chyba już za dobrze. Jak żyć? :)

Alternatywnie zamiast jakiejkolwiek poprawy płynności możemy użyć funkcji "wyraźny tryb LED", która poprawia wyłącznie ostrość inną techniką - migającego podświetlenia. Nie będę się jednak nad nią rozwodził, ponieważ nie zalecam aktywowania tej funkcji. Powoduje ona wyraźne rozdwojenie konturów przy 50Hz i zaburzenie płynności filmów. Pomińmy więc ten dodatek.

Tryb Rozdzielczość Smużenie Powielenie krawędzi Maks. jasność Poprawa płynności obrazu (filmy - 24Hz)
Wyłączony[/td][td]<300[/td [td]bardzo duże[/td][td]brak (krawędzie rozmyte)[/td][td]340cd/m2[/td][td]brak[/td]Red. skoków = 0, red. rozmyć = 10[/td][td]390 (550)[/td][td]umiarkowane[/td][td]brak[/td][td]340cd/m2[/td][td]brak[/td]Red. skoków = 10, red. rozmyć = 0[/td][td]<300[/td][td]bardzo duże[/td][td]brak (krawędzie rozmyte)[/td][td]340cd/m2[/td][td]idealna płynność (z efektem teatru)[/td]Red. skoków = 10, red. rozmyć = 10[/td][td]390 (550)[/td][td]umiarkowane[/td][td]brak[/td][td]340cd/m2[/td][td]idealna płynność (z efektem teatru)[/td]

"Motion Plus Samsunga to system, który po odpowiedniej regulacji zadowoli każdego"



Kąty widzenia, podświetlenie


Z uwagi na zastosowany typ matrycy, który nie charakteryzuje się dobrymi kątami widzenia, spodziewałem się sporej degradacji obrazu po zejściu z osi ekranu. Okazało się, że jednak nie jest aż tak źle. Oczywiście pod kątem nawet niewielkim zmieniają się odcienie i spada kontrast, ale nie jest to aż tak agresywne zjawisko jak na niektórych matrycach. Ta w H6400 plasuje się gdzieś po środku stawki jeśli chodzi o kąty widzenia, jednak mowa o lidze matryc VA, a więc tych, które niestety są bądź co bądź wrażliwe na kąty widzenia.

Jeśli chodzi o podświetlenie matrycy to można spokojnie stwierdzić, że jest dobre. W testowanym egzemplarzu nie występował ani widoczny clouding ani plamy na jasnych planszach.

34.jpg


Technologia 3D


Samsung H6400 korzysta z aktywnej technologii 3D i wyposażony jest w dwie pary okularów SSG-5100GB. W trójwymiarze dostarcza pełną rozdzielczość Full HD i akceptowalny poziom crosstalku. Widywałem w prawdzie lepsze telewizory pod względem ilości przenikających obrazów, ale na H6400 nie przeszkadzały one specjalnie w oglądaniu. Płynność w 3D również nie pozostawia nic do życzenia, jednak materiał filmowy (1080p24) w 3D jest reprodukowany z pewnym permanentnym upłynnieniem.

[/td]


Granie na konsoli i PC


Input Lag, czyli opóźnienie pomiędzy akcją a reakcją na ekranie wynosi 42.7 [msec]. W prawdzie jest to wartość, która nie powinna wpływać negatywnie na rozgrywkę, ale dla najbardziej zapalonych graczy może stanowić przeszkodę. Liczyłem na trochę niższą wartość opóźnienia.

37.jpg


Bardziej od input laga przeszkadza jednak sposób w jaki włącza się tryb Gra. Trzeba otwarcie przyznać, że w telewizorach Samsunga czynność ta jest bardzo utrudniona. Trzeba przebrnąć przez menu, następnie zakładkę "Konfiguracja", później "Ogólne" i dopiero dojdziemy do interesującej nas funkcji. Czyż nie można by tego zrobić tak samo jak tryb piłki nożnej...?


Tryb piłki nożnej (football mode)


Głośno chwaloną funkcjonalnością telewizorów Samsunga (i to obecną już od serii H4000) jest oddzielny tryb obrazu - "Piłka Nożna". Ekhem, właściwie nie tryb obrazu a tryb pracy telewizora. Włączenie funkcji (co można zrobić bezpośrednio przyciskiem na pilocie) wnosi bowiem więcej niż samą zmianę wyglądu treści. Telewizor automatycznie nagrywa treść, gdy "usłyszy" podniesiony poziom hałasu z trybun, a następnie pozwala przewinąć nawet o 15 sekund w tył i przybliżyć ujęcie w dowolnym miejscu ekranu. Można więc samodzielnie zdecydować czy żółta kartka, lub spalony został uczciwie naliczony ;)

38.jpg


Jeśli chodzi o dźwięk to znacznie wyraźniejsze stają się hałasy tłumu, co z założenia ma podnieść emocje widza - i faktycznie to robi. Obraz jednak trochę nadmiernie jak na mój gust się wyostrza i przejaskrawia. Z założenia ma to dać lepszą widoczność tego co się dzieje na boisku i nadać "kopa" transmisji sportowej. Prawdopodobnie większości widzów efekt będzie się podobać. Mi trochę jednak doskwierał brak naturalności przekazu i brak możliwości regulacji w tym trybie. Z drugiej strony może też być to kwestia kalibracji wzroku odpowiednim trunkiem jaki zazwyczaj towarzyszy sportowym emocjom ;)



Smart TV


Samsung UE55H6400 pod względem Smart TV jest bezkonkurencyjny w swojej klasie. Jeżeli zależy Wam na tego typu dodatkach to będziecie w siódmym niebie. Poczynając od aplikacji, przeglądania www a kończąc na obsłudze multimediów z USB. Samsung chwalił się pod koniec 2013 roku, że ma już w Polsce ponad 105 aplikacji. To rekord a firma cały czas dodaje coś nowego. Pudelek na TV? Albo demotywatory czy Filmweb? Nie ma problemu. Wszystko chodzi szybko i sprawnie. Nic się nie zacina. Na nic nie czekamy. Jest lepiej niż w telewizorach z zeszłego roku. Ekran posiada także obsługę rozmów głosowych Skype. Bez problemu skorzystamy też z portali społecznościowych jak Facebook czy Twitter.



Osobny akapit należy się przeglądarce internetowej. Do TV bez problemu można podłączyć zarówno klawiaturę jak i myszkę chociaż jak widzieliście w opisie pilota multimedialnego - jest on tak dopracowany, że dodatkowe urządzenia wydają się zbędne. Często pytacie się na forum czy chodzą popularne serwisy oferujące często mało legalne filmy, seriale czy... telewizję online. Trzeba przyznać, że Samsung odtwarza właściwie wszystko przez przeglądarkę. Bez problemu uruchomiłem np. serwis WEEB.TV. Na żadnym innym ekranie u konkurencji taka sztuka się nie uda. Przynajmniej do tej pory.



Kolejna sprawa to odtwarzanie multimediów po złaczu USB. Tutaj ponownie można napisać jedno: ten telewizor czyta chyba wszystko. Nie chodzą tylko pliki ISO ale to już by było zbyt piękne. Bez żadnych problemów odtwarzane są pliki m2ts, mkv czy divx. Wszystko chodzi z napisami .txt czy srt. Także pliki SBS czy MVC czyli 3D chodzą bez żadnego problemu. Sprawdzone z kamer JVC czy Sony. To naprawdę rzadkość. Jeżeli chodzi o muzykę to tak samo. Chodzą wszelkiej maści pliki mp3, flac itd. Przeglądanie zdjęć to także przyjemność w Full HD.



Do telewizora można także mówić. Taką modę zapoczątkował Samsung i co roku stara się to udoskonalać. Efekt trzeba przyznać jest bardzo udany a telewizor jeszcze lepiej reaguje niż modele zeszłoroczne. Mówimy do opisywanego wcześniej pilota multimedialnego. Oczywiście rozpoznawany jest język polski. Nie zawsze telewizor robi to co chcemy ale zazwyczaj mowa rozpoznawana jest poprawnie. Możemy zatem np. zrobić głośniej czy dokonać innej czynności związanej z oglądaniem telewizji nie używając standardowego pilota. Z codziennego użytkowania wiemy jednak, że na dłuższą metę to tylko bajer. Ale ogólnie jesteśmy za :-)!



Ponadto, za pośrednictwem funkcjonalności Samsung Link uzyskamy dostęp do zawartości znajdującej się w naszej domowej sieci lokalnej oraz do przestrzeni dyskowej w chmurze. Wystarczy założyć konto na stronie Samsunga i nie mając dużej wiedzy na temat budowania domowej sieci możemy spokojnie udostępniać nasze materiały multimedialne np. z komputera wprost na telewizor H6400. Tak to wygląda:

59.jpg

60.jpg


Menu telewizora




Jakość dźwięku


Telewizor dostarcza przyzwoity dźwięk (10 W x 2). Jednak nie ma tutaj specjalnie nad czym się rozwodzić. W obudowie nie ma zbyt wiele miejsca na jakieś dopasione głośniki. Jest klasycznie. Czyli można słuchać jednak zalecam podłączenie kina domowego albo zestawu Samsunga np. listwa głośnikowa + sub opisywane tutaj.

Pobór energii


Tryb obrazu Standardowy 140 W
Tryb obrazu Film (po kalibracji) 120 W
Tryb czuwania <1 W

Podsumowanie


UE55H6400 jest koronnym przykładem tego faktu jak i tego, że przyzwoity wyświetlacz wcale nie musi dużo kosztować. Za 55" egzemplarz zapłacimy obecnie około 4200zł. Myślę, że taki wydatek, za klasę obrazu graniczącą z high-endem stawia ten produkt na niespotykanie korzystnej pozycji. Super czerń, dobre odwzorowanie ruchu i referencyjne oddanie barw kalibracji mówi tu samo za siebie. Samsung 55 H6400 to niezwykle mocne uderzenie w konkurencję. Jeśli tylko jego sprawność przełoży się na ekrany o innym rozmiarze to najprawdopodobniej będzie #1 w tym roku w klasie średniej i wyższej.

Dodatkowe informacje o Samsungu H6400 w rozmiarze 75" w tym poście.

PLUSY

  • Dobre wykonanie
  • Referencyjne odwzorowanie barw po kalibracji oraz bardzo dobre fabryczne
  • B. dobra płynność obrazu i satysfakcjonująca ostrość
  • Bogate wyposażenie
  • Najlepsze Smart TV na rynku
  • Równomierne podświetlenie
  • Wysoki kontrast
  • Wbudowane WiFi
  • Dodatkowe funkcje jak Samsung Link
  • Rewelacyjny pilot multimedialny do Smart TV
  • Porządne kąty
  • Cena!


MINUSY

  • Input Lag mógłby być krótszy


[/td]


bardzopolecamy.png

Oceny

Najlepszy tryb fabryczny:

Oddanie kolorów
9a.png
Skala szarości
9a.png
Gamma
9a.png

TV po kalibracji:

Oddanie kolorów
10a.png
Skala szarości

10a.png
Gamma

10a.png

Kontrast i czerń

9a.png
Odwzorowanie ruchu (ostrość i poprawa płynności)

9a.png
Jednorodność obrazu

9a.png
Degradacja obrazu pod kątem

7a.png
Odporność na światło zewn.

9a.png
Obróbka sygnału (deinterlacing, skalowanie)

9a.png

Obraz 3D:

Crosstalk
8a.png
Wygoda użytkowania
8a.png

Pozostałe elementy:

Smart TV
10a.png

Jakość dźwięku
7a.png

Wykonanie
8a.png

Cena / Jakość
10a.png

Cena: Samsung UE55H6400: od 4185,00 zł

Telewizor do testów dostarczyła firma Samsung



Przeczytaj artykuł odnośnie ocen oraz wyróżnień na HDTVPolska.com:

Jak testujemy wyświetlacze na HDTVPolska.com? Czemu testy wyświetlaczy są najbardziej profesjonalne w Polsce i jedne z najlepszych na świecie?



Ekrany biorące udział w naszych testach są profesjonalnie skalibrowane i przygotowane przez http://skalibrujtv.pl/. To daje nam pewność, że wyciągnęliśmy z nich maksimum możliwości! Jak kalibrujemy? Przeczytaj test kalibracji.
[/td][td] [/td]

Kliknij tutaj aby zobaczyć całą treść artykułu Edytowane przez Maciej Koper

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zapraszamy :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dobry test 55 cali , mam pytanie czy mniejsze np jest wersja 48 cali ma/posiada identyczną matryce ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Super test, wielkie dzięki bo fajny tv. Tylko proszę powiedzcie który model wybrać 6500 czy inny aby był dokładnie taki sam jak testowany ale z DVB_S oraz czy warto dopłacać do 55H7000? Czy jest lepsza jakość obrazu w serii 7? 1800 złotych różnicy no ładniejszy jest h7000 ale czy świeci lepiej a może gorzej?

pozdr,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z funkcją Multi-Screen i zdjęciami pilota żyro czegoś nie pokręciliście?

W moim 48H6400 pilot jest cały czarny i brak funkcji Multi-screen.

Nie wkleiło się wam co nieco z H7000 albo zakrzywionego modelu?

  • Lubię 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

racja radier , pilot na zdjeciu to Smart Control TM1460A z przyciskiem od lewej tryb football mode i multi screen podczas gdy w h6400 jest Smart Control TM1470A z przyciskiem na dole od lewej tryb football mode i menu i ta opcja multi screen tez jest od h7000 podobnie jak pilot Smart Control TM1460A.

  • Lubię 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gmeru, można prosić o odniesienie, w dwóch zdaniach, do Sony W805B? Czekam na Soniaka w rozmiarze 55" i się doczekać nie mogę. Skoro firma ma w tyłku klientów i kasę to, jeśli warto, zainteresuję się tym Samsungiem. Zdążyłbym jeszcze na inauguracyjny mecz Mundialu :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzieki Panowie.

Jedna uwaga: W sekcji Samsung Link wkradla sie literowka w modelu testowanego, albowiem jest "HU"

  • Lubię 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W tabelce z wynikami z pomiarów różnych nastaw (dla redukcji skoków i rozmyć) upłynniacza zdarzyło się przeoczenie tj tuż po pomiarze dla wyłączonego upłynniacza, następny pomiar jest wpisany dla redukcji rozmyć i redukcji rozmyć zamiast redukcji skoków i rozmyć.

  • Lubię 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie dziękuję za uwagi :blush: . Macie rację, że pilot jest czarny ale to szczegół. Co do multi oczywiście zdjęcie z H7000 bo wszystkie robimy równolegle. Usunę. Tej funkcji ten TV nie ma. Resztę także poprawię : )

Piloty z 6400:

rn8t6.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gmeru, można prosić o odniesienie, w dwóch zdaniach, do Sony W805B? Czekam na Soniaka w rozmiarze 55" i się doczekać nie mogę. Skoro firma ma w tyłku klientów i kasę to, jeśli warto, zainteresuję się tym Samsungiem. Zdążyłbym jeszcze na inauguracyjny mecz Mundialu :)

Oba są bardzo dobre. Naprawdę trudno powiedzieć. Musisz przemyśleć, który Ci się podoba, smart tv itd... Obrazowo to bardzo dobre modele. Test masz jednego i drugiego na forum : )

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

MAciek lub Gmeru a czy to co widze na jednym zdjeciu to prawda ze z 95 kontrast po kalibracji daliscie na 100 czy nie? jesli nie to jaki ustawiliscie kontrast juz po kalibracji?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

MAciek lub Gmeru a czy to co widze na jednym zdjeciu to prawda ze z 95 kontrast po kalibracji daliscie na 100 czy nie? jesli nie to jaki ustawiliscie kontrast juz po kalibracji?

Suwak kontrastu dopasowuje się pod każdy wyświetlacz osobno, podobnie jak resztę parametrów kalibracyjnych. Nie pamiętam już na ile dałem w testowanym, ale fabrycznie był 95.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam, powiedzcie mi jaka jest różnica pomiędzy tym modelem a 55H6700 ? czy w tym modelu jest inna matryca ? czy może taka sama ... pilocik też jest inny TM1480 więc jestem ciekaw czy w tym modelu jest Multi-Screen ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

witam.

podłączam się do pytania z poprzedniego postu czy model 55H6700 to inna konstrukcja czy można założyć, że to jest lepsza wersja 6400 chociażby ze względu na MicroDimming? w ciągu tygodnia muszę coś wybrać i na dziś jest Philips 55PFS7109 ale ten 55h6700 jest interesujący z opisu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Według samego Samsunga ani 55h6400 ani 55h6700 nie mają multi-screen

http://www.samsung.com/uk/consumer/tv-audio-video/televisions/flat-tvs/UE55H6400AKXXU

http://www.samsung.com/uk/consumer/tv-audio-video/television/led-tv/UE55H6700STXXU

Podłączam się jako trzecia osoba do pytania:

55h6400 czy 55h6700 ?

Edytowane przez goompas

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

MicroDimming i tak w trybie Film jest wyłączony, a jest to jedyny użyteczny profil w Samsungach od lat.

Powyższa recenzja to potwierdza. Więc w czym problem?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

goompas jesli nie zalezy Ci nie tunerze satelitarnym i bedziesz ogladal jak sie powinno czyli na profilu kino to lepiej zaoszczedz i kup h6400

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze jest różnica w odświeżaniu, H6700 (H6640) ma CRM 600 Hz zamiast 400 Hz i H6700 posiada PIP na dwóch tunerach DVB - T a H6400 na jednym.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To 600 a 400 to moze Maciek na jakims tescie pewnie zauwazylby roznice a nie zwykly śmiertelnik ogladajacy tv ;p

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Również proszę o informacje, który model jest identyczny lecz z tunerem DVB-S aby moduł CAM obsługiwać (czy to nie jest potrzebne do NC+? ).

Po waszych testach i różnych artykułach byłem zdecydowany na 55W829 lecz pomimo, że się za niego przepłaca (5500pln !) to jeszcze nie jest dostępny. Nie rozumiem polityki Sony i mam już dość tej firmy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cześć,

Mam prośbę o sprawdzenie, czy w przypadku odtwarzania pliku mkv (po LAN lub z pendrive, nie ma znaczenia) z DTS, można przesłać oryginalną ścieżkę dźwiękową w celu zdekodowania do amplitunera. Wg informacji od użytkowników, jest to niemożliwe (przynajmniej po kablu optycznym). Podobno tv wyśle taki sygnał jako stereo lub DTS Neo (czyli pseudo 7 kanałów zrobione ze stereo).

Jeżeli rzeczywiście tak jest to nie ma sensu odtwarzanie takich plików na tym tv. A chciałem kupić :/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pojawił się ostatnio model H6410, który ma tunery DVB-T / C / S2. Innych różnic nie zauważyłem, oprócz wyszej ceny :P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dobry test 55 cali , mam pytanie czy mniejsze np jest wersja 48 cali ma/posiada identyczną matryce ?

podpinam się pod pytanie, bo też mnie interesuje 48 cali

Wysłane z mojego SM-T210 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...