Jump to content
Gmeru

TEST: Samsung HU6900 - tanie Ultra HD 4K od Samsunga wchodzi do Polski, UE55HU6900, UE50HU6900, UE40HU6900

Recommended Posts

Bottom Line
Rok 2014 to zdecydowanie czas technologii Ultra HD wśród producentów telewizorów LCD LED. Modeli pojawiło się naprawdę dużo a i ceny spadają w szybkim tempie. Amator niedrogiego Ultra HD 4K powinien wybrać właśnie ten TV! Ciężko znaleźć na tym poziomie jakąkolwiek konkurencję.

Słowem wstępu


Gdy w naszych testach pojawia się termin Ultra HD czy też 4K od razu jesteśmy przekonani, że będziemy testować model za naprawdę spore pieniądze. Jednak w gąszczu niższych modeli okazuje się, że nie będzie większych problemów aby wyszukać telewizor z rozdzielczością 4K. I to nawet w 40 calach. Bardzo dobrym przykładem jest opisywany właśnie tani i dostępny model Ultra HD od firmy Samsung: HU6900. Występuje jak już wspomnieliśmy w rozmiarze 40 cali oraz 50 i 55. Czy tego typu produkt można polecić z czystym sumieniem fanom obrazu w najwyższej rozdzielczości? Zaraz się o tym przekonamy!

Wygląd


Do testów dostaliśmy model w wersji 55 calowej chociaż miałem też okazję przyjrzeć się kompaktowemu wymiarowi czyli 40". Bez względu na rozmiar trzeba przyznać, że mimo budżetowej skali produkt w ogóle nie przypomina taniego telewizora. Jest doskonale wykonany i posiada bardzo ładny i nowoczesny design.

Matrycę otacza wąska ramka, która z boku została wykończona elementem chromowanym. Wszystko jest doskonale spasowane i tutaj firma jak w sumie we wszystkich tegorocznych modelach dokonała sporego postępu. Do telewizora dołączona jest gustowna podstawa, która jest dość mała i nie rzuca się bardzo w oczy. Taka właśnie powinna być stopa. Elegancka i bez zbędnych udziwnień.

Zauważyłem, że telewizory Ultra HD nie są tak smukłe jak ich odpowiedniki LED w wersji Full HD. Podobnie jest z HU6900. Nie jest on oczywiście gruby ale na pewno trochę grubszy od typowych modeli bez 4K.5.jpg

[td]
1.jpg
[/td][td]
2.jpg
[/td][td]
4.jpg
[/td][td]
3.jpg
[/td]Wyposażenie

Patrząc na wyposażenie można grubo się zdziwić. Niby HU6900 jest tańszy od topowych Ultra HD a jednak wyposażenie ma na bardzo podobnym poziomie. Na tylnej ścianie zobaczymy m.in 4 złącza HDMI 2.0, wejście satelitarne czy 3 x USB (jedno z nich pracuje w standardzie 3.0). Telewizor posiada oczywiście wbudowaną kartę WiFi jak również klasyczne złącze Ethernet. Można w nim także umieścić moduł dostępu np. do nc+.

6.jpg

Wśród wejść/wyjść znajdziemy także bardzo ważne złącze, które daje do myślenia innym firmom i chwała Samsungowi, że się na to zdecydował. Chodzi o One Connect. Tak - ten telewizor za rok w razie zmian w specyfikacji Ultra HD będzie gotowy na wszystko co nowe i związane m.in. z Ultra HD czy Smart TV. Co to jest One Connect? Opisywaliśmy to w przypadku modelu HU8500 ale pozwolę sobie na krótkie przypomnienie:

Właściwie wszystkie złącza zostały wypuszczone do zewnętrznej listy o nazwie One Connect. Idealne rozwiązanie dla fanów porządku z kablami. Jest to także bardzo przydatne w przypadku gdy telewizor chcemy powiesić na ścianie. Tylko jeden kabel oprócz prądowego będziemy musieli wypuścić w ewentualnym peszlu czy listwie. One Connect możemy ustawić blisko innych naszych urządzeń i dzięki temu zastosować krótkie kable HDMI. Widzę same plusy takiego rozwiązania.

One Connect to m.in 4 złącza HDMI 2.0, dwa wejścia satelitarne (w listwie znajduje się miejsce na moduł) czy 3 x USB (jedno z nich pracuje w standardzie 3.0). Telewizor posiada oczywiście wbudowaną kartę WiFi jak również klasyczne złącze Ethernet.

HU6900 wyposażony jest także w dwa piloty. Jeden klasyczny dla tradycjonalistów oraz nowy pilot multimedialny. Pilot klasyczny to właściwie ta sama konstrukcja, którą widzimy co roku. Natomiast pilot multimedialny to jeden z najlepszych pilotów z jakim miałem do czynienia. O ile wykonanie także nie stoi na jakiś super poziomie o tyle jego funkcjonalność to mistrzostwo świata. Posiada on najważniejsze klawisze funkcyjne oraz dotykowy gładzik. Jeżeli położymy na nim palec to na ekranie pojawi się automatycznie pointer, który będzie podążał za naszymi ruchami dłonią (pilot ma wbudowany żyroskop). Poniżej znajdziecie filmik prezentujący działanie tego urządzenia. Komfort jest genialny. Do pilota możemy także mówić a telewizor będzie wykonywał nasze polecenia. Np. ściszanie czy włączanie/wyłączanie ekranu.

13.jpg

One Connect - za rok będziemy mogli dokupić nową elektronikę i złącza do TV w zewnętrznej listwie

17.jpg

Działanie pilota multimedialnego:Obraz 2D

W Samsungu HU6900 znajdziemy matrycę tegoż producenta, o kształcie pikseli tzw. PSA, wygląda on na dokładnie taki sam jak w produktach zeszłorocznych. Oznaczenie w menu serwisowym potwierdza, że jest to matryca 60Hz, o czym napisane zostanie więcej w sekcji odwzorowania ruchu.

[td]

35.jpg

[/td][td]

34.JPG

[/td]

Menu taniego Samsunga nie różni się zasadniczo od tego co oferują wyższe modele. Jeśli mowa o fabrycznych trybach obrazu to mamy tu klasykę gatunku – „Dynamiczny”, „Standardowy”, „Naturalny”, oraz „Film". Pierwsze trzy (wbrew nazewnictwu) nie mają na celu wiernego odwzorowania treści wideo. Tryb „Film” robi to natomiast całkiem zadowalająco. Po dokonaniu takiego wyboru obraz zaczął cechować się przyzwoitszym wyglądem. Pomimo tego, że HU6900 jest skierowany do mniej zamożnych odbiorców, jego reprodukcja obrazu wcale na to nie wskazuje. Od początku mamy w miarę poprawnie ustawioną gammę, dzięki czemu obraz ma odpowiednią kontrastowość i ekspozycję detali w cieniach. Pokrycie palety barw także nie odbiega od normy. Jedynym mankamentem jest pewna nierównowaga tonalna, która skutkuje zaróżowieniem obrazu. Nie jest to mocny efekt (żadne tam różowe twarze, znane z wcześniejszych modeli Samsunga), niemniej dostrzegalny i wart wyeliminowania kalibracją. Po jej przeprowadzeniu reprodukcja obrazu stała się praktycznie tak samo dobra jak w dużo droższych modelach koreańskiego producenta. To pozwala zostawić w tyle znaczną część konkurencji. Samsungi posiadają w tym roku wyjątkowo dobrze dopracowane funkcje kalibracyjne, co pozwala na ustawienie obrazu niemalże „pod linijkę”. Dzięki temu możemy ujrzeć całkowicie nieprzekłamaną formę naszych ulubionych filmów.

Abstrahując jednak od zlecenia kalibracji profesjonaliście, przyszłym nabywcom tego modelu proponuję od razu wprowadzić kilka zmian w ustawieniach obrazu:

Opcje obrazu -> redukcja szumów -> wyłaczony

Opcje obrazu -> czysty obraz cyfrowy -> wyłączony

Następnie powinniśmy zmienić proporcje obrazu na "dopas. do ekranu", ponieważ ustawienie domyślne obcina krawędzie obrazu (overscanuje)

25.JPG
Fabrycznie, telewizor obcina krawędzie obrazu aby zamaskować zniekształcenia występujące na niektórych kanałach telewizyjnych

24.JPG

Wystarczy jednak ustawić rozmiar obrazu na "dopas. do ekranu" i wszystko wraca na właściwe miejsce.

Poza referencyjną reprodukcją barw po kalibracji i dobrą przed, w HU6900, spotykamy się także z wysokiej klasy procesorem obrazu. Tak jak w droższych modelach skalowanie obrazu jest tu na dobrym poziomie i nie stosowane są żadne zabiegi (dopóki użytkownik sobie sam ich nie włączy rzecz jasna), mająca na celu symulować lepszą ostrość, czy wyrazistość detali. W skutek tego nie spotkamy się także z niepożądanymi efektami takimi jak np. pierścienie wokół krawędzi, czy nadmierna ziarnistość obrazu. Odbiorcy kanałów SD otrzymają więc na tyle dobry obraz na ile jest to możliwe przy, trochę archaicznym już, sygnale.

32.jpg


[td]7.jpg[/td][td]8.jpg[/td][td]9.jpg[/td][td]10.jpg[/td]
Najlepszy tryb fabryczny Telewizor po kalibracji


Menu Obrazu:
[td]

11.JPG

Menu opcji obrazu, filtry redukcji szumów i zakłóceń powinny zostać wyłączone.

[/td][td]

12.JPG

Ustawienia upłynniacza. Jak widzimy tryb LED dezaktywuje interpolację klatek. Nie zalecam go używać.

[td]

[td]

13.JPG

Ustawienia domyślne trybu "Film".

[/td][td]

14.jpg

Menu "zaawansowane". Przestrzeń kolorów, o ile nie dysponujemy sprzętem pomiarowym, powinna zostać na auto.

[/td]

[td]

15.jpg

Zakładka balans bieli, czyli najważniejsze ustawienia podczas kalibracji obrazu.

[/td][td]

16.jpg

Działa z dwu punktowym podziałem pasma...

[/td]

17.jpg

I 10 punktowym. To suwaki, którymi powinien posługiwać się wyłącznie certyfikowany profesjonalista.

"Ustawienia fabryczne są dobre, jednak po kalibracji reprodukcja obrazu jest referencyjna"


Pomiary

[td]18.png[/td][td]19.png[/td]


Kontrast i czerń

Filtr, który pokrywa matrycę testowanego telewizora to tak zwany anti-glare, nie jest to pełny mat jak na przykład w niektórych telewizorach Sharpa. Jest to coś bliższe satynie - formie przejściowej pomiędzy powłoką błyszczącą i matową. Obserwujemy więc tu połączenie zalet obu wariantów - bardzo głęboką czerń w warunkach silnego naświetlenia otoczenia, oraz zredukowane odbicia obiektów znajdujących się przed ekranem. Maksymalna jasność ekranu to około 260cd/m2 zatem przy dużej ilości światła skierowanej w ekran może okazać się on niedostatecznie jasny. Do bardzo jasnych pomieszczeń polecam ekrany osiągające co najmniej 300cd/m2.

Kontrast faktyczny telewizora wynosi około 2500:1 przed kalibracją i 3000:1 po. HU6900 jest więc jednym z tych telewizorów, z których idzie wycisnąć jeszcze lepszą czerń niż fabrycznie. Wynik jest satysfakcjonujący, aczkolwiek mógłby być wyższy. Telewizor spokojnie nadaje się do nocnych seansów przy małej ilości światła w otoczeniu i dostarcza w takich warunkach przyjemnych doznań, jednak pewne świecenie czerni jest zauważalne. Nadmieniam jednak, że mamy tu do czynienia z telewizorem budżetowym i powinniśmy go mierzyć trochę inną miarą niż na przykład Sharpa UQ10, który "chwali się" jeszcze gorszym wynikiem.

Wygaszania lokalnego telewizor nie posiada. Możemy i musimy się zatem zadowolić kontrastem charakterystycznym dla nowoczesnych, niezłych telewizorów LCD. Do plazmy daleko, ale mamy przynajmniej 4K i niską cenę. Coś za coś [;)]Odwzorowanie ruchu

Największą kontrowersją dotyczącą tego telewizora jest 60Hz matryca, którą zastosował tu producent. Większość telewizorów obecnie posiada realne 120 lub nawet 240Hz, podczas gdy HU6900 musi zadowolić się najniższym wariantem. Od wyrażenia: matryca 50Hz (realne 60) wielu osobom jeży się włos na głowie. Czy słusznie? Tak i nie. Matryca użyta w tym telewizorze nie jest jak "stare 50Hz", które zostawiały półkilometrowe smugi. Czas reakcji tej matrycy jest, na dzień dzisiejszy, w normie. Brak 120/240Hz nie pozwala jednak na zniwelowanie drugiego źródła smużenia, tzw. sample and hold blur'a, który został opisany w teście LG OLED EA 980V. Nie jest to zatem wymarzona matryca do oglądania materiału telewizyjnego z szybkim ruchem (np. sportu). "Czysty" LCD oblewa także nasz test rozdzielczości.

Jeśli chodzi jednak o oglądanie filmów i poprawę ich płynności, to okazuje się, że producent postanowił wycisnąć ostatnie elektroniczne soki nawet z takiego, tańszego wyrobu. Samsung HU6900 jest jednym z nielicznych wyświetlaczy na rynku, który posiada upłynniacz działający na matrycy 60Hz. Do dyspozycji mamy zatem nie dwa, a jeden suwak - "de judder". Pozwala on poprawić płynność filmów, które przez swoją 24-klatkową naturę szarpią (także w dużych, komercyjnych, kinach). Zrobienie 60 z 24Hz pozwala zniwelować tą charakterystyczną skokowość. Nadmienić należy w tym miejscu, że od 60Hz w górę oko widzi już obraz o podobnej płynności. Przy filmach zatem telewizor nie ustępuje prawie wcale droższym modelom. Jedyne do czego można by się przyczepić to fakt, że 10-stopniowa skala tego suwaka nie działa tak równomiernie jak na matrycy 120/240Hz. Trudniej jest więc znaleźć optymalną dla siebie konfigurację systemu "motion plus".

12.JPG

W menu tańszego Samsunga znajdziemy nie dwa a jeden suwak, za jego pomocą wyregulujemy płynność w filmach

Do dyspozycji jest też tryb strobujący podświetleniem "led motion plus". Tego jednak nie zalecam włączać, podobnie jak w przypadku innych Samsungów z serii "H". Powoduje on bowiem rozdwojenie konturów i permanentną blokadę upłynniacza.

[td]Wyłączony[/td][td]<300[/td][td]bardzo duże[/td][td]brak (krawędzie rozmyte)[/td][td]250cd/m2[/td][td]brak[/td][td]Minimalne[/td][td]~300[/td][td]umiarkowane[/td][td]nieznaczne[/td][td]250cd/m2[/td][td]nieznaczna poprawa płynności[/td][td]Pośrednie[/td][td]~300[/td][td]małe[/td][td]nieznaczne[/td][td]250cd/m2[/td][td]średnie upłynnienie (na pograniczu efektu teatru)[/td][td]Maksymalne[/td][td]580[/td][td]bardzo małe[/td][td]nieznaczne[/td][td]250cd/m2[/td][td]idealna płynność (mocny efekt teatru)[/td]
Tryb Rozdzielczość Smużenie Powielenie krawędzi Maks. jasność Poprawa płynności obrazu (filmy - 24Hz)

Kąty widzenia, podświetlenie


Z uwagi na zastosowany typ matrycy (jest minimalnie gorszy od s-pva stosowanej m.in. w h6400), który nie charakteryzuje się dobrymi kątami widzenia, spodziewałem się sporej degradacji obrazu po zejściu z osi ekranu. Okazało się, że jednak nie jest aż tak źle. Oczywiście pod kątem nawet niewielkim zmieniają się odcienie i spada kontrast, ale nie jest to aż tak agresywne zjawisko jak na niektórych matrycach. Ta w HU6900 plasuje się gdzieś po środku stawki jeśli chodzi o kąty widzenia, jednak mowa o lidze matryc VA, a więc tych, które niestety są bądź co bądź wrażliwe na kąty widzenia.

Jeżeli chodzi o równomierność podświetlenia to testowany egzemplarz był praktycznie wolny od cloudingu. Żadnych plam oraz problemów z narożnikami.

33.jpg


Ultra HD 4K


Na ten moment brakuje komercyjnie dostępnej treści 4K, która pozwoliłaby wykorzystać wszystkie możliwości telewizora HU6900. Wciąż czekamy na oficjalne ogłoszenie nowego nośnika, które zapewne wydarzy się na początku 2015 roku.

Na potrzeby testu zostaliśmy jednak wyposażeni przez Samsung Polska w odpowiednie materiały 4K. W ich skład wchodziły zarówno dema filmów komercyjnych jak Transformers: Wiek zagłady (najnowsza 4 część) czy Tears of Steel (bardzo ciekawy projekt - polecam poczytać w sieci) oraz dema nagrywane kamerami 4K z różnych zakątków świata. Z naszej strony także mieliśmy sporo materiałów filmowych w 4K od zaprzyjaźnionych studiów filmowych oraz przede wszystkim naszą mocarną maszynę PC do odpalania gier w rozdzielczości 4K!

Telewizor czyta to wszystko po złączu USB. I tutaj wielkie WOW. HU6900 potrafi oczywiście dekodować format kompresji HEVC / H.265 i robi to niebywale płynnie i gładko. Filmy miały bitrate dochodzący do 51Mbps a wszystko szło mega płynnie. Naprawdę jestem pod ogromnym wrażeniem, że nie potrzebujemy w tym roku PCeta by odtwarzać tak mocne materiały. Chyba nie muszę mówić co oznacza to dla przyszłych odtwarzaczy sieciowych... Skoro jest HEVC to także stream. I tutaj wielka niespodzianka ze strony polskiego oddziału Samsunga. Firma uruchomiła nie tak dawno oficjalną strefę z filmami w rozdzielczości 4K o nazwie: Strefa VOD UHD. Co ważne: polskimi tytułami! Trudno w to uwierzyć ale na całkiem znośnym łączu (20Mb/s w górę) możemy bezstresowo oglądać 4K już teraz!. Jakość jest bardzo ale to bardzo dobra. Bezsprzecznie to przyszłość tego segmentu rynku! Więcej o tej usłudze pisaliśmy tutaj i tam też zapraszam. Poniżej zobaczycie także zrzuty z zagranicznego Netflixa, która także nadaje już stream w 4K. Jakość tak samo wysoka jak w Strefie VOD UHD.

4.jpg

Strefa VOD UHD od Samsunga to niebywały przełom na polskim rynku a także perełka na tle Europy!

[td]
20.jpg
[/td][td]
21.jpg
[/td][td]
22.jpg
[/td][td]
23.jpg
[/td]

[td]
38.jpg
[/td][td]
39.jpg
[/td][td]
40.jpg
[/td][td]
41.jpg
[/td]

Na satelicie pojawiły się już pierwsze testowe kanały Ultra HD. Nadają zarówno z Hot Bird'a jak i Astry. System kodowanie to HEVC a Samsung jako praktycznie jedyny na rynku potrafi te kanały pokazać. Ogromny plus i gotowość na przyszłość:

31.JPG

Wrażenia z oglądania filmów w 4K? Krótko mówiąc WOW! Przeskok między Full HD, a 4K jest naprawdę ogromny. Porównywalny z tym, który obserwowaliśmy 8 lat temu przechodząc z SD na HD. Tak gęsto upakowane informacje dają obraz o niezwykłej ostrości i detaliczności. Bezpośrednio pogłębia to wrażenie kontrastu i trójwymiarowości obrazu. Naprawdę jest się czym zachwycać i każdy kto twierdzi inaczej widocznie nie miał bezpośredniego porównania obu obrazów. Jednak jak już wspomniałem, odległość od wyświetlacza musi być niewielka. Wtedy zachwyt nad tak dużą rozdzielczością trudno ubrać w słowa. Mamy przed sobą ekran o cztery razy większej ilości obrazu, więc widzimy cztery razy więcej akcji. To zasługuje na miano przełomu! Poniżej możecie zobaczyć kilka zdjęć zrobionych z aparatem praktycznie przy samej matrycy. Niezła jakość prawda?

[td]
42.jpg
[/td][td]
43.jpg
[/td][td]
44.jpg
[/td][td]
45.jpg
[/td][td]
46.jpg
[/td][td]
47.jpg
[/td][td]
48.jpg
[/td][td]
49.jpg
[/td]


Wysoką rozdzielczość wyświetlacza możemy w tej chwili wykorzystać na inne sposoby, na przykład w roli monitora komputerowego. Nie mówimy w tym momencie o pracy, ale o rozrywce! Telewizor HU6900 posiada HDMI w wersji 2.0 a dzięki temu, że nie tak dawno Nvidia wypuściła stosowny update do swoich kart graficznych - możemy uzyskać 4K w 60Hz. Nvidia zastosowała bowiem pewną sztuczkę, która potrafi czasem wyjść przy jakości czcionek a wprawne oko wypatrzy czasem problem z kolorami. Sprawdźcie temat na naszym forum, który o tym mówi. Jednak przy grach nie ma mowy by cokolwiek zauważyć. Wszystko jest idealne!

Oczywiście do 4K potrzebujemy naprawdę mocnej konfiguracji PC a bez SLI raczej nie ma co się zbliżać. Nie tak dawno bo pod koniec kwietnia do sprzedaży wszedł prawdziwy potwór ze stajni Nvidia czyli GeForce GTX Titan Z, który bez SLI da radę bez problemu z 4K jednak uważajcie: jego cena to 2999 dolarów. Chwila ciszy i zadumy [;)] No to wracamy do rzeczywistości.

Gry w 4K wyglądają F E N O M E N A L N I E. Pole widzenia jest ogromne, a ostrość jak przy użyciu funkcji antyaliasingu (który przy 4K wcale nie jest potrzebny). Na rynek weszły właśnie nowe konsole, Playstation 4 i Xbox One. Gry co prawda nie są w 4K jednak także prezentują się okazale na tak dużym ekranie. Jednak umówmy się: po zobaczeniu 4K na PC nic nie jest już takie samo. Nawet obraz z konsol nowej generacji. Coś pięknego!


[td]
50.jpg
[/td][td]
51.jpg
[/td][td]
52.jpg
[/td][td]
53.jpg
[/td][td]
54.jpg
[/td][td]
55.jpg
[/td][td]
56.jpg
[/td][td]
57.jpg
[/td][td]
58.jpg
[/td][td]
59.jpg

[/td]

[td]

49.jpg

[/td][td]

50.jpg

[/td]


Gracze mogą już sobie ostrzyć zęby! PC-towcy już teraz mogą grać w rozdzielczości 4K. Nasz redakcyjny potwór wyposażony w dwie karty GTX 780 / 30GB Ramu pokazał gry w niesamowitej, płynnej jakości 4K. Konsolowcy muszą poczekać. Jest na co! Wierzcie mi, zdjęcia nie oddają całego efektu.

W chwili obecnej dla masowego odbiorcy, substytutem jakości Ultra HD mają być reedycje niektórych filmów, wydanych przez Sony Pictures. Są one opatrzone napisem „Mastered in 4K”. Wydania te mają poprawione barwy, oraz znacznie mniejszy stopień kompresji, który ma dać przedsmak obrazu 4K. Test takiego materiału został przeprowadzony przy okazji testu Sony 4K X9005.

[td]
60.jpg
[/td][td]
61.jpg
[/td]


PrzedSmak (w tym przypadku dosłownie ;)) o jakości obrazu UHD mogą dać także poniższe zdjęcia. Proponujemy także pobrać je nieskompresowane z aparatu!

[td]
72.JPG
[/td][td]
73.JPG
[/td][td]
74.JPG
[/td][td]
75.JPG
[/td]

Zdjęcia z odległości i w przybliżeniu. Podchodząc do ekranu nasze oczy zaczynają dostrzegać nowe detale!Granie na konsoli i PC


O graniu pisaliśmy już wyżej przy 4K więc powtórzę jeszcze raz: granie na takim ekranie to czysta przyjemność. PS4, Xbox One czy PC - bez względu na sprzęt - gry wyglądają fenomenalnie. Co do grania online. Ważna informacja: telewizor posiada laga na poziomie 46 msec. Wynik bardzo dobry. Gracze będą zadowoleni!

Przypominam także, że zastosowanie 60Hz nie powoduje jakichkolwiek ubytków w zastosowaniu tego telewizora jako ekranu do gier konsolowych, lub komputerowych. Samsung HU6900 nie jest wyrobem 50Hz. Tego typu określenie pada tylko z ust niedoinformowanych osób zajmujących się marketingiem wyświetlaczy. Każda matryca "50Hz", którą stosuje się w telewizorze, przyjmuje i poprawnie wyświetla 60 klatek na sekundę.

[td]
26.JPG
[/td][td]
37.jpg
[/td]

Tryb piłki nożnej (football mode)


Głośno chwaloną funkcjonalnością telewizorów Samsunga (i to obecną już od serii H4000) jest oddzielny tryb obrazu - "Piłka Nożna". Ekhem, właściwie nie tryb obrazu a tryb pracy telewizora. Włączenie funkcji (co można zrobić bezpośrednio przyciskiem na pilocie) wnosi bowiem więcej niż samą zmianę wyglądu treści. Telewizor automatycznie nagrywa treść, gdy "usłyszy" podniesiony poziom hałasu z trybun, a następnie pozwala przewinąć nawet o 15 sekund w tył i przybliżyć ujęcie w dowolnym miejscu ekranu. Można więc samodzielnie zdecydować czy żółta kartka, lub spalony został uczciwie naliczony ;)

38.jpg


Jeśli chodzi o dźwięk to znacznie wyraźniejsze stają się hałasy tłumu, co z założenia ma podnieść emocje widza - i faktycznie to robi. Obraz jednak trochę nadmiernie jak na mój gust się wyostrza i przejaskrawia. Z założenia ma to dać lepszą widoczność tego co się dzieje na boisku i nadać "kopa" transmisji sportowej. Prawdopodobnie większości widzów efekt będzie się podobać. Mi trochę jednak doskwierał brak naturalności przekazu i brak możliwości regulacji w tym trybie. Z drugiej strony może też być to kwestia kalibracji wzroku odpowiednim trunkiem jaki zazwyczaj towarzyszy sportowym emocjom ;)

[td]39.jpg[/td][td]40.jpg[/td]

Smart TV


Samsung HU6900 pod względem Smart TV jest bezkonkurencyjny w swojej klasie. Jeżeli zależy Wam na tego typu dodatkach to będziecie w siódmym niebie. Poczynając od aplikacji, przeglądania www a kończąc na obsłudze multimediów z USB. Samsung chwalił się pod koniec 2013 roku, że ma już w Polsce ponad 105 aplikacji. To rekord a firma cały czas dodaje coś nowego. Pudelek na TV? Albo demotywatory czy Filmweb? Nie ma problemu. Wszystko chodzi szybko i sprawnie. Nic się nie zacina. Na nic nie czekamy. Jest lepiej niż w telewizorach z zeszłego roku. Ekran posiada także obsługę rozmów głosowych Skype. Bez problemu skorzystamy też z portali społecznościowych jak Facebook czy Twitter.

[td]
43.jpg
[/td][td]
44.jpg
[/td]


Osobny akapit należy się przeglądarce internetowej. Do TV bez problemu można podłączyć zarówno klawiaturę jak i myszkę chociaż jak widzieliście w opisie pilota multimedialnego - jest on tak dopracowany, że dodatkowe urządzenia wydają się zbędne. Często pytacie się na forum czy chodzą popularne serwisy oferujące często mało legalne filmy, seriale czy... telewizję online. Trzeba przyznać, że Samsung odtwarza właściwie wszystko przez przeglądarkę. Bez problemu uruchomiłem np. serwis WEEB.TV. Na żadnym innym ekranie u konkurencji taka sztuka się nie uda. Przynajmniej do tej pory.

[td]
45.jpg
[/td][td]
46.jpg
[/td][td]
47.jpg
[/td][td]
48.jpg
[/td]


Kolejna sprawa to odtwarzanie multimediów po złaczu USB. Tutaj ponownie można napisać jedno: ten telewizor czyta chyba wszystko. Nie chodzą tylko pliki ISO ale to już by było zbyt piękne. Bez żadnych problemów odtwarzane są pliki m2ts, mkv czy divx. Wszystko chodzi z napisami .txt czy srt. Także pliki SBS czy MVC czyli 3D chodzą bez żadnego problemu. Sprawdzone z kamer JVC czy Sony. To naprawdę rzadkość. Jeżeli chodzi o muzykę to tak samo. Chodzą wszelkiej maści pliki mp3, flac itd. Przeglądanie zdjęć to także przyjemność szczególnie w rozdzielczości 4K.

[td]
49.jpg
[/td][td]
50.jpg
[/td][td]
38.jpg
[/td][td]
39.jpg
[/td][td]
53.jpg
[/td][td]
54.jpg
[/td][td]
55.jpg
[/td][td]
56.jpg
[/td]


Do telewizora można także mówić. Taką modę zapoczątkował Samsung i co roku stara się to udoskonalać. Efekt trzeba przyznać jest bardzo udany a telewizor jeszcze lepiej reaguje niż modele zeszłoroczne. Mówimy do opisywanego wcześniej pilota multimedialnego. Oczywiście rozpoznawany jest język polski. Nie zawsze telewizor robi to co chcemy ale zazwyczaj mowa rozpoznawana jest poprawnie. Możemy zatem np. zrobić głośniej czy dokonać innej czynności związanej z oglądaniem telewizji nie używając standardowego pilota. Z codziennego użytkowania wiemy jednak, że na dłuższą metę to tylko bajer. Ale ogólnie jesteśmy za :-)!

[td]
57.jpg
[/td][td]
58.jpg
[/td]


W tym roku pojawiła się możliwość korzystania z tzw. Multi-Link Screen. Co to oznacza dla użytkownika? Dzięki mocniejszemu procesorowi w TV możemy na ekranie wyświetlić dwa niezależne ekrany w tym samym czasie. Na jednym np. oglądać telewizję a na drugim przeglądać internet czy YouTube'a. Super sprawa.

[td]
40.jpg
[/td][td]
41.jpg
[/td]


Ponadto, za pośrednictwem funkcjonalności Samsung Link uzyskamy dostęp do zawartości znajdującej się w naszej domowej sieci lokalnej oraz do przestrzeni dyskowej w chmurze. Wystarczy założyć konto na stronie Samsunga i nie mając dużej wiedzy na temat budowania domowej sieci możemy spokojnie udostępniać nasze materiały multimedialne np. z komputera wprost na telewizor HU6900. Tak to wygląda:

59.jpg

60.jpg


Menu telewizora


[td]
63.jpg
[/td][td]
64.jpg
[/td]

30.JPG

Przewodnik po programach. Menu jest czytelne i chodzi dość szybko. Zarówno z telewizji naziemnej jak i satelitarnej

Jakość dźwięku


Dźwięk wydobywający się z ekranu jest całkiem dobrej jakości. Jest w nim trochę więcej miejsca więc i głośniki są lepszej jakości. Do codziennej telewizji będą ok jednak jeżeli chcecie oglądać filmy to polecam albo kino domowe albo porządnego soundbara.

Pobór energii


Tryb obrazu Standardowy 68 W (działa czujnik eco stąd niższy pobór niż po kalibracji)
Tryb obrazu Film (po kalibracji) 104 W
Tryb czuwania <1 W

Podsumowanie


[td]
8.png
[/td][td]
Samsung HU6900 okazuje się niezwykle ciekawą propozycją dla amatorów 4K. Jest bardzo tani, a jednocześnie całkiem dobry mierząc w skali bezwzględnej. Odwzorowanie kolorów niczym nie ustępuje dużo wyższym modelom, nawet najdroższemu HU8500, z tym, że HU6900 znacznie bardziej potrzebuje kalibracji by osiągnąć referencyjny stan. Czerń jest tylko trochę gorsza, niż w droższych modelach, a jeśli o odwzorowanie ruchu chodzi, to ubytki w tej materii widać wyłącznie przy oglądaniu sportu lub innych treści telewizyjnych, w których obraz przesuwa się w szybkim tempie. W zastosowaniu telewizora w roli monitora do gier jest po prostu miazga! I to w tak niskiej cenie.... Do tego dochodzi pełna kompatybilność z kodekiem HEVC 4K, czy to z USB, czy z Satelity. Amator niedrogiego 4K powinien wybrać właśnie ten TV!

PLUSY
 • Niska cena
 • Najlepsze na rynku wsparcie dla 4K
 • Pełna obsługa HEVC - USB, stream (Strefa VOD UHD) oraz kanały satelitarne!
 • Obsługa 4K 60Hz po HDMI
 • Dobre fabryczne odwzorowanie barw (z naciskiem na film) oraz referencyjne po kalibracji
 • Niezły kontrast
 • Upłynniacz działający na matrycy 60Hz
 • Bardzo dobre wykonanie
 • Bogate wyposażenie
 • One Connect - możliwość aktualizacji elektroniki telewizora za rok czy dwa
 • Najlepsze Smart TV na rynku
 • Równomierne podświetlenie
 • Wbudowane WiFi
 • Dodatkowe funkcje jak Samsung Link czy Multi-Link Screen
 • Rewelacyjny pilot multimedialny do Smart TV


MINUSY

 • Matryca 60Hz
 • Kąty typowe dla LED LCD
 • Uproszczona wersja systemu poprawy płynności ruchu (może smużyć)


[/td]


polecamy.png

Oceny

Najlepszy tryb fabryczny:

Oddanie kolorów
8a.png
Skala szarości
7a.png
Gamma
8a.png

TV po kalibracji:

Oddanie kolorów
10a.png
Skala szarości

9a.png
Gamma

10a.png

Kontrast i czerń

8a.png
Odwzorowanie ruchu (ostrość i poprawa płynności)

7a.png
Jednorodność obrazu

9a.png
Degradacja obrazu pod kątem

7a.png
Odporność na światło zewn.

8a.png
Obróbka sygnału (deinterlacing, skalowanie)

9a.png

Obraz 3D:

Crosstalk
-
Wygoda użytkowania
-

Pozostałe elementy:

Smart TV
10a.png

Jakość dźwięku
8a.png

Wykonanie
9a.png

Cena / Jakość
10a.png

Cena: Ultra HD Samsung UE55HU6900: od 4 790 zł

Telewizor do testów dostarczyła firma SamsungPrzeczytaj artykuł odnośnie ocen oraz wyróżnień na HDTVPolska.com:

Jak testujemy wyświetlacze na HDTVPolska.com? Czemu testy wyświetlaczy są najbardziej profesjonalne w Polsce i jedne z najlepszych na świecie?


[td] [/td][td]
x77k.png[/td][td]
Ekrany biorące udział w naszych testach są profesjonalnie skalibrowane i przygotowane przez http://skalibrujtv.pl/. To daje nam pewność, że wyciągnęliśmy z nich maksimum możliwości! Jak kalibrujemy? Przeczytaj test kalibracji.
[/td][td] [/td]


Edited by Gmeru
 • Like 2

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ciekawe jak wielu forumowiczow zapisalo sie na sale tego telewizora w ibood.

send from tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

No jakos tak 1200e z przesylka. Napewno kilku kupilo. Przynajmniej Ci, dla ktorych zabraklo LG ;)

send from tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

Czy taki tv daje obraz (jakość, czerń, kolory) jak topowe modele FullHD (np. W905a) czy też to low cost dla ludzi, którzy się napalą na 4k?

Share this post


Link to post
Share on other sites

40 cali w 4K to chyba poniżej metra trzeba siedzieć dla pełni możliwości , bez sensu chyba ze chcemy znajomym zaimponowac 4K :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Chyba, że chcemy zagrać w grę ; )

 • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

na monitor do grania i pracy - odległość poniżej metra więc nawet 8k nie byłoby tu czymś przesadzonym

Share this post


Link to post
Share on other sites

Wpadł dzisiaj do mnie 6900 w 55" to dam znać co i jak. Szczególnie chcę zobaczyć czy chodzi ten nieszczęsny kanała z satki w 4K bo jest tyle sprzecznych info...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dzisiaj też przyglądałem się w sklepie temu samsungowi i demówki transformerów wyglądają bardzo fajnie.

Gmeru jakbyś mógł sprawdzić oprócz tego kanału sat jak jest z:

1 - czy ten tv ma 100hz lub przynajmniej jakoś fajnie eliminuje judder i nie sypie artefaktami (na twoim wzorcowym Titanicu),

2 - czy jest Netflix, bo różnie piszą - ponoć w najnowszym firmware jest,

3 - może jakieś mini pomiary - jak w nim jest z czernią,

4 - jaki lag przy współpracy z kompem - ewentualnie chociaż test z myszką - przy lagu w okolicach 100 myszka ma spore opóźnienie w stosunku do ekranu np. notebooka

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jasne, dobrze, że piszesz co sprawdzić. Zbadamy go dokładnie jeżeli chodzi o czernie itd.

Wzorcowy Posejdon ; ) nie Titanic ; ) hehe. Idą wolne dni. Dokładnie zbadamy.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dzisiaj też przyglądałem się w sklepie temu samsungowi i demówki transformerów wyglądają bardzo fajnie.

Gmeru jakbyś mógł sprawdzić oprócz tego kanału sat jak jest z:

1 - czy ten tv ma 100hz lub przynajmniej jakoś fajnie eliminuje judder i nie sypie artefaktami (na twoim wzorcowym Titanicu),

2 - czy jest Netflix, bo różnie piszą - ponoć w najnowszym firmware jest,

To ja jeszcze raz tu wkleje

Dla fw 1004

Matryca 60Hz

Do wyboru juder albo teatr, ustawienia posrednie nie daja satysfakcjonujacego efektu.

Netflix i Youtube 4k dzialaja ladnie

Mozna uzywac aplikacji DSVideo dla NAS-ow Synology (odpalana z USB)

Wbudowany player nie ma problemu z dekodowaniem DTS-MA do DTS core, ale trzeba recznie zmieniac DTS/DD5.1 ( oraz DTS Neo 2:5), bo zapamietuje ostatni wybor i jesli nie pokrywa on sie z kodekiem uzytym w aktualnie odtwarzanym filmie, wypluje tylko PCM 2ch. Automatycznie ustawia opoznienie podczas kozystania z ARC i nie zauwazylem problemow z lipsynkiem.

NIe zauwazylem problemow z wyborem i otwarzaniem wmuxowanych napisow, ale nie testowalem pod tym katem i nie probowalem wogole odgrywac napisow zewnetrznych.

Jest chyba jakis glitch w playerze. Nie mialem czasu sie pobawic, aby stwierdzic jednoznacznie ocb, ale chyba ma to zwiazek z plikami kodowanymi w x265, wiec radze zostawic sobie takie pliki na koniec testow, bo reset moze okazac sie niezbedny (pikseloza na wszystkich plikach odtwarzanych przez wbudowany player).

I do tego moje 3 grosze.

Dobre 4k latwo odroznialne od FHD z 2-2,5 metra, ale takich jak na lekarstwo. Z Netflixa tylko HoC s2 w 4k wyglada zaj.ebi.scie ( w stosunku do HD), reszta to sciema ( czekamy na Breaking Bad w 4k). Oblivion wygladal swietnie, ale teraz, na ekranie 4k to po prostu miazga. Strach pomyslec jak beda wygladaly filmy masterowane i wydane w 4k. Komputer moze podlacze jutro.

Edited by binary
 • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Matryca 60Hz

Do wyboru juder albo teatr, ustawienia posrednie nie daja satysfakcjonujacego efektu.

a jak oceniasz upłynniacz tego samsunga na tle innych samsungów? tam da się usunąć judder i nie mieć teatru? czy może to kwestia że hu6900 niedomaga?

Edited by klaus71

Share this post


Link to post
Share on other sites

klaus71

Nie moge napisac z wlasnych doswiadczen, bo w zyciu nie mialem Samsunga. Podobno wyzsze modele, 2 ostatnich generacji, jakos tam sobie radza. Omawiany HU6900 ma w kwestii uplynniania obrazu niewiele do zaoferowania jak widac na obrazku z hdtvtest.co.uk

motion.jpg

Jesli wlaczymy Motion Plus, to mozemy albo zmienic ustawinie Juder Reducion (Off/prenastawy :Standard,Smooth, lub tryb Custom czyli krokowo),

albo wlaczyc LED Clear Motion - to chyba BFI. Obu tych funkcji nie mozemy auaktywnic jednoczesnie.

Jezeli nie przeszkadza Ci efekt uplynnienia, to zabawa suwakiem Juder Reduction pozwala na zgubienie szarpania na materialach 24fps, okupisz to jednak artefaktami.

Pomimo posiadania tv od tygodnia, nie mialem czasu dokladnie go obejrzec (poza paroma filmami, demkami i mundialem), a tymczasem pora pakowac go i odeslac do sprzedawcy. Chcialbym jeszcze uruchomic 4k z satelity, ale nie wiem czy dzisiaj znajde czas na zabawe antenta skierowana na HB (wymaga ponownego zamontowania).

Wydaje mi sie, ze ten TV, kompletnie nie nadaje sie do telewizji, przynajmniej tej o slabym sygnale. uwzglednij prosze, ze nie ogladam telewizji na codzien, a jesli juz to sa to dobre jakosciowo produkcje i streamy (UK). Byc moze to slabej jakosci przekaz dominujacy w mundialowych transmisjach, odegral decydujacy wplyw, na moj krytyczna ocene, bo jakikolwiek dobry jakosciowo material ( chocby obraz ze studio, czy filmy BD) wygladaja naprawde bardzo dobrze. Telewizor pomimo posiadania 4-rdzeni (podobno, ale podobno tez mial miec poczworny multiscreen,a ma podwojny) podczas wykonywania bardziej energochlonnych zadan, wyraznie zwalania i opoznia dostep do menu. Dla mnie, zwolennika plazmy, to byla takla ciekawostka, Teraz mam ochote zabaczyc jak HU7500 sobie radzi,

Miejmy nadzieje , ze zawodowi testerzy napisza Ci cos wiecej.

photo: hdtvtest.co.uk

Edited by binary
 • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Wg mnie może poprawia samopoczucie ale nie jakość obrazu. Dla mnie wyglada jak większość lcedekow. Posiadacz ostatniego Panasa ST nie powinien myślec nawet przez chwile o wymianie.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Zbadamy go dokładnie jeżeli chodzi o czernie itd.

... Idą wolne dni. Dokładnie zbadamy.

coś tam testowaliście? kiedy szansa na jakieś wnioski / opis?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Rozchorowałem sie na dlugi weekend:/ wiec chwilowo pass:/

Share this post


Link to post
Share on other sites

Witam,

Mam pytania takiej natury.

TV HU6900. Moja karta obsługuje rozdzielczość do 2560x1600. Oczywiste jest, że nie będe mógł wykorzystać TV w roli monitora w 4K.

Pytanie moje jest jednak takie - czy, a jeżeli tak w to w jaki sposób, mogę puszczać zdjęcia bezpośrednio z komputera po hdmi na TV w 4K?

Rozumiem to osobiście tak, że z kompa puszczam tylko sygnał na TV, wykorzystuję go jako źródło (jak pendriva).... może mało fachowo opisane, ale mam nadzieję, że ktoś zrozumie i pomoże w potrzebie :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

dziś na ibood znowu 55hu6900 za 5kzł -ups - teraz to juz nie jest nawet promocja bo wszędzie są po tyle - szybko tanieją

jak tam test Gmeru? kiedy publikacja?

Edited by klaus71

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 • Recently Browsing   0 members

  No registered users viewing this page.

×
×
 • Create New...