Skocz do zawartości
Gmeru

Streaming 4K HEVC na przykładzie Netflixa na telewizorach Sony Bravia Ultra HD 4K

Rekomendowane odpowiedzi

Dzięki uprzejmości Sony Europe ostatni tydzień miałem okazję spędzić w Londynie na bardzo ciekawym evencie prasowym zorganizowanym przez firmę Sony. Całość dotyczyła w 100% tematu Ultra HD czyli technologii 4K.

Muszę przyznać, że firma przygotowała się niebywale dobrze a te kilka dni uświadomiły mi jak bardzo dużo dzieje się w świecie 4K i co czeka nas w najbliższych latach. Sony ma tutaj naprawdę wiele do powiedzenia i nie sądzę by tak łatwo firma oddała pałeczkę lidera jeżeli chodzi o produkcję filmową i wsparcie technologii 4K od strony sprzętowej.

Najbliższe tygodnie będę dzielił się z Wami różnymi materiałami z wyprawy bo naprawdę jest o czym opowiadać a raczej pisać. Na początek zacznę od tematu, który wydaje się być naprawdę interesujący. Trzeba przyznać, że posiadacz telewizora UHD 4K nadal nie ma łatwo. Źródeł ciągle jak na lekarstwo a stowarzyszenie Blu-Ray Disc Association (BDA) nadal nie zapowiedziało stosownego nośnika mogącego udźwignąć 4K. Jest szansa, że wydarzy się to na przełomie roku. Jednak czy nie będzie za późno? I dlaczego?

09hl.jpg


Streaming 4K na przykładzie Netflixa na telewizorach Sony Bravia UHD 4K z dekodowaniem HEVC / H.265


[td]

yd84.jpg

[/td][td]

p1zb.jpg

[/td]

g6av.jpg

Wszystko z powodu rosnącej popularności streamowania materiałów po sieci. Tak tak. Dzisiaj można już nie tylko przesyłać obraz HD ale żadnym problemem nie jest także materiał w rozdzielczości - bagatela - 3840 x 2160. Na specjalnie zorganizowanym pokazie przedstawiciele z Tokyo prezentowali jak Netflix radzi sobie na telewizorach Bravia z dekodowaniem HEVC / H.265.

Całość prezentowana była na mega ogromnym ekranie, prawdziwej perełce od Sony na ten rok w 4K. Mowa o modelu X95 w wersji 85 calowej! Telewizorze o takiej jakości, że długo zbierałem szczękę z podłogi. Wysoki kontrast, idealne równomierne podświetlenie oraz podświetlenie strefowe dawały zdumiewający efekt na sygnale 4K. Ten telewizor jest o lata świetlne przed 84" kolosem jaki testowaliśmy w zeszłym roku. Postęp ogromny. Szczególnie jeżeli chodzi o upragnione strefowe podświetlenie na tak dużej powierzchni, które jest wręcz wymagane. Każdemu życzę by taki ekran stanął w przyszłości w jego salonie!

[td]

0lzx.jpg

[/td][td]

fqxo.jpg

[/td]

Wracamy zatem do streamingu 4K. Wszystkie modele telewizorów Sony 4K na 2014 rok mają sprzętową możliwość dekodowania materiału HEVC natomiast dla modeli z 2013 roku firma ogłosiła na evencie premierę specjalnej przystawki o oznaczeniu FMP-X5. Cena to około 1600zł.

[td]

z9y8.jpg

[/td][td]

p8vz.jpg

[/td]

[td]

b92d1.jpg

[/td][td]

sz5p.jpg

[/td]

No dobrze. Czas zatem przyjrzeć się jak ten streaming 4K wygląda w praktyce. Netflix to oczywiście House of Cards. Aktualnie na tapecie znajduje się drugi sezon. To idealny moment na promowanie takiego hitu właśnie w rozdzielczości UHD i z dźwiękiem DD 5.1. Poza tym dostępne są dokumenty przyrodnicze a Netflix zobowiązał się produkować wszystkie przyszłe seriale już w 4K, w tym Orange is the New Black, Hemlock Grove oraz Sense8. Breaking Bad również ma niedługo być dostępny w 4K.

Po naciśnięciu play na pilocie, uzyskujemy obraz SD, który szybko zamienia się w 4K. W trakcie testu obyło się bez spadku jakości, mimo połączenia poprzez WiFi.

Jakość obrazu jest niesamowita. Można dosłownie zobaczyć każdą zmarszczkę na twarzy. House of Cards nie jest produkcją przeładowaną wartką akcją, więc był czas na zbadanie drobnych szczegółów. Chwilami poczuć można się jak by ludzie rzeczywiście stali przed nami. Podczas najlepszych ujęć, poziom szczegółowości przewyższa Blu-ray, jednak w innych, chociażby z ruchem - trudno zauważyć różnicę. Co wydaje się oczywiste. Rozdzielczość, rozdzielczość i jeszcze raz rozdzielczość.

Każdy oglądający pokaz był pod wrażeniem jakości obrazu – ciężko dalej podtrzymywać stwierdzenie że usługi streamingowe oferują w dzisiejszych czasach jakość poniżej normy. Wystarczy spojrzeć na obecne kanały telewizyjne. Większość ludzi prawdopodobnie nigdy nie widziała kanału telewizyjnego w rozdzielczości Full HD 1080p – prawie każdy kanał dostajemy w wersji 1080i lubo zgrozo w SD. Netflix zasługuję na dużą pochwałę za pokonywanie kolejnych ograniczeń. Oby inni poszli za ciosem - także w Polsce!

Należy dodać że 85-calowy TV jest idealnie duży by cieszyć się w pełni z 4K oferowanego przez Netflix. Różnica pomiędzy 1080p a 4K była bardzo łatwo zauważalna i przede wszystkim jest bardzo istotna. Ale podobnie jest nawet na rozmiarze 55 cali. Nie ma co pisać, że przy 4K nie ma sensu kupować ekranu 55 calowego. Różnica jest duża. Szczególnie z bliższej odległości. Trochę już tego przetestowałem przez ostatni rok i wiem co piszę.

Netflix używa kodowania HEVC z bitrate 15,6Mb/s. Typowy Blu-ray z MPEG4 (H.264) oscyluje w granicach 20-25Mb/s (niektóre wyżej), jednak HEVC ma być dwa razy bardziej efektywny niż H.264. 15,6Mb/s wydaje się być wystarczające dla obecnie dostępnych poprzez Netflix wideo 4K, jednak można przewidywać, że np. materiały sportowe czy kino akcji wymagać będą wyższego transferu.

Aby doświadczyć 4K w postaci streamingu potrzebny będzie nowy Ultra HD od Sony czy też Samsunga lub LG. Panasonic planuje dodać wsparcie jeszcze w tym roku. Ponadto wymagane jest połączenie z Internetem, minimum 16Mb/s.

Na koniec pytanie: Czy naprawdę potrzebujemy nowego nośnika Blu-ray dla 4K? To czekanie może wyjść tylko na złe właśnie w przypadku płyt... Obym się mylił bo co jak co ale płytę lubię postawić na półce ;p

Poniżej kilka zdjęć wykonanych aparatem ale i tak mam nadzieję, że chociaż trochę poczujecie jak to wygląda.

[td]

ma5z.jpg

[/td][td]

qpy4.jpg

[/td]

[td]

cii7.jpg

[/td][td]

bbhj.jpg

[/td]

[td]

xqnc.jpg

[/td][td]

9s0g.jpg

[/td]

[td]

z3z1.jpg

[/td][td]

a9z9.jpg

[/td]

Kliknij tutaj aby zobaczyć całą treść artykułu

  • Lubię 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cena tej przystawki FMP-X5 "trochę" przesadzona biorąc pod uwagę, że nie ma tam żadnego dysku z treściami 4K, a nadaje się to póki co tylko do netflixa.

Była mowa o tym (może nie oficjalnie, ale w kuluarach) czy wystartuje 4K Video Unlimited w Europie ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do nośnika dla treści 4K. Moim zdaniem jakby chcieli to by już był. Ale mam wrażenie że im się jakoś nie śpieszy do nośnika dla treści 4K

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ciekawe czy na E3 nowe konsole zyskają taką możliwość? To może być furtka do 4K na PS4 i XO.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Za kilka lat ; )

Patrz: http://hdtvpolska.com/page/articles.html/_/newsy/samsung-wstrzymuje-produkcje-oled-tv-r857

Cena tej przystawki FMP-X5 "trochę" przesadzona biorąc pod uwagę, że nie ma tam żadnego dysku z treściami 4K, a nadaje się to póki co tylko do netflixa.

Była mowa o tym (może nie oficjalnie, ale w kuluarach) czy wystartuje 4K Video Unlimited w Europie ?

Niestety ale nic nie chcieli powiedzieć w tym temacie. Cała para szła w Netflixa...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A po co 110"?

Dla takiej przekątnej to już projektor.

Wyobraź sobie ile musiałby kosztować OLED o takiej przekątnej ...

Pozdro

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie OLED 4K? Dopiero jesteśmy w tym roku na etapie zakrzywionych 4K LCD ; ) za 20tys ; ) Co roku dyskutujemy o tym samym. W dodatku irytujące jest to, że nawet ten LG w sklepie za 19tys nie da się go powiesić na ścianie : / Bo cena wydawałaby się w tym momencie nawet już możliwa dla kogoś...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

"...55 cali. Nie ma co pisać, że przy 4K nie ma sensu kupować ekranu 55 calowego. Różnica jest duża. Szczególnie z bliższej odległości..."

Dla jakiej odległości od tv 55" różnicy już nie widać ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gmeru,

4K jest pewnego rodzaju kolejnym przelomowym krokiem w dobrym kierunku jednak jak widac po historii na poczatku okupionym bardzo wysokimi cenami zarowno za TV jak rowniez za zrodlo sygnalu.

Moje skromne doswiadczenie w dziedzinie HDTV podpowiada mi, ze nalezy przeczekac jeszcze kilka miesiecy w celu poobserwowania dalszego ciagu.

4K i 8K to dobry i sluszny kierunek jednak zastanawiam sie kiedy dojdziemy do granicy.

Jesli ktos ma warunki i zasoby na wyswietlacz przynajmniej 55-60 cali to 4K i wyzej ma sens jednak dla wszystkich innych to raczej wywalanie kasy. Takie jest moje zdanie.

Dla mnie idealnym polaczeniem na najblizsza przyszlosc byloby 4K + OLED.

OLED elastyczny zastapilby projektor i bylby rozwijany jako ekran :-)

Jednak znajac realia biznesu firmy nie dopuszcza do takiego rozwiazania bo ....

No wlasnie :-( jak zwykle kasa i zysk na I miejscu a my uzytkownicy lykajmy chwyty marketingowe i cieszmy sie.

Smutne ale prawdziwe.

Co do zakrzywionych TV to jak widac trend sie zmienia. Do niedawna wszyscy chcieli miec jak najcienszy telewizor a teraz prosze ma byc zakrzywiony. Czyzby powrot to slynnego IMAX :-)

Troche dziwne te zachowania ja dla mnie. Za wszelka cene chca wycisnac wszystko co sie da z LCD i wymyslaja bajery i podkrecacze.

I tak wiekszosc spoleczenstwa przez wieksza ilosc swojego wolnego czasu oglada kanaly satelitarne a tutaj tylko 1080i. Wiesz dobrze, ze z g..a zylety nie wykrecisz :-)

I ostatnie moje skromne zdanie dotyczy nosnika przyszlego 4K i wyzej.

Moze zamiast bawic sie w nosnik typu plyta zainteresowaliby sie nosnikiem typu HDD lub SSD. Jak postep to postep. Maly dysk SSD z nagranym filmem lub koncertem w fajnym pudelku byloby niezlym disignerskim dodatkiem :-).

Jednak znowu do glosu dochodzi zysk, producenci i posrednicy :-)

Cytuja jednego z aktorow w swietnym polskim filmie "Pieniadze to nie wszystko" - "Gdzie tu sens gdzie logika"

Technologia wyswietlacza na poziomie 4K a zrodlo na poziomie kasety VHS.

Wypuszczaja nowe kodeki do lepszego upakowania i kompresji zeby wiecej zarobic na tym co juz jest od x lat.

Dla przypomnienia w Japonii 4K to juz norma teraz juz testuja 8K

Pozdrawiam

braavoo

  • Lubię 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

"...55 cali. Nie ma co pisać, że przy 4K nie ma sensu kupować ekranu 55 calowego. Różnica jest duża. Szczególnie z bliższej odległości..."

Dla jakiej odległości od tv 55" różnicy już nie widać ?

Potrzeba około 2m i 90cm aby fizycznie zauważyć różnice, około 2m i 40cm aby zacząć zauważać większą ilość detali na TV 4k i około 1m i 10cm aby dostrzec wszystkie detale jakie oferuje obraz 4k.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Dla mnie idealnym polaczeniem na najblizsza przyszlosc byloby 4K + OLED.

braavoo

Przeca napisalem.

Zakrzywione TV to kolejny gadget producentow TV majacy nakrecic sprzedaz tej samej przestarzalej technologii (LCD dla jasnosci).

Najpierw byl Smart TV, potem 3D, potem cieniasy, teraz 4k niewiadomo po co i komu na razie potrzebne, teraz mamy krzywasy.

I dokad to zmierza? Na pewno nie do najlepszej jakosci obrazu.

Wszystko wsparte marketingowa papka i belkotem aby wyciagnac nam klientom jak najwiecej kasy z kieszeni.

A OLED niby wszedl a tak jaby go nie bylo. Do tego tylko dwoch producentow i watpliwa trwalosc paneli.

Znowu czekamy ???

Pozdro

Edytowane przez pmcomp

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

4k to na pewno zmierzanie ku najlepszej jakości ;p

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Potrzeba około 2m i 90cm aby fizycznie zauważyć różnice, około 2m i 40cm aby zacząć zauważać większą ilość detali na TV 4k i około 1m i 10cm aby dostrzec wszystkie detale jakie oferuje obraz 4k.

Ja generalnie się z tym zgadzam tylko na maxa to ja bym dał jakieś 2,0 m, a później im bliżej tym lepiej..

Panie Maćku, a mam pytanie orientuje się Pan czy wersje 55 i 65 cali tego topowego modelu będą w Polsce, w jakiej cenie i czy też będą miały strefy ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...