Skocz do zawartości
MEGA-TEST

TEST: 3D LCD LED Sony Sony KDL-50W805B / Sony KDL-55W805B / W805B / W815B / W828B / W829B

Rekomendowane odpowiedzi

Bottom Line

Do lidera w gronie telewizorów LCD 50 cali / 55 cali, W805B / W815B / W828B / W829B brakuje jeszcze tylko pełnowartościowego 3D i strefowego wygaszania. Na szczęście 3D wzbudza niewielkie już zainteresowanie, a czerń jest bardzo dobra bez jakichkolwiek systemów. Można więc te niedociągnięcia darować.

Słowem wstępu

Sony W8 w 50 oraz 55 calach to reprezentant wyższej półki produktów japońskiego producenta. Ponad nim jest już tylko seria W9, oczywiście jeśli zawężamy swój wybór do telewizorów Full HD. Wyświetlacze z rozdzielczością 4K stanowią, jak w zeszłym roku, odrębną rodzinę o nazwie X9000.

Ubiegłoroczna seria W8 była dla nas zaskakująca, bowiem jako pierwsza w historii firmy wykorzystywała matryce IPS (produkcji LG) z pasywnym 3D. W 2014 powrócono do korzeni - matryc VA, które charakteryzują się znacznie lepszym kontrastem, oraz ostrzejszym obrazem przy szybkich ruchach. W zamian za to mają w prawdzie gorsze kąty widzenia, ale naszym zdaniem są lepszym wyborem dla szerszego grona użytkowników. Przyjrzyjmy się zatem, co do zaoferowania ma model 50W805B czyli 50 calowa wersja ekranu.

Wygląd

1.jpg

[/td][td]

2.jpg

[/td]

3.jpg

[/td][td]

4.JPG

[/td]

Tym, którzy przeczytają nasz test Sony W7 jako pierwszy, który wkrótce opublikujemy (lub na odwrót - planują go przeczytać zaraz po obecnym) należy się wyjaśnienie - nie, nie pomyliły nam się zdjęcia produktów, telewizory na prawdę wyglądają tak samo :) Nie sądzę jednak by ktoś był z tego powodu rozczarowanym, bowiem design tegorocznych telewizorów Sony do modelu W8 włącznie jest, krótko mówiąc, elegancki. Nie ma krzykliwych form, nowoczesnych kształtów, ani latających siekier. Telewizor wygląda dokładnie tak jak powinien - wąska ramka i równie wąska podstawa, która nadaje całej formie lekkości. Z naszego punktu widzenia zaleta takiej podstawy jest jeszcze jedna - nie wypełnia całego miejsca pod telewizorem, jak ma to miejsce w wielu innych przypadkach. Dzięki temu TV może być umieszczony na szafce węższej niż on sam i nie będzie wrażenia, że został na niej umieszczony z braku lepszego miejsca w domu. Nie będzie też obaw o stabilność.Co ciekawe podstawę można wykorzystać jako wieszak na ścianę! Wracając do samej ramy telewizora to jest ona w pełni aluminiowa. To dodaje klasy temu ekranowi. Po środku dolnej ramki znajduje się podświetlenie (pod logiem Sony), które pulsuje w różnych kolorach w zależności od tego co aktualnie robi telewizor.

5.JPG

Tabela porównawcza dostępnych modeli W8 (różne kolory!):

6.JPG

Jak właśnie się dowiedzieliśmy, Sony W7 niełatwo wizualnie odróżnić od W8. Za co więc dopłacamy w przypadku tego drugiego? Przekonajmy się!

Wyposażenie

Testowany model 50W805B jest bogato wyposażony. Posiada m.in 4 złącza HDMI, 2 USB czy złącze dla anteny satelitarnej (ekran posiada wbudowany dekoder satelitarny i możliwość umieszczenia modułu dostępu np. nc+)

7.JPG

[/td][td]

8.JPG

[/td]

Oprócz tego w zestawie znajdziemy dwie pary okularów aktywnych 3D: TDG-BT400A (ten model posiada zasilanie bateryjne) oraz zasilacz sieciowy. Przypominamy także, że podstawę można wykorzystać jako wieszak do ekranu! Więc kupując ten telewizor nie musicie kupować osobnego uchwytu na ścianę.

9.JPG

Standardowy pilot jest dość klasyczny i niewiele różni się od modeli z zeszłego roku. Jest wykonany z dobrej jakości materiałów a klawisze są dobrze umieszczone i oznaczone.

10.JPG

Nowością w modelach tegorocznych jest nowy, dotykowy drugi pilot o nazwie One Flick. Także i jego wykonanie nie wzbudza żadnych zastrzeżeń. Łączy się z TV drogą bezprzewodową (Bluetooth) więc nie musimy wcale celować w ekran jeżeli chcemy coś wybrać z menu. Posiada też obsługę NFC czyli przykładamy do pilota telefon z NFC i przesyłamy np. zdjęcia czy muzykę wprost na ekran TV. W przypadku serii W8 jest on opcją, którą użytkownik może dokupić. Dopiero od modelu W9 jest on dodawany do zestawu.

11.png

[/td][td]

12.png

[/td]

Działanie pilota dotykowego:

Obraz 2D

Jak już wspomnieliśmy seria W8 wyposażona jest w matrycę typu VA, czyli tą z wyższym kontrastem i mniejszym smużeniem niż stosowane alternatywnie (np. przez LG i Panasonic) matryce IPS. Po krótkim zwiedzaniu menu obrazu stwierdziliśmy, że jest ono identyczne jak w ubiegłorocznych telewizorach, pomimo tego, że reszta interfejsu została odświeżona. Podobnie jak w ubiegłym roku uzyskanie wierniejszego odwzorowania obrazu sprowadza się do ustawienia suwaka „temperatura barwowa” na pozycję „ciepłe-2” lub "ciepłe-1" i wyłączeniu „poprawiaczy” (w menu zaawansowane). Alternatywnie można przełączyć tak zwaną scenę (czyli tryb obrazu) na „Kino”. W pierwszej chwili obraz może wydawać się rozmyty i mniej ciekawy, ale tak to już jest, gdy gwałtownie przejdziemy z obrazu przesadzonego na naturalniejszy i po kilku dniach użytkowania gwarantujemy, że nie będzie się już chciało wracać. Robi się to wchodząc w następujące menu:

Wybór sceny -> Kinowy

13.jpg

Na ustawieniach fabrycznych obraz jest trochę za bardzo zdominowany przez żółć i zieleń.

Poprawność reprodukcji kolorów w trybie fabrycznym jest stosunkowo podobna do tego co spotkaliśmy w serii W7, a więc po kolei. Widoczność detali zarówno w czerniach jak i bielach jest znakomita. Obraz ma fabrycznie ustawioną gammę w przedziale 2.35 - 2.4, co daje mu przyjemną kontrastowość i głębię, najbardziej wpadającą w oko szczególnie przy filmach oglądanych w ciemnym pomieszczeniu. Nie zostały też zastosowane jakiekolwiek tricki przy obróbce obrazu. Na krawędziach nie ma wyostrzeń, ziarno filmowe nie jest usuwane. Jednym słowem zachowany jest w zasadzie cały efekt artystyczny jaki został nadany treści wideo!

Nie obeszło się jednak bez gorszych stron. W przypadku W8 trochę bardziej rzuca się w oczy nierównowaga tonalna. Obraz jest nadmiernie ciepło-zielony. Trudno określić na tę chwilę jak duże są różnice między poszczególnymi egzemplarzami telewizorów, jednak w tym wypadku można by pokusić się, o zmianę ustawienia "temperatura barwowa" na wartość ciepłe-1. Przy ciepłe-2 nadmierna żółć i zieleń trochę za mocno daje o sobie znać. Przez większość czasu obraz wygląda na odpowiednio nasycony, jednak (znów tak jak w W7) paleta kolorów nie jest całkowicie pokryta i brakuje w niej: raz - głębokiego niebieskiego, dwa - głębokiego czerwonego. O ile z niebieskim można się pogodzić, tak niedostatek czerwieni czasami odbija się na kolorach typu "czerwień ferrari". Oczywiście są to nadal stosunkowo niewielkie przekłamania i problemy, ale pisząc (przyp. Maciej Koper) w imieniu najbardziej profesjonalnego portalu testującego w kraju, czuję się w obowiązku o nich powiedzieć.

14.jpg

Po kalibracji jest jeszcze lepiej niż fabrycznie. Większość scen budzi zachwyt.

Skalowanie obrazu jest realizowane bardzo dobrze, to już w zasadzie standard w nowych telewizorach. Dodatkowo funkcje obróbki obrazu, skupione pod nazwą "X-Reality Pro" pozwalają w inteligentny sposób uwydatnić kontury i dać wrażenie lepszej jakości obrazu.

15.jpg

Skalowanie obrazu SD jest bardzo dobre.

Pomiary

Fabryczny tryb "Kino" Telewizor po kalibracji

Kontrast i czerń

Najlepsza nowina w sprawie czerni i kontrastu została już przekazana - testowany telewizor wykorzystuje matrycę VA, w przeciwieństwie do ubiegłorocznego W8, który posiadał ekran IPS o stosunkowo niskim kontraście. Ściślej mówiąc, to co zastaliśmy w tegorocznym modelu wygląda jak matryca PSA firmy Samsung.

17a.jpg

Struktura ekranu Sony W8 - konstrukcja subpikseli sugeruje matrycę PSA firmy Samsung

Matryca, jak widać po zdjęciu, różni się od tej którą użyto w Sony W7. Jak się jednak okazuje pod względem czerni jest jeszcze lepsza! Skalibrowany Sony 50W805B / 55W805B mógł poszczycić się kontrastem wynoszącym dokładnie 4150 : 1. To naprawdę ogromny wynik jak na telewizor LCD! Dzięki niemu seanse przy zgaszonym świetle są przyjemne dla oka. Czerń jest stosunkowo czarna i nie giną w niej żadne detale. Podejrzewamy, że z takim wynikiem W8 będzie ciężki do pobicia w tym roku. Po zaprzestaniu produkcji plazm może okazać się, że to właśnie W8 będzie najlepszym tegorocznym telewizorem do filmów. Szkoda tylko, że zabrakło funkcji lokalnego wygaszania, która w modelach HX850 i W905 pozwalała uzyskać jeszcze lepszą jakość czerni, wygaszając ciemne obszary ekranu (np. pasy w filmach).

Całkiem nieźle wygląda równomierność podświetlenie chociaż o ile narożniki są idealne to da się dostrzec w naszym modelu lekki clouding. Jest naprawdę ledwo widoczny ale musimy to odnotować.

"Sony W8 mógł poszczycić się kontrastem wynoszącym dokładnie 4150 : 1. To naprawdę ogromny wynik jak na telewizor LCD!"

Odwzorowanie ruchu

Do tej pory opis telewizora różnił się jedynie detalami od opisu modelu niższego. Gdy przechodzimy jednak do zagadnień związanych z ruchem szybko przekonujemy się jakie są plusy serii W8. Model ten posiada pełnowartościowy system Motionflow, który dba o płynne i ostre odwzorowanie ruchu. Do wyboru jest 6 trybów działania:

Wyłączony - sytuacja wygląda jak we wszystkich niższych modelach. Nieaktywna jest jakakolwiek poprawa płynności materiału filmowego, który ze swojej natury szarpie. Nie ma też co liczyć na wysoką czytelność obrazu w ruchu. Pojawia się niewielkie smużenie.

Płynny - najsilniejszy wariant poprawy płynności. Powoduje efekt zwany teatrem telewizji. Przez nadmierne upłynnienie ruchów obraz wygląda, naszym zdaniem, nienaturalnie

Standardowy - zbalansowany wariant poprawy płynności. Odwzorowanie ruchu w tym trybie jest najbardziej zbliżone do tego co obserwujemy w realnym świecie. Ostrość obrazu ulega znacznej poprawie. Smużenie jest prawie niewidoczne, aczkolwiek przy szybkich ruchach krawędzie nie są tak ostre jak w ujęciach statycznych.

Wyraźny - niewielka poprawa płynności ruchu, ale duża ostrości obrazu, włączenie tego trybu skutkuje niewielkim spadkiem jasności.

Wyraźny plus - niewielka poprawa płynności ruchu, ale bardzo duża ostrości obrazu. W tym trybie utrata jasności jest duża, aczkolwiek do oglądania nocnego nie powinno stanowić to problemu. Po aktywowaniu tego trybu ostrość obrazu przy szybkich ruchach jest w zasadzie niezaburzona!

Impuls - wariant bez jakiejkolwiek poprawy płynności ruchu, powodujący widzialne migotanie obrazu, w zamian za to oferuje ostrość obrazu jakiej próżno szukać na dowolnym innym telewizorze czy projektorze i to bez względu na to czy zawężamy kryterium jedynie do telewizorów LCD, czy bierzemy pod uwagę wszystkie technologie obrazowania! Tryb ten jest także unikalną zaletą telewizorów Sony. Daje się włączyć w trybie "GRA", dzięki czemu nie widać żadnego smużenia podczas grania na konsoli!

18.jpg

Sony W8 posiada pełnowartościowy system Motionflow!

Jeżeli mowa o ostrości obrazu z punktu widzenia pomiarowego, to W8 reprodukuje 390 linii (TVL) w naszym teście, przy ustawieniu "Standardowe". Nie jest to szczyt marzeń, ale przecież mamy do dyspozycji tryb "wyraźny plus", który daje wynik maksymalny (>1080)!

Podsumowując kwestię płynności każdy użytkownik znajdzie tutaj coś dla Siebie. Można powiedzieć, że firma osiągnęła tutaj szczyt i trudno by było jeszcze cokolwiek poprawiać w tej kwestii.

Kąty widzenia, podświetlenie

Matryce PSA Samsunga nie słyną z dobrych kątów widzenia i niestety W8 potwierdza tą zależność. Niewielkie zejście z osi ekranu powoduje zauważalną zmianę niektórych odcieni koloru. Obraz staje się mdły, ziemisty, miejscami zaróżowiony... Do mniej więcej 30 stopni da się jeszcze to zaakceptować. Zajmowanie pozycji dalszej od środka psuje całkowicie przyjemność z oglądania. Tych ograniczeń technologicznych niestety nie przeskoczy się w przypadku telewizorów LCD. Zawsze jest to wybór pomiędzy lepszymi kątami (matryce IPS), a lepsza czernią (matryce VA).

19.jpg

20.jpg

Co jest jednak ciekawe, to fakt, że Sony W7 radzi sobie w zauważalnym stopniu lepiej pod kątami. Wynika to zapewne z innej konstrukcji matrycy jaką zastosowano w tamtym modelu.

Technologia 3D

3D jest technologią, która z miesiąca nam miesiąc budzi coraz mniejsze zainteresowanie odbiorców. Nie ma wiec co liczyć na postępy w tej dziedzinie, tym bardziej, że nie wiele tak na prawdę można już udoskonalić w tej dziedzinie. Większość osób traktuje obecnie 3D jako dodatek używany od czasu do czasu i nie ma co się temu dziwić.

Może jednak dziwić to w jaki sposób zostało zaimplementowane 3D testowanym przez nas telewizorze, ale po kolei. Sony W8 (modele 55 cali oraz 50 cali) pracuje w aktywnej technologii migawkowej, która dostarcza obrazy do lewego i prawego oka naprzemiennie. Główną zaletą tego rozwiązania, jest to, że obraz 3D posiada pełną rozdzielczość Full HD. Niestety nie w tym przypadku... Sony W8 z niewiadomych nam przyczyn wyświetla obraz o jedynie połowicznej rozdzielczości pionowej, czyli tak jak technologia pasywna. Oznacza to, że zamiast 1920 x 1080 widzimy 1920 x 540. W prawdzie jest lepiej niż w okularach pasywnych, bo nie rzucają się w oczy brakujące linie, ale sytuacja jest w zasadzie absurdalna. Wykorzystana została technologia, której zaletą jest jakość obrazu i z tej jakości nie wykorzystano. Jeśli ktoś przykłada szczególną wagę do seansów w 3D to może być rozczarowany.

Granie na konsoli i PC

Od zeszłego roku firma Sony bije rekordy tego jak krótki może być Input Lag, czyli opóźnienie pomiędzy akcją a reakcją na ekranie. Wartość laga jest kluczowa dla graczy konsolowych, dla których uciekające milisekundy mogą decydować o zdobyciu lub straceniu punktów w swojej ulubionej grze. Sony W8 cechuje się lagiem na poziomie 22 [msec]. To rewelacyjny wynik, a dodatkowym atutem jest możliwość użycia trybu "Impuls" przy grach. Zyskujemy tym samym obraz o ostrości lepszej niż na monitorach CRT i bez zauważalnego opóźnienia. Czy można chcieć czegoś więcej przy grach? Chyba nie, po prostu osiągnięto ideał!

"Zyskujemy tym samym obraz o ostrości lepszej niż na monitorach CRT i bez zauważalnego opóźnienia. Czy można chcieć czegoś więcej przy grach? Chyba nie, po prostu osiągnięto ideał!"

Smart TV

Po włączeniu nowych modeli telewizorów (odpalają się mega szybko, poniżej 2s..) wita użytkownika całkowicie nowe menu One-Flick Entertainment, które zostało przystosowane aby obsługiwać je za pomocą nowego pilota dotykowego chociaż doskonale poradzimy sobie także na klasycznym pilocie. Wygląda bardzo atrakcyjnie a co ważne działa szybko i płynnie. Jak widać poniżej na filmie jest jak nigdy wcześniej nastawione na aspekty społecznościowe. Oglądamy jakiś program? Możemy w tym czasie mieć odpalonego Skype'a oraz pod ekranem pisać tweety czy komentarze na Facebooku. Telewizor właściwie staje się w tej chwili częścią naszego życia a nie tylko ekranem do oglądania programów telewizyjnych. Możemy być w stałym kontakcie z rodziną czy przyjaciółmi. Nie musimy też przerywać oglądanego kanału gdyż wszystko widoczne jest w tym samym momencie na ekranie. Tzw. Live Chat.

21.JPG

22.jpg

[/td][td]

23.jpg

[/td]

24.jpg

[/td][td]

25.jpg

[/td]

26.jpg

[/td][td]

27.jpg

[/td]

Telewizory są wyposażone naprawdę bogato pod względem aplikacji i chyba nie musimy wspominać o licznych serwisach video jak TVN Player, TVP czy Ipla oraz serwisach społecznościowych. Ten ostatni aspekt jest zresztą jak już wspomnieliśmy wyżej mocno rozwinięty w tegorocznych modelach. Co chyba możecie zauważyć patrząc na pilota... i klawisz w prawym górnym rogu (social view...).

Ilość aplikacji na ten rok jest ogromna

W8 bardzo dobrze współpracuje z telefonami czy tabletami. Za pomocą funkcji Photo Share możemy przesyłać bardzo szybko zdjęcia do telewizora (np. za pomocą NFC) a dalej z tego TV można przesyłać zdjęcia np. na telefon znajomego.

28.jpg

W8 posiada wbudowaną przeglądarkę internetową, która jednak wielkich zmian nie przeszła od zeszłego roku. Co oznacza, że jest raczej uzupełnieniem i awaryjnym wyjściem w świat jeżeli musimy coś sprawdzić. Niestety takie strony jak weeb.tv nie działają. Do TV można podłączyć myszkę - kursor pojawia się automatycznie na ekranie. Klawiatura nie zadziałała. Jednak tak naprawdę najlepiej ściągnąć aplikację TV SideView na smartfona lub tablet i za jej pomocą sterować ekranem. Wtedy mamy i kursor i wpisywanie tekstu pod pełną kontrolą.

29.jpg

Skoro wspomnieliśmy o aplikacji TV SideView to niemożna się przy niej na dłużej nie zatrzymać. Możemy chyba śmiało powiedzieć, że jest to najlepsza dedykowana aplikacja dla TV na rynku. Mając dowolnego smartfona czy tablet możemy idealnie i szybko sterować naszym telewizorem. Tutaj jest to bezkonkurencyjny sposób i nawet pilot dotykowy naszym zdaniem idzie w odstawkę. Mamy dostęp do programu TV, wszystkich aplikacji z pod palca czy dostęp do nagrań. Naprawdę jest to wielkie i intuicyjne ułatwienie.

30.PNG

[/td][td]

31.PNG

[/td]

32.PNG

[/td][td]

33.PNG

[/td]

34.PNG

[/td][td]

35.PNG

[/td]

Na koniec tematu multimediów zobaczmy co TV odtwarza po USB. Ogólnie wielkich zmian do modeli z 2013 roku nie ma. W dodatku aktualne oprogramowanie nie najlepiej poradziło sobie z mocno wypełnionym dyskiem twardym. Czas dostępu do plików był dość długi. Oczywiście dyski NTFS czy exFAT są obsługiwane). Jednak większość plików udało nam się odpalić. Wszelkiej maści MKVy z napisami (*srt, ass, *ssa, *srt, *sub, *txt, *sub, *smi) oraz zdjęcia czy muzykę. Jednak szkoda, że i w tym roku nie ma jakieś wyraźnej poprawy w temacie. Niby wszystko chodzi ale jednak koreańska konkurencja jest na tym polu cały czas lepsza.

Menu telewizora

36.jpg

Jakość dźwięku

Telewizor bardzo przyzwoicie reprodukuje dźwięk. Firma popracowała nad tematem. Zresztą widać po tyle telewizora, że siedzą w nim niezłe głośniki z Bass Reflex. W wersji 50 calowej są to dwa po 8W a w 55 calowej dwa po 10W. Jeżeli jednak to będzie mało...

W tym roku do każdego telewizor Bravia (oprócz najniższej serii R) można dokupić oficjalny Subwoofer SWF-BR100, który znacząco poprawia jakość dźwięku. Rewelacyjnym rozwiązaniem jest to, że sub łączy się z TV bezprzewodowo więc możemy umieścić go w dowolnym miejscu w salonie! W TV umieszczamy transmiter USB i wszystko gotowe! Sprzęt posiada głośnik o średnicy 200mm i cyfrowy wzmacniacz o mocy 100W.

W8 posiada też specjalny tryb Football możliwy do uaktywnienia wprost z pilota. Ustawia on tak telewizor by dźwięk dochodzący ze stadionu był bliższy rzeczywistemu. Oczywiście sporo w tym marketingu ale warto spróbować taki sposób oglądania meczu w tv.

37.png

38.JPG

[/td][td]

39.JPG

[/td]

40.jpg

[/td][td]

41.jpg

[/td]

Pobór energii

Tryb obrazu Standardowy 55 W

Tryb obrazu Film (po kalibracji) 45 W

Tryb czuwania <1 W

Podsumowanie

9.png

[/td][td]

Tegoroczny Sony KDL-50W805B jest całkowicie innym produktem niż jego ubiegłoroczny, starszy brat. Matryca PSA zapewniła mu świetny kontrast, a obecność Motionflow doskonałą płynność i ostrość obrazu. Generalnie rzecz ujmując modele W7 i W8 są do siebie bardzo podobne (i to nie tylko pod względem wyglądu). Jednak jeżeli stawiamy na oglądanie filmów Blu-ray, telewizji, transmisji sportowych czy granie na konsoli, dla tych rzeczy lepiej dołożyć do modelu z ósemką w nazwie. Także wyposażenie tego modelu jest na najwyższym poziomie poczynając od wysokiej jakości wykonania a kończąc na rozbudowanych aspektach społecznościowych podczas oglądania TV (stały kontakt z rodziną czy przyjaciółmi). Do lidera w gronie telewizorów LCD brakuje jeszcze tylko pełnowartościowego 3D i strefowego wygaszania. Na szczęście 3D wzbudza niewielkie już zainteresowanie, a czerń jest bardzo dobra bez jakichkolwiek systemów. Można więc te niedociągnięcia darować szczególnie, że telewizor ma wyjątkowo dobrą cenę jak na ekran o przekątnej 50 cali. Sony KDL-50W805B zdecydowanie zasłużył na rekomendację i takową mu dajemy.

PLUSY

  • Bardzo niski Input Lag i tryb Impuls - IDEAŁ dla graczy
  • Wysoki kontrast
  • Motionflow dopracowany do granic możliwości
  • Wbudowane WiFi
  • Niskie zużycie energii
  • Aplikacja TV SideView
  • Dotykowy pilot (jako opcja)
  • Rozbudowane aspekty społecznościowe (wszystko na jednym ekranie)
  • Wysokiej jakości wykonanie (aluminiowa obudowa)
  • Bardzo dobry stosunek ceny do jakości

MINUSY

  • Połowiczna rozdzielczość obrazu w 3D
  • Nie najlepsze kąty widzenia (typowe dla matryc tego typu)
  • Drobne mankamenty w kwestii odwzorowania barw
  • Brak dotykowego pilota w zestawie (trzeba dokupić)

[/td]

bardzopolecamy.jpg

Oceny

Najlepszy tryb fabryczny:

Oddanie kolorów

7a.png

Skala szarości

8a.png

Gamma

8a.png

TV po kalibracji:

Oddanie kolorów

9a.png

Skala szarości

9a.png

Gamma

10a.png

Kontrast i czerń

9a.png

Odwzorowanie ruchu (ostrość i poprawa płynności)

10a.png

Jednorodność obrazu

8a.png

Degradacja obrazu pod kątem

4a.png

Odporność na światło zewn.

9a.png

Obróbka sygnału (deinterlacing, skalowanie)

9a.png

Obraz 3D:

Crosstalk

6a.png

Wygoda użytkowania

8a.png

Pozostałe elementy:

Smart TV

8a.png

Jakość dźwięku

8a.png

Wykonanie

10a.png

Cena / Jakość

9a.png

Cena: Sony KDL-50W805B Ceneo.pl: od 3826,80

Przeczytaj artykuł odnośnie ocen oraz wyróżnień na HDTVPolska.com:

Jak testujemy wyświetlacze na HDTVPolska.com? Czemu testy wyświetlaczy są najbardziej profesjonalne w Polsce i jedne z najlepszych na świecie?

65.jpg[/td][td]

Ekrany biorące udział w naszych testach są profesjonalnie skalibrowane i przygotowane przez http://skalibrujtv.pl/. To daje nam pewność, że wyciągnęliśmy z nich maksimum możliwości! Jak kalibrujemy? Przeczytaj test kalibracji.

[/td][td] [/td]

Kliknij tutaj aby zobaczyć całą treść artykułu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

coś tu "oszukujecie". :) W teście Panasonic 42 e6e wynik kontrastu był 5500:1 i TV dostał za czerń i kontrast ocenę - 8, natomiast ten Sony otrzymał ocenę - 9 pomimo, że ma gorszy kontrast wynoszący 4150 : 1 . Czerń w Panasie jest prawie idealna.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Heheh. Zieeew.

Jedyny plus całego zamętu z tymi numerkami w modelach - jest nieco taniej. Przynajmniej tak mi się wydaje. Za około 4.4 tys. pln mamy 50W829B XR 800 Hz w 50 calach bez local dimming VS. 46W905 cali XR 800 Hz z local dimmingiem. 50 cali robi różnicę na + i cena też na +

Natomiast razi ten nadmierny entuzjazm jakie to SONY jest Super, Hiper mimo, że nie jest.

Szkoda, że nie ma osobnego akapitu z mały porównaniem do innych producentów co mamy w tej cenie jeszcze do wyboru.

Dlatego lubię czytać porównania telefonów. Tam każdy akapit jest taki: SGS ekran super, czerń niezła, ale w słońcu radzi sobie o wiele gorzej niż np. HTC.

Apropos posta kolegi wyżej. Szkoda, że nie ma jakiegoś rankingu TV w kilku kategoriach typu: jakość obrazu, kąty widzenia, odwzorowanie ruchu, jakość dźwięku, cena/jakość, smart itp. Ranking wg. punktów. Szybko powychodziły takie rzeczy jak zachwyt vs. rzeczywistość

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Szkoda, że nie dajecie wszystkich własnych zdjęć - jak wcześniej - tylko rendery. 10 za wykonanie - z tyłu plastik, nóżka z pręta - naciągane to.

EDYCJA:

hdtvtest:

"By sheer coincidence or amazing consistency, the AUO VA-type LCD panel implemented on the Sony KDL-50W829B returned the EXACT same black level as that measured on the 42in Bravia W705"

Czyli ten sam model ma różne matryce?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bardzo dziwne że w minusach brak wygaszania strefowego, to jest postęp według sony ? Słabo...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czym się różni seria 805b od 829b w przypadku modelu 42 cale?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

42 cale to inna matryca czyli IPS. Poczytaj test W955 to mniej więcej będziesz wiedział czego się spodziewać:

Co do różnic to chodzi o wygląd: W805B: obudowa czarna i podstawa błyszcząca a W829B: obudowa czarna i podstawa szczotkowane aluminium. Model W815B ma srebrną podstawę i podstawę błyszczącą.

Co do ocen to jak zawsze są przecież subiektywne. Są to modele 2014 więc mamy nowe rozdanie i nie będzie porównywać ocen np. do tych z testu Panasonica E6, któremu sporo brakuje do tego modelu. A tak co do samej czerń to są to małe różnice w kontraście, który i tu i tu jest duży.

Czekamy na nowe modele od Samsunga, Panasonica czy Philipsa. Sony jak zwykle było pierwsze. Reszta firm dopiero zaprezentuje dziennikarzom nowe modele i wyśle do testów :) Czekamy!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Chcę się upewnić. Czy w tym roku nie mamy od Sony 3D Full HD ? (pytam o serie W8, bo W9 to pasyw, wiec odpada).

Czy rozdzielczość 1920 x 540 dotyczy wszystkich W8 z aktywnym 3D ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Opisywane serie tak mają... Zobaczymy jak będzie w X 4K. Dziwnie z tym aktywem...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Szkoda. Już miałem chrapkę na serię W829B. Teraz już wiem, dlaczego jest taka atrakcyjna cena tych TV. Dziwne zagranie Sony.

Nic nie napisaliście o crosstalk'u czy migotaniu na ile jest to uciążliwe. Może jakieś jedno zdanie z porownaniem do wersji W905A ? :)

Szkoda, że teścik nie pojawił się wcześniej, bo była fajna oferta na 46" W905A.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pisałem brać W905 bo warty ceny ! ;p

W ocenach masz info o crosstalk. Jest widoczny. Bez przegięć ale trochę go widać. W ogóle umówmy się: 3D nie jest mocną stroną tego modelu. Ale samo Sony całkowicie zrezygnowało z promowania 3D... może dlatego już tak bardzo nie przywiązują do tego wagi? 3D lepiej pokazuje W905. Chodzi chociażby o tą rozdzielczość...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Są to modele 2014 więc mamy nowe rozdanie i nie będzie porównywać ocen np. do tych z testu Panasonica E6, któremu sporo brakuje do tego modelu. A tak co do samej czerń to są to małe różnice w kontraście, który i tu i tu jest duży.

Calibrated black level (ANSI checkerboard)

2013

panasonic-tx-l42e6b 0.0268 cd/m2 (hdtvpolska 8 punktów)

2014

sony kdl50w829b 0.0420 cd/m2 (hdtvpolska 9 punktów)

samsung pn64h5000 0.0056 cd/m2 (hdtvpolska ? punktów) chyba zabraknie Wam skali ;-)

  • Lubię 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jakie są różnice w płynności pomiędzy modelami ? 805B ( 400Hz MXR), 815 ( 600Hz MXR), 829 ( 800Hz MXR). Jak to się przekłada na stronę użytkową ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jakie są różnice w płynności pomiędzy modelami ? 805B ( 400Hz MXR), 815 ( 600Hz MXR), 829 ( 800Hz MXR). Jak to się przekłada na stronę użytkową ?

Dobre pytanie na które na ten moment nie znamy odpowiedzi. Mogę Ci tylko powiedzieć, że dwa lata wstecz różnica między Motionflow XR400 (HX750), a XR800 (HX850) była tylko na hardcorowych testach syntetycznych.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A jak myślicie, czy 3D o obniżonej rozdzielczości to cecha konstrukcyjna czy może to kwestia oprogramowania i istnieje szansa na "update firmware" i odblokowanie full 3D ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jakie są różnice w płynności pomiędzy modelami ? 805B ( 400Hz MXR), 815 ( 600Hz MXR), 829 ( 800Hz MXR). Jak to się przekłada na stronę użytkową ?

Znalazłem takie dane odnośnie porównania rezultatów działania upłynniaczy w Sony i w Samsungach i zrobiłem takie skrótowe podsumowanie najważniejszych kwestii :

Samsung seria 6500 (400hz) osiąga:

Maksymalna rozdzielczość dynamiczna to 750 linii. Taki wynik UE40D6500 osiąga w trybach Wyraźny, Standardowy, Płynny oraz (najlepszym) Użytkownika (wyższe modele 600hz i wyżej pewnie będą mieć nieco lepsze rezultaty)

Sony ogólnie dotyczy to modeli na matrycach VA (dla IPS rezultaty są nieco słabsze) wyposażonych w system upłynnicza motionflow, osiągają :

W Sony maksymalna rozdzielczość dynamiczna w trybach Wyraźny i Wyraźny + to 1080 linii (Ponad 300 linii więcej od Samsunga w typowych trybach), ale są to typy tzw ''strobowe'' których użycie wiaże się z widocznym spadkiem jasności i niektórzy magą widzieć migotanie. Dlatego najczęściej będą użytkowane tryby niestrobowe w których rozdzielczosć dynamiczna będzie wynosić 550-600 linii (czyli 100-150 linii mniej niż w samsungu w typowych niestrobowanych trybach).

Poniżej tabelka z nieco słabszymi rezultatami dla matrycy IPS (sony W8 poprzednia seria):

http://www.tvtest.pl/wp-content/uploads/tabela_cr.jpg

W wyższych modelach Samsunga też można włączyć tzw ''dopalacz strobowy'' i osiągnąć 1080 linii ale :

Za jakość odwzorowania ruchu w Samsungu odpowiadają układy Motion Plus i LED Motion Plus. Przy Motion Plus w ustawieniu Użytkownika (redukcja rozmycia 10, redukcja skoków 0) oraz przy włączonym układzie LED Motion Plus rozdzielczość sięga 1080 linii, ale z widocznym migotaniem i okresową utratą skuteczności. Pomimo tego jest to bardzo dobry wynik, ale trzeba uczciwie przyznać, że najlepsze rozwiązania (Sony) są o krok dalej zapewniając stabilne i niemigoczące 1080.

Upłynniacze samsunga mają taką zaletę że można dokładniej podregulować upłynniacz:

''Sony nieco upłynnia obraz w stosunku do oryginału i tego zjawiska nie da się wyeliminować bez całkowitej deaktywacji układu Motionflow i związanego z tym dramatycznego spadku rozdzielczości, ale owa nadpłynność jest stosunkowo niewielka i całkowicie do przyjęcia. Pomimo tego purystom z pewnością bardziej przypadnie do gustu układ Samsunga, który pozwala na osobną regulację rozdzielczości (redukcja rozmycia) i płynności ruchu (redukcja skoków).''

Dane pochodzą z poniższych testów:

http://www.tvtest.pl/ue46d8000-kontra-kdl-46hx920-cz-2-2/

http://www.tvtest.pl/samsung-ue40d6500-kontra-sony-kdl-40ex720/

--------------------------------------------------------------

Z powyższych rezultatów można domniemywać że ostrość obrazu przy szybkim ruchu (w trybach niestrobowych) powinna być nieco większa w Samsungach. Ale jak wiadomo diabeł tkwi w szczegółach, dlatego lepiej będzie jak te rezultaty w odniesieniu do własnych doświadczeń skomentuje Maciej.

EDIT:

W zasadzie to upłynniacz z Samsunga serii 6400 (w trybach niestrobowych) jest chyba porównywalny w wynikach do nowej serii Sony W8 na matrycy VA ?.

Edytowane przez mmpeg-4

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

42 cale to inna matryca czyli IPS. Poczytaj test W955 to mniej więcej będziesz wiedział czego się spodziewać:

Co do różnic to chodzi o wygląd: W805B: obudowa czarna i podstawa błyszcząca a W829B: obudowa czarna i podstawa szczotkowane aluminium. Model W815B ma srebrną podstawę i podstawę błyszczącą.

Co do ocen to jak zawsze są przecież subiektywne. Są to modele 2014 więc mamy nowe rozdanie i nie będzie porównywać ocen np. do tych z testu Panasonica E6, któremu sporo brakuje do tego modelu. A tak co do samej czerń to są to małe różnice w kontraście, który i tu i tu jest duży.

Czekamy na nowe modele od Samsunga, Panasonica czy Philipsa. Sony jak zwykle było pierwsze. Reszta firm dopiero zaprezentuje dziennikarzom nowe modele i wyśle do testów :) Czekamy!

Gmeru ale co innego oceny cząstkowe a co innego brak w minuasach braku wygaszania lokalnego w TV z 2014!!!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przeciętny użytkownik telewizora - kupi go, przyniesie do domu, podłączy i w 90% przypadków będzie się cieszył z uzyskanego obrazu, użyje smarta z 3x a potem o nim zapomni. Większość osób nie wie co kryje się pod wszystkimi oznaczeniami typu imputlag, crosstalk, smużenie itd itp.

Możemy wrzucać porównania, że samsung miał czerń o kilka miejsc po przecinku lepszą od całego świata. Tylko, że ten sam samsung ma chyba najmniej naturalnie odwzorowane kolory. Ludzie bardzo rzadko płacą za kalibracje. Przynoszą tv do domu i korzystają z trybu dedykowanego od producenta.

A tu Sony i Panasonic miażdżą cukierkowe telewizory koreańskie.

Koreańczycy mają dobry marketing, bardzo dobrze rozwinięty smart i to nie podlega dyskusji. Ale przynajmniej ja wolałbym nie patrzeć na taki reflektor, tylko mieć w miarę naturalne kolory i dobrą płynność obrazu.

To tak jak w przypadku dźwięku, większość będzie się cieszyć z jakichkolwiek pierdziawek plastikowych, a dla audiofila będą nie do zaakceptowania.... Wolałbym chyba kupić TV pozbawiony jakiegokolwiek smarta, byleby miał wysokiej jakości obraz i był bezawaryjny. No ale w dzisiejszych czasach to chyba marzenie ściętej głowy...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli chodzi o upłynniacz, to dane z pomiarów i możliwości konfiguracji parametrów upłynniacza w Samsungu, wskazują że jeżeli umiejętnie wykorzystamy regulację upłynniacza, to możemy w typowych trybach uzyskać równocześnie naturalniej wyglądającą płynność a zarazem wysoką ostrość obiektów ruchomych niż w Sony w niekonfiguralnych gotowych trybach gdzie jest albo jedno albo drugie lepsze, np w strobowych trybach (kosztem spadku jasności i niektórzy widzą migotanie) możesz uzyskać wysoką ostrosć ruchomych ale za to słabszą płynność. A w trybach standard rozdzielczość dynamiczna jest znowu średnia.

Jednak prosiłbym Macieja o skomentowanie powyższego bo on wie dokładniej co i jak.

Dalej cytat z testu Sony W955b:

''Z usuwaniem przeplotu telewizor radzi sobie akurat przeciętnie. Działanie jest adaptacyjne, więc statyczne partie obrazu są odzyskiwane w pełnej rozdzielczości. Ruchome obiekty są jednak trochę poszarpane i krawędzie nie są tak gładkie jak być powinny. Na sygnale telewizyjnym dosyć często zauważamy morę. Deinterlacer w 2 z 3 testów nie działa stabilnie przy rekonstrukcji przeplotu filmowego (pulldownu), jaki spotykamy w telewizji podczas transmisji filmów. Wobec tego najlepszym rozwiązaniem jest ustawienie wyjść HDMI urządzeń źródłowych (w szczególności odtwarzacza blu-ray, lub amplitunera) w tryb 1080p. Dzięki temu telewizor nie będzie musiał przeprowadzać deinterlacingu.''

Z powyższego a także z innych danych z innych testów z internetu wynika że TV Sony mają gorszy układ skalowania (konkretnie akurat deinterlacing) obrazu z wbudowanych wewnętrznych tunerów niż Samsungi (tam tego problemu nie ma ), i jeżeli chcemy mieć obraz perfekt to tylko z zewnętrznych urządzeń.

Dalej, w tym roku żaden model Sony na matrycy VA nie jest na matrycy typu S-PVA (na takich były 40'' Sony W9 i Samsungi 40'' 6500/6640) tylko na PSA (Na takich były i są Sony i Samsungi powyżej 40''), a co za tym idzie traci się nieco na kontraście, kątach a także ponoć na detaliczności obrazu którą powodowal specyficzny kształt pikseli.

Jeżeli chodzi o porównanie skalowania SD, to ponoć Soniaki mają taką specyfikę że poza centrum obrazu spada nieco jego ostrosć, co można poprawić włączeniem funkcji inteligentnego wyostrzania krawędzi.

Nie jestem wielkim fanem Samsunga ale zawsze staram się maksymalnie drążyć temat i znaleźć wszystkie możliwe niuanse i szczegóły.

Edytowane przez mmpeg-4

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do Samsunga masz rację jeżeli chodzi o płynność szczególnie, że przecież są na Portalu testy np. 6400. Pod tym względem tam też jest bardzo dobrze. Natomiast Sony nie musi mieć customa jak w Samsungu bo tutaj masz złoty środek. Więc jest to zbędne. Naprawdę można się czepiać różnych spraw ale na pewno nie płynności :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Jestem posiadaczem Sony W905 i niestety nie podzielam tych zachwytów nad płynnością. Jak już kilka osób cytowało i udowadniało, że kazdy ma inny odbiór pewnych rzeczy i co za tym idzie płynności tak samo. Ja bym wolał jednak sam sobie ustawić moje preferencje niż liczyć na to, że ktoś to zrobi lepiej niż ja sam dla siebie.

Prosiłbym jeszcze o odniesienie się do kwestii np. panasoniców FT60/DT60 VS. Sony. Testowałem w sklepach właśnie IFC w odniesieniu do SONY W805 i W905 - w Panasonicach oprócz wyłączenia IFC jest 3 poziomy upłynniacza i nawet na najwyższym trybie nie spada jasność ekranu. Mało tego - przy poziomych ruchach kamery Sony W905 nie przeszedł idealnie testu - wręcz sporo mu brakowało a Panasonic już na trybie pośrednim był lepszy a w maksymalnym zlikwidował smużenie, judder bez problemu.

Dlatego też totalnie nie zgadzam się z tezą, że Sony w kwestii montionflow nie ma nic już do zrobienia, jest liderem itd. Wg. mnie są lepsi i nie są to pojedyncze modele.

Jeszcze jedna kwestia: na co komu ten tryb Cinema i Impuls w motionflow. Pierwszy nic nie wnosi a drugi może wywołać niekontrolowaną podaczkę. Po to by napisać w reklamie o aż 7 trybach i że SONY może osiągnąć 1080 linii ? Bardziej byłbym zainteresowany osiąganiem lepszej jakości w pozostałych nie oczo.......ych trybach i większym ich wyborem w celu lepszego dostosowania dla indywidualnych potrzeb a nie wciskania skośnookiego punktu widzenia.

Edytowane przez austryliew

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W Samsungach jest tylko taki jeden ''mały'' ale istotny ''pikuś'' jak widzę podświetlanie w co niektórych egzemplarzach, to nie mogę oddychać ;).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Czytam jeden z postów wcześniejszych mmpeg-4 , który pisze między innymi , że matryce S-PVA występują cytuję, "na takich były 40" Sony W9 ".

A mnie wydaje się jednak , że były one bliżej PSA --matryce firmy Samsung np.DQ3Y400LN0101 czy DQ3Y400LT0101. Mogą być również

zamontowane matryce innej firmy w telewizorach firmy Sony KDL-40W905A . Aby się o tym przekonać trzeba jednakże wejść do menu serwisowego.

Jeżeli jest inaczej niż piszę, to proszę , podaj nazwę matryc S-PVA firmy Samsung montowanych w telewizorach firmy Sony KDL-40W905A.

Pozdrawiam,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kupilem wczoraj rano model 50w805B. Wiedzilem ze troche ryzykuje... Na poczatku chcialem kupic TV do 2500zl, a po dwoch tygodniach okazalo sie, ze juz lepiej kupic wiekszy niz potem plakac ze za maly. Tak wybralem ten model mieszczacy sie w cenie 4000zl. Po drugim dniu testowania wiem, ze jestem zadowolony.

Jednak mimo tego, bardzo mnie dzisiaj zabolalo, kiedy po pol godziny grania w Crysis 3 w trybie 3D na aktywnych migawkach, zrezygnowalem i powrocilem do 2D, bo tak po prostu duzo lepiej wyglada z uwagi na lepsza rozdzielczosc. Szkoda, bo juz na wstepie widze, ze funkcji 3D nie bede uzywal wcale. Ciekawe jak bedzie z tym mankamentem aktywnego 3D w innych tegorocznych modelach.

Frame dimming zamiast local dimming... Zauwazylem dopiero na napisach koncowych, kiedy napisy pojawialy sie i znikaly, a razem z nimi podswietlenie calego czarnego ekranu. Troche dziwnie to wyglada. Nie mam porownania do modeli ze strefowym podswietlaniem led. Czy np. jesli na czarnym ekranie pojawia sie, dajmy na to, biala kropka o srednicy kilkunastu pikseli, to czy aby przypadkiem wtedy nie podswietla sie jakas nieporownywalnie wieksza czesc ekranu a do tego moze i w nieodpowiednim ksztalcie i nie wyglada to jeszcze dziwniej? Mam na mysli jakby rozdzielczosc dynamicznego strefowego podswietlenia led, ktora przeciez nie jest odpowiednikiem natywnej rozdzielczosci matrycy i przez to nie moze dopasowac sie w idealny sposob do niezbednych w danym momencie stref na ekranie.

Motionflow XR400 daje rade. Na wieczor w ciemnym pokoju tryb Clear Plus dla mnie jest po prostu idealny: i plynnie i super ostro, odpowiednio zaciemniony do pokoju. Super. Nie mialem pojecia ze material 720p moze tak dobrze wygladac na tak duzym ekranie. Tryb Smooth denerwuje glownie przez to ze nie daje rady przy duzej dynamice scen albo przy calkowitych zmianach scen, jest ultra plynny kiedy dziala idealnie ale gdy niedomaga, przyciecia zbyt bardzo rzucaja sie w oczy.

Ogolnie jest niezle. Jeszcze dwa tygodnie temu nie sadzilem ze skoncze z 50 calami od Sony w, co by nie mowic, bardzo godnym wydaniu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Czytam jeden z postów wcześniejszych mmpeg-4 , który pisze między innymi , że matryce S-PVA występują cytuję, "na takich były 40" Sony W9 ".

A mnie wydaje się jednak , że były one bliżej PSA --matryce firmy Samsung np.DQ3Y400LN0101 czy DQ3Y400LT0101. Mogą być również

zamontowane matryce innej firmy w telewizorach firmy Sony KDL-40W905A . Aby się o tym przekonać trzeba jednakże wejść do menu serwisowego.

Jeżeli jest inaczej niż piszę, to proszę , podaj nazwę matryc S-PVA firmy Samsung montowanych w telewizorach firmy Sony KDL-40W905A.

Pozdrawiam,

Nie wchodziłem do menu serwisowego, tylko użyłem przyrządu optycznego z mikroskopu (sprawdzałem w kilku sklepach), i na wszystkich 40'' Samsung f8000, Samsung f6500, Samsung 6640 i Sony W9 kształt pikseli był taki (fotki nie moje tylko z innego portalu) :

S-PVA

http://www.tvtest.pl/wp-content/gallery/matryca-samsunga-ue40f8000/80ire.jpg

A na wszystkich takich samych ale większych modelach matryce wyglądały tak (któryś z większych modeli Samsunga f8000 też jest na S-PVA ale większość widziałem na PSA)

PSA

http://www.tvtest.pl/wp-content/uploads/matryca-Samsung-46ES8000.jpg

EDIT:

Niestety większosć modeli Samsunga (Sony ten problem nie dotyczy) 40'' na S-PVA było gorzej oświetlone (rogi) niż te na PSA. Jak ktoś szuka większych modeli Samsunga F8000 to myślę że lepiej poszukać na S-PVA, poza Samsungiem powyżej 40'' z tej serii (ale też tylko niektóre) inne firmy nie mają modeli na takiej matrycy, wyjątkiem było tylko Sony W9 i tylko w rozmiarze 40''.

Edytowane przez mmpeg-4

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...