Skocz do zawartości
Cepid Alfa

KALIBRACJA, a odtwarzacz blu-ray

Rekomendowane odpowiedzi

Witam Państwa :)

Zakupiłem Panasa TX-P50ST60 z usługą kalibracji przed wysyłką i zastanawiam się teraz czy to miało sens... Kalibracja była zamówiona pod seansiki filmowe w całkowitym zaciemnieniu, tak aby obraz jak najlepiej imitował kinowy. Do kalibracji jako źródła obrazu użyto hajendowego plejera OPPO, ja dysponuję budżetowym LG BD550. Dostałem wydrukowany certyfikat kalibracji ze wszystkimi ustawieniami. Podekscytowany rewelacjami z netu, że na skalibrowanym ST60 można uzsykać obraz bardziej zblizony do wzorca niz na fabrycznych trybach THX w wyższych modelach, podłączyłem plejer, zapuściłem do testów filmy z blu-ray + pare z mkv, a tu... rozczarowanie! Obraz nawet w całkowitej ciemności za ciemny. Zabite wszystkie szczegóły w cieniach, ogólnie jak za mgłą. Przygaszona biel z dominantą zieleni. Czerń też z dominantą zieleni. Zapuścilem z playera plansze testowe. Czarna plansza z migającymi szarymi paskami. Na pasku "reference black" iskrzyło, musiałem poprawić o -2 st jasności. Za to na planszy białej z szarymi paskami, było już zupełnie nie halo. Szare paski były widoczne na całej szerokości planszy. Nie znikały nawet po wzmnocnieniu jasności, kontrastu i opcji luminacji na max. Zajrzałem do menu plejera LG i tam są 4 nastawy obrazu do wyboru: normalny, żywy, film, użytkownika. Okazało się, że po przestawiniu w LG w ustawieniach użytkownika jasności na +1, a następnie w Panasie jasności na -30 osiągnąłem pole reference black i reference white. Niestety nadal nie jest ok. Na planszy białej 100% bieli zaczyna się już o kilka pasków wcześniej przed reference white. Mam skalibrowany sprzętowo monitor od kompa i na nim jest idealnie, pole 100% białe zaczyna się tam gdzie powinno.

Mimo zmiany w.w ustawień filmy nadal zbyt ciemne, poniżej komfortu ogladania. Mam odniesienie do poprzedniej plazmy Panasa, tam w fabrycznym trybie kinowym, była rewelacja, praktycznie żaden film nie wymagał regulacji. Ponoć teraz są takie najnowsze ISF standardy na gammę 2.4 i na takiej mam kalibrowany. U mnie nie do zaakceptowania. Tu już mam pewność, że coś jest nie tak. Wszystko zabite - muszę podnieść conajmniej na 2.2, a nawet na 2.0 żeby coś zaczęło być widać w ciemnych scenach i to jak wspomniałem, ogladając w całkowitym zaciemnieniu. Zastanowiła mnie też lekka tęcza na planszach testowych skali szarości. Na poszczególnych paskach widać domieszkę czeronego, zielonego, żółtego, niebieskiego - jest to bardzo subtelne, ale np na moim skalibrowanym monitorze szarość jest idealna, bezbarwna! Najbardziej rozczarowuje fakt, że tryb fabryczny daje percepcyjne wrażenie kolorów bardziej naturalnych, ale nie tylko, bowiem jest bliższy kolorystycznie do obrazu na skalibrowanym monitorze EIZO, niz skalibrowany tryb kinowy, przygaszony, żółtawo zielony.

Jedna z opcji jaka mi na myśl przychodzi to taka, że to wina playera LG. Tylko dlaczego na poprzednim Panasie, nie musiałem przestawiać jasności na +1? Czytałem testy plejerów i podobno wszystkie odtwarzacze blu ray (tanie i drogie) dają świetny obraz, wręcz wzorcowy. Rzeczywiście? A może jednak nie? Po co ktoś miałby wówczas inwestować w OPPO?

Egzemplarza przed wysyłka na pewno nie pomylono. Miał dokładnie te nastawy, które dostałem na załączonym wydruku z kalibracji.

Cóż zatem... na poczatek to tyle...

Dziekuję za "wysłuchanie" moich bolączek nt doznań pokalibracyjnych. ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odtwarzacz LG ustawiony w tryb użytkownika, przestrzeń barw YCbCr 4:2:2 i oryginalną rozdzielczość powinien dawać sygnał nieprzekłamany, tzw. bit-perfect, więc nie tu szukałbym przyczyny.

1. Z jakiej płyty z planszami korzystasz?

2. Najważniejsze - jakim przyrządem było kalibrowane i czy posiadasz raport z kalibracji?

3. Przepisz wszystkie ustawienia i wstaw na forum lub wyślij mi na PW.

4. z ciekawości... jaki masz monitor i czym był kalibrowany?

Edytowane przez Maciej Koper

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odtwarzacz LG ustawiony w tryb użytkownika, przestrzeń barw YCbCr 4:2:2 i oryginalną rozdzielczość powinien dawać sygnał nieprzekłamany, tzw. bit-perfect, więc nie tu szukałbym przyczyny.

1. Z jakiej płyty z planszami korzystasz?

2. Najważniejsze - jakim przyrządem było kalibrowane i czy posiadasz raport z kalibracji?

3. Przepisz wszystkie ustawienia i wstaw na forum lub wyślij mi na PW.

4. z ciekawości... jaki masz monitor i czym był kalibrowany?

Nie pamiętam skąd ściagnąłem plansze testowe. Link podano gdzieś na forum. W zipie spakowane zestawy plansz testowych Calman, Chroma Pure, Color HCFR...(może kojarzysz ta paczkę) Wspomniane plansze odpaliłem z folderu Basic settings "Black Clipping" i "White Clipping" jako pliki mp4 z plejera LG.

Panasa skalibrowano Spyderem 3TV, plansze testowe (nie podano jakie), kolorymetrem HCFR + player Oppo. Raport kalibracji posiadam.

Monitor EIZO SX2262W-BK, kalibrowany regularnie Ajłanem Pro.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Fabryczny

Niech zgadne czy TV zakupiony był u pana Kikiego z konkurującego forum?

Na razie zachowam anonimowość sprzedawcy. Coraz wiecej swiadczy za tym, że kalibracja jest zrobiona źle i kwalifikuje się do reklamacji. Nastawy fabryczne są o niebo lepsze. Obraz jest o wiele bardziej naturalny. Mam porównanie do sprzetowo skalibrowanego monitora EIZO i to nie jakimś tam badziewiem za parę stówek ale spektrofotometrem i1Pro. Na Plazmie, skalibrowany tryb "prawdziwe kino" wygląda jakby przez zółto zielonkawy filtr, obraz jest zamglony, niekontrastowy, bardzo ciemny. W czerniach widac zieloną dominantę. Po powrocie do farycznych ustawień "prawdziwe kino" obraz sie znacznie poprawia. Różnica aż bije po gałach, aż odczuwam ulgę. Fabryczny tryb "prawdziwe kino" na blu ray i mkv jest już tak dobry, że aż boje się pomyśleć jaki może być po prawidłowo wykonanej kalibracji.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kto Ci to "sprzedał" ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

sprzedafca :) /celowo przez F/

Takich usług NIGDY nie zamawia się na odległość bez możliwosci "odbioru technicznego przed zapłatą"

Edytowane przez mobor

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Złożyłem reklamację na kalibrację. Jeśli sprzedawca okaże się fair wobec mnie, nie ujawnię go. Nie bedę z góry zakładał, że z premedytacją nabił mnie w butelkę. Muszę mięc 100% pewność.

A odnośnie mojego wywodu powyżej:

Wspomniałem tam o konieczności ustawienia w plejerze LG jasności na +1 i obniżeniu jasności w TV na -30 bazując na planszach testowych. W poprzedniej plazmie Panasa jasność plejera ustawiona była na 0. Czy ktoś wie czym to jest spowodowane? Tak jest na wszystkich wejściach HDMI.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A odnośnie mojego wywodu powyżej:

Wspomniałem tam o konieczności ustawienia w plejerze LG jasności na +1 i obniżeniu jasności w TV na -30 bazując na planszach testowych. W poprzedniej plazmie Panasa jasność plejera ustawiona była na 0. Czy ktoś wie czym to jest spowodowane? Tak jest na wszystkich wejściach HDMI.

A na jakiej podstawie doszedłeś do takiego wniosku? Bo podbijanie jasności w źródle i obniżanie w telewizorze jest wzajemnie się wykluczające.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A na jakiej podstawie doszedłeś do takiego wniosku? Bo podbijanie jasności w źródle i obniżanie w telewizorze jest wzajemnie się wykluczające.

Na podstawie plansz testowych. Plansza biała z szarymi paskami. Jasność w TV na 0, w odtwarzaczu na 0. Szare paski widoczne na całej szerokości planszy. Prawidłowo paski powinny być niewidoczne od paska oznaczonego jako "reference white". Na czarnej planszy jest prawie ok. Reference black mam przy jasności TV na -2. Gdy przestawie w odtwarzaczu jasność na +1, wówczas reference black mam przy jasności na -30, natomiast paski na plasnzy białej też znikają, ale parę keresek przed reference white... Mniemam, że na prawidłowo skalibrowanym TV pasek o jeden przed reference white powinien być ledwo widoczny. Na skalibrowanym monitorze jest idealnie!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A czemu założenie że "Odtwarzacz LG ustawiony w tryb użytkownika, przestrzeń barw YCbCr 4:2:2 i oryginalną rozdzielczość powinien dawać sygnał nieprzekłamany, tzw. bit-perfect, więc nie tu szukałbym przyczyny."?

Przykład właśnie z playera LG: http://www.hometheaterhifi.com/images/stories/2013/july-2013/lg-bp730-blu-ray-player/lg-bp730-blu-ray-player-blu-ray-benchmark-lg.jpg

Tu źródło: http://www.hometheaterhifi.com/blu-ray-players/blu-ray-players-reviews/lg-bp730-blu-ray-player/page-4-on-the-bench.html

Dlaczego większość zakłada że każdy odtwarzacz Blu-ray tak samo odtwarza materiał video?

Edytowane przez keke

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dlaczego większość zakłada że każdy odtwarzacz Blu-ray tak samo odtwarza materiał video?

Że tak samo nie twierdzę, twierdzę tylko, że dekodowanie powinno być bit perfect. Po prostu większość nowych odtwarzaczy tak działa, przy podanej przeze mnie konfiguracji. Nie wiem na jakiej podstawie 4:2:2 zostało w tamtym teście ocenione jako "fail", skoro jest komentarz "Colorspace performance is not evaluated, as I no longer have access to the QD 882 HDMI Analyzer.".

Na podstawie plansz testowych. Plansza biała z szarymi paskami. Jasność w TV na 0, w odtwarzaczu na 0. Szare paski widoczne na całej szerokości planszy. Prawidłowo paski powinny być niewidoczne od paska oznaczonego jako "reference white". Na czarnej planszy jest prawie ok. Reference black mam przy jasności TV na -2. Gdy przestawie w odtwarzaczu jasność na +1, wówczas reference black mam przy jasności na -30, natomiast paski na plasnzy białej też znikają, ale parę keresek przed reference white... Mniemam, że na prawidłowo skalibrowanym TV pasek o jeden przed reference white powinien być ledwo widoczny. Na skalibrowanym monitorze jest idealnie!

Oj nie, zupełnie nie. Treść powyżej reference white powinna być widoczna, aczkolwiek nie musi. Kwestia ile miejsca zostawisz dla potencjalnie źle wydanych filmów (czy obetniesz szczegóły w bielach czy nie), a ile kontrastu zyskasz/stracisz. W plazmie to nie problem, kontrast nastawiasz tak by była odpowiednia jasność, a ST60 nie powinien przyciąć prawie żadnego paska powyżej reference white. Poniżej reference black nie powinno być nic widoczne, ale bit nr. 17 powinien się już odcinać od tła. Regulujesz to suwakiem jasności w telewizorze. Odtwarzacz zostawiasz na zero, bo jak widzę nawet ruszenie na +1 powoduje straszne głupoty.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

prosze o ujawnienie tego genialnego sprzedawczyka-kalibratora :P wlasnie za napisanie kilku slów na temat kompetencji pewnego sprzedawczyka z innego forum dostalem tam bana permanentnego za podobno lamanie regulaminu - chcialbym wiedziec, czy to wlasnie o tego sprzedawczyka chodzi? :P

jak nie publicznie to choc na priv prosze :P

Edytowane przez Cretino

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja jestem też ciekawy kto to jest?

Sam mam zamiar kupić Telewizor a wydaje mi się ,że chyba myślimy o tym samym sprzedawcy <_<

prosze o ujawnienie tego genialnego sprzedawczyka-kalibratora :P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 No nie ten gość sprzedaFfca ma na sumieniu chyba z bańkę osób, klientów.

Dziwne że jeszcze nikt żaden klient nie skarcił go.. Heh :ph34r:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
9 minut temu, artomoher napisał:

depositphotos_82208830-stock-illustratiokotlet.jpgraw;) 

Myślisz że plasuję się na Top one Górnika Forum HDTVPolska? 

Eeee niee, byli lepsi chyba mieli lepszy kilof hehehe :lol:

Ale dziękuję, dziękuję Szanuję.

Hehehe  :blush2:

Edytowane przez Robert_1988_KrK

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie no byli lepsi, ale trochę śmiechu nie zawadzi. :D;)  Zapomniałeś podziękować wszystkim i wygłosić coś o ekologii, pokoju na świecie. :P:D;) sm__30_.gif

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzień dobry,

przeczytałem artykuł o kalibracji i jestem pod wrażeniem. Kalibracja dla mnie to może za dużo ale lekką regulację bym mojemu TV zrobił - po prostu wkurzają mnie fabryczne ustawienia. Dlaczego nie kalibracja? No cóż - Toshiba 32EL933G to nie "sprzęt" wart takiego zabiegu (o ile w ogóle da się na nim coś takiego zrobić). Natomiast chciałbym w fabrycznych ustawieniach zmienić ustawione tam zimne barwy na neutralne - ale nie wiem jak to zrobić by ustawienie zapisać do wszystkich opcji. No mam ustawienie użytkownika i fajnie , ale wchodzenie za każdym razem w ustawienia by zmienić jasność zależnie od pory dnia jest cokolwiek irytujące.  Macie na to jakiś sposób? I proszę bez propozycji zmiany TV - to też zrobię - pewnie na Samsunga 49 lub 55 MU7002 T w którym pewnie można zmodyfikować wszystkie ustawienia (jeśli można też proszę o podpowiedź gdzie takie modyfikacje można zrobić). 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...