Skocz do zawartości
netquest

Kodek HEVC H.265

Rekomendowane odpowiedzi

Przepraszam wszystkich za OT ale tak dla nauki i polemiki ;)

Kolego ROMAN38 kolega podał bitrate dla HBO HD taki o jakim wszyscy marzą ;) 4MB/s to tak naprawdę 8 razy więcej niż jest w rzeczywistości.

4 MB/s to jest 32Mb/s a takiego sobie życzymy ( uzyskujemy z płyt BR ).

Duża literka B to bajt=8bitów

Mała literka b to bit, przepływność ( bitrate ) podajemy w bitach/s ( b/s, kb/s, Mb/s ).

Wiem jaka była intencja kolegi, ale to skrajny przykład.

Ja podam inne :

C+Sport HD bitrate do 18Mb/s

BBC HD bitrate do 10 Mb/s

Od razu zaznaczę iż wszelkie strony typu LinowSat podają przepływność średnią.

To nie jest parametr miarodajny. Wystarczy, że przez chwilę jest nadawana plansza z zapowiedzią programu i już średni bitrate leci na łeb na szyję.

Obserwowałem bitrate na HBO HD przed chwilą najniższy 3,5 Mb/s, najwyższy 7,5 Mb/s, oczywiście to i tak za mało.

Pzdr proszę nie ciągnąć OT.

Edytowane przez netquest

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kodek HEVC H.265 jest kluczem do sukcesu - może zdecydowanie zmniejszyć apetyt na gęstość strumienia (także HD )

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ten kodek nie jest w stanie zrekompensowac wzrostu zapotrzebowania na transfer wynikłego 4-krotnego wzrostu rozdzielczosci kazdej klatki filmu .... on jest w przyblizeniu tylko ok 2x bardziej wydajny niz dzisiejsze kodeki a to jest za malo bo i tak wymagane pasmo musialoby byc conajmniej 2x szersze niz dzis ...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

chyba TV 4K Sony i PAnasa obsługują ten kodek ale nie jestem pewien ...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Obecna generacja raczej nie... spodziewajcie się wysypu 4K TV z dekodowaniem H.265 na najbliższym CES.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zgadza się.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Google jest gotowe do zadania ostatecznego ciosu w Ultra HD.

Po aktualizacji kilka dni temu na YouTube (w pełni obsługuje 4k), Google przygotowuje się do uruchomienia na targach CES w Las Vegas

pierwszego serwisu Streamingu 4K z kodekiem VP9. To ruch, który może to zmienić równowagę rynkową po raz kolejny.
HEVC, który był doskonałym wyborem dla transmisji i przesyłania strumieniowego chyba pójdzie w kąt.

Google proponuje obecnie bardziej wydajną wersję VP9, która jest w stanie doprowadzić sygnał 4K 7 Mbps.

Google już próbował wcisnąć VP8, ale spotkał się ze sprzeciwem producentów, którzy woleli kodeki takie jak DivX, czyli już przetestowane.
Ale czasy się zmieniają.

W Las Vegas różni producenci tacy jak Sony, Panasonic i LG mają przedstawiać VP9 czyli rozwiązanie do transmisji strumieniowej 4K.
Pozostali producenci zintegrują wsparcie dekodowania sprzętowego kodeka w ciągu następnego roku.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chyba ktoś się jeszcze nie wyspał po sylwestrze proponując VP9 do streamingu :angry2: Myślałem, że będą proponować lepsze rozwiązania, a tu widzę, że cofamy się w rozwoju... Przecież ten kodek jest mniej wydajny niż leciwy już h.264.

Widzę, że wracają poronione pomysły, jak kompresowanie pierwszych materiałów Full HD za pomocą Mpeg2...

http://iphome.hhi.de/marpe/download/Performance_HEVC_VP9_X264_PCS_2013_preprint.pdf

Abstract — This work presents a performance comparison of
the two latest video coding standards H.264/MPEG-AVC and
H.265/MPEG-HEVC (High-Efficiency Video Coding) as well
as the recently published proprietary video coding scheme
VP9. According to the experimental results, which were obtained
for a whole test set of video sequences by using similar
encoding configurations for all three examined representative
encoders, H.265/MPEG-HEVC provides significant average
bit-rate savings of 43.3% and 39.3% relative to VP9 and
H.264/MPEG-AVC, respectively. As a particular aspect of the
conducted experiments, it turned out that the VP9 encoder
produces an average bit-rate overhead of 8.4% at the same
objective quality, when compared to an open H.264/MPEGAVC
encoder implementation – the x264 encoder. On the
other hand, the typical encoding times of the VP9 encoder are
more than 100 times higher than those measured for the x264
encoder. When compared to the full-fledged H.265/MPEGHEVC
reference software encoder implementation, the VP9
EDIT: Robimy małe głosowanie. Ściągamy klip i piszemy na forum ćwiartki od najlepszej do nagorszej (1 to lewy górny róg, 2 to prawy górny, 3 to lewy dolny, 4 to prawy dolny): https://mega.co.nz/#!GN0TBJZK!M4BW1hrLnA_HcRHdReKjelKGOp094n2w2YL1RwEbnww
Edytowane przez Maciej Koper

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nmp5.jpg

Dla mnie: 2,3,4,1 (4 i 1 podobne straszne makrobloki..). Tylko mam wrażenie, że znowu poziom szczegółów jest inny w innych częściach...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To mamy już dwa głosy, dawać dalej ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

2, 3, 4, 1 . Napisałem to w innym topicu, sam nie wiem dlaczego ??

Podzieliłem temat gdyż tam było o OLEDzie a to już inna bajka się nam zrobiła :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

2, 3, 4, 1

Nr 1 dyskwalifikuje to co się dzieje podczas ruchu kamery na ścianie na standem z napisem "Hot chocolate"

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dobra, nie ma co ciągnąć tego dalej skoro jest zgodność ;)
1 - VP8
2 - HEVC
3 - VP9
4 - x.264

Wszyscy zgodnie zagłosowali, że najlepszy jest HEVC, potem x264, VP9 i VP8. Tylko jeden kolega zamienił dwa pierwsze kolejnością.

Jak widać google chce nam wcisnąć chłam, pewnie dlatego, że na ich licencji.

Napisałem nawet w tej sprawie do znajomego, który zajmuje się zawodowo authoringiem filmów.

hi
youre the best one to ask this question
how do VP9 bitrates compare to HEVC?
I've just read IEEE paper exhibiting that this codec (VP9) is even worse than H.264


It is worse
Its purpose is to avoid patent fees

but it turns out that it's much worse, isn't it?

I haven't tested it much. That's what I heard

it's comparable to h.264 afaik

Well, the performance of h264 varies hugely depending on encoder
H264 is excellent

Edytowane przez Maciej Koper
  • Lubię 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wydajność każdego z tym kodeków jest zależna od encodera. H.264 na początku było, w wyższych rozdzielczościach, niewiele bardziej wydajne niż h264. Też obiecywano 2x wyższą wydajność, ale na początku w wielu konfiguracjach MPEG2 kopał tyłek (np. referencyjny h.264 12 mbps vs. zoptymalizowany MPEG2 24 mbps).

Do czasu oczywiście. Zaczęły pojawiać się zoptymalizowane implementacje (pamięta ktoś jeszcze dyskusje dlaczego Star Wars z 13 mbps z Premiere jest lepsze od 18 mbps ze Sky?) i dość szybko h264 pokazało pazurki a dzięki najlepszej implementacji, czyli x264, mam wrażenie, że wydajność tego kodeka może zadziwiać nawet twórców. H.265 też czeka długa droga, trzeba mieć nadzieje, że inicjatywa x265 nie okaże się niewypałem.

Przygotowywałem niedawno ponad półgodzinne demo 4K i robiłem testy (na tym co się dało, bo encoderów h265 na razie jak na lekarstwo). Przy 50 Mbps, kodowanych trzyprzebiegowo z odpowiednimi optymalizacjami, x264 absolutnie daje radę. Biorąc pod uwagę, że specyfikacja Blu-ray 3D podwyższyła bitrate do 60 Mbps to h265 nawet w aktualnej formie powinno pociągnąć 4K bez problemu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

O, ciekawe informacje Wojtek ;) Nie wiedziałem, że aż tak duże różnice dawały różne implementacje tego samego kodeka. No, ale chyba aż takiego jazzu nie było, że zoptymalizowany mpeg2 przy tej samej przepływności co x264 dawał lepszy obraz? Bo z taką sytuacją spotykamy się teraz przy VP9, a w perspektywie jest o wiele lepszy h265 który może pójść w zapomnienie przy braku wsparcia gigantów jak google.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No, ale chyba aż takiego jazzu nie było, że zoptymalizowany mpeg2 przy tej samej przepływności co x264 dawał lepszy obraz?

To jest niemożliwe, ale swego czasu w śród pierwszej trójki najlepiej wydanych BD był "Ja, robot" w mpeg2.

LG’s 2014 4K TV Models Gets HDMI 2.0 & 10-Bit HEVC/H.265 Decoder

http://www.hdtvtest.co.uk/news/lg-hevc-201401033549.htm

YouTube to Demo VP9 4K Video Streaming at LG & Sony CES Booths

http://www.hdtvtest.co.uk/news/youtube-ces-201401033547.htm

Jest nadzieja, że będą równolegle oba standardy. W BD mamy trzy równoległe standardy: mpeg2, x264, VC-1.

Edytowane przez slimak

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Obejrzałem klip.

Po pierwsze Mbps dla wszystkich czterech kodeków był za mały. Więc mamy głosowanie, pacjent umarł, który lekarz był lepszy.

Po drugie najwięcej szczegółów na ubraniach pokazał VP9, pozostałe pokazały mniejszą pikseloze, ale kosztem mydlanego obrazu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Najwięcej szczegółów na ubraniach? slimak gdzie Ty to widzisz? :blink: Co do bitrate no to przecież nie mógł być większy, bo by różnice się zatarły, a na ćwiartce z H265 wygląda całkiem przyzwoicie i tak. Wstawiam fotki w PNG, duże, pokaż te szczegóły na ubraniach :) :

vqyw.png

45r4.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Najwięcej szczegółów na ubraniach? slimak gdzie Ty to widzisz?

Dziadek z gazetą, ilość widocznych guzików, siedząca babcia, ilość cieni na białej bluzce.

Co do bitrate no to przecież nie mógł być większy, bo by różnice się zatarły, a na ćwiartce z H265 wygląda całkiem przyzwoicie i tak.

I chciałbyś oglądać filmy z taką jakością?

Oceniałem klip, a nie nieruchome zdjęcia. Pisząc, że VP9 daje najwięcej szczegółów/cieni oceniałem prawą dolną ćwiartkę klipu.

Edytowane przez slimak

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

2, 3, długo nic i później 4, 1 - - kto twierdzi inaczej niech czym prędzej uda się do okulisty ;)

Mbps mały, ale to tym bardziej policzek dla VP9 bo przeca google znajdzie mu zastosowanie dla youtube'a, nikt przy zdrowych zmysłach nie ogłosi go głównym kodekiem dla Blu-ray 4K :)

To jest niemożliwe, ale swego czasu w śród pierwszej trójki najlepiej wydanych BD był "Ja, robot" w mpeg2.

Ja Robot był skompresowany w H.264 (mowa o wydaniu z 2008r. jak i tym 3D z 2012r.)

Edytowane przez misfit

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziadek z gazetą, ilość widocznych guzików, siedząca babcia, ilość cieni na białej bluzce.

Dziadek wygląda "ostrzej" bo są większe makrobloki... to jakby podbić suwak ostrości. Wszystko dostaje biały obrys, wydaje się fajniejsze, ale żadne nowe szczegóły nie dochodzą. Pod tym kątem patrząc to najlepiej wygląda VP8 :) ale najbardziej szczegółowy jest H.265, mimo pozornych rozmyć, zobacz fragmenty, które wziąłem w obrys. Na VP9 jest jednolita plama.

Pytanie czy chciałbym tak oglądać jest bez sensu. Równie dobrze można by pytać w testach procesów komputerowych dlaczego gre się odpala w VGA...

Edytowane przez Maciej Koper
  • Lubię 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja Robot był skompresowany w H.264 (mowa o wydaniu z 2008r. jak i tym 3D z 2012r.)

Zestawienie najlepszych BD w roku 2008, było na www.blu-ray.com. Teraz nie mogę tego znaleźć. Znalazłem tylko to

http://translate.googleusercontent.com/translate_c?depth=1&hl=pl&prev=/search%3Fq%3DI,%2BRobot%2Bmpg2%2Bmpeg2%26client%3Dopera%26hs%3DXJk%26channel%3Dsuggest&rurl=translate.google.com&sl=en&u=http://www.blu-ray.com/news/%3Fid%3D805&usg=ALkJrhg4PfGKsNj_O_8H6ZmhrEDVgBzluQ

i to

http://www.blu-ray.com/movies/I-Robot-Blu-ray/319/#Review

Możliwe, że w zestawieniu "naj" zrobili błąd.

---------------------------------------------------

Ice Age, z tego co pamiętam była też wysoko oceniana (MPEG-2).

http://www.blu-ray.com/movies/Ice-Age-The-Meltdown-Blu-ray/156/

Dziadek wygląda "ostrzej" bo są większe makrobloki

Zgadzam się, ale od makrobloków nie pojawiły się guziki. Wrażenia lepszej szczegółowości nie miałem tylko ja.

Dla mnie: 2,3,4,1 (4 i 1 podobne straszne makrobloki..). Tylko mam wrażenie, że znowu poziom szczegółów jest inny w innych częściach...

Pytanie czy chciałbym tak oglądać jest bez sensu

Ma sens, bo pokazuje że test był w warunkach w których ja VP9 nigdy nie będę używał.

Do tego dochodzi ocenianie VP9 zakodowanego do H.264 :-) Jakoś dziwnie mi to przypomina ocenę TV ze zdjęć oglądanych na monitorze PC.

Edytowane przez slimak

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...