Skocz do zawartości
Gmeru

Testujemy: Telewizor 4K 3840 x 2160 za 699$ > Seiki Digital SE39UY04 39-Inch 4K Ultra HD 120Hz LED TV

Rekomendowane odpowiedzi

Dziękuje za odpowiedź. Mam jeszcze dwa pytania:

1. Gdzieś na necie znalazłem informacje że jeżeli wykorzystuje się Seiki 39 jako monitor, i siedzi się ten mniej więcej 1m od ekranu to widać zmiane podświetlenia ekranu.

2. Nie zaprzeczam że myśląc o tym Monitorze z funkcją TV szukam dużego ekranu do amatorskiej obróbki zdjęć. z informacji które znalazłem Matryca teoretycznie pozwala na niezłe odwzorowanie kolorów, natomiast kalibracja wymaga wysiłku. Obecnie pracuje na 40" SONY 40V5500 więc wymiar chciałbym pozostawić. A koszt monitora z co najmniej 8bitowym przetwarzaniem koloru i 10bitowa matrycą są horrendalne (np te które rekomendują mva.pl)

Więc pytanie co sądzicie o odwzorowaniu kolorów? bo ile osób tyle opinii :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy macie jakieś info o tym modelu 4k Blaupunkt B50A401TCUHD bo znalazłem 50 cali za 999 euro .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jedno jest pewne: to TCL. Może chłopaki coś wiedzą z forum...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy macie jakieś info o tym modelu 4k Blaupunkt B50A401TCUHD bo znalazłem 50 cali za 999 euro .

Na 99% klon seiki. Niemiecki Blaupunkt = polska Manta.

Dziękuje za odpowiedź. Mam jeszcze dwa pytania:

1. Gdzieś na necie znalazłem informacje że jeżeli wykorzystuje się Seiki 39 jako monitor, i siedzi się ten mniej więcej 1m od ekranu to widać zmiane podświetlenia ekranu.

2. Nie zaprzeczam że myśląc o tym Monitorze z funkcją TV szukam dużego ekranu do amatorskiej obróbki zdjęć. z informacji które znalazłem Matryca teoretycznie pozwala na niezłe odwzorowanie kolorów, natomiast kalibracja wymaga wysiłku. Obecnie pracuje na 40" SONY 40V5500 więc wymiar chciałbym pozostawić. A koszt monitora z co najmniej 8bitowym przetwarzaniem koloru i 10bitowa matrycą są horrendalne (np te które rekomendują mva.pl)

Więc pytanie co sądzicie o odwzorowaniu kolorów? bo ile osób tyle opinii :)

Na Seiki jako monitorze pracuje się bardzo fajnie, bo masz ogrooooomne pole widzenia, niestety przez 30Hz nie ma zbyt dobrej płynności przy przesuwaniu czegokolwiek na ekranie i to wkurza. Problem jest z ustawieniem jasności, a odwzorowanie barw leży i kwiczy. Jeśli robisz cokolwiek ze zdjęciami to tak jak na mva.pl sugerowali, potrzebujesz przynajmniej czegoś z 10 bitowym lutem i 8 bitową matrycą. Ja wiem, że te 2 - 3 tyś złotych za taki monitor wydaje się dużo, skoro można kupić też za 400zł, ale uwierz mi, dostajesz za co płacisz. Na tanich monitorach można co najwyżej obrabiać monitor na zdjęciu, a nie zdjęcie na monitorze :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

"Problem jest z ustawieniem jasności, a odwzorowanie barw leży i kwiczy"

Z tego co się orientuję to sporo zostało w tej kwestii poprawione w nowym oprogramowaniu.

Edytowane przez fitarkus

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli trzeba się zebrać i w końcu zrobić update :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam ponownie,

Zanim Maciej mi odpowiedział, Amazon mnie skusił. Tak więc 39 calowy Seiki siedzi właśnie przede mną. W tym poście spiszę sporo moich osobistych doświadczeń z nim jako monitorem. Normalnie takich rzeczy nie robię, ale jako że to produkt niszowy, komuś moje uwagi mogą się przydać.

Na początek linki referencyjne.

Wiele aspektów technicznych dosyć dobrze opisana jest na: avsforum, co ciekawe na forums.whirlpool.net.au oraz hardforum.com.

1. Seiki 39 należy traktować jako monitor, przy tej rozdzielczości powinien on stać mniej więcej na odległość wyciągniętej ręki.

2. Seiki należy traktować jak smartfony nexus. Jeżeli boisz się aktualizacji systemu, odpuść. Ja przerobiłem już ok 20 zmian biosu w te i z powrotem. Obecnie pracuje na biosie z wersji 50 cali.

3. Seiki ma wiele drobnych upierdliwości które mogą uprzykrzyć życie.

No więc rady:

1. kup dobry kabel, wydłużony czas zmiany rozdzielczości to w dużej mierze efekt kabla. Dobry kabel to certyfikowany do HDMI 1.4b (bee musi być beee) z dwoma filtrami. (mój ma 10m i kosztował 70zł)

2. Do Seiki można wrzucić nowy bios do 39 i jedyny do 50 cali . Pierwszy daje więcej zmian w menu głównym ale za to mamy migającą kaszkę przy 4K i gradiencie żółć czerń. z kolei ten od 50 tki daje dziwny i nie zrozumiały banding gradientów RGB.

Seiki przy 4K - o bandingu kolorów już wspomniałem, można do tego dodać lekki zafarb niektórych szarości. Mimo to nawet na oko można całkiem nieźle ustawić kolorki:

szarpness na 0

kontrast między 20 a 40

Jasność max 50 powyżej tracimy czerń

kolor mam na 35

W menu serwisowym Gain gred 129 green 126 blue 131 offset kolejno 503 510 i 510

tak sobie ustawiłem. Ja wole bardziej chłodne nastawy.

Praca w 4K:

+ przy otwartych paru oknach - perfekcja brak w Win7 dobrego skalowania skierował mnie do natywnego 100%. 30Hz nie przeszkadza. do CAD genialnie. Połowa ekranu to cad 2 połowa dokumentacja PDF i można pracować

- Firefox nie wydala czasami i przy pełnym oknie pojawiają sie artefakty na dole inne przeglądarki działają ok.

+ Gry: w 4K gram w War thunder (bardzo miodnie)

- Lightroom - obróbka zdjęć do przyjemność ale i koszmar. Przyjemność bo mając prawie 7MPIX dla zdjęcia można wygodnie korygować niuanse. Koszmar bo widać wszystkie niedoskonałości obiektywów. Wszystkie wady większe niż 2pix dla 16MPix są widoczne. Odwzorowanie ekran druk. Też nieźle. Robiłem wydruk fot na prezent i wyszły jak chciałem z odcieniami też trafiłem . Tak więc mimo wad odwzorowania kolorów do pracy amatora nadaje się. Minus - czas. Każda zmiana zdjęcia wymaga kilku sekund na przerenderowanie podglądu. Tu chciałem dodać że nie drukowałem u siebie. Tylko w profesjonalnej drukarni – Cyfra7. Tam patrzyłem sobie na zdjęcie moje na Eizo. I wiem że jak się odkuje trzeba zrobić kalibracje J wtedy już będzie bardzo dobrze

Pisałem wyżej że świetnie pracuje się z wieloma oknami, tak ale jak się je uda ułożyć. Niestety Aero nie jest przystosowane do automatycznego układania więcej niż dwóch okienek. Oczywiście da się to zrobić (ctrl+shift+esc -> wybieramy aplikacje -> PPM -> układamy w rzędzie) ale jak widzicie z tego co w nawiasie, nie da się tego zrobić na raz.

Przy takim monitorze zapomnijcie o bezruchu.

Jako że trzeba siedzieć blisko, gibanie się by lepiej dojrzeć krańce ekranu jest czasem nieodzowne.

I teraz największy minus 4K, z Seiki jest tak że chcesz, nie chcesz ale masz 4K. Objawia się to tym że 4/5 nie jest w stanie zmienić rozdzielczości ekranu. Lepiej ustawiasz winde na FHD 120Hz włączasz grę i bum masz 4K. Po wielu poszukiwaniach znalazłem jak obejść problem. Oprócz gry full screen, istnieje popularny tryb windowed full screen. Jak zwał tak zwał. Ważne że działa.

I jeszcze jeden problem. 4K raczkuje. Raczkuje tak bardzo że ściągnąłem pakiet filmów 4K (reklamówki spoty etc). I co? Część nie nadaje się do oglądania – za niski bitrate, i co chwile widzimy superostre artefakty. Drugi problem to playery. Mam k-lite mega pack + Media player classic i ulubiony program drogowców czyli VLC. I nie ma reguły. Film tnie tu lub tu. Próbowałem przegrać filmy na SSD ale też nie pomaga. Tak więc do filmów 4K średnio. Jak ktoś z Was zna tutoral jak uzyskać V-sync w odtwarzaniu filmów i ustawić tak aby to działało chętnie skorzystam.

Ostatnim lecz nie najmniejszym problemem jest niekonwencjonalna budowa pixela. (o czym dokładnie można poczytać w wątkach na forach które wskazałem) zmieniona kolejność subpixeli i brak pełnej implementacji clear type w win7 powoduje że czasami każdy z tekstów wyświetlanych na ekranie zieje tęczą. Co prawda zabawnie mogą wyglądać teksty skrajnie prawicowe, ale raczej to wada niż zaleta.

Ostatnia wada, no może nie wada – wymóg – Myszka, szybka precyzyjna o zmiennym DPI. Ja używam A4Tech na świetnym sensorze optycznym model X748 Extra Fire (tak wiem nazwa lamerskaJ) i będę szukał czegoś z więszym DPI.

W przyszłym tygodniu zawita u mnie Win8.1 dam Wam znać czy jest różnica w pracy na 4K

FHD ->

Uwaga telewizoromonitor ma kilka trybów FHD. Jednym z nich jest tryb Hipsterski. Tryb ten uruchamia się z Nienacka Powoduje że na ekranie mamy pixelozę godną lat 80. Ale wszystko w FHD więc jeśli ktoś nie uważa się za Hipstera (a żaden Hipster tego nie przyzna) to jest to tryb dla niego. Technicznie jest to tryb 1920x1080@ 30, 60Hz tryb 1080p który 2 razy mi się sam włączył był ok.`

Dla reszty Seiki posiada wspaniały tryb FHD 120Hz. Co prawda wszystko wygląda trochę jak pokryte mydłem, gdyż nie mamy tutaj kopiowania pixeli ale „coś tam się dzieje” z tymi pixelami. To minus.

Plusy:

Znikają wszelkie problemy bandingu kolorów.

Responsywność – czyli szeroko rozumiany brak lagów. Jak dla mnie bomba mycha szybka, precyzyjna. (ciekaw jestem jakie są wyniki porównania względem CRT)

Dla mnie do gier świetny.

Uwaga dla graczy sieciowych – monitor o czym wiele osób pisze w trybie 120Hz co jakiś czas traci kontakt z bazą i na ok 3-4s robi się czarny potem wszystko działa dalej poprawnie.

Filmy też ogląda się miodnie.

To tyle na dziś poprawiłem część mego tesktu gdyż nawet mnie zaczęły razić błędy językowe. Jakby co piszcie.

  • Lubię 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam serdecznie ponownie,

Na hardforum pewna osoba rozpakowała firmware i znalazła kod inżynierski 2947 code.

Myslę że kto jak kto ale Wy jako redakcja powinniście być w stanie coś więcej zdziałać za pomocą tego menu.

Mielibyście czas spradzić?

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...