Skocz do zawartości
Gmeru

MEGA-TEST: Sony X9 Telewizor 4K Ultra HD: KD-55X9005A / KD-65X9005A

Rekomendowane odpowiedzi

Ale to wszystko jest pokręcone. Dojść do ładu co skaluje, jak skaluje itp... masakra ; ) Jako pierwsi poszli Pogromcy Duchów ale to chyba jakaś pomyłka.... od razu zdecydowałem się na pająka bo najnowszy.

Póki co wygląda to tak. S790 ma skalowanie 4K ale lepiej je wyłączyć. Wtedy w TV pojawia się opcja "Mastered in 4K" i ona powoduje lepszy efekt na płytach właśnie przygotowanych pod to. Porównałem na The Amazing Spider-Man remastered i zwykły. Ogólnie rzeczywiście najlepiej wygląda remastered z włączoną funkcją w TV. W poniedziałek będę miał cały ten film w natywnym 4K i wtedy jeszcze dorobię zdjęcie porównawcze.

Nowa wersja filmu: http://gifmaker.me/PlayGIFAnimation.php?folder=2013072519JKvhREls9uwyJA24CLxlT3&file=output_QK6b0C.gif

Zwykła wersja filmu: http://gifmaker.me/PlayGIFAnimation.php?folder=2013072519WXTCSd5Ih2P81SfMf1wekX&file=output_hxzAMg.gif

Nowa vs zwykła z funkcją remastered in 4K w TV: http://gifmaker.me/PlayGIFAnimation.php?folder=2013072519txlafePFiqXqmnmogD6Tbn&file=output_1OC3gs.gif

I foto jak ktoś chce się sam pobawić w klikanie:

9d6l.jpg

de6u.jpg

usm3.jpg

l754.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Aha, póki co jeszcze z PC nie patrzyłem tego skalowania.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To pewnie kwestia zdjęcia, ale zdaje mi się, że na obu wersjach (mastered i zwykła) przy skalowaniu przez telewizor wygląda to niemal identycznie. Na żywo też tak?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No bo tak jest.... naprawdę ciężko dostrzec różnicę. Może na 120" byłoby bardziej widać? Na pewno różnica jest od razu widoczna między "obojętnie jaką wersją" skalowaną i nie skalowaną. Ale ten remaster to już mam wrażenie, że może na większy ekran?

Dzisiaj zobaczę jak druga część bo ona na BD jest ...słaba jakościowo. Ciekawe jak remaster.

I jednak ważna sprawa: trzeba bardzo blisko siedzieć by to wszystko docenić. 4K to tak naprawdę bliskość.... ale to chyba żadna tajemnica. Samo np. Sony w materiałach promocyjnych mówi, że żeby dostrzec różnice należy blisko "posadzić się" przed TV...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak, mam właściwie wszystkie z tych wydań i zwykłe i w 4K wersje remastered (Pająk nowy i 2, Total R, Pogromcy Duchów i coś tam jeszcze). Koło wtorku powinienem mieć jeszcze ten player Sony z prawdziwym 4K i np. The Amazing Spider-Man. Dam znać. Dzisiaj pewnie wezmę się za filmy.

Na forum jest wśród Nas użytkownik, który wczoraj tez się tym bawił :) Wymienialiśmy poglądy na PMa. Podobno między skalowanym Spiderem a tym true jest bardzo mała różnica. Most na rzece K ma bitrate prawie 100 O_O. Film z 58 roku....

Wow interesujące! Kiedy relacja?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gmeru - jeśli będziesz miał możliwość, to zrób jakąś fotkę porównawczą między 4K - Full HD - Mastered, ale z bardzo, bardzo bliska. Takie typowe makro na jakąś krawędź. Tak jak piszesz, z daleka większej różnicy nie będzie, ale po przyłożeniu nosa do matrycy może być ciekawie.

Z góry dzięki.

Edytowane przez Szymon Adamus

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no to ja sobie dzisiaj spędziłem pół godziny na sofce w MM oglądając Sony 4k prezentacje. Nie wiem Gmeru może tam cos było rozkręcone w tym tv ale obraz miał całe mnóstwo wad.

Do tv była podłączona tak dziwna stacja multimedialna sony przypominająca od dołu ten player 4k a od góry kloc z plastiku. Na tv cały czas w prawym dolnym rogu był napis 4K i podana była rozdzielczość. Moje spostrzeżenia:

1. przejścia tonalne na tym samym kolorze - postrżepione i niejednolite

2. wrażenie cyfrowego szumu i pływania obrazu szczególnie widoczne na ciemnym obrazie na jednym z ujęć czarny dach domu na tle soczystej zieleni sprawiał wrażenie polewanego wodą

3. denerwujące drganie obrazu szczególnie w środku ekranu.

Jak dla mnie jeżeli to było to co miało być to dyskwalifikacja. Może był ten odbiornik źle ustawiony , może cos było nie tak.

Sofa oddalona od ekranu jakieś 180-200 cm. Ekran 55"

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zauważcie, że póki co nie wypowiadam się na temat jakości samego obrazu jeżeli chodzi o podświetlenie, czerń, kąty itd. Skupiłem się póki co w 100% na 4K. Ale i do tego dojdziemy. Ale myślę, że to dużo ciekawszy temat niż "ciągle to samo".

MarcinC > w poniedziałek wieczorem nastanie ta chwila ; )

Szymon > będę walczył chociaż jak pisałem > Upscal daje mocno radę. Różnica od razu widoczna. Ale między konkretnie tym filmem w wersji zwykłej i tej remastered jest naprawdę marginalna... nawet z nosem w ekranie. Zobaczę jak inne filmy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Łatwiejszą alternatywą do powyższego jest zainstalowanie paczki Kawaii Codec Pack (http://haruhichan.com/forum/showthread.php?7545-KCP-Kawaii-Codec-Pack

). Wszystko jest od razu skonfigurowane. Dodatkowo można dorzucić reClock (by zsynchronizować video z odświeżaniem ekranu) i WASAPI (żeby wypuścić bit-perfect audio).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bardzo ciekawe są newsy, że ten TV może być kompatybilny z HDMI 2.0 To jest wręcz cholernie ważny aspekt. Spróbuję to ustalić dokładniej...

Jak widać ocena bardzo wysoka. Chociaż brak Full LED boli... mnie też :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hmmm odtwarzacz 4K zalicza poślizg. Albo dzisiaj o 23 go odbiorę albo jutro : /

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

przyjrzyj się tym efektom o których pisałem. W sklepie nigdy nie wiesz czy ktos cos skopał bo w sumie nikogo to nie interesuje.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No i jak wrażenia z obcowania z filami 4K na tym cyfrowym odwarzaczu sony ??

A co do filmów ze skanów 4K pojawiają się już od początku istnienia formatu BR, nigdy jednak nie były reklamowane tak jak to robi teraz sony. Z tymi mastered in 4K to taki poniekąd maketing mieszający ludziom w głowach, bo oczywiście mowa tu wciąż o rozdzielczości 1080p. Są to po prostu wzorowo opracowane BR, jednak rzecz w tym, że w takiej jakości to powinniśmy dostać te filmy od samego początku. Niestety spora część filmów na BR pochodzi ze starych skanów przygotowywanych jeszcze z myślą o DVD, więc na ich tle wydania z masterów 4K wyglądają faktycznie lepiej.

Odnośnie serii "mastered in 4K" zauważam jedną ciekawą rzecz. Takie filmy jak spiderman czy total recall były nagrane już nagrane cyfrowymi kamerami, wydaje mi się więc, że nie trzeba było ich skanować w 4K skoro źródło było już w takiej postaci więc to po prostu nowe encody. To też nie zdziwiło mnie, że porównując pierwsze wydanie Amazing Spidermana do wersji "mastered in 4K" nie zauważyliście żadnych wielkich róznic. Co natomiast tyczy się starszych filmów z serii mastered in 4K (np godzilla, spiderman 1/2, glory, men in black, ghost busters), to faktycznie widać tu korzyści ze skanu 4K, w porównaniu do poprzendich wydań BR jest wręcz kolosalna róznica :)

http://www.caps-a-holic.com/hd_vergleiche/comparison.php?cap1=24661&cap2=24650&art=fullℑ=0&cID=1828&action=1&lossless=#vergleich

Edytowane przez pawel86ck

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak wiemy, że nastąpiła chwilowa przerwa ale dzisiaj właśnie zakończyliśmy testy z Maćkiem. Wkrótce nasz test.

Player nie dotarł jeszcze bo mieliśmy problemy : / będzie ale trzeba jeszcze poczekać. Na szczęście to najmniejszy problem bo jak wygląda natywne 4K to doskonale wiemy. Sporo mamy swojego materiału.

Najwięcej czasu spędziliśmy właśnie na analizie skalowania TV do 4K filmów BD oraz nad tymi filmami remaster.... oj naprawdę jest o czym pisać. Tak jak napisałeś kolego pawel86ck z tymi filmami to są dobre akcje. Jedne są prawie bez różnicy (te nowe) z kolei te starsze przygotowano od nowa. Różnica spora. Tym bardziej gdy telewizor ma obsługę szerszego spektrum barw.

No zobaczcie np. Spider-Man 2:

z0wl.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Poprzedni spiderman 2 miał właśnie słabo kolory zeskanowane, różnica między tymi wydaniami jest własnie najwięszka w kolorach i kontrascie

http://www.caps-a-holic.com/hd_vergleiche/comparison.php?cap1=24293&cap2=24282&art=fullℑ=7&cID=1812&action=1&lossless=#vergleich

Swoją drogą jakiś tydzień temu czytałem na jednej stronce wypowiedz gościa co z uwagi na swoją prace widuje oryginalne mastery filmów,

http://forums.stevehoffman.tv/threads/saw-my-first-4k-hd-video-demonstration.324741/page-3#post-9196141

mówi że to co widzimy na BR i tak znacznie odbiega od tego co on widzi w studio przy oryginalnym masterze, najbardziej komentował fakt, ze ta kompresjia na BR jest za duża, kompresja jest większa niż 20:1 a max które uważa za dobrą jakość to 5:1. Komentował zwłaszcza kodowanie mniejszej ilości odcieni kolorów, według niego zwłaszcza przez to róznica jest totalna. Przyznam, że sam zauważyłem dziwną rzecz, na monitorze 1080p porównywałem próbki 4K do filmów BR a i tak widać było bardzo dużą róznice, BR był bez tej krystalicznej ostrości na dalszych planach i bez tak wypranych kolorów (materiał 4K to też wyższa rozdzielczość chromy). Także wniosek jest jeden, te obecne encody 1080p na BR są tak słabe, że jak wyjdą już te filmy 4K, to nawet na monitorze 1080p warto będzie je oglądać :)

Edytowane przez pawel86ck

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

: )

Excel 1080p Full HD VS Excel 2160p 4K

pt4j.jpg

  • Lubię 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To ja tak od siebie, rzeczywistość jest szarawa, więc ten 4K jakiś taki zbyt barwny jest, a ten 1080p ma swoje braki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam, może mi ktoś wyjaśnić następującą sprawę, mamy TV 4K, dalej mamy odtwarzacz 4K??. ewentualnie komputer z treściami 4K, czym połączyć te elementy skoro, np. nie ma jeszcze HDMI 2.....czy dziesiejszy blu ray wspiera.... 4K????. Na dziś, jak rozumiem to TV 4K skaluje do rozdzielczości 4K. tak? Jak przesłąć i czym TAKIE ilości informacji.....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kabel HDMI jest ok póki co tylko ma jeden problem: w 4K maksymalnie uzyskasz 30Hz. Dlatego potrzebne jest HDMI 2.0

Blu-ray nie wspiera 4K. Możesz tylko zrobić upscal ale efekty są bardzo dobre. Dużo lepsze niż SD>HD. Bardziej to widać.

Poczytaj artykuł: http://hdtvpolska.com/page/articles.html/_/artykuly/co-to-jest-ultra-hd-czyli-4k-okiem-maniaka-swi-r241

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zastanawia mnie fakt kolorów poruszony parę postów wyżej. Nawet na "wiki" można poczytać sobie kilka zastanawiających zestawień.

Maksymalna głębia koloru (Color Depth) (bit/px) 24 (dla HDMI 1.1-1.2) 48 (dla HDMI 1.3) 48 (dla HDMI 1.4)

"Następca interfejsu HDMI pierwszej generacji to HDMI 2.0 który jest wciąż w fazie opracowywania. Ostatecznie ma on zapewnić możliwość odtwarzania materiałów filmowych UHD z częstotliwością 50, 60 lub nawet 120 klatek na sekundę. Interfejs HDMI 1.4a, a więc najnowsze wydanie pierwszej generacji HDMI, stosowane w telewizorach wielu producentów co prawda zapewnia możliwość przekazywania strumieni wideo w rozdzielczości 3840 x 2160 pikseli (UHD), ale przy częstotliwości nie większej niż 24 klatki na sekundę. Ta wartość jest wystarczająca w przypadku filmów, ale dla telewizji to za mało, gdyż te stosują strumienie o częstotliwości 50 lub 60 klatek na sekundę."

Źródło: http://pl.wikipedia.org/wiki/HDMI

Czy są jakieś wieści o planowanych parametrach dla HDMI 2.0? Czy głębia koloru wskoczy na 96? Jak to się ma do tego co widzimy na ekranie?

Nie miałem okazji zapoznać się bliżej z X9, ale widząc to co potrafi W9 wyczyniać z obrazem, to co raz bardziej nie mogę doczekać się nowego okablowania.

P.S. DLNA nie pociągnął by 4K z PC do TV? Pytanie czysto teoretyczne, gdzie pomijam fakt łącza, bitrate itp.

P.S. #2 zgadzam się z Tobą Gmeru w sprawie upscalowania BD->4K. Efekt znacznie lepszy jak SD->HD

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

48 bitów na kolor oznacza nie mniej nie więcej jak 65536 odcieni każdego koloru.

Nikt nie jest w stanie odróżnić takiej gradacji kolorów nawet na TV 8K.

Zresztą nie wierzę, że istnieją (lub że powstaną w najbliższej przyszłości) panele LCD/OLED zdolne w pełni wyświetlić 48 bitowy kolor.

Zwiększanie tej wartości było by więc idiotyzmem :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

HOHOHO liczę w takim razie na wzmożoną aktywność na forum!!! W każdym aspekcie: filmów, PC itd :)))))) Pisz ile wlezie bo bardzo ciekawią mnie opinie a jest ich jeszcze mało :( Posty przeniosę zaraz do tematu o 55" i 65". Gdzie kupiłeś? Ile dałeś? :) Będziesz w ogóle pieca łączyć czy póki co filmy?

Jak zobaczysz Obliviona to się wzruszysz ;DDDDDDDD Upscal z czego? Z PC? Z BD? Jaki BD? ;D Dużo pytań hehe

ps. Jak BD Sony S790 to upscal w BD 790wyłącz! I włącz w TV: mastered 4K. W każdym bądź razie lepiej upscaluje TV niż BD..... ale to porób sobie testy bo może to brzmieć dziwnie skoro BD robi upscal. Ale jakoś tak jest z nim moim zdaniem, że 4K akurat w nim trzeba wyłączyć w menu(chodzi o upscal) by to wszystko śmigało jak trzeba. Inaczej opcja w TV: mastered 4K będzie na stałe wyłączona.

Aha, załapałeś się na tą promocję? http://www.sony.pl/hub/promocje-sony/7 czy kupowałeś gdzieś indziej?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...