Skocz do zawartości
pmcomp

Szybki test zgodności twardego dysku 4TB Seagate Barracuda 7200 ST4000DM000

Rekomendowane odpowiedzi

Napisano (edytowane)

Witam,

Ponieważ temat magazynowania danych, szczególnie miejscożernych danych multimedialnych jest zawsze tematem ważnym i krytycznym, a na rynek trafiły dyski o pojemności 4TB i atrakcyjnej cenie ok. 650 zł na mój warsztat trafił dysk Seagate Barracuda 7200 ST4000DM000.

Dane producenta: http://www.seagate.com/pl/pl/internal-hard-drives/desktop-hard-drives/desktop-hdd/?sku=ST4000DM000

Oto on, tutaj włożony do ramki w celu zapakowania do serwera:

seagate4tb.jpg

Właśnie, kilka tych dysków zakupiłem z zamiarem włożenia ich do mojego NASa Synology i zbudowania dużej i bezpiecznej macierzy w RAID6. I do tego dyski te nadają się znakomicie pamiętając jednak że są z serii office a nie enterprice. Dysk momentalnie jest poprawnie wykrywany i gotowy do założenia dowolnego wolumenu.

Jak widać trochę tych dysków u mnie siedzi, te na dole to własnie opisywane dyski 4TB, ostatni na razie włożony ale niezainicjowany:

syn1.jpg

Tak przy okazji jeśli ktoś ma ochotę na dyski o pojemności 2TB (pozycje od 1 do 12 w moim serwerze: WD, Hitachi, Seagate) to słucham propozycji, chętnie zamienię je na dyski 4TB. Jak widzicie wszystkie dyski przechodzą kontrolę SMART bez problemu, do tego rzecz najważniejszą czyli kontrolę parzystości przy budowaniu matrycy RAID. Tu nie ma miejsca na najmniejsze błędy, wszystkie sektory muszą być zdrowe bo dyski muszą być lustrzane i identyczne pojemnościowo.

Jak już jesteśmy przy NASach i macierzach jak widzicie korzystam z RAID6 czyli macierz pracuje nawet gdy dwa dyski ulegną uszkodzeniu. Niby trochę szkoda pojemności ale jak ma się do dyspozycji 24 dziurki na dyski to ważne zaczyna być bezpieczeństwo. Kiedyś już byłem bliski utraty wszystkich danych nie do odtworzenia (prywatne zdjęcia, filmy, dokumenty) dlatego dmucham na zimne. Mam jeszcze drugi NAS o mniejszej pojemności w RAID5 jako backup na najważniejsze dane. Oba serwery pracują na UPS-ach. Do tego najważniejsze dane skopiowane na płyty blu-ray i przechowywane w innym domu. Paranoja ??? Absolutnie nie. Przezorność i bezpieczeństwo. Rozgadałem się o NASach, może komuś moja wiedza i doświadczenie się przydadzą, wróćmy do dysku.

Jak zwykle od lat określenie 4TB jest "oszustwem", dysk ma 3,64TB pojemności. I tyle jest dostępne w NASie po sformatowaniu go w ext4. Ten jeden ostatni niezainicjowany dysk miał być z założenia podłączony do mojego playera OPPO BD-P95 jako magazyn na obrazy płyt blu-ray 3D. Najwygodniejszy do przenoszenia format to oczywiście NTFS. I tutaj zonk: tego dysku nie można sformatować, a przynajmniej mnie i naszym firmowym informatykom się nie udało, przy użyciu standardowych i ogólnie dostępnych narzędzi na Win7 i Mac OS. Po sformatowaniu max. 1,82 TB. Jeśli ktoś wie jak to zrobić pod tymi systemami operacyjnymi proszę niech napisze. Co najciekawsze mój nAS po podłączeniu dysku po USB też formatuje go w ext3 albo w ext4 max. na 1,82 TB. Myślałem, że to wina interfejsu ale po podłączeniu przez SATA bezpośrednio do płyty głównej ten sam problem.

Nagle olśniło mnie, że mam jeszcze dwa urządzenia, w których mógłbym sformatować ten dysk. Popcorn C-200 i Dune Smart H1. W pierwszym nie ma problemu pod ext2 lub ext3. W drugim ... eureka ... jest możliwość też w formatach Linuxowych i w NTFS. 5 min i dysk został sformatowany pod NTFS z założoną jedną partycją o pojemności 3,64 TB. WOW. Dysk bez problemu był obsługiwany przez Dune. Zapomniałem go włożyć do Popcorna ale zakładam, że też powinien być widzialny. Był także prawidłowo rozpoznawalny przez komputer z Win7. Mój Mac go nie widział, zapewne wina sterowników i programu do obsługi NTFS. BTW pod systemem Mac OS też mogłem sformatować ten dysk na 1,82 TB ale tam jest na pewno jakiś sposób bo w moim Macu zainstalowano mi dysk Seagate 3TB i jest widziany bez problemu jako cała duża partycja. Wracając do 4TB w NTFS to już była połowa sukcesu. Niestety ja chciałem aby ten dysk był widziany przez OPPO. I nie jest. Zapewne firmware odtwarzacza pozwala na obsługę dysków max. 2TB (czyli faktyczne 1,82 TB). A nowego firmware'u do tego odtwarzacza nie wgram z wiadomych względów.

I dlatego mój dysk trafił do NASa i zostanie użyty do powiększenia pojemności wolumenu opartego na dyskach 4TB.

Podsumowanie

Jak widzicie wcale nie jest tak wesoło z tymi dużymi dyskami. Nie wszystkie urządzenia je widzą i nie jest go łatwo sformatować. Mam nadzieję, że ten opis pomoże wszystkim użytkownikom hdtvpolska.com.

Dysk jest cichy i jak widać temperatury pracy w NASie w granicach 30-31 stopni C, bardzo przyzwoicie. Testy prędkości znajdziecie w necie, dla mnie nie są to jakieś krytyczne wartości. Z tego co czytałem ja na dyski officowe są one bardzo szybkie.

I na koniec jeszcze jedno. Pierwsze 5 dysków które kupiłem były OK. Nastepne trzy i kłopoty. Jeden martwy kompletnie, dwa pozostałe nie przechodziły testów parzystości w NASie. Wymieniłem na trzy kolejne i są OK. Zapewne to jednak wina sklepu internetowego z odbiorem własnym gdzie dyski leżały na stole w bąbelkach zamiast być bezpiecznie zapakowane w paczce. Zapewne uszkodzenie mechaniczne w transporcie. Nazwy sklepu nie podam ale to jeden z tych najtańszych.

Pozdro

Edytowane przez pmcomp

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A czy Seagate nie daje jakichś narzędzi do formatowania tego dysku w ntfs na pełną pojemność?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To które ściągnąłem z ich strony na WIN nie dało takiej możliwości. Zapewne się da tylko ja nie wiem jak a wujek google nic nie podpowiada.

Pozdro

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@pmcomp

A propos podłączenia dysku do Oppo, próbowałeś zakładać dwie partycje? Wiele sprzętów niewidzących dysków powyżej 2TB, widzi je po podziale.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@pmcomp,

Mam pewien problem z oppo i hdd 3TB.

Szukam prostego rozwiązania podłączania takich dysków za pośrednictwem NASa.

Mam takiego staruszka Qnap 119, który na nowym fw widzi duże hdd (format NTFS) podłączone przez usb czy sata.

Jak najprościej skonfigurować oppo i nas, aby móc odpalać np. obrazy iso 3d?

NAS ma służyć właściwie tylko do tego. Format hdd: wyłącznie NTFS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Którego masz OPPO?

OPPO 95 "mało" widzi po sieci bo tylko po UpnP. Dopiero 103/105 ma Sambę.

Pozdro

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

@pmcomp

A propos podłączenia dysku do Oppo, próbowałeś zakładać dwie partycje? Wiele sprzętów niewidzących dysków powyżej 2TB, widzi je po podziale.

Hmmm, na to "nie wpadłem", to może być rozwiązanie. Nie wiem czy Dune ma możliwość założenia przy formacie dwóch partycji w NTFS. Sprawdze potem na innym dysku bo ten już siedzi w serwerze i rozszerza mi macierz o kolejne 3,64 GB :).

Na szczęście do OPPO mam podpiete dwa dyski, jeden po eSATA a drugi po USB w obudowie z HUBem. I wtedy OPPO widzi 3 dyski po 2TB co na chwilę rozwiązkuje mój problem. Poza tym wkrótce test playera HD, który ma czytać, mam nadzieję że po sieci też, obrazy 3D BD z zewnętrznymi napisami: http://hdtvpolska.com/topic/30634-mede8er-med800x3dwp-player-odtwarzajacy-3d-bd-iso-z-zewnetrznymi-napisami/ i może moje "problemy" się skończą bo obrazy 3D ISO wylądują na serwerze.

Pozdro

Pozdro

Edytowane przez pmcomp

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak naprawdę mam CA 751BD ;)

Do tej pory nie miałem potrzeby używać go sieciowo. Podłączam hdd 2TB pod usb czy sata i oglądam tak 3D z iso.

Inne filmy oglądam z dune base, który czyta bez problemu "duże" hdd.

Tak jak pisałem, nie chcę używać jakichkolwiek funkcji sieciowych poza "protezą" dostępu do hdd poprzez NAS.

Czyli jak najprościej i wydajnie (żeby nie przycinało).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

... jak ma się do dyspozycji 24 dziurki na dyski to ważne zaczyna być bezpieczeństwo.

No, jest MOC ! 24 x 4 TB to już będzie lekka masakra ... :)

A skąd te 24 dziurki ?

Najwyższy DS2411+ ma ich 12 - skąd więc dodatkowe 12 ?

Pytam, bo to dosyć pokrętnie opisane u Synology .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

No, jest MOC ! 24 x 4 TB to już będzie lekka masakra ... :)

A skąd te 24 dziurki ?

Najwyższy DS2411+ ma ich 12 - skąd więc dodatkowe 12 ?

Pytam, bo to dosyć pokrętnie opisane u Synology .

http://www.synology.com/products/dx1211.php

Najwyższy jest ten: http://www.synology.com/products/product.php?product_name=DS3612xs〈=us . Z dwoma modulami rozszerzeń 1211 razem 36 dziurek.

Pozdro

Edytowane przez pmcomp

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli jak najprościej i wydajnie (żeby nie przycinało).

Po sieci nic nie przycina. Oczywiście po CAT5 a nie przez powietrze.

Pozdro

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Używam od niespełna miesiąca dokładnie taki dysk i jestem bardzo zadowolony z jednym małym wyjątkiem , nie widzi go mój oppo105.

Obecnie zajmuje się tym support (angielski ..nie polski ) bo według specyfikacji nie powinno być z nim najmniejszych problemów.

Aby prawidłowo "zainicjować" dysk 4TB potrzebny jest komputer z uaktualnionym Windows7, chodzi o to by w pierwszym sektorze dysku (LBA0) gdzie tradycyjnie znajduje się MBR umieścić informacje o obecności partycji z identyfikatorami GUID. Po zainicjowaniu partycji GPT dysk będzie widoczny w każdym komputerze z Windows7 i będzie można założyć 3,64TB NTFS lub cokolwiek innego.

W przypadku Twojego dysku błąd został popełniony przy pierwszym uruchomieniu dysku "inicjacji" ,zamiast GPT został zainicjowany jako MBR który to jest ograniczony do 2,2TB ( 1,82 po formacie).

Podpowiedz kolegom informatykom by zmienili MBR na GPT , można to zrobić na dwa sposoby.

Panel sterowania=>Narzędzia administracyjne=>Zarządzanie komputerem (lokalne)=> Magazyn=>Zarządzanie dyskami

następnie kliknij prawym przyciskiem myszy wolumin na dysku (ta część z niebieskim lub granatowym paskiem :-) ) i usuń wolumin.

Kliknij pp myszy dysk MBR ( lewa część tam gdzie jest nazwa "Dysk 0" "Dysk 1"....) a następnie kliknij polecenie Konwertuj na dysk GPT.

Jeśli by nie zadziałało to można zrobić to samo przy użyciu wiersza poleceń

diskpart=>list volume=>select volumen=>delete volume=>list disk=>convert gpt .

Przepraszam ,że tak łopatologicznie ale może komuś innemu lub innym się przyda.

OPPO 93-95 Nie obsługuje ani nie będzie obsługiwał partycji większych niż 2TB , jeśli słyszałeś lub czytałeś inaczej to były to z całą pewnością plotki .

Pozdrawiam

  • Lubię 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dla mnie RAID6 jest stratą miejsca w domu, w domu to wolę w szafie trzymać a nie w NASie, poza tym, taki NAS kosztuje sam w sobie + pobór prądu.

Mało kogo jest stać na taki wydatek do domu.

4TB formatujesz jako GPT, kieszenie (stacje dokujące) mają problemy nawet z 3TB.

Co do Seagate to ja nie przepadam za tą firmą i nie kupię.

To ja mam mniej około 30 dysków :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Właśnie zaświeciło światełko w tunelu w sprawie mojego problemu, Support Oppo zapytał "a jaką masz obudowę ", no i jeszcze ten Twój post ,

więc podłączyłem do komputera obudowę którą używam z Oppo i ..... Zong , obudowa widzi tylko 1,6 TB GPT.

Wcześniej robiłem test z inną stacją dokującą oraz komputerem i było ok tyle ,że stacja podłączona jest przez e-sata a Oppo 10x nie ma sata.

Jakieś sugestie ? Czy są obudowy usb które wspierają 4TB GPT ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Używam od niespełna miesiąca dokładnie taki dysk i jestem bardzo zadowolony z jednym małym wyjątkiem , nie widzi go mój oppo105.

Obecnie zajmuje się tym support (angielski ..nie polski ) bo według specyfikacji nie powinno być z nim najmniejszych problemów.

Aby prawidłowo "zainicjować" dysk 4TB potrzebny jest komputer z uaktualnionym Windows7, chodzi o to by w pierwszym sektorze dysku (LBA0) gdzie tradycyjnie znajduje się MBR umieścić informacje o obecności partycji z identyfikatorami GUID. Po zainicjowaniu partycji GPT dysk będzie widoczny w każdym komputerze z Windows7 i będzie można założyć 3,64TB NTFS lub cokolwiek innego.

W przypadku Twojego dysku błąd został popełniony przy pierwszym uruchomieniu dysku "inicjacji" ,zamiast GPT został zainicjowany jako MBR który to jest ograniczony do 2,2TB ( 1,82 po formacie).

Podpowiedz kolegom informatykom by zmienili MBR na GPT , można to zrobić na dwa sposoby.

Panel sterowania=>Narzędzia administracyjne=>Zarządzanie komputerem (lokalne)=> Magazyn=>Zarządzanie dyskami

następnie kliknij prawym przyciskiem myszy wolumin na dysku (ta część z niebieskim lub granatowym paskiem :-) ) i usuń wolumin.

Kliknij pp myszy dysk MBR ( lewa część tam gdzie jest nazwa "Dysk 0" "Dysk 1"....) a następnie kliknij polecenie Konwertuj na dysk GPT.

Jeśli by nie zadziałało to można zrobić to samo przy użyciu wiersza poleceń

diskpart=>list volume=>select volumen=>delete volume=>list disk=>convert gpt .

Przepraszam ,że tak łopatologicznie ale może komuś innemu lub innym się przyda.

OPPO 93-95 Nie obsługuje ani nie będzie obsługiwał partycji większych niż 2TB , jeśli słyszałeś lub czytałeś inaczej to były to z całą pewnością plotki .

Pozdrawiam

A OPPO 93/95 zobaczy dwie partycje po 1,83 TB w NTFS?

Pozdro

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Moja obudowa "wspiera" NTFS 4TB bo ... dysk sformatowany pod NTFS z jedną partycją "4TB" w Dune Smart H1 wyjąłem i wsadziłem do obudowy i po podłączeniu po USB do Win7 dysk był widziany. Obudowa to Welland EZSTOR:

welland.jpg

Pozdro

Edytowane przez pmcomp

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Właśnie zaświeciło światełko w tunelu w sprawie mojego problemu, Support Oppo zapytał "a jaką masz obudowę "[/size], no i jeszcze ten Twój post , [/size]

więc podłączyłem do komputera obudowę którą używam z Oppo i ..... Zong , obudowa widzi tylko 1,6 TB GPT. [/size]

Wcześniej robiłem test z inną stacją dokującą oraz komputerem i było ok tyle ,że stacja podłączona jest przez e-sata a Oppo 10x nie ma sata.[/size]

Jakieś sugestie ? Czy są obudowy usb które wspierają 4TB GPT ?[/size]

Fitarkus.

Seagate sprzedaje tez dyski 4 TB mobilne w 2 rodzajach obudow - jednej klasycznej, drugiej modulowej, składającej sie z podstwawki ze zlaczami do dokowania i wlasciwego dysku w plastikowej obudowie . Nazywa sie to Desktop Backup Plus, czy cos w tym stylu.Ta wersja posiada jeszcze oprogramowanie do automatycznego backupu. Amazon.co.uk sprzedawał je niedawno po 130 £ więc zakupilem testowo 2 szt. Dyski są preformatowane w NTFS i właściwie obsługiwane u mnie przez PC, Egreata, Synology a nawet androidowego dongla mk808b.

Nie żebym jakoś specjalnie polecał, bo wiem, ze ludzie miewają z tymi dyskami kłopoty, ale jeśli możesz gdzieś zamontować aktualnie posiadany dysk, zaś ten o którym pisze wykorzystać jako zewnętrzny do Swoich playerow, to może być jakiś szybkie i bezbolesne rozwiazanie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

A OPPO 93/95 zobaczy dwie partycje po 1,83 TB w NTFS?

Pozdro

Nie , nie ma takiej możliwości bo suma pojemności partycji MBR w jednym napędzie nie może przekroczyć 2TB ze względu na ograniczenie MBR.

OPPO 9x nie zobaczy na jakimkolwiek dysku więcej niż 2TB bo nie jest kompatybilny z GPT, z tego co się orientuję to chodzi o ograniczenie sprzętowe ale nie potrafię odnaleźć w tym momencie konkretnego miejsca na forum Oppo.

Oficjalna wiadomość ze strony Oppo to max 2TB dka BDP-9x.

Dwie partycje po 1,83 TB w NTFS to był patent na obsługę dysku 4TB dla Oppo 10x do czasu ostatniej aktualizacji oprogramowania.

Edytowane przez fitarkus

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Fitarkus.

Seagate sprzedaje tez dyski 4 TB mobilne w 2 rodzajach obudow - jednej klasycznej, drugiej modulowej, składającej sie z podstwawki ze zlaczami do dokowania i wlasciwego dysku w plastikowej obudowie . Nazywa sie to Desktop Backup Plus, czy cos w tym stylu.Ta wersja posiada jeszcze oprogramowanie do automatycznego backupu. Amazon.co.uk sprzedawał je niedawno po 130 £ więc zakupilem testowo 2 szt. Dyski są preformatowane w NTFS i właściwie obsługiwane u mnie przez PC, Egreata, Synology a nawet androidowego dongla mk808b.

Nie żebym jakoś specjalnie polecał, bo wiem, ze ludzie miewają z tymi dyskami kłopoty, ale jeśli możesz gdzieś zamontować aktualnie posiadany dysk, zaś ten o którym pisze wykorzystać jako zewnętrzny do Swoich playerow, to może być jakiś szybkie i bezbolesne rozwiazanie.

Tak, też znalazłem jakąś godzinę temu właśnie dysk z tą obudową .

Mnie jednak interesują obudowy usb wielodyskowe, moją na 4 dyski zrobiłem sobie sam z taniego chińskiego nas/a .

Widziałem gdzieś na Amazonie obudowy USB wielodyskowe ale nie mogę namierzyć.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Właśnie zaświeciło światełko w tunelu w sprawie mojego problemu, Support Oppo zapytał "a jaką masz obudowę ", no i jeszcze ten Twój post ,

więc podłączyłem do komputera obudowę którą używam z Oppo i ..... Zong , obudowa widzi tylko 1,6 TB GPT.

Wcześniej robiłem test z inną stacją dokującą oraz komputerem i było ok tyle ,że stacja podłączona jest przez e-sata a Oppo 10x nie ma sata.

Jakieś sugestie ? Czy są obudowy usb które wspierają 4TB GPT ?

Nie ma znaczenia czy usb czy esata, kwestia obudowy. Większość tylko działa z dyskami 2TB, dlatego jest ryzyko kupna dyski i obudowy oddzielnie, ale jeśli kupisz dysk razem z obudową to na bank działać będzie :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie , nie ma takiej możliwości bo suma pojemności partycji MBR w jednym napędzie nie może przekroczyć 2TB ze względu na ograniczenie MBR. [/size]

OPPO 9x nie zobaczy na jakimkolwiek dysku więcej niż 2TB bo nie jest kompatybilny z GPT, z tego co się orientuję to chodzi o ograniczenie sprzętowe ale nie potrafię odnaleźć w tym momencie konkretnego miejsca na forum Oppo. [/size]

Oficjalna wiadomość ze strony Oppo to max 2TB dka BDP-9x.[/size]

Dwie partycje po 1,83 TB w NTFS to był patent na obsługę dysku 4TB dla Oppo 10x do czasu ostatniej aktualizacji oprogramowania. [/size]

Osobiście używam odtwarzacz Netgear NTV550, który nie widzi dysków powyżej 2,2TB i nie wspiera GPT.

Niedawno zakupiłem dysk WD Elements Desktop 3TB, odtwarzacz oczywiście go nie widział. W Zarządzaniu Dyskami (Win XP na blaszaku z 2003 roku) utworzyłem na tym dysku dwie partycje (1,8 i 0,9 TB jak pamiętam) i wszystko gra i buczy. A przy zakładaniu partycji nie bawiłem się w żadne mecyje typu konwertuj na GPT. ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie ma znaczenia czy usb czy esata, kwestia obudowy. Większość tylko działa z dyskami 2TB, dlatego jest ryzyko kupna dyski i obudowy oddzielnie, ale jeśli kupisz dysk razem z obudową to na bank działać będzie :)

Mylisz się ,mam przy laptopie stację dokującą połączoną przez e-sata i bez problemu komputer rozpoznaje 4TBgpt

,gdy jednak podłączę ją po USB to już nie widzi dysku większego niż 2TB.

EDIT:

Po zainstalowaniu najnowszych sterowników stacja działa bez problemu po USB i e-sata . Mój błąd miałeś rację.

Edytowane przez fitarkus

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Osobiście używam odtwarzacz Netgear NTV550, który nie widzi dysków powyżej 2,2TB i nie wspiera GPT.

Niedawno zakupiłem dysk WD Elements Desktop 3TB, odtwarzacz oczywiście go nie widział. W Zarządzaniu Dyskami (Win XP na blaszaku z 2003 roku) utworzyłem na tym dysku dwie partycje (1,8 i 0,9 TB jak pamiętam) i wszystko gra i buczy. A przy zakładaniu partycji nie bawiłem się w żadne mecyje typu konwertuj na GPT. ;)

Twój odtwarzacz obsługuje GPT jak większość tyle tylko że do 2TB max ,problemu nie stanowi samo GPT tylko partycje ntfs większe niż 2TB w GPT.

Twój dysk już fabrycznie jest zainicjowany jako GPT dlatego nie trzeba było niczego konwertować.

Mój 4TB GPT mogę zrobić jako MBR tylko w obrębie 2TB reszta miejsca pozostaje nieprzydzielona i nie da się jej przydzielić pod MBR.

Oppo10x od nowości obsługuje GPT , np 2x 2TB ale dopiero po ostatniej aktualizacji widzi pojedyncze partycje ntfs do 16TB.

Przy okazji Windows XP obsługuje dyski większe niż 2TB ? FANTASTYCZNA wiadomość.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

MBR ma ograniczenie nie do dysku, ale do partycji 2TB, dlatego nowe dyski powyżej 2TB mają GPT (64bity LBA)

Można MBR stosować i GPT, ja akurat stosuję partycję 2TB więc przestawiłem się na GPT

fitarkus

Też mnie to cieszy, że miałem rację.

Dobrze, że miałeś sterowniki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...