Skocz do zawartości
robertnik

Tablet N80RK krótki przegląd.

Rekomendowane odpowiedzi

N80rk marki w zależności od rynku Vido, Window, Yondao to 8 calowy tani tablet z czterordzeniowym procesorem Rk3188, 2GB pamięci ram i 16GB flash. Jego ekran to matryca IPS o rozdzielczości 1024x768 pixeli. Charakteryzuje się bardzo dobrą czułością z 5 punktowym dotykiem, ładnymi kolorami(porównuję z Galaxy Note N7000), bardzo dobrymi kontami widzenia i dwoma jaśniejszymi plamkami. Na ów plamki skarżą się posiadacze tego modelu i często można znaleźć wpisy o tym traktujące. Niestety wygląda to na wadę produkcyjną.

Po wzięciu malucha do reki czuć wyraźnie jego wagę. O ile na oko pomyliłem się z szacunkiem jego ciężaru, to sprawił on że w rękach wydaje się być solidną konstrukcją, na pewno nic nie skrzypi. Umieszczony z tyłu głośnik powoduje wyczuwalny rezonans tylnej obudowy, a po położeniu go na płaskiej powierzchni, np. na stole prawie milknie. Myślę że nie jest to najlepsze z możliwych miejsc na umieszczenie głośnika...

Na krawędzi obudowy znajdują się 2 przyciski. Pierwszy długi do regulacji głośności, drugi to wyłącznik. Moim zdaniem powinny wciskać się nieco łatwiej.

Po przeciwnej stronie obudowy znajduje się gniazdo zasilania(cienki okrągły bolec), gniazdo słuchawkowe jack 2.5mm(jeszcze nie testowałem czy działa) i zaślepka ukrywająca:

  • Reset(już go używałem, ale o tym dalej)
  • micro HDMI
  • micro USB OTG
  • slot kart pamięci

Ponieważ chciałem korzystać z tabletu również jak z szeroko tu opisywanych dongli mała uwaga.

Porty HDMI i USB są zbyt blisko siebie, przez co jednocześnie nie mieszczą się 2 wtyczki, czyli HDMI(testowałem 2, jeden to ten z kompletu MK808) i przejściówki microUSB/USB to podłączenia RC11, hdd, pendrive, czy czegokolwiek innego.

Ten model nie posiada irdy, ani bluetooth, więc albo rybki, albo... akwarium ;) pozostaje sterowanie za pomocą innego urządzenia(VNC i PC, Droidmote, czy innych niestety równie mało praktycznych).

System operacyjny to Android 4.1.1. Oczywiście już zmieniłem go na modyfikowane

yuandao_N80RK_TNT_R1. Procedura flashowania polega na:

  • Włączeniu w opcjach debugowania USB
  • Wyłączeniu tabletu
  • Trzymając przycisk VOL + włożeniu kabla usb
  • Odszukaniu w menedżerze urządzeń nierozpoznanego urządzenia i z tego miejsca instalacji sterowników wskzaując odpowiedni folder z ...RKBathTool v1.6/Rockusb_v3.0\Rockusb (dalej w zależności od posiadanego Windows)
  • Odpaleniu RKBathTool.exe
  • Wskazaniu odpowiedniego obrazu z rozszerzeniem .IMG
  • I wciśnięciu Restore

Potrzebne pliki odnajdziecie tutaj.

Pisałem że używałem reset. Otóż wciskając VOL + z Power i wkładając USB udalo mi się wprowadzić go w tryb download. Prawdopodobnie służy do zgrywania update.zip z karty pamięci, więc jeśli wyrwiecie gniazdo USB, to może być ratunek, przy aktualizacji. Z ów trybu ni jak nie da się wyjść, tylko właśnie resetem.

Responsywność systemu określam na dobrą. Da się go na krótką chwilę przylagować aplikacjami, wieloma kartami w przeglądarce etc, jednak to akurat też potrafię na moim PC z I7 860, 8GB RAM, 128SSD. Muszę szczerze przyznać że ta sztuka nie udała mi się(czytaj ciężko tak zrobić) tylko na iPadie, którym dzięki uprzejmości przyjaciela miewałem czasem okazję się pobawić.

Standardowa przeglądarka zawstydza działaniem mojego Note i resztę androidowych sprzętów jakimi się bawiłem(Nexusami się niestety jeszcze nie bawiłem). Nie jestem przyzwyczajony do tak szybkiego i mało problematycznego działania przeglądarki w urządzeniach mobilnych.

Połączenie WiFi jest szybkie i stabilne. Wszystko co ładowane jest z sieci(sklep, maile, witryny...) ładują się wzorowo.

Filmy oglądam po lanie z udostępnionych zasobów za pomocą MX Player i jeszcze nie trafiłem na niedziałający. Za pomocą aplikacji DreamDroid próbowałem oglądać telewizje z mojego dekodera sat. Kanały SD działają poprawnie, jednak HD 1080i, albo nie działa w MX, albo fatalnie usuwa przeplot i klatkuje. MX nie potrafi poradzić sobie z takim streamem hardwarowo, a softwerowo wychodzi to słabo. Cóż tu byłem zaskoczony brakiem współpracy playera z Rk3188...

XBMC. Tu jak większość pionierów z Rk3188 są problemy. Nieistalują się wersje, albo nie odpalają, jak już odpala najnowsza 13(Gotham) to gubi synchro z audio... Na współpracę XBMC z najnowszym Rockchipem przyjdzie nam jeszcze poczekać...

Bateria.

Tu puki co mam niewiele do powiedzenia. Tablet mam niecały dzień i dość mocno go katowałem instalacjami programów, zmianą firmware, wysypkami XBMC, wszelakimi testami... i to wszystko na chińskim prądzie, sam podłączyłem go do ładowania 1,5h temu bo z wyczerpania się wyłączył. Muszę przyznać że mnie zaskoczył, bo spodziewałem się dużo krótszej zabawy po wyciągnięciu z pudełka.

Tablet nie posiada modemu, natomiast producent deklaruje gotowość do współpracy z modemami 3G. Posiadam HUAWEI e173-u2, który z kartą Aero2 siedzi wpięty w NetiaSpocie(czasem zapominam o rachunkach, szalenie się wówczas przydaje ;D). Po podłączeniu go do tabletu został wykryty i pojawiła się ikonka zasięgu taka, którą widujemy w Androidach z modemem. Oczywiście modem się nie połączył... W ustawieniach musimy wejść w Więcej/Sieci komórkowe. Włączyć przesyłanie danych, zaznaczyć dane w roamingu, wybrać punkty dostępowe i dodać APN.

Tu jest problem. Całą tą i poprzednią czynność musimy wykonywać z podpiętym i wykrytym modemem(niebieskie światełko).

Tu mamy jeden APN. Próba dodania kolejnego zakończy się fiaskiem. Zwyczajnie nie da się zatwierdzić ustawień i po kliknięciu wstecz, lub obok, czy na trzy kropki wszystko co wpisaliśmy idzie w piach. Szczęśliwie jest jeden. Zaznaczamy go tak by pojawiła się niebieska kropka po prawej i poddajemy go edycji:

  • Nazwa dowolna(wpisałem aero2, ale nie ma to najmniejszego znaczenia)
  • APN darmowy
  • MCC 260
  • MNC 17
  • Typ uwierzytelniania opcja PAP lub CHAP
  • Protokół APN IPv4
  • I ważne. Jeśli są wpisy w reszcie pól, to je kasujemy przywracając domyślne ich wartości.
  • Zatwierdzamy przyciskiem wstecz.

Teraz dzieje się rzecz przedziwna, bo znika i ten APN, ale modem łapie połączenie. Nie ważne jak i dlaczego działa, ważne że działa. Ehhh ta chińszczyzna.... ;)

To chyba było by na tyle wrażeń z pierwszego dnia. Dodam tylko że tablet na geekbuying potaniał o 10 dolców(szedł do mnie tydzień i stracił na wartości, shit). Zapakowany był wyjątkowo solidnie w opakowanie jakiego jeszcze nie widziałem. Dmuchana torebka. Gdy ją rozkleić kształtem przypominała by dmuchany materac. Zasilacz był również w dmuchanej torebce, jednak nie w pudełku z tabletem, a osobnym. Wersja US z polską przejściówka do gniazdka.

Zdjęć plamek na wyświetlaczu nie będzie. Mam kiepski aparat, a te plamki są na tyle mało widoczne że nie ma ich na zdjęciu. Może coś w dzień, przy lepszym świetle uda mi się zrobić, choć bez dobrego aparatu chyba się nie obejdzie.

Wrażenia.

Cóż spodziewałem się czegoś innego, a jestem pozytywnie zaskoczony. Wrażenia z uzywania zą diametralnie inne niż po zabawie MK808b. Nawet nie staram się porównać jakości wykonania i działania. Jednak jak się chce to można. Nie obyło się bez wad, które starałem się opisać.

A czy warto kupić taki tablet?

Mam nadzieje że zupełnie Wam nie pomogłem w wyborze, a tylko dolałem oliwy do ognia w ferworze za i przeciw.

Tablet za cenę półtora dongla. Warto?

PS

Jak by ktoś obraził się za niewstawienie obrazków, to tu są z rozbiórki(zalecana cierpliwość podczas ładowania).

  • Lubię 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Już nie mam możliwości edycji poprzedniego postu. Ehhh chińskie zasady.... ;P

Tak wyglądają kropki na przyciemnionym ekranie. Im ciemniejszy kolor tym plamki są mniej widoczne. Jeśli trzyma się tablet właściwie względem przedniej kamerki znajdują się one między androidowym paskiem a treścią, w zasadzie większą częścią na ciemnym pasku, przez co ich nie widać.

ajkoyu.jpg

Edytowane przez robertnik

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Well done commander! (ktos pamieta skad jest ta fraza?)

Parafrazujac

Jak sie chce, to mozna obiektywnie ocenic nie tylko zalety ale i wady.

Mysle, ze potencjalni kupcy powinni Ci byc bardzo wdzieczni, zwlaszcza za porady odnosnie konfiguracji modemu 3G i flashowania.

Dla niektorych pewnie cenna bedzie opinia o rozmieszczeniu gniazd i padaka z XBMC.

Ja instalowalem i konfigurowalem wtyczki XBMC na 4-rdzeniowym Allwinerze i tam xbmc 12.0 (wtedy) poszlo bez zajakniecia czy crash-ow

Dla mnie ciekawa jest Twoja opinia na temat dzialania MK808B w porownaniu do tego tabletu. Zdaje sie ona ze potwierdzac moje odczucia na temat MK80x ;).

Tymczasem zycze powodzenia w walce i licze na wiesci z frontu RK3188 vs XBMC.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak trzymać. Fajna recenzja :)

Mnie też trochę wkurza niedziałanie XBMC z RK3188.

Bo to już drugi potwierdzony sprzęt na którym ten problem występuje.

Ideałów nie ma ... :(

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Panowie.

To tylko spostrzeżenia z pierwszego dnia. Siłą rzeczy nie byłem w stanie sprawdzić wszystkiego. Co do wzmianki o MK808b, to uważam że biorąc pod uwagę jego cenę jest świetnym narzędziem szkoleniowym. Mimo że mój egzemplarz się spalił, to dostarczył mi znaczną dawkę wiedzy i... pokory ;)

W omawianym tablecie jest inaczej. Większość po prostu działa... Oczywiście nie odmówię sobie grzebania i w tym romie. Androidowy pasek doprowadza mnie do szału... Na Windows od zawsze mam autoukrywanie i tak bardzo przesiąkłem tą funkcją, że gdzie mogę tam odrazu ją włączam, wiec mam przy czym grzebać.

Co do XBMC. To potwierdzonych przypadków jest więcej. Ludzie zaczynają kupować dongle z Rk3188 i opisują rozczarowanie. O ile w tablecie da się żyć bez XBMC, to w donglu jest to poważny ubytek na funkcjonalności, a tanie te dongle nie są... MX Player również wszystkiego nie odtwarza... Jak doda się to wszystko do kupy to widać jak bardzo świeży jest ten procesor. Czy z czasem aplikacje multimedialne zaczną działać lepiej? Cóż tego nikt nie wie, można mieć jedynie taką nadzieję.

Będę oczywiście testował inne wersje tych programów i jeśli znajdę zadowalające rozwiązanie na pewno to opiszę. Na chwilę obecną dodam że flashplayer po prostu działa. Jest to zapewne zasługa mocy obliczeniowej i wielkości pamięci ram. Żeby być sprawiedliwym trzeba dodać że wolniej, ale również prawidłowo działa na urządzeniach z Androidem 2.x, no ale na nie optymalizacji dokonywał sam Adobe, a na 4.x to już porty i modyfikacje z XDA...

Jest czym się bawić, jest moc, ale do czego ona się przyda? Hmmmm Wyników benchmarków umyślnie nie wstawiałem, bo uważam że nie dla nich kupuje się takie urządzenia. Jako terminal z dostępem do internetu w zasięgu wifi nadaje się bardziej niż wybornie. Zasięg, stabilność połączenia i jego prędkość jest absolutnie bez zastrzeżeń. Nie ma problemu z połączeniem w standardzie B, G, N i szyfrowaniem WPA2, WPA-PSK, więc z streamem nie ma żadnych problemów. Wyjście z jego zasięgu z zwisającym modemem ciężko jest mi nazwać wygodnym rozwiązaniem. Od biedy się da, ale zdecydowanym minusem jest brak zdefiniowanych profili dla dostawców internetu. Tu albo jesteśmy wyjątkowo bystrzy i mamy ponadprzeciętną wiedzę, albo drugie urządzenie z internetem gdzie będziemy mogli odnaleźć gdzie i co ustawić.

Jak znajdę chwilę to poszukam gdzie w romie siedzą te ustawienia i być może uda mi się je przeportować do romu, lub wyodrębnić samo apk, co z uwagi na mnogość modeli było by bardziej korzystne.

Tymczasem wracam do nowej, całkiem udanej zabawki :)

  • Lubię 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Opinia fajna szkoda że wersja bez 3g.

Co do xbmc jednak wyszło na moje :P

Jak tak tabletujecie to kiedyś opisze fergusona s3...

A i co do apn itd.

Te chińczyki mają problem z zapisywaniem ustawień.... musiał bym pogrzebać ale bodajże trzeba kliknąć cofnij zamiast pulpitu.

Albo odwrotnie... W każdym bądź razie tu jest bug. Ale się da.

I daj znać czy głośnik nie buczy / puka cały czas.

Co do mx wgrywałeś pro? Czy bez kodeków.

Edytowane przez homman

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Co do xbmc jednak wyszło na moje :P

I daj znać czy głośnik nie buczy / puka cały czas.

MX w wersji darmowej, co do reszty to musisz rozwinąć pytanie, tak bym mógł je zrozumieć.

Głośnik i jego umiejscowienie hitem to nie są, ale co ma buczeć, bo nie rozumiem. Jeśli nie puszczam audio to głośnik milczy jeśli o to pytasz. XBMC puki co na rk3188 nie działa prawidłowo, lub wogóle.

Natomiast odkryłem fajną rzecz. Video z przeglądarki o ile jest w HTML5, nie w flash to w pasku wyskakuje ikonka. PO jej kliknięciu odpala się w skalowanym okienku i działa na pierwszym planie niezależnie od innych aplikacji. Fajne. :)

2gwuhzp.gif

Edytowane przez robertnik

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przy mx w wersji darmowej nic ci nie pojdzie prawie.

Wgraj mx pro i zobacz xbmc. Powinno się dać ogladać tylko powinno zrywać.

Tu masz mx pro który powinien chodzić na rk3188

http://chomikuj.pl/homman/KOMPUTERY+PROGRAMY+ITD/ANDROID/Programy+stick/MX+Player+Pro+1.7.7,2742708656.apk

Co do głośnika. Wiele chińskich wyrobów ma tak że jak dotykasz ekranu to z głośnika słychać jak dysk twardy. Wiele gocleverow itd.

Co do apn tak jak ci napisałem. Mój ferguson ma taki sam błąd. I by zapamiętać ustawienia trzeba klikać inaczej :)

Nie mam pod ręką to ci nie powiem. Ale jw albo cofnij albo pulpit. I wtedy zapamiętuje. Pobaw się tymi 2 przyciskami to zapamięta.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przy mx w wersji darmowej nic ci nie pojdzie prawie.

Przepraszam, ale nawet nie chce mi się tego komentować...

Głośniki nie trzeszczą przy dotknięciu ekranu.

APNów nie da się dodać.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

da sie dodać da :)

Taki bug nowego androida.

A jw na mx darmowym nie otworzysz ani dts ani dźwięku 5.1. Ani w zasadzie nic lepszego.

Wiec nie komentuj. Już xbmc komentowałeś i jw wyszło na moje.

Wgraj i zobacz roznice.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...