Skocz do zawartości
Gmeru

Sony prezentuje odtwarzacz 4K MEDIA PLAYER, FMP-X1

Rekomendowane odpowiedzi

NewsW tym roku o 4K będzie głośno. M.in. dzięki firmie Sony, która już na początku drugiej połowy roku wprowadzi do sprzedaży telewizory 4K w "ludzkich cenach" w rozmiarach 55 i 65". Sam telewizor to jednak nie wszystko o czym wie także sama firma.

sony4k.jpg

Póki co źródła 4K to ciężki orzech do zgryzienia. Nowa specyfikacja Blu-ray'a się "robi" i raczej wątpliwe by w tym roku się pojawiły stosowne odtwarzacze oraz filmy na płytach. Osobiście stawiam na wiosnę 2014. Jednak już teraz firma chce udostępnić klientom możliwość zasmakowania jakości 4K.

Na targach NAB 2013 pokazano odtwarzacz multimedialny zdolny do wypuszczenia sygnału video w rozdzielczości 3840 x 2160 pikseli. Okrągłe pudełko nazywa się FMP-X1 i będzie dostępne latem tego roku (US) w cenie 699 dolarów.

W środku odtwarzacza znajdziemy dysk twardy, który będzie mógł przechowywać filmy. A skąd się tam wezmą? Cały sekret to oczywiście dystrybucja cyfrowa czyli taki VOD w 4K. Filmy będziemy kupować i pobierać na dysk. Ciekawe posunięcie zważywszy, że takie filmy do "lekkich" nie należą. W Stanach będzie też promocja gdzie do 84" kolosa 4K Sony (nasz test tego potwora) ten odtwarzacz będzie dodawany za darmo.

Player ma także odtwarzać filmy ze złącza USB oraz z kart SD. Zakładam tutaj na przygotowanie pod przyszłe kamery 4K czy oglądanie zdjęć w wyższej rozdzielczości niż Full HD.

Po zakupie na dysku twardym będą znajdować się następujące wgrane już filmy w 4K: Bad Teacher, Battle: Los Angeles, The Bridge on the River Kwai, The Karate Kid (2010), Salt, Taxi Driver, That’s My Boy, The Amazing Spider-Man, The Other Guys and Total Recall (2012).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bez "źródła" 4K każdy TV 4K można sobie "wsadzić"...i SOny o tym dobrze wie. Dlatego wypuściło ..takie coś

Pierwsze pełnoprawne odtwarzacze jak zawsze będą miały ceny zaporowe- nie mówiąc o filmach. Do tego nie będzie aż takiego skoku jakościowego jak przy przejściu z 576i->1080p

Technologia bedzie się na pewno znacznie dłużej wgryzać w rynek- w koncu jest kryzys i ludzie 3x oglądają każde euro. Tym bardziej ze dopiero wymienili TV.

Poza tym, 4K ma handlową rację bytu tylko przy na prawdę dużych panelach tj pow 50"

Jestem sceptykiem i czytając opinie innych osób widzę że nie jestem w swojej ocenie osamotniony

Pewnie "kilku" zapaleńców to kupi ale czy będzie na to masowy szał ? Watpię.

Edytowane przez mobor

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Uff w końcu odpoczynek od NC+.... wg mnie przyszłość to absolutnie kontent zasysany z sieci. Myślę, że łącza 150Mbit które oferują kablówki juz całkowicei wystarczą, tylko po drugiej stronie musi być dobry serwer skoro plik np ze sterownikami do karty graficznej bez problemu zasysa w ten sposób że 235MB ściąga w kilkanaście sekund to cały film powinieneś mieć na dysku w niecałą godzinę. Za 2-3 lata prędkości zapewne wzrosna a ceny raczej nie. Do tego pliki ściągane z sieci przynajmniej teoretycznie mogły by być o połowe tańsze niż kupowane płyty. Pasjonat zawsz emoze nabyć pudełkową wersję.

Sprzęt do odtwarzania jest na tyle potężny już w tej chwili, że za rok wogóle nie bedzie tematu. Np. w tym miesiącu wychodzi ten androidowy odtwarzaczyk 802MKIV z czterodrdzeniowym układem który w normalnym tablecie bez problemu ciągnie 4K, nowe ampli wszystkie już są przygotowane pod 4K byleby ekran nie kosztował 20tys. Zgadzam się natomiast z tym, że z bardzo dobrego obrazu BD na lepszy 4K już nie przesiądziemy się z takimi ahhh i ochhh.

Ciekawe natomiast jest to, że ostatnio Brytyjska platforma Sky prowadząc badania z kims tam kogo nie pamietam stwierdziła, ze gwałtownie spada zainteresowanie kontentem 3D i to akurat chyba jest dobra tendencja.

  • Lubię 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tylko jaki % polaków jest w zasięgu tak szybkiego internetu? Jak ktoś ma szczęście i mieszka w większym mieście to nie ma problemu, natomiast są jeszcze miejsca gdzie łącze 1Mb to luksus i na pewno nie jest to kwestia 2-3 lat żeby ten problem wyeliminować. Po plikach FLAC widać że ceny tych z sieciowej dystrybucji wcale nie muszą być znacznie tańsze niż wersja na krążku. No i na koniec pojawia się pytanie, czy klienci dadzą się nabrać na 4K przy typowych 32-40 calowych TV jakich najwięcej schodzi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tylko te 150Mb łączą to są dostępne dla paru procent polaków. Znakomita większość jest szczęśliwa, że ma (realnie) 1-2Mb.

Ja np. mam teoretycznie łącze 50Mb. Rzeczywiście w trakcie dnia osiągam transfer 8MB/sek ale wieczorem ... 500KB/s (nie wspominając o pingach 500ms).

Może infrastruktura sieci dogoni potrzeby ale nie wcześniej niż za klika ładnych lat.

O wiele prędzej zrobią nowy standard płyt BR czy jakichś innych.

Tanie 4K od Sony to krok w dobrą stronę. Myślę, że za jakieś 2-3 lata na rynku będzie już przewaga TV 4K w dzisiejszych cenach.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie będzie przewagi 4K tak szybko, ludzie nie zmienią nowo nabytych TV dla 4K.

Widać co się dzieje na rynka światowych, coraz mniej pracy, ludzie są zwalniani, a bez pieniędzy kto kupi, moim skromnym zdaniem, teraz jest czas na oszczędzanie a nie wydawanie, oczywiście dużo ludzi firm oszczędza (przechodzą w tryb oszczędzania) jak już nie mają kasy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja nie mam zaufania do Chmury. Prosty przykład. Niby "kupiłem" jakis czas temu w AppStore programik mając iPod'a Touch. Poźniej go sprzedałem. Po jakimś czasie kupiłem sobie iPAD'a i chciałem wcześniej zakupiony program sobie wrzucić na nowy sprzęt - wszystko w ramach tego samego konta użytkownika. A tu dzonk. W AppSTore już nie ma tej aplikacji. !

Dużo nie umoczyłem ale uraz został. O ile nie bedę zmuszony, od wszelkich chmur trzymam się z daleka

To samo może być z każdym jednym contentem. dzisiaj jest- jutro go nie ma "bo coś tam".... Z tego względu lubię miec materiały fizycznie u siebie, być ich pełnym dysponentem.

Pomijam juz tutaj kwestie związane z dostępnością określonych filmów na naszym rynku.... Obecnie ściągam napisy, korekta, TS Muxer...i sprawa załatwiona

Edytowane przez mobor

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mnie tam ciekawi jaką jakość będą oferowały te pobierane filmy na dysk twardy, czy przypadkiem nie będzie to takie mocno skompresowane pseudo 4K, coś a'la nasze satelitarne HD ;)

No, ale pożyjemy zobaczymy...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No na pewno. Nie chce mi sie wierzyć by filmy te miały mieć jakość adekwatną do dzisiejszego bluraya. Taki film zajmowałby 100 GB :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No al eumówmy się procent Polaków któzy aktywnie korzystają z BD jest też niewielki. Oczywiście po za dużymi ośrodkami prędkośc internetu spada dramatycznie ale mówimy tutaj o grupie docelowej któa raczej mieszka w duzych miastach, nieźle zarabia itd itd. Przez conajmniej 2-3 lata będzie to sprzęt "eltarny" cenowo począwszy od tv na kontencie skończywszy. Póki co nie ma przecież realnych szans na 4k przez satelitę to już raczej wiemy bo musieli by jeszcze ze 20 satelitów wystrzelić a biznes musi sie opłacać.

Tylko jaki % polaków jest w zasięgu tak szybkiego internetu? Jak ktoś ma szczęście i mieszka w większym mieście to nie ma problemu, natomiast są jeszcze miejsca gdzie łącze 1Mb to luksus i na pewno nie jest to kwestia 2-3 lat żeby ten problem wyeliminować. Po plikach FLAC widać że ceny tych z sieciowej dystrybucji wcale nie muszą być znacznie tańsze niż wersja na krążku. No i na koniec pojawia się pytanie, czy klienci dadzą się nabrać na 4K przy typowych 32-40 calowych TV jakich najwięcej schodzi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No na pewno. Nie chce mi sie wierzyć by filmy te miały mieć jakość adekwatną do dzisiejszego bluraya. Taki film zajmowałby 100 GB :)

Bez przesady. Nowy kodek h265 to już prawie dwa razy mniejszy plik. Dodatkowo obniżyć bitrate o 30% (prawie bez widocznego wpływu na obraz) i film zajmie nie więcej niż na BR.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja słyszałem, że ponoć te już wgrane standardowo filmy mają ważyć od 100GB w górę, ale jak rozumiem to poza wyższą rozdzielczością to one mają też oferować więcej niż blu-ray'owe 4:2:0 z głębią 8 bitową...

Edytowane przez misfit

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bez przesady. Nowy kodek h265 to już prawie dwa razy mniejszy plik. Dodatkowo obniżyć bitrate o 30% (prawie bez widocznego wpływu na obraz) i film zajmie nie więcej niż na BR.

2x mnieszy bitrate ale CZTERY razy taka rozdziałka. Wiec 45 GB/2 = ok 22GB i to x4 i mamy 100 GB

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Już gdzieś snułem teorie ale powtórzę. Im więcej megapixeli ma obraz tym lepiej się go kompresuje.

Podam przykład: przy zachowaniu tej samej jakości obrazu obrazek 640x480 skompresuje się 10 krotnie ale 1920x1080 już 20 krotnie (wyciągnięte z sufitu).

Podejrzewam, że Sony do swoich filmów zastosuje stary sprawdzony x264. Stąd aż 100GB na film (o ile to prawda).

Przy przejściu na lepsze kodeki wierzę, że da się upchąć film 4K na zwykłej dwuwarstwowej płycie BR. Przy zachowaniu naprawdę dobrej jakości.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No al eumówmy się procent Polaków któzy aktywnie korzystają z BD jest też niewielki. Oczywiście po za dużymi ośrodkami prędkośc internetu spada dramatycznie ale mówimy tutaj o grupie docelowej któa raczej mieszka w duzych miastach, nieźle zarabia itd itd. Przez conajmniej 2-3 lata będzie to sprzęt "eltarny" cenowo począwszy od tv na kontencie skończywszy. Póki co nie ma przecież realnych szans na 4k przez satelitę to już raczej wiemy bo musieli by jeszcze ze 20 satelitów wystrzelić a biznes musi sie opłacać.

nie wiem dlaczego zakładasz ,ze grupa docelowa zasiedla miasta skoro statystycznie najwyższe dochody mają mieszkańcy tzw. bogatych przedmieść i dzielnic willowych do których ani UPC ani inne Vectry nie zagladaja - nie wiadomo zreszta dlaczego ... tzn. zagladają ale nie jest to statystyczna prawidłowość bo okablowanie nawet najbogatszej dzielnicy domów nie da takiego dochodu jak okablowanie osiedla proletariatu :P nawet jeśłi statystyczny mieszkaniec bogatego osiedla wykupiłby najszybsze łącze i najzyższy pakiet TV to sumarycznie całe osiedle nie da takiego dochodu jak najzwyklejsze bloki - dlatego nikt nnie bedzie inwestował w infrastrukturę na osiedlach "jednorodzinnych" .... to sie nie zwraca jeśli założy się konieczność zapewnienia każdemu 150mbitowego łacza ...

ani UPC, ani inne Vectry czy inne takie, nie celują w ludzi zamożnych bo dla nich tak naprawdę oferty na rynku nie ma .... celują w motłoch ......

90% łącz sprzedawanych przez UPC ma się nijak do 150 megabitów gdyż na takie łącze, nawet z UPC - większości blokersów nie stać .... teraz hitem jest promocja Vectry: 60mbit + TV za 89zł .....

wniosek jest prosty: na osiedlach jednorodzinnych operatorom sie nie oplaca a na osiedlach wielorodzinnych - 90% mieszkanców nie stac na najszybsze łącza, tj. te o ktorych piszesz - 150megabitowe ....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wiesz troche to dyskusja o niczym bo o danych statystycznych:) zakładam, że grupa docelowa czyli posiadacze sprzętu za 20-30k bo taką cenę trzeba przyjąc przez najblizsze 2 lata to jednak dobrze zarabiający mieszkańcy dużych miast czyli Ci z potencjalnym dostępem do szybkich łaczy. Napisałem też że szybkośc netu będzie wzrastała przy zachowaniu ceny. Nie odważyłbym się absolutnie nazwac jakiejkolwiek grupy Klientów motłochem. To napewno. To poprostu dyskusja. Na końcu tego wszystkiego jest wniosek że zainteresowanie faktyczne super jakościa super obrazem super dzwiękiem to najwyżej 5% docelowej grupy Klientów. Dla duzej częsci to tylko naklejka na pudełku adla znakomitej części nic nie mówiące i co najważniejsze mało interesujące dane.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kupowanie filmów 4K na płytach wydaje mi się już śmieszne ! Wolałbym iść do sklepu z twardym dyskiem, w sklepie sobie ten film skopiować na twardy dysk, później iść do kasy z fakturą na której pisze cena filmu, płacę i idę do domu. W domu podłączam twardy dysk do odtwarzacza i cieszmy się filmem. Kupowanie filmów na nowych płytach jest dla mnie bezsensowne i nieciekawe. Płyty optyczne to już przeżytek. Ileż to tych płyt można w życiu kupować ? Jak słyszę o nowych płytach na filmy to mi się robi niedobrze i mnie mdli.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Płyty optyczne to już przeżytek. Ileż to tych płyt można w życiu kupować ? Jak słyszę o nowych płytach na filmy to mi się robi niedobrze i mnie mdli.

Nie. Płyty będą jeszcze długo w użyciu.

Tak jak przejście z DVD na BR trwa i trwać będzie jeszcze latami, tak samo przejście na kolejną technologie płyt będzie trwać.

To będzie ewolucja. Długofalowy proces. Ale to wciąż będą płyty. Tak myślę :) Przecież koszt produkcji płyty jest malutki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przecież koszt produkcji płyty jest malutki.

Skoro koszt płyty jest taki "Malutki" to dlaczego w polsce płyty są drogie ? A sprowadzanie płyty z innego kraju to też nie jest groszowa sprawa. A z twardym dyskiem jest łatwiej, prościej i ekologicznie. No i twardy dysk pomieści kilka filmów, a nie jeden. Dla mnie płyty to śmieci. No ale cóż poradzić ? Trzeba te śmieci (czyli płyty) kupować, żeby cieszyć się filmem w wysokiej jakości, w domu.

Edytowane przez grzegorz288

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Skoro koszt płyty jest taki "Malutki" to dlaczego w polsce płyty są drogie ? Dla mnie płyty to śmieci.

Odciśnięcie stempla na poliwęglanowym krążku i napylenie warstwy odbijającej to kilkanaście centów - wszystko powyżej, to opłaty i narzuty -

powinieneś to wiedzieć

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja też uważam że przyszłość jest w dystrybucji streamowaniu contentu, czy live czy ofline na nosnik pamięci to kwestia wtórna. Patrzcie jak rozwijają się Spotify czy Wimp.

Niedługo będą tak filmy, czy w postaci abonamentu czy na sztuki to też kwestia wyłacznie modelu biznesowego.

Pozdro

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale póki co nie zapowiada się by w PL to też było dostępne...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

O płytki to ja póki co jestem spokojny i tak jak na dzień dzisiejszy netflixy, itunes, vudu, itp. to takie poor man's HD z maksymalnym bitrate dochodzącym do ~10Mbps i bez gęstych formatów dźwięku, tak nie mam wątpliwości, że dla 4K nic się w tej kwestii nie zmieni w najbliższej przyszłości i to dopiero nośnik będzie oferował najwyższą jakość obrazu i dźwięku.

Aby coś się w tej kwestii zmieniło to internet musiałby poważnie przyspieszyć, a póki co z tego co czytam to w 2012 w USA średnia to ~8Mbps.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A jak to ze średnią bywa: 1 osoba ma 100Mb a 13 innych 1Mb ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pamiętajcie, że grę może wchodzic ściąganie offline. Dyski 4TB są juz po ok. 650 zł.

Wtedy sprzet musiałby wspierać szyfrowanie contentu na twardym dysku playera/telewizora jako zabezpieczenie przed kopiowaniem. Podobnie jak działa VOD na n/nc+. Mechanizm jest sprawdzony kwestai implementacji do playerów i oczywiście opłacalności całego biznesu.

Pozdro

Edytowane przez pmcomp

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...