Skocz do zawartości
Gmeru

MEGA-TEST: Sony Bravia KDL-47W805 - pasywne 3D, matryca IPS

Rekomendowane odpowiedzi

Moim zdaniem między HX85 a W9 jest na tyle duża różnica - że ciężko porównać te dwa modele. Posiadam na co dzień HX85, ogólnie jestem z niego bardzo zadowolony. Szczególnie design jak dla mnie jest fenomenalny. Pochylenie telewizora przy podstawce z głośnikami - również fenomenalne. Jednak W9 - podobnie jak sądzi Gmeru - jest dużo bardziej dopracowane. Miałem okazję porównać te dwa modele stojące obok siebie przez parę dni. Pomijając już równie ważne kwestie jak jakość kolorów, idealnie równe podświetlenie, mnie również zdziwiła ilość szczegółów w ciemniejszych scenach - na korzyść W9.

Co zabawne, dwa telewizory tej samej wielkości, a HX85 wydawał się większy o parę cali...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mnie również zdziwiła ilość szczegółów w ciemniejszych scenach - na korzyść W9.

Po kalibracji widoczność detali w ciemnych scenach jest identyczna w HX850 i W905.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kupiłem wreszcie W805 55". Żadnego cloudingu, banding niezauważalny, efekt teatru w ogole nie występuje. Kolor czarny w ciemnych scenach w pełni zaakceptowalny. Tak szybkiego menu jeszcze nigdy nie widziałem/korzystałem! Odtwarza wszystkie formaty przeze mnie odpalone, mkv działa bez zająknięcia, Jedynym mankamentem to napisy, których nie można zmienić wielkość ani koloru czcionki, ale da się przeżyć. Przeglądarka internetowa działa jak burza, jedynie szkoda, że nie ma flash. TV w 2 sek. połączył się z routerem polskiej firmy DGT. Dla mnie tv marzenie. Polecam szczególnie dla tych, których denerwuje efekt teatru przy szybkich scenach.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

W805 a W905 jakie są różnice w takim małym podsumowaniu, ktoś jest w stanie poświecić 5minut?

Dzięki

Muszę w wolnej chwili podjechać do Sony i porównać te dwa modele.

@up

gratulacje zakupu!

Edytowane przez Seba_Fan

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oto ustawienia obrazu jednego z forumowiczów avforums z którego ja korzystam i sobie chwalę po lekkiej redukcji.

OK These are my current settings for Sky:

PICTURE MODE:
Standard
Backlight 5
Contrast 90
brightness 50
colour 55
sharpness 50
Hue 0
Colour temp :neutral
Noise reduction: auto
MPEG noise reduction : auto
Dot noise reduction : auto
Reality creation : auto
^ Video area detection : off
^ Resolution : 65
^ Noise filtering
Smooth graduation : low
Motionflow: smooth
Film mode : Auto

ADVANCED SETTINGS
Black corrector : Off
Adv. Contrast enhancer : Off
Gamma 0
Auto light dimmer: low
Clear White: low
Live Colour : low
White Balance
Detail enhancer : low
Edge enhancer : low
Skin naturaliser : on


Chciałem się również Was zapytać jak macie ustawioną opcję motionflow ? Autor w/w ustawienia/kalibracji ma jak widać płynne=smooth natomiast nasz admin proponuje chyba standard. No właśnie jak macie ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dobrzy ludzie, oświećcie, czym się różni W805 od W807? Ten drugi jest droższy, ale tam, gdzie przeglądałem oba telewizory miały identyczne opisy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Porównanie modelu W805 oraz W807 - wnętrze jest to samo a różnią się tylko ramką - jak zauważył belzebiusz (podstawa ta sama). Na naszym rynku jest bardziej dostępna wersja czarna ze srebrną ramką czyli W805.

Jak dla mnie klasyczna czerń dobrze wkomponuje się w każdy wystrój mieszkania / domu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie do tych co posiadają ten TV. Ostatnio oglądając mecz w tv zauważyłem takie jakby pionowe pasy, takie jakby nierównomiernie oświetlone miejsca tak sie układają. Trzeba się przypatrzeć żeby to zobaczyć i też nie na każdym tle to widać. Podczas meczu najlepiej było to widoczne na zielonym tle jak kamera się ruszała. Mógłby ktoś sprawdzić czy też tak ma. Z góry dzięki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czapa to jest tzw banding. Na jednym ekranie wyraznie to widac na innym mniej. Reklamacja tego nie obejmuje.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedź. Kurcze to trochę niedobrze, mam stary LCD Sony i matryca nie ma czegoś takiego. Nowy telewizor za ponad 5000 zł i takie coś, trochę rozczarowanie :(

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na forum było wiele razy o tym.... przy piłce można to zauważyć. Jedna osoba w ogóle nie zwróci uwagi inna to widzi... ogólnie cecha LCD> raz mniej raz więcej widać.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To na całej matrycy jest takie pionowe szare pasy. Na pewno nie można tego zareklamować? Trochę to irytujące jak się o tym wie :)

Czy inni użytkownicy tego modelu zauważyli coś takiego u siebie czy tylko ja mam taki problem?

Edytowane przez czapa86

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przypadłość technologii lcd.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czapa pisalem ci juz to jest tzw banding. Nic z tym juz nie zrobisz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

2.0

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mając wymagania następujące:

1. pasywne 3D;

2. minimum 47";

3. około 5k zł;

na placu boju pozostały Sony KDW-47W805 oraz Panasonic TX-L47FT60.

Wybrałem się do sklepu i na mozliwości jakie tam były stwierdziłem, że Panasonic wygląda lepiej, obraz jest mniej zasmużony, bardziej naturalny, a sama obsługa telewizora jest odpowiednia do XXI wieku (interfejs Sony mocno lagował pomimo, że jest prosty jak budowa cepa).

W domu ustawiłem sobie podświetlenie na 40 i ulepszacze na minimum i byłem zadowolony. Niestety nastał wieczór i obraz utracił dużo na jakości - ujawniły się nierówności podświetlania i banding.

Zaznaczam, że nie wymagałem cudów gdyż dotychczas użytkowałem Sharp 42x20 i przywykłem do słabej czerni, jednak te swiecace narozkiki mnie denerwują (najmocniej swieci lewy-dół i prawa-góra).

Mogę TV wymienić stąd moje pytanie: Czy w Sony równomierność podświetlenia w nocy jest lepsza, czy da się przywyknąć lub zminimalizować jego okropne smużenie i czy może po jakiejś aktualizacji poprawiła się szybkosć działania menu?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sony KDL-55w805 (55") jest moim trzecim wiekszym TV. Po wlasciwym ustawieniu ( "precz" z modnymi lanrdynkowymi kolorami) ten TV okazal sie lepszy od poprzednika - b.drogiego , w testach niemieckich pod niebo wychwalanego plasmowca Panasonic (wysiadl po 27 miesiacach - zasilanie). Normalne programy, 3d i z plyt (np: Avatar) w koncowym efekcie otwarza lepiej - prawdziwiej i plastyczniej - Sony!. Aktywne 3D Panasonca jest teoretycznie ostrzejsze ale..z odleglosci 3,5m najmniejsze detale i tak zanikaja.Sony zastosowal najprawdopodobniej panel LG ( zupelnie niezla symulacja 3D -patent LG). Ten telewizor jest faktycznie b.dobry, jako artysta malarz i designer podchodze do sprawy bardziej od strony ergonomiczno-praktycznej a nie technicznej, Dlatego tez, dla mnie, najwieksza jego zaleta sa genialne, pelne niuansow kolory ( obraz po ustawieniu) oraz wyglad. Zdjecia moich obrazow zrobine Sony NEX5N wygladaja swietnie - fantastyczne cienie i skalowanie koloru.TV program, np: ServusHD ( nadaja b.dobrze z sat) jest prawie doskonaly, Co uwazam za zle - za malo matowy ekran - odblask, niewygodny pilot, inni maja lepsze,brak gniazdek glosnikowych w starym stylu, Poczatkowo chcalem kupic 905, ale po tescie w sklepie ( referencyjne test zdjecia -burosch.de) w sumie bardziej spodobal mi sie 805. Mieszkam w Niemczech, gdzie wszyscy kupuja Samsunga bo... kupuje sie Samsunga a Sony jest mniej popularny i drogi (1700€).Samsung ma zalety ( uniwersalnosc) ale to TV robiny pod masowy gust i podobnie jest z obrazem) Reasumujac - Panasonic , ktory mial byc non plus ultra, jest nim tylko w testach, Sony LCD okazal sie bardzo dobrym, ladnym i praktycznym TV. Czy obraz TV moze byc jeszcze lepszy? Oczywiscie, jesli firmy przestana produkowac pod publiczke (kolory, blyszczace ekrany itp) i zajma sie ergonomia i jakoscia a nie picerstwem i kolejnymi nowymi normami (Ultra HD) i moze

wreszcie wprowadza dzis unikalne 3D .

ps; Sony ma najlepszy dzwiek ze wszystkich moich dotychczasowych plaskich TV - co tez swiadczy o podejsciu producenta do jakosci)

Sorry za bledy, ale 30 lat juz mieszkam w Niemczech.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli będzie miał wolną chwilę, to proszę napisz jak najlepiej ustawić obraz, nie mam tego TV, ale chętnie zerknę bo planuję go kupić.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mając wymagania następujące:

1. pasywne 3D;

2. minimum 47";

3. około 5k zł;

na placu boju pozostały Sony KDW-47W805 oraz Panasonic TX-L47FT60.

Wybrałem się do sklepu i na mozliwości jakie tam były stwierdziłem, że Panasonic wygląda lepiej, obraz jest mniej zasmużony, bardziej naturalny, a sama obsługa telewizora jest odpowiednia do XXI wieku (interfejs Sony mocno lagował pomimo, że jest prosty jak budowa cepa).

W domu ustawiłem sobie podświetlenie na 40 i ulepszacze na minimum i byłem zadowolony. Niestety nastał wieczór i obraz utracił dużo na jakości - ujawniły się nierówności podświetlania i banding.

Zaznaczam, że nie wymagałem cudów gdyż dotychczas użytkowałem Sharp 42x20 i przywykłem do słabej czerni, jednak te swiecace narozkiki mnie denerwują (najmocniej swieci lewy-dół i prawa-góra).

Mogę TV wymienić stąd moje pytanie: Czy w Sony równomierność podświetlenia w nocy jest lepsza, czy da się przywyknąć lub zminimalizować jego okropne smużenie i czy może po jakiejś aktualizacji poprawiła się szybkosć działania menu?

Poczytaj jeszcze dokładnie test. Znajdziesz tam odpowiedzi na swoje pytania. Menu działa szybko - nie wiem jak to możliwe, że Ci lagowało coś. Co do smużenia albo płynności odpowiedzi masz poniżej:

http://hdtvpolska.com/page/articles.html/_/testy/telewizory-lcd/sony/mega-test-sony-bravia-kdl-47w805-pasywne-3d-r173

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wracając do mojego dylematu, to pomierzyłem swojego Panasonica 47FT60 i potwierdziły się moje obserwacje wzrokowe. Spośród 16 pól kontrastu planszy ANSI 14 miało kontrast w przedziale 900-1050 natomiast lewy-dolny i prawy-górny narożnik miały zaledwie 470 i 540 przy czerni na poziomie 0,2cd/m!

Telewizor oddałem do sklepu i wziąłem 47W805 w tej samej cenie. Na papierze zyskałem wiele (tuner sat, bluetooth, MHL, NFC, PIP, VOD.TVP, related search, +2 okularów, +1 HDMI). Wiadomo, że na pewno coś straciłem, na pierwszy rzut oka zamieniłem "japończyka" na "chińczyka", bo wygląd i jakość materiałów, z których wykonany był Panas strawiała wrażenie premium klasy, natomiast Sony to plastic-fantastic, zarówno sam TV jak i jego piloty. Co jeszcze straciłem? O tym później...

Tuż po uruchomieniu odniosłem ponownie wrażenie, że poruszanie się po menu laguje (tzn. widzę, że dana opcja jest 4 pozycje w dół, to wciskam szybko 4xdół i OK, a TV robi coś innego, albo naciskam Home i nic się nie dzieje, to naciskam ponownie, a tu wyskakuje Menu i natychmiast się chowa). Znalazłem jednak lekarstwo - aktualizacja TV spowodowała przyspieszenie odpowiedzi przy poruszaniu się po menu, ale i tak po naciśnięciu klawisza Home menu pojawia się dopiero po 2 sekundach. W Panasie jednak sterowanie jest kosmicznie szybsze niż w Sony.

Co do wyglądu menu i jego układu, to jednak da się o tego przyzwyczaić. Sony ma kilka fajnych rozwiązań (np. sortowanie plików z każdego źródła, informacje techniczne o jakości odbioru, dwa obrazy o regulowanej wielkości z różnych źródeł obok siebie).

Trzeba przyznać, że Sony wyciągnięty z pudełka ma bardziej naturalny obraz niż Panas. Niestety możliwości kalibracji są bardzo, ale to bardzo ograniczone. Po pierwsze z zaawansowanych jest tylko 2 punktowa regulacja szarości oraz jeden kontroler Gamma, a poza tym wszystkie kontrolery mają bardzo duży krok regulacji (np. regulator podświetlenia ma skok około 10%, a wzmocnienia kolorów około 4%) co powoduje, że każda regulacja skazana jest w finale na spore błędy (nawet dE na poziomie 7!!!). W Panasie regulowane było wszystko 10 punktowo i z rozdzielczością 0,5%, więc realnie dokładność kalibracji zależała tylko od dokładności miernika i cierpliwości kalibratora.

Powiem tak, zrobiłem co mogłem aby uzyskać w miarę płaską szarość 6500 oraz lekko pofalowaną gamme. W efekcie obraz w dziedzinie oddania barw jest poprawny.

Zmierzyłem też równomierność i wyniki są trochę gorsze niż w teście na początku tego tematu, bo czerń w przedziale 0,1 do 0,15cd/m, kontrast od 750 do 850, różnice w jasności do 67%. Najciemniejszy jest lewy-górny róg zarówno na czarnym jak i białym, co daje lepszy efekt niż na Panasie gdzie najjaśniejszy czarny narożnik był jednocześnie najciemniejszym białym.

Pomimo tego, że telewizor wieczorem ogląda się lepiej niż Panasa, bo nic nie przyciąga uwagi na ciemnych scenach gdyż nie ma różnic w bliskich obszarach matrycy. Generalnie na filmach 21:9 pas dolny wygaje się jednorodnie ciemno-szary, a górny jest czarny.

Niestety ta różnica 200 punktów w kontraście jest widoczna gołym okiem, bo obraz niezależnie od treści jest po prostu mniej atrakcyjny na Sony, ludzie są tacy jakby zmęczeni, zieleń zakurzona... W połączeniu z okropnym - tak okropnym! - smużeniem daje to efekt starego kineskopu! Dość powiedzieć, że moja żona gdy wróciła do domu i pierwszy raz zobaczyła już skalibrowany obraz na Sony, to ujęła to celnym stwierdzeniem: "zamienił stryjek siekierkę na kijek"...

Zaznaczam tutaj, że obraz jest ładny, ale tylko do czasu jak się nic nie rusza. Stąd bardzo fajnie ogląda się na nim zdjęcia (z wybraną muzyką w tle) jednak każdy ruch pozbawia natychmiastowo obraz ostrości.

Włączenie poprawiacza ruchu na niewiele się zdaje a dodatkowo jeszcze bardziej zmniejsza kontrast.

A więc wracając do pytania z początku mojej minirecenzji, to co jeszcze straciłem?

Straciłem ochotę do oglądania tv, bo mi się nie podoba.

Straciłem na wyglądzie 3D, bo dzięki wyższemu kontrastowi i mniejszemu smużeniu obraz 3D na Panasie był super głęboki i po prostu cudny, a na Sony zdarzyło mi się sprawdzać w menu czy aby na pewno jest włączone 3D i ze smutkiem stwierdzać, że jest i nawet +2.

Straciłem też praktycznie SmartTV, bo Sony nie jest zbyt smart (aplikacje są żałośnie proste np. Tvnplayer w Sony, to jest tylko taka prosta lista, natomiast w Panasonicu jest to aplikacja jak na komputerze odbajerzona i jednocześnie bardzo szybka, o przeglądarce z szacunku do firmy Sony nawet nie wspomnę, bo musiałbym użyć słów powszechnie uważanych za obraźliwe).

Straciłem jeszcze bardzo dobry odtwarzacz z Panasa, który nie bał się żadnych, ale to absolutnie żadnych plików! W Sony jest już mkv ale nic z .ts, .m2ts, .dts, .flac

I co robić?

  • Lubię 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Trzeba przyznać, że Sony wyciągnięty z pudełka ma bardziej naturalny obraz niż Panas. Niestety możliwości kalibracji są bardzo, ale to bardzo ograniczone. Po pierwsze z zaawansowanych jest tylko 2 punktowa regulacja szarości oraz jeden kontroler Gamma, a poza tym wszystkie kontrolery mają bardzo duży krok regulacji (np. regulator podświetlenia ma skok około 10%, a wzmocnienia kolorów około 4%) co powoduje, że każda regulacja skazana jest w finale na spore błędy (nawet dE na poziomie 7!!!).

....

Niestety ta różnica 200 punktów w kontraście jest widoczna gołym okiem, bo obraz niezależnie od treści jest po prostu mniej atrakcyjny na Sony, ludzie są tacy jakby zmęczeni, zieleń zakurzona... .

Fajna relacja z użytkowania. Widać, że nie jesteś do końca zadowolony, bo zadowolonej osobie pewnie nie chciałoby się tak dużo pisać ;) Zastanawia mnie jednak dlaczego uzyskujesz tak duże błędy dE?

Niska rozdzielczość regulacji na Sony nie wpływa zbyt negatywnie na końcowy efekt kalibracji, bo równomierność matryc TV jest zbyt niska. Wystarczy pomierzyć kilka punktów, zrobić sobie średnią i będzie optymalnie.

Jakiego używasz sensora?

Mniejsza atrakcyjność treści może nie być powodowana trochę niższym kontrastem, ale odbiegającym od normy spektrum barw (patrz pomiary na dole strony)

Zaznaczam tutaj, że obraz jest ładny, ale tylko do czasu jak się nic nie rusza. Stąd bardzo fajnie ogląda się na nim zdjęcia (z wybraną muzyką w tle) jednak każdy ruch pozbawia natychmiastowo obraz ostrości.

Włączenie poprawiacza ruchu na niewiele się zdaje a dodatkowo jeszcze bardziej zmniejsza kontrast.

A na Panasonic'u było lepiej pod tym względem?

Jakie dokładnie ustawienie MF zmniejsza kontrast?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moje wyniki po kalibracji:

47g6.jpg

thiq.jpg

kzhd.jpg

Wszystko akceptowalne, ale to już chyba nie:

pizx.jpg

i straciłem pomysł czym można by to skorygować.

Mierzyłem przy użyciu X-Rite Colormunki.

Co do MF i kontrastu, to po zastosowaniu ustawienia, które daje akceptowalnie zmniejszone smużenie (chyba Impuls lub wyraźny - nie mam teraz tego TV przy sobie) zmierzyłem, że jasność na środku spadła poniżej 80cd/m, a czerń pozostała na poziomie 0,14 więc konrast wypadł znacznie gorzej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...