Skocz do zawartości
siwek755

nbox - brak dźwięku po kablu optycznym/cyfrowym (S/PDIF) przy włączonym DD na "tak"

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Mam dość dziwny problem. Zacznę od początku, żeby wszystko było jasne:

SPRZĘT:

  • dekoder nbox ADB ITI 5800S (biały)
  • kino domowe Samsung HT-E4550 (5.1)

Dekoder telewizji "n" podłączony jest z kinem za pomocą sprawnego kabla optycznego/cyfrowego/S/PDIF

(stosuję zamienne określenia, bo różni różnie mówią na ten typ kabla):

12168741.jpg

Problem polega na tym, że dźwięk nie zawsze działa, gdy w ustawieniach dekodera ustawiona jest opcja:

Dolby Digital: TAK

"dekoder będzie wysyłał przez wyjścia cyfrowe dźwięk przestrzenny, jeśli taki zostanie wybrany."

Dźwięk działa paradoksalnie jedynie na kanałach bez symbola "DD" lub wtedy, gdy wybiorę ścieżkę dźwiękową bez "DD".

Dźwięk działa na każdym kanale i niezależnie od wybranej ścieżki dźwiękowej tylko wtedy, gdy w ustawieniach dekodera ustawiona jest opcja:

Dolby Digital: NIE

"wykorzystywany będzie tylko dźwięk stereo, nawet jeśli wskazany będzie dźwięk przestrzenny"

Co dziwne, przy tej opcji (rzekomo stereo), dźwięk słychać we wszystkich głośników (i nie na zasadzie trybu "matrix", ale kanały są jakby rozdzielone, że poszczególne dźwięki, uderzenia etc słychać z różnych głośników). Czyżby więc może wybór "Dolby Digital: TAK/NIE" w dekoderze był jakiś pomylony/niesprawny?

Czy te efekty na głośnikach to jedynie robota jakichś trybów/dekoderów kina domowego?

Wtedy wynikałoby, że prawie miesiąc oglądam nowe kanały, na nowym kinie w stereo. :unsure:

Będę bardzo wdzięczny za pomoc!

Edytowane przez siwek755

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Coś nie trybi w ustawieniu tego kina, jaki tryb dźwięku jest wybierany dla tego wejścia optycznego ? może włączone są jakieś niepotrzebne efekty typu rozbicie na wiele kanałów przez DSP czy inne tego typu tryby, upewnij sie ze nic takiego nie jest aktywne.

Zobacz czy nie ma tam jakiegoś trybu typu Direct itp.

Zobacz tez w dekoderze n w Diagnostyka jakie formaty dźwięku są obsługiwane.

Edytowane przez PeterMac

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam dość dziwny problem. Zacznę od początku, żeby wszystko było jasne - kablem optycznym/cyfrowym/S/PDIF podłączone ze sobą mam:


  • dekoder nbox ADB ITI 5800S (biały)
  • kino domowe Samsung HT-E4550 (5.1)

Co do problemu...

Wina nie leży raczej po stronie ustawień. Dziś poświęciłem ponad godzinę na próbę rozwiązania problemu i testy, sprawdziłem wszystkie możliwe kombinacje i tak:

  1. Kabel optyczny (SPDIF) jest marki CableTech (BASIC - pozłacane końcówki) - bez rewelacji, ale też bez tragedii. Światło czerwone wyraźnie dobiega ze światłowodu ZARÓWNO gdy na głośnikach jest dźwięk, jak i wtedy, gdy na nbox'ie ustawię "Dolby Digital: TAK" i włączę taki program i dźwięku NIE MA.
  2. Przywróciłem domyślne ustawienia kina i sprawdziłem wszystkie opcje - wszystko ustawione prawidłowo.
  3. Przywróciłem także ustawienia fabryczne nbox'a, ustawiając wszystko na nowo - prawidłowo. Dalej to samo...
  4. Zauważyłem jednak następujące zależności:
  • Dźwięk z głośników telewizora (podłączonego do dekodera przez SCART/Eurozłącze jest ZAWSZE.
  • W przypadku ustawienia na nboxie "Dolby Digital: TAK", programy BEZ DD lub wybrana ścieżka BEZ DD jest odtwarzana przez kino, ale z dziwnym opóźnieniem włącza się. Wygląda to dokładnie tak, że gdy przełączę się w ustawieniach na "Dolby Digital: TAK" i wrócę do kanału to jakieś 10 sekund mija, aż dźwięk zaskoczy (mowa tu oczywiście o programie BEZ DD, bo DD nie działa wcale). Później, gdy przełączam między kanałami BEZ ścieżki DD to już robi się płynnie i działa normalnie DO CZASU AŻ włączę jakiś program Z DD - wtedy dźwięku oczywiście nie ma na kinie, ALE co ciekawe - po powrocie na kanał BEZ dźwięku DD znów mija kilkanaście sekund (do 30) aż dźwięk znowu zaskoczy.
    Bardzo podejrzane, zagadkowe i nie wiem z czym łączyć takie zjawisko...
  • W przypadku ustawienia w nboxie "Dolby Digital: NIE", dźwięk na wszystkich kanałach działa (zarówno czy wybierze się w ścieżce DD czy nie), dźwięk "przełącza się" razem z kanałami i jest w pełni płynnie. No, oczywiście jednak bez efektów DD :(

I w tym problem :(

Bardzo proszę o wypowiedzi i pomoc jak ktoś wie co to może być...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nic nie jest zagadkowe, po prostu na kanałach z Dolby Digital następuje zmiana strumienia ze zdekodowanego sygnału PCM, Stereo, na taki zakodowany, stąd dłuższe przełączenie włączenie dekodera DD i z powrotem w drugą stronę tak samo, chociaż 30sek to cos stanowczo za długo.

W jakim trybie/zródle wejścia jest włączone to kino D.INPUT ?

Kino w ogóle wykrywa sygnał Dolby Digital ze taki otrzymuje, co jest pokazywane na wyświetlaczu informacjach o sygnale ?

Edytowane przez PeterMac

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak, kino pracuje w D.INPUT.

Przy zmianach kanałów na wyświetlaczu kina statycznie widnieje po prostu "D. IN"

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A mozesz sprawdzić z innym urządzeniem po optyku jak jest wtedy ? wtedy bedzie wiadomo gdzie tkwi problem.

Edytowane przez PeterMac

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hm.. ciężka sprawa, bo nie mam nic innego co bym mógł podłączyć po optyku...

Jak wrócę z delegacji to pożyczę od znajomego takiego samego nboxa i zobaczymy...

Dzięki za pomoc, niedługo wrócę do tematu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...