Skocz do zawartości
makakam

Oswietlenie otoczenia w pokoju kinowym i jego zalety.

Rekomendowane odpowiedzi

Jak wiadomo oświetlenie w pokoju kinowym/multimedialnym, w ktorym uzywany jest Tv należy do bardzo ważnych aspektów jeśli komuś zależy na referencyjnych warunkach. Dotyczy to oczywiście zarówno plazmy jak i lcd. Całkowita ciemność nie jest zalecana niezależnie od parametrow jakimi dysponuje tv.

Referencyjne warunki od dawna są stosowane podczas masterowania filmow, a jakie to warunki?

- temperatura barwy swiatla powinna być jak najbardziej zblizona do 6500K

- światło powinno wydobywać sie zza tv aby zapobiec odbiciom lub zamgleniu obrazu

- źródło światła nie może być widoczne dla ogladajacego

- światło odbite od otoczenia powinno miec do 10% jasnosci koloru białego na tv (tv skalibrowany). Są plansze testowe służące do tego.

- najlepiej jeśli źródło światła jest zamontowane na tv a nie na ścianie za nim

Jakie są zalety takiego oświetlenia:

- oczy sie nie męczą, odbiór kolorów jest prawidłowy

- zostają wyeliminowane zanieczyszczenia obrazu takie jak odbicia i zamglenia

- zwiększa sie czern, kontrast oraz detale

Sam od dawna zbieralem sie do zamontowania takiego oswietlenia i w końcu to zrobiłem ( 3 kawałki taśmy led w temp. 6500k przyklejone do tylu tv) i mogę zdecydowanie potwierdzic wszystko to co napisałem powyżej.

Edytowane przez makakam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W pokoju kinowym to tylko projektor - reszta to tylko namiastka...

A przy projektorze, żadnych zbędnych światełek w pomieszczeniu...

Edytowane przez Deimos

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To, czy tylko projektor to kwestia dyskusyjna, lecz sam poszedlbym w proja jakbym mial wieksze pomieszczenie.

W kazdym razie tutaj mowa o TV.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak wiadomo oświetlenie w pokoju kinowym/multimedialnym, w ktorym uzywany jest Tv należy do bardzo ważnych aspektów jeśli komuś zależy na referencyjnych warunkach. Dotyczy to oczywiście zarówno plazmy jak i lcd. Całkowita ciemność nie jest zalecana niezależnie od parametrow jakimi dysponuje tv.

Referencyjne warunki od dawna są stosowane podczas masterowania filmow, a jakie to warunki?

- temperatura barwy swiatla powinna być jak najbardziej zblizona do 6500K

- światło powinno wydobywać sie zza tv aby zapobiec odbiciom lub zamgleniu obrazu

- źródło światła nie może być widoczne dla ogladajacego

- światło odbite od otoczenia powinno miec do 10% jasnosci koloru białego na tv (tv skalibrowany). Są plansze testowe służące do tego.

- najlepiej jeśli źródło światła jest zamontowane na tv a nie na ścianie za nim

Jakie są zalety takiego oświetlenia:

- oczy sie nie męczą, odbiór kolorów jest prawidłowy

- zostają wyeliminowane zanieczyszczenia obrazu takie jak odbicia i zamglenia

- zwiększa sie czern, kontrast oraz detale

Sam od dawna zbieralem sie do zamontowania takiego oswietlenia i w końcu to zrobiłem ( 3 kawałki taśmy led w temp. 6500k przyklejone do tylu tv) i mogę zdecydowanie potwierdzic wszystko to co napisałem powyżej.

Możesz napisać jakiej taśmy led uzyłeś, podlinkuj.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@makakam napisz jakiej taśmy led użyłeś, najlpiej doradz co kupić.Czy efekt jest zadowalający gdy TV stoi na podstawie?.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja kupilem w zwyklym sklepie elektronicznym, osobiscie, nie przez internet. To jest tasma ktora kupuje sie na metry, chodzi o to zeby byla jak najbardziej zblizona do temp. 6500K no a do niej montuje sie zasilacz. Pewnie, ze na podstawie spelni swoja funkcje, sam tak mam, musisz tylko poeksperymentowac z dlugoscia tasmy zeby nie bylo za duzo swiatla. Ja w rezultacie z 3 kawalkow jakie zakupilem zostawilem jeden, przyklejony poziomo na srodku TV i jest idealna jasnosc.

Zobacz tutaj ->http://hdtvpolska.com/topic/29827-kalibracja-st50/#entry299731, Maciek Koper podal inna, latwiejsza opcje, nic nie trzeba kombinowac.

Edytowane przez makakam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

BTW u znajomego TV stoi na tle kremowo-żółtej ściany i jemu kupiłem taką samą świetlówkę (AquaEl DecoLight 11W) tylko o temperaturze barwnej 8000K. Rezultat? Prawie idealna biel odbita od ściany ;) Także jak ktoś ma żółtawą lub niebieskawą (wtedy trzeba kupić świetlówkę o cieplejszej barwie) ścianę to nie koniecznie musi przemalowywać.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tutaj wygląda to dobrze, [media=]

[/media] od 2:33

To jakiej świetlówki szukać na zieloną ścianę

Edytowane przez xMichal

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na zieloną ścianę to nie było by takie proste jak na beżową lub błękitną. Trzeba by kupić taśmy RGB i odpowiednio wysterować intensywność kanałów... do zrobienia, ale ciężkie. Przypominałoby to ustawianie balansu bieli w TV, więc.. przydałby się miernik :) Chyba łatwiej Ci przemalować ścianę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jaka powinna być temperatura barwna takiej świetlówki, jeśli ściana jest beżowa?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

(AquaEl DecoLight 11W)

Czy migające światło z świetlówki nie "gryzie" się z plazmami? Zwłaszcza przy 3D gdy plazma Panasonica świeci 2X48Hz lub 2x60Hz.

Edytowane przez slimak

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jaka powinna być temperatura barwna takiej świetlówki, jeśli ściana jest beżowa?

Wyższa niż 6500K, ale ile wyższa nie da się jednoznacznie odpowiedzieć, bo zależy jaki to jest beż dokładnie na ścianie. U znajomego idealnie sprawdziła się 8000K. Możesz poeksperymentować, w końcu masz skalibrowany TV. Wrzuć planszę 35% szarości na ekran (z płyty AVS HD) i porównaj barwę tego co na ścianie z tym co na TV :)

Czy migające światło z świetlówki nie "gryzie" się z plazmami? Zwłaszcza przy 3D gdy plazma Panasonica świeci 2X48Hz lub 2x60Hz.

Z plazmą oczywiście się nie gryzie, ale z 3D obawiam się że tak. Na szczęście TV który podświetlam nie ma funkcji 3D ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wyższa niż 6500K, ale ile wyższa nie da się jednoznacznie odpowiedzieć, bo zależy jaki to jest beż dokładnie na ścianie. U znajomego idealnie sprawdziła się 8000K. Możesz poeksperymentować, w końcu masz skalibrowany TV. Wrzuć planszę 35% szarości na ekran (z płyty AVS HD) i porównaj barwę tego co na ścianie z tym co na TV :)

dzieki za odpowiedź, czy jest jakiś problem z montażem tej świetlówki do tv?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dzieki za odpowiedź, czy jest jakiś problem z montażem tej świetlówki do tv?

Ja chwyciłem ją za korpus trytytką przełożoną przez otwory wentylacyjne. Pod spód dałem jeszcze taśmę dwustronną żeby sie nie przesuwała. W pozycji pionowej oczywiście i jest idealnie ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wyższa niż 6500K, ale ile wyższa nie da się jednoznacznie odpowiedzieć, bo zależy jaki to jest beż dokładnie na ścianie. U znajomego idealnie sprawdziła się 8000K. Możesz poeksperymentować, w końcu masz skalibrowany TV. Wrzuć planszę 35% szarości na ekran (z płyty AVS HD) i porównaj barwę tego co na ścianie z tym co na TV :)

Panie Macieju podpowie Pan czy temperatura przy kolorze grafit-szary powinna być niższa czy wyższa od 6500K?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wyższa niż 6500K, ale ile wyższa nie da się jednoznacznie odpowiedzieć, bo zależy jaki to jest beż dokładnie na ścianie. U znajomego idealnie sprawdziła się 8000K. Możesz poeksperymentować, w końcu masz skalibrowany TV. Wrzuć planszę 35% szarości na ekran (z płyty AVS HD) i porównaj barwę tego co na ścianie z tym co na TV :)

Panie Macieju podpowie Pan czy temperatura przy kolorze grafit-szary powinna być niższa czy wyższa od 6500K?

Nie, szary kolor to zwykła biel o obniżonej reflektancji, więc temperatury barwowej światła nie powinieneś zmieniać. Do szarego będziesz musiał po prostu zastosować mocniejsze źródło światła.

Moc światła można dobrać tak: wyłączamy wszystkie funkcje auto jasności w tv, polepszacze itd. ustawiamy taką jasność przy jakiej chcemy oglądać, następnie wyświetlamy plaszę 35% szarości z płyty AVS HD (jest bezpłatna do pobrania). Biel na ścianie nie powinna być badziej intensywna od tej planszy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie, szary kolor to zwykła biel o obniżonej reflektancji, więc temperatury barwowej światła nie powinieneś zmieniać. Do szarego będziesz musiał po prostu zastosować mocniejsze źródło światła.

Moc światła można dobrać tak: wyłączamy wszystkie funkcje auto jasności w tv, polepszacze itd. ustawiamy taką jasność przy jakiej chcemy oglądać, następnie wyświetlamy plaszę 35% szarości z płyty AVS HD (jest bezpłatna do pobrania). Biel na ścianie nie powinna być badziej intensywna od tej planszy.

Ok dziękuje za odpowiedź, proszę jeszcze mnie poprawić jeżeli źle rozumiem. Otóż mam skalibrowany przez Pana telewizor, z ustawieniami takimi jak Pan zaproponował, instaluje np, oświetlenie led o temperaturze ok 6500K i reguluje moc światła (odpowiednim ściemniaczem) tak aby biel na ścianie nie była bardziej intensywna niż na telewizorze?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok dziękuje za odpowiedź, proszę jeszcze mnie poprawić jeżeli źle rozumiem. Otóż mam skalibrowany przez Pana telewizor, z ustawieniami takimi jak Pan zaproponował, instaluje np, oświetlenie led o temperaturze ok 6500K i reguluje moc światła (odpowiednim ściemniaczem) tak aby biel na ścianie nie była bardziej intensywna niż na telewizorze?

Jaki to był telewizor?

Jeśli LCD to czy w raporcie jest zapisana wartość podświetlenia przy której luminancja bieli wynosi 120cd/m2?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jaki to był telewizor?

Jeśli LCD to czy w raporcie jest zapisana wartość podświetlenia przy której luminancja bieli wynosi 120cd/m2?

Był to Sony 55ex725, nie posiadam raportu wydaje mi sie ze mi go Pan nie zostawił, jeśli miałem takowy dostać?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok dziękuje za odpowiedź, proszę jeszcze mnie poprawić jeżeli źle rozumiem. Otóż mam skalibrowany przez Pana telewizor, z ustawieniami takimi jak Pan zaproponował, instaluje np, oświetlenie led o temperaturze ok 6500K i reguluje moc światła (odpowiednim ściemniaczem) tak aby biel na ścianie nie była bardziej intensywna niż na telewizorze?

Biel na ścianie ma być równie intensywna co na planszy 35% wyświetlanej na telewizorze, bądź trochę ciemniejsza.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Biel na ścianie ma być równie intensywna co na planszy 35% wyświetlanej na telewizorze, bądź trochę ciemniejsza.

Ok dzięki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@makakam - napisz proszę jaką konkretnie taśmę użyłeś 3258, czy 5050 i ile led/m. Rozumiem, że barwa zimna.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Barwa musi miec jak najblizej 6500K. Z iloscia musisz pokombinowac, jest nawet taka plansza testowa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A czy to oświetlenie i kalibracja ma jakikolwiek sens w momencie gdy używam telewizora głównie odchylonego od ściany i to dość srogo? tak 45 stopni to minimum. 

Mam problem z czerniami w HDR głównie podczas grania na PS5 (ale w Netflix też czasem widzę) bo mają za mało detali....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...