Skocz do zawartości
Maciej Koper

Skalowanie obrazu, jakość skalowania, upscaling -- czemu to jest dla Was tak ważne?

skalowanie sygnału  

30 użytkowników zagłosowało

  1. 1. Jak bardzo sugerowałeś się rzekomą jakością skalowania podczas wyboru TV?

    • było to główne kryterium
    • było na równi z innymi aspektami obrazu np. kontrastem, oddaniem kolorów itp.
    • brałem pod uwagę, ale sugerowałem się tylko trochę
    • nie brałem pod uwagę


Rekomendowane odpowiedzi

Temat z tych raczej trudnych, bo każdy o jakości skalowania ma swoje silne przekonania na jak widzę, a zagadnienie jest subiektywne. Nie chcę na razie pisać swoich śmiałych wniosków na ten temat, chcę tylko zapytać:

Dlaczego pytacie o jakość skalowania jeżeli waszym źródłem jest tuner satelitarny, bądź kablówki cyfrowej, który ma na sztywno ustawioną rozdzielczość 1080i, a więc on skaluje obraz, a nie telewizor?

Nie dotyczy tych co kupują tylko do oglądania DVB-T, są jacyś? ;)

Edytowane przez SlawekR

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no ale chyba w skalowanie wchodzi też deinterlacing

a więc nawet przy 1080i można poprawić jakość jak się zrobi go lepiej (choćby patrząc na rózne rodzaje deinterlacingu w VLC wydaje się że można).

poza tym faktycznie ciekawe pytanie - ja na wszystkich tv na jakich oglądam mam tuner sat 1080i - i jakość kanałów SD np. na samsungu ps50 656 była tragiczna (ogólnie wszystko na nim było raczej kiepskie), w zasadzie słabego SD nie dało się oglądać a na kuro już było ogólnie mówąc nawet na słabym SD nieźle (tuner w obu przypadkach był ten sam).

no chyba to sama autosugestia nie była - obraz na kuro był po prostu jakiś taki lepszy: jakby bitrate miał lepszy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a jak nie mam dodatkowych: ani tunera satelitarnego, ani kablowego tylko sygnal obsluguje tuner wewnatrz TV to tez mnie pytanie dotyczy?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a jak nie mam dodatkowych: ani tunera satelitarnego, ani kablowego tylko sygnal obsluguje tuner wewnatrz TV to tez mnie pytanie dotyczy?

Nie dotyczy, bo wtedy za skalowanie faktycznie odpowiada procesor wideo w telewizorze.

Panowie jest 5 głosów w ankiecie, że sugerowaliście się jakością skalowania, a brak odpowiedzi na zadane przeze mnie pytanie. Dlaczego? Czy właśnie do DVB-T, czy nie byliście świadomi że TV zazwyczaj już nic nie skaluje na źródłach zewnętrznych?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no niby nie skaluje ale skad zatem opinie że jeden tv lepiej sobie radzi z SD a drugi gorzej?

oprócz samego skalowania tv chyba jednak robią całkiem sporo z sygnałem 1080i - nie wiem co ale np. na plazmach sygnał 1080i (z SD) zwłaszcza z niedoborami w bitracie wygląda zdecydowanie lepiej niż na lcd.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no niby nie skaluje ale skad zatem opinie że jeden tv lepiej sobie radzi z SD a drugi gorzej?

Na podstawie dotychczasowych spostrzeżeń mam wrażenie, że TV skalują tak samo (ew. z minimalną różnicą), to nie te czasy żeby skalować jakimś szybkim i słabym algorytmem, skalery już nadążają.

Wszystkie różnice w obrębie telewizorów danego typu wynikają z technologii "poprawiających" obraz później. Czyli gdy do akcji wkraczają słynne procesory obrazu i ich podnoszenie ostrości, uwypuklanie szczegółów, wygładzanie bandingów itd.

oprócz samego skalowania tv chyba jednak robią całkiem sporo z sygnałem 1080i - nie wiem co ale np. na plazmach sygnał 1080i (z SD) zwłaszcza z niedoborami w bitracie wygląda zdecydowanie lepiej niż na lcd.

Jeżeli chodzi o plazmy to w grę wchodzi jeszcze jedna rzecz - to jak one wyświetlają obraz, szczególnie w ciemnych partiach gdzie jest też najwięcej błędów na słabym sygnale. Plazmy roztrząsają ciemne kolory na kaszkę pikseli, żeby powstał odcień. Dzięki temu widać też mniej syfu z SD, a przynajmniej ja odnoszę takie wrażenie.

  • Lubię 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dlaczego pytacie o jakość skalowania jeżeli waszym źródłem jest tuner satelitarny, bądź kablówki cyfrowej, który ma na sztywno ustawioną rozdzielczość 1080i, a więc on skaluje obraz, a nie telewizor?

Na podstawie dotychczasowych spostrzeżeń mam wrażenie, że TV skalują tak samo (ew. z minimalną różnicą), to nie te czasy żeby skalować jakimś szybkim i słabym algorytmem, skalery już nadążają.

Wszystkie różnice w obrębie telewizorów danego typu wynikają z technologii "poprawiających" obraz później.

Ciekawe pytanie, ale myślę, że najpierw trzeba by ustalić ile osób pytających się o skalowanie, rozumie skalowanie, jako sumę skalowania i tego, co „dzieje się później”.

P.S DVB-C mam z CI (bez zewnętrznego tunera).

Edytowane przez slimak

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Już mniej więcej od 2008 roku, pod pojęciem skalera, kryje się cały arsenał postprocessingu, a nie tylko prosta czynność zmiany jednej rozdzielczości w drugą.

Dzisiejsze skalery to:

- układy usuwające przeplot w materiałach z przeplotem, czyli tych z "i" na końcu. Jest stosowanych około 12 metod usuwania przeplotu i każda robi to nieco inaczej. Różnice są subtelne, ale do zauważenia. Wystarczy sprawdzić różne sposoby usuwania przeplotu w komputerach PC.

-układy redukcji szumów, usuwania makrobloków i wszelkich innych błędów, nieprawidłowej, lub po prostu zbyt lichej (o małej przepływności), transmisji.

- i ostatnia rzecz, chyba najistotniejsza, układy wyostrzania obrazu. Metod i sposobów traktowania obrazu poprzez wyostrzenie, jest totalne multum. Od najprostszych, generujących "ringingi" i inne fałszywe krawędzie, aż po bardzo zaawansowane algorytmy wyostrzające. I tak naprawdę, to jest kluczowa kwestia, jak później postrzegamy wyświetlany na ekranie obraz.

I to są zdecydowanie cechy skalerów obrazowych, nawet jeśli obraz przychodzący jest już w rozdzielczości docelowej, to i tak będzie jeszcze poddany odszumianiu, redukcji makrobloków i wyostrzaniu. I efekt końcowy będzie się różnic zasadniczo, w zależności od telewizora. Stąd też jakość skalera, stanowi istotną cechę, którą należy brać pod uwagę, przy wyborze telewizora.

Inaczej potraktowany zostanie obraz 1080i przez skaler Philipsa z funkcjonalnością Perfect Pixel Plus, a inaczej przez skaler Samsunga, o funkcjonalności uśredniającej, znanej z działania algorytmów antyaliasingowych z kart graficznych. Różnica będzie zasadnicza i wynikająca bezpośrednio z cech skalera obrazowego.

Jeśli chodzi o plazmy i ich łagodniejsze traktowanie obrazu o kiepskiej jakości, to nie wynika ono z metody generowania kolorów pośrednich w ciemnych scenach (ditheringu), a jest bezpośrednią cechą samej technologii tworzenia obrazu. W przypadku LCD, obraz jest tworzony poprzez zasłonięcie źródła światła, a w przypadku plazmy, każdy punkt obrazu stanowi źródło światła o charakterze autonomicznym (samodzielnym). To ta cecha, rodem z telewizorów kineskopowych, stanowi o "ładniejszości" kiepskiego obrazu, wyświetlanego na plaźmie, w stosunku do LCD.

Edytowane przez SlawekR

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Dnia 4.11.2012 o 17:15, Maciej Koper napisał:

Dlaczego pytacie o jakość skalowania jeżeli waszym źródłem jest tuner satelitarny, bądź kablówki cyfrowej, który ma na sztywno ustawioną rozdzielczość 1080i, a więc on skaluje obraz, a nie telewizor?

W sumie jest to dobry moment na odświeżenie tego tematu, powyższy post Macieja z 2012 dotyczył wtedy bardzo częstej sytuacji kiedy większość kanałów tv nadawana była jednak w SD a większość ludzi posiadała tv HD, i wtedy faktycznie (dla odbiorców płatnej tv z zewnętrznych boxów) głównym skalerem był oczywiście box bo to on skalował w górę do max swoich możliwości. Ale teraz mamy jednak nieco inną sytuację bo teraz większość tv jest produkowana z matrycami 4K a dla tej rozdzielczości większość boxów z platform nie obsługuje skalowania do 4K albo jak już są boxy 4K to raczej mają dość słabe skalery.

 


A poza tym do zamieszczenia tego postu zainspirowała mnie dość spora ilość testów i opinii na temat akurat tv Sony 4K, gdzie w bezpośrednich porównaniach testerzy i użytkownicy forum stwierdzali że 4K HDR Processor X1 czy też nawet nieco tańszy X1, dawały zauważalnie lepsze skalowanie niż te tv Sony które miały tańsze procki skalujące, np seria XD83 gdzie były pewne narzekania na to że skalowanie (bez załączonych innych tzw poprawiaczy) nie jest już takie szczegółowe i ostre jak w tych modelach z prockami X1. I że ta różnica jest widoczna bez jakiegoś wielkiego wpatrywania się w ekran tv.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dekoder cp evobox ma możliwości zmiany na 1080p.
Utworzylem taki wątek z miesiąc temu, ale bez odzewu.
Czy to możliwe? Tzn żeby coś to zmieniało, polepszało?
Dodam, że tv widzi już sygnał i przełącza się w tryb 1080p Pure Direct oraz 1080p Pixel by 4pixel.

Wysłane z mojego KIW-L21 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ile mądrych rzeczy napisał nam SławekR w 2012 roku. Wiedza aktualna w 2017r. To były czasy ... 

Może ktoś wie co się z Panem Sławkiem dziś dzieje ? Pełne pozdro dla SławkaR. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Maciej w sumie pisał że od kilku lat nie ma widocznej różnicy (w modelach różnych producentów) w skalowaniu z HD do matryc 4K, a główna różnica jest w tych dodatkowych funkcjach/efektach sztucznie wyostrzających. Ale jednak w niektórych recenzjach czy opiniach ludzie piszą że jest jak najbardziej widoczna różnica w skalowaniu ze źródeł HD do matryc 4K, a zwłaszcza pomiędzy tymi Soniakami które mają tego proca X1 a tymi które go nie mają. No ale przecież ten cały system X-reality pro który wnosi te dodatkowe efekty wyostrzania jest też dostępny w tych modelach Sony co nie mają procka X1. Czyli można przyjąć że ta lepszość skalowania w modelach z prockiem X1 nie wynikała z zastosowania tych efektów X-reality PRO, bo modele bez procka X1 też mają ten system X-REALITY PRO.

Edytowane przez mmpeg-4

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

" ... cały system X-reality pro który wnosi te dodatkowe efekty wyostrzania jest też dostępny w tych modelach Sony co nie mają procka X1."

Jest procesor SONY X-reality PRO i jest SONY X-reality. Są także serie SONY TV bez w/w procesorów. Czyli jak rozumiem modele TV SONY bez tych procków skalują treści SD/HD do UHD tak samo jak te z X-reality PRO ? Ciekawe. Bo mi skalowanie przez X-reality PRO przypomina znakomity algorytm DARBEE znany  z wersji kanadyjskiego BD playera OPPO.  

Edytowane przez 2015

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Czyli podsumowując pytanie jest takie, czy zdanie z jakim można się spotkać w niektórych recenzjach że dany model Sony ma zdecydowanie wyraźnie zauważalnie lepsze skalowanie (szczegółowość, ostrość obrazu itp bez załączonych sztucznych ulepszaczy) ze źródeł HD do matrycy 4k z powodu procka X1 /X1 Extreme w porównaniu do modeli bez X1 /X1 Extreme, jest zgodne z prawdą ?

Edytowane przez mmpeg-4

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co to jest "skalowanie do matrycy" ... ? Każdy TV 4k ma opcje [pełny ekran] ale już tylko niektóre [oryginalny rozmiar]. Klasa skalowania i jej złożoność została dokładnie opisana już w 2012 roku przez SławkaR. Cytat wyżej do poczytania.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Dopiero co sie zarejestrowalem, poniewaz kolega zaproponowal udac sie na to forum z moim pytaniem. Chyba trafilem w dobry topic, jesli nie to sorki i prosze o przeniesienie na wlasciwe miejsce. Mianowicie chodzi o NC+, mam telewizor 4K, bardzo dobry internet. Ostatnio NC+ kusi, reklamuje nowy dekoder 4K, chetnie ogladalbym lige mistrzow w tej jakosci. Tylko czy to faktycznie prawda? Czy to jest rzeczywista transmisja 4K czy udawane upscale?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Transmisja przychodzi bezpośrednio z UEFA i nc+ jej nie dotyka, a jedynie retransmituje.

Transmisja jest via SAT więc internet nie jest Ci do niczego potrzebny.

 

Pozdro

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@BuUchu

Jest cały wątek dot. dekodera 4k nc+: https://hdtvpolska.com/forum/topic/41212-4k-ultrabox-od-nc-pierwsze-wrażenia-z-użytkowania-dekodera-4k/?page=7 . A odpowiadając w skrócie: to jest rzeczywista transmisja w 4k, ale na razie są nadawane jedynie pojedyńcze mecze co jakiś czas na jednym kanale.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Warto też dodać, że nc+ straciło prawa do ligi mistrzów i to ostatni sezon jaki pokazują.

Wysłane z mojego HTC One_M8 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No tak, wiem o tej lidze mistrzow, ze sie konczy w nc+ ale i tak mam umowe do wrzesnia wiec chcialem sprobowac czy w ogole mi przysluguje taka wymiana. Nie wiem jak teraz cyfrowy polsat, ale jeszcze pare lat temu to wlasnie oni rzekomo nie mieli prawdziwego HD tylko wlasnie upscale. Mam awersje do tej platformy, moze to sie zmieni

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...