Skocz do zawartości
Maciej Koper

Czy podawanie pełnych ustawień telewizora w MEGA-TEST ma sens?

Rekomendowane odpowiedzi

Ja z kolei mam prośbę . Czy jest możliwość wpisania przez testujących ich zdaniem najlepszych parametrów działania tego TV ? Ustawiłem swojego i chyba jest dobrze ,ale chciałbym sprawdzić ustawienia profesjonalistów. Z góry dziękuje za taką możliwość.

http://blog.skalibrujtv.pl/2012/05/ustawienia-kalibracyjne-do-skopiowania/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@KOPER

WYHAMUJ CZŁOWIEKU. NA KAZDYM FORUM PODAWANE SA USTAWIENIA..

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

To idź na to "każde" Forum i sobie spisz te ustawienia .....Dużo wody upłynie zanim zrozumiesz co Ci napisano.

Edytowane przez BoDeX
  • Lubię 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oczywiscie , że kazdy może wpisac swoje ustawienia. Dopoki nie było zakazu Gmeru tez wrzuciłswoje do HX920. Nie popadajmy w skrajnosci.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oczywiscie , że kazdy może wpisac swoje ustawienia. Dopoki nie było zakazu Gmeru tez wrzuciłswoje do HX920. Nie popadajmy w skrajnosci.

Tylko tu nie chodzi o żaden zakaz podawania ustawień, tylko zrozumienie, że czynienie tego jest pozbawione sensu. Też mam hx920 i korzystałem przez kilka dni z ustawień podawanych przez "Gmeru".

Dopiero po skalibrowanu ( i w trakcie tejże czynności,) przez Pana Maćka - zobaczyłem na własne oczy , że korzystanie z ustawień innych użytkowników mija się z celem. Opisałem to m.innymi w temacie kalibracji.

I myślę że z biegem czasu coraz mniej osób będzie chciało korzystać z tych "wspólnych"ustawień.

Rozumiem , że nie każdy chce lub może wydać pieniądze na profesjonalną kalibrację, ale zrozumenie samego sensu zagadnienia to już osobna sprawa.

Pozdrawiam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tylko przyjdzie inny Pan Maciek (albo nawet ten sam ) i bedzie pokazywal jak to źle jest ustawiony nasz kochany tv:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wiesz z tymi ustawieniami to jest jak ze zdjęciami. Wszyscy chcą tylko jak wiadomo o co chodzi to wiadomo, że to jest bzdura. Zdjęcia można zrobić tak, że np. clouding będzie mega duży albo mega mały. A wszyscy w to wierzą. Wierzyć trzeba w to co jest napisane a nie w fotki. Podobnie z tymi ustawieniami. Ja nie widzę żadnej filozofii by na oko ustawić sobie w miarę ok telewizor. PeterMac podał co trzeba zrobić. Ale po co podawać balans bieli itp? Szkoda czasu bo i tak nic z tego nie będzie.

Pewnie, że można podać i mieć z "bani" bo wszyscy będą happy podobnie jak fotki. Czas jednak zmieniać podejście. Nie lubię lipy....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Gmeru

Oczywiście, jedo nie wylucza drugiego. Prawda? Co jest z cazrnym forum.? Jest dla mnie niewiarygodne. Poza tym, wgrywajacy ustawienia ma oczy. Po kilkunastu godzinach przed tv załapie, że cos nie gra.

Kalibracja jak najbardziej jestem za.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Wiesz z tymi ustawieniami to jest jak ze zdjęciami. Wszyscy chcą tylko jak wiadomo o co chodzi to wiadomo, że to jest bzdura. Zdjęcia można zrobić tak, że np. clouding będzie mega duży albo mega mały. A wszyscy w to wierzą. Wierzyć trzeba w to co jest napisane a nie w fotki. Podobnie z tymi ustawieniami. Ja nie widzę żadnej filozofii by na oko ustawić sobie w miarę ok telewizor. PeterMac podał co trzeba zrobić. Ale po co podawać balans bieli itp? Szkoda czasu bo i tak nic z tego nie będzie.

Pewnie, że można podać i mieć z "bani" bo wszyscy będą happy podobnie jak fotki. Czas jednak zmieniać podejście. Nie lubię lipy....

Co do zdjęć zgadzam się. Jednak co do ustawień nie całkiem. Moim zdaniem nie jest to lipa, ale zależy w jakich kategoriach na to patrzeć. Oczywiście, model - modelowi nie równy, podobnie jak źródło sygnału. Ustawienia na jednym mogą i bardzo często są inne - aby osiągnąć ten sam efekt. Aby model był skalibrowany, trzeba zaprosić odpowiednią firmę. Co do tego nie ma wątpliwości. Można dodać subiektywne oceny, podejście, preferencje i oczekiwania osoby oglądającej obraz na danym modelu. Osobiście parę razy w życiu miałem ekran po profesjonalnej kalibracji i nigdy nie byłem tak zadowolony z jakości, jak po własnych korektach. Gdy mogłem sam dostosować parametry pod własne oczekiwania - nie da się tego zastąpić. Oczywiście, robiąc to rozsądnie, posiadając ponad minimalną wiedzę na ten temat. Jednak wiele osób nie umie, nie rozumie, boi się sprawdzać, ustawiać i bawić się z ustawieniami. Najzwyczajniej nie rozumie ich i ogląda tak jak rozpakuje z pudełka. Nie wiem jak mały procent ludzi przeprowadza profesjonalną kalibrację po zakupie, ale na pewno są to odsetki. Moim zdaniem dla osoby mającej ponad przeciętną wiedzę, wydawanie 100-400zł na kalibrację może okazać się zbędnym wydatkiem. Ja wolałbym kupić film na Blu-ray, a sam spędzić czas na korekcie ustawień - nawet nie mając profesjonalnych narzędzi. Wszystko zależy od oczekiwań.

Moim zdaniem prezentowanie różnych ustawień jest jak najbardziej dobre i nie jest to lipa. Nie ma to na celu przeprowadzenia profesjonalnej kalibracji, ale przede wszystkim edukację i oswojenie się z telewizorem. Testując przykładowe ustawienia, poznaje się reakcję telewizora na zmianę poszczególnych parametrów, przestaje bać się wprowadzania zmian - co pozwala na dostosowanie obrazu do własnych potrzeb. Jeśli ktoś pozna wpływ korekty parametrów na obraz, będzie również potrafił zastosować zmiany w zależności od odtwarzanego materiału, jego charakterystyki itp. Jeśli nie będzie zadowolony z efektów zastosowania przykładowych ustawień ma możliwość i większą świadomość zgłoszenia się do firmy po profesjonalną kalibrację. Z doświadczenia wiem, że po przetestowaniu paru propozycji, w końcu znajdzie się tę, która jest odpowiednia pod swoje wymagania.

Takie jest moje zdanie.

Edytowane przez Zimny_

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem chodzi o coś trochę innego. Po pierwsze, bez odpowiedniego sprzętu to już nie kalibracja a tylko zwykłe ustawianie różnych parametrów obrazu. Prawidłowy model wyświetlania jest jeden co do tego nie ma wątpliwości. Inna rzeczą jest to, że ipodobań jest wiele i nie wszystkim będzie odpowiadało to co referencyjne. Spróbuj wytłumaczyć "miłośnikowi basów", że najlepsze wzmacniacze nie posiadają nawet ich regulacji:-)) Sprawa niemożliwa do osiągnięcia. A więc jeśli ktoś lubi cukierkowe, słodkie kolory albo "super kontrast" to nikt go na kalibrację nie namówi a jeśli już, to delikwent będzie skrajnie niezadowolony z efektów. Jeśli ktoś nie chce wydawac pieniążków na kalibrację może oczywiście samemu wszystko regulować. Walor edukacyjny pewnie spory a efekt... trochę przypadkowy. Głównie z powodu ogromnej ilości punktów regulacji we współczesnych telewizorach. Wszystko zależy od preferencji i tego co chcemy uzyskać - niektórzy zwyczajnie nie cenią sobie neutralnego, naturalnego obrazu i nie interesuje ich co chciał nam przekazac twórca filmu. Dla nich pozostaje samodzielna regulacja "ręczna". Dotyczy to przed wszystkim tańszych modeli telewizorów. Dla reszty kalibracja będzie ciekawym i potrzebnym elementem. Jeśli chodzi o prezentowanie różnych ustawień... hmmm... najpierw potwierdziłeś, że model modelowi nierówny i kopiowanie ustawień nie da efektu a następnie napisałeś, że publikowanie takich ustawień "to nie lipa". Nie będę się spierał ale jeśli piszesz o walorach edukacyjnych, to moim zdaniem w wystarczającym stopniu zapewni je samodzielne ustawienie parametrów. Kopiowanie innych nie wnosi wiele od strony edukacyjnej, bo jak sam napisałeś każdy posiada subiektywną ocenę, podejście i oczekiwania. Tak więc to, co dla Ciebie będzie idealne, dla mnie może być kiepskie (i odwrotnie). Patrząc na efekty profesjonalnej kalibracji skłaniam się ku temu, żeby jednak przeprowadzić ją w nowym telewizorze. Drugie w kolejności jest samodzielne ustawianie wszystkiego (w ostateczności). Wpisywanie parametrów zaczerpniętych z sieci (od innych użytkowników) w moim przypadku odpada. Różnice między sprzętem oraz osobistymi preferencjami dla mnie wykluczają zastosowanie tej metody. Pozdrawiam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)
Po pierwsze, bez odpowiedniego sprzętu to już nie kalibracja a tylko zwykłe ustawianie różnych parametrów obrazu. Prawidłowy model wyświetlania jest jeden co do tego nie ma wątpliwości. Inna rzeczą jest to, że ipodobań jest wiele i nie wszystkim będzie odpowiadało to co referencyjne. Spróbuj wytłumaczyć "miłośnikowi basów", że najlepsze wzmacniacze nie posiadają nawet ich regulacji:-)) Sprawa niemożliwa do osiągnięcia.

Oczywiście tak.

A więc jeśli ktoś lubi cukierkowe, słodkie kolory albo "super kontrast" to nikt go na kalibrację nie namówi a jeśli już, to delikwent będzie skrajnie niezadowolony z efektów. Jeśli ktoś nie chce wydawac pieniążków na kalibrację może oczywiście samemu wszystko regulować.Walor edukacyjny pewnie spory a efekt... trochę przypadkowy. Głównie z powodu ogromnej ilości punktów regulacji we współczesnych telewizorach. Wszystko zależy od preferencji i tego co chcemy uzyskać - niektórzy zwyczajnie nie cenią sobie neutralnego, naturalnego obrazu i nie interesuje ich co chciał nam przekazac twórca filmu. Dla nich pozostaje samodzielna regulacja "ręczna". Dotyczy to przed wszystkim tańszych modeli telewizorów. Dla reszty kalibracja będzie ciekawym i potrzebnym elementem.

Sugerujesz, że osoby nie przeprowadzające profesjonalnej kalibracji, lubią skrajnie wypaczoną charakterystykę obrazu, nie ceniący naturalnych kolorów, są laikami - albo indywidualistami którzy nie zwracają uwagi na zamysł twórcy filmu - tworzą własną wizję opartą na plastikowych kolorach. Na pewno są takie osoby, ale nie można uogólniać. Ja jestem osobą która nie przeprowadza prof. kalibracji, a mam całkowicie odmienne preferencje, niż te zawarte w Twojej sugestii. Moim zdaniem nie powinno się w ten sposób uogólniać, to jest nie fair.

Jeśli chodzi o prezentowanie różnych ustawień... hmmm... najpierw potwierdziłeś, że model modelowi nierówny i kopiowanie ustawień nie da efektu a następnie napisałeś, że publikowanie takich ustawień "to nie lipa".

Oczywiście tak. Zastrzegłem również o rozsądnym kopiowaniu i własnej korekcji ustawień. Reasumując:

Profesjonalna kalibracja:

Zalety:

- naturalne wyświetlanie kolorów - co jest priorytetem

- obraz zgodny ze standardami produkcji filmów (głównie filmy HD i Blu-ray)

- optymalizacja detali

Wady:

- koszt 100-400zł

- potrzeba kontaktu z firmą i przeprowadzenie kalibracji w zależności od źródła sygnału

- nie rzadko potrzeba ponownej kalibracji - dodatkowy koszt

- nie każdemu pasują efekty kalibracji, szczególnie przy zmiennych warunkach oświetlenia w pomieszczeniu, oraz różnych materiałach wideo

Przeprowadzenie ustawień obrazu na przykładowych ustawieniach:

Zalety:

- poznanie zależności zmiany parametrów do wyświetlanego obrazu (co jest bardzo przydatne)

- dostosowanie ustawień do własnych potrzeb

- możliwość samodzielnej korekty ustawień w zależności od odtwarzanego materiału wideo

- oszczędność 100-400zł

- przy sprawnym przeprowadzaniu własnej korekcji, możliwość dojścia do efektu końcowego zbliżonego do prof. kalibracji (zbliżonego, ale nie takiego samego.

- możliwość korekty ustawień w zależności od naświetlenia pomieszczenia

- dla osoby wprawionej w konfigurację ustawień - oszczędność czasu

Wady:

- możliwość wprowadzenia błędnych ustawień i mniejszej satysfakcji z oglądania (oczywiście, można ustawienia zmienić)

- początkowe kombinowanie z ustawieniami może zabrać dużo czasu, a możemy nie dojść do pożądanego efektu

- czasami potrzeba cierpliwości

- potrzeba zapoznania się z funkcjami telewizora

- efekt danych ustawień w dużej mierze jest przypadkowy.

Chyba to tyle...

Kopiowanie innych nie wnosi wiele od strony edukacyjnej,

Jeśli ktoś kopiuje bezmyślnie - oczywiście. Jeśli ktoś ma minimalne zdolności analityczne i myśli nad tym co robi - po wprowadzeniu paru przykładowych ustawień pozwala odkryć czasami "nieodkryte" zależności pomiędzy różnymi ustawieniami. Np. Ambient sensor w HX820 i wpływ na jakość obrazu.

bo jak sam napisałeś każdy posiada subiektywną ocenę, podejście i oczekiwania. Tak więc to, co dla Ciebie będzie idealne, dla mnie może być kiepskie (i odwrotnie).

Oczywiście, ale napisałem również:

Testując przykładowe ustawienia, poznaje się reakcję telewizora na zmianę poszczególnych parametrów, przestaje bać się wprowadzania zmian - co pozwala na dostosowanie obrazu do własnych potrzeb. Jeśli ktoś pozna wpływ korekty parametrów na obraz, będzie również potrafił zastosować zmiany w zależności od odtwarzanego materiału, jego charakterystyki itp

Czyli o zastosowaniu własnych korekt w ustawieniach.

Patrząc na efekty profesjonalnej kalibracji skłaniam się ku temu, żeby jednak przeprowadzić ją w nowym telewizorze.

Zalety prof. kalibracji są oczywiste i nie ulegają żadnym wątpliwością.

Wpisywanie parametrów zaczerpniętych z sieci (od innych użytkowników) w moim przypadku odpada. Różnice między sprzętem oraz osobistymi preferencjami dla mnie wykluczają zastosowanie tej metody.

Ja uważam inaczej. Nie będę powtarzał, ale robiąc to z rozsądkiem i korygując - można być zadowolonym. ALe podkreślam - nie jestem przeciwnikiem prof. kalibracji.

-------------------------------------------------

Z kalibracją jest jak z muzyką. Jeśli ktoś ceni te wartości - jedyna opcja aby szybko i poprawnie poprawić jakość. Jeśli ktoś lubi kombinować i jest świadomy tego co robi, moim zdaniem sposób z przykładowymi ustawieniami jest dobry, ale nie pozbawiony wad. Poza tym zabawny jest fakt dbania o jakość obrazu, profesjonalna kalibracja i jednocześnie odtwarzanie filmów Divix, których jakość jest bardzo wątpliwa, jak i sens takich procedur.

P.S.

Proponuję nie patrzeć na to przez pryzmat własnej osoby, ale spojrzeć oczami różnych użytkowników telewizorów. Chociaż nie wiem, czy sam zbyt bardzo nie oceniam tego patrząc przez pryzmat własnego "ja"...

Edytowane przez Zimny_

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kto ma ochotę się samodzielnie bawić, niech się bawi na własną odpowiedzialność.

Komu wydaje się, że wprowadzając identyczne jak w profesjonalnie skalibrowanym odbiorniku wartości osiągnie sukces

oszczędzając przy tym kasiorę, to jest w fundamentalnym błędzie - opisano już niejednokrotnie dlaczego - czy to ciężko zrozumieć.

Jeśli poważna firma programuje nastawy fabryczne tak, że dwa identyczne egzemplarze po wyciągnięciu z pudła dają inne wyniki,

to jak można takiego niedowiarka nawrócić ??? Jest tak ogromna ilość subtelnych "zmiennych", że nie da się nad tym zapanować

w momencie zjazdu TV z taśmy produkcyjnej . Wielką, bogatą firmę chyba byłoby stać na to, aby przeprowadzić profi-kalibrację

na wzorcowym modelu i skopiować ją do innych - tak też robią, a jak widać za każdym razem coś jednak jest nie hallo ....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dlatego ja też jestem zdania, że mega test to powinno być także porównanie telewizorów po wyjęciu z pudła. Bo masę osób tak robi i to taka jakość ich interesuje. Jedyne co można ruszyć to "ciepło - zimno". A tak to już jak komu pasuje. A druga strona medalu to już co z danego ekranu można wycisnąć i jak bardzo pomylił się producent ;-)

Więc przy najbliższym teście przy porównaniu kilku tv obok siebie - będzie to też tak zrobione...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem prezentowanie różnych ustawień jest jak najbardziej dobre i nie jest to lipa. Nie ma to na celu przeprowadzenia profesjonalnej kalibracji, ale przede wszystkim edukację i oswojenie się z telewizorem. Testując przykładowe ustawienia, poznaje się reakcję telewizora na zmianę poszczególnych parametrów, przestaje bać się wprowadzania zmian - co pozwala na dostosowanie obrazu do własnych potrzeb.

Moim zdaniem z tą edukacja i poznawaniem wpływu parametrów na obraz przez kopiowanie, to jak z polityką w naszym kraju - pomysł dobry, tylko realizacja do d**** :) Wystarczy spojrzeć na czarne forum do wątku o Sharpie LE830 - każdy o kalibracji wypowiada się krytycznie, pomimo, że nikt nie miał z nią styczności, a to właśnie przez robienie kopiuj/wklej ustawień, albo jeszcze lepiej kupowanie ich (od wiadomej osoby) z takim finałem: http://blog.skalibrujtv.pl/2011/12/sharp-quattron-le830-kalibracja/ i mimo, że mówiło się wielokrotnie, że ustawienia są indywidualne, to większość osób tam już sobie zakodowała w głowie "skopiowałem ustawienia => mam skalibrowany telewizor => jest brzydko => kalibracja psuje obraz". Wobec powyższego sądzę, że żądni wiedzy znacznie więcej się nauczą samodzielne eksperymentując z ustawieniami i badając ich wpływ na obraz jako całość, aniżeli "po małpiemu" wklepując je od kogoś.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Maćku, dokladnie, o dziwo ludzie robią ten błąd nawet na zagranicznych forach, nie brakuje tam masy noobków :) Osobiście wole eksperymentować i grzebać tak długo aż mnie obraz zadowoli poznając dokładnie każdą funkcje niż zrzynać od kogoś gotowca z innej sztuki, gdzie będzie jeszcze gorzej jak ustawienia własne.

Edytowane przez PeterMac

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dlatego ja też jestem zdania, że mega test to powinno być także porównanie telewizorów po wyjęciu z pudła. Bo masę osób tak robi i to taka jakość ich interesuje. Jedyne co można ruszyć to "ciepło - zimno". A tak to już jak komu pasuje. A druga strona medalu to już co z danego ekranu można wycisnąć i jak bardzo pomylił się producent ;-)

Więc przy najbliższym teście przy porównaniu kilku tv obok siebie - będzie to też tak zrobione...

Poczęści muszę się z Tobą zgodzić. Testy są oczywiście dla trochę mądrzejszej części naszego kraju, która czyta info przed zakupem, a zaraz po nim już nie pamięta o ustawieniach lub kalibracji TV przez np Maćka.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Mam takie pytanie odnośnie tematu, twierdzicie że telewizory (oczywiście chodzi o ten sam model) tak bardzo się różnią, że ustawienia po kalibracyjne nie będą

pasować z jednego do drugiego.

Jak więc odniesiecie się do dwuch zdjęć przedstawiających pomiary przed kalibracją, chodzi o balans bieli, jedno z waszego testu a drugie z innego serwisu,

telewizor to samsung f6400.

Dwa różne telewizory a wynik prawie identyczny, czy w takim wypadku zastosowanie takich samych ustawień balansu bieli nie przyniesie bardzo podobnego efektu,

może jednak telewizory się tak bardzo nie róznią?

Wasz test.

adyu.png

Inny serwis.

http://www.hdtvtest.co.uk/image/hdtv/Samsung-UE40F6400/pre-rgb.png

Edytowane przez kajfux

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No balans bieli faktycznie się pokrywa poza 4% przesterowaniem zieleni, ale co z kolorami? Nie wiadomo jaki był pomiar na hdtvtest. Prawdopodobnie telewizory zostały zrobione z tej samej partii komponentów dostarczonych do fabryki, co jest typowe dla egzemplarzy testowych. Przeważnie wychodzą na samym początku produkcji.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...