Skocz do zawartości
zrk

Jaki kalibrator do takich celów?

Rekomendowane odpowiedzi

... i poprawimy jego wewnętrzne macierze korekcyjne...

jak to się praktycznie wykonuje ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

przylaczam sie do pytania.

wydaje sie ze do wykonania kalibracji powinny wystarczyc jakies "nietracace koloru" zdjecia z wzorcowymi kolorami + sofcik do autokalibracji

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@klaus71

moim zdaniem:

W b. dużym uproszczeniu to tak można byłoby spróbować (mimo wszystko robi się to raczej przy użyciu wzorcowego- czyli o wiele dokładniejszego - spektrofotometru) rekalibrować/recertyfikować spektrofotometr a nie kolorymetr.

Kolorymetru nie da się rekalibrować.

Edytowane przez bankroot

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jak to się praktycznie wykonuje ?

Kolorymetr jest urządzeniem mającym symulować odpowiedź receptorów oka na światło. Problem w tym, że filtry w nim stosowane nigdy nie pokrywają się idealnie z teoretycznymi krzywymi, do których dążymy. Przez to pomiar może uciekać w różne strony, zależnie od widma światła jakie emituje wyświetlacz, a w dzisiejszych czasach każdy TV ma swoje własne widmo. Producenci plazm używają różnych luminoforów, diody LED w LCD też każdy ma swoje. Są na rynku nowe technologie np. Triluminos i to stanowi problem. Producent ładuje zazwyczaj kilkanaście tablic korekcyjnych i jeśli natrafi się na wyświetlacz pod nie przeznaczony to można zmierzyć go z bardzo wysoką precyzją, tylko, że trafienie jest prawie niemożliwe.

Tak wygląda na przykład rozkład energii w Sony W905:

qbnh.png

Projektor JVC X30:

khuc.png

A tu jeszcze większa ciakawostka. Plazma ST60 w rozmiarze 42" ma widmo jak ubiegłoroczne ST50 i VT50:

lbwl.png

Natomiast rozmiary większe posiadają już inne luminofory:

2a3j.png

Do skorygowania kolorymetru pod dane widmo używa się metody macierzy czterokolorowej. Mierzymy barwy WRGB spektrometrem referencyjnym, a następnie kolorymetrem, wyznaczamy różnice i ich odwrotność wliczamy następnie w każdy pomiar wykonany kolorymetrem. Większość aplikacji, nawet darmowy HFCR pozwala na wyliczenie takich korekt dla danego wyświetlacza. Kolorymetry z wyższej półki, np. Klein K-10A można sobie samemu wewnętrznie programować pod dany wyświetlacz.

I to waśnie robi producent gdy odsyłasz kolorymetr na recertyfikację. Sprawdza jego pomiary na swoich wyświetlaczach i ew. koryguje. Dopóki urządzenie jest sprawne elektronicznie.

Do kolorymetru basiccolor discus dostałem na przykład certyfikat kalibracji pod żarówką (illuminant A).Było opisane jaki był największy i średni błąd w porównaniu do spektrometru producenta. Prosta jedna kartka. Do Klein'a K-10A producent dał mi trochę dłuższy certyfikat bo z pomiarem na każdym wyświetlaczu do którego przystosował urządzenie. Ze spektrometrem tak jak mówisz jest ciężej. Do Jeti dostałem certyfikat w formie 30 stronnicowej książki.

Jeśli interesują Cię podstawy teoretyczne metody, to polecam przeczytać http://citeseerx.ist.psu.edu/viewdoc/download?doi=10.1.1.163.846&rep=rep1&type=pdf

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

bardzo dziękuję za wyczerpującą odpowiedź i link.

Nie wykluczam, że po przeczytaniu poproszę o jakieś wyjaśnienia ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Było wydanych kilka wersji tego kolorymetru, ale tym się nie sugeruj. Ta która dostaniesz w polsce działa pod HCFR, Calmanem i Chromapure, więc wszystkim co Cię ew. interesuje.

w komputroniku znalazłem wersję brandowaną przez Eizo - jej zaletą są 3 lata gwarancji - ale w jej opisie jest i1 Display Pro.

poza tym opis jest że służy do kalibracji LCD/CRT.

stąd moje wątpliwoaści:

1. zakładam że nie można tak przyciąć funkcjonalności i1DisplayPro by nie działał poprawnie z plazmą. a może się mylę?

2. czy jest ryzyko że to będzie jakaś wersja "zblokowana" do softu EIZO i nie zadziała na niej oryginalny soft od X-RITE?

bo cos czytałem że lepiej mieć wersję OEM gdyż działa z różnymi softami, a RETAIL od jakiegoś "partnera" X-RITE niekoniecznie (chyba wersje ChromaPure były jakoś poblokowane w ten sposób .

Edytowane przez klaus71

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

w komputroniku znalazłem wersję brandowaną przez Eizo - jej zaletą są 3 lata gwarancji - ale w jej opisie jest i1 Display Pro.

poza tym opis jest że służy do kalibracji LCD/CRT.

stąd moje wątpliwoaści:

1. zakładam że nie można tak przyciąć funkcjonalności i1DisplayPro by nie działał poprawnie z plazmą. a może się mylę?

2. czy jest ryzyko że to będzie jakaś wersja "zblokowana" do softu EIZO i nie zadziała na niej oryginalny soft od X-RITE?

bo cos czytałem że lepiej mieć wersję OEM gdyż działa z różnymi softami, a RETAIL od jakiegoś "partnera" X-RITE niekoniecznie (chyba wersje ChromaPure były jakoś poblokowane w ten sposób .

1. Może mieć wycięte macierze korekcyjne do plazmy, może mieć jakieś dodane.

2. Jest ryzyko ;)

Wziąłbym zwykły OEM.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a te "macierze korekcyjne do plazmy" to są zaszyte w urządzeniu - nie w jakims jego sofcie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

w urządzeniu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a ty ze swoim i1display pro (bo chyba go masz także) masz dostępny soft iProfiler?

bo jak rozumiem masz wersję OEM i oryginalnego softu iProfilera nie odpalisz z nim?

Edytowane przez klaus71

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam wersję OEM i działa z profilerem. Zawsze możesz użyć z resztą ArgyllCMS ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a jaki soft jest najlepszy dla amatora? tak dający np. 80-90% korzysci z kalibracji przy minimum wiedzy (i prowadzący za rękę).

polecałbyś iProfilera do tego? czy jest coś lepsze?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Masz tylko dwa darmowe softy. Do telewizora HCFR, do monitora ArgyllCMS, ale ja nigdy nie korzystałem z nich, więc dalej nie pomogę niestety.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem co to znaczy fajny ;) Jest strasznie prosty. Jak potrzebujesz tylko oprofilować do standardowych parametrów to swoją robotę zrobi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1. Może mieć wycięte macierze korekcyjne do plazmy, może mieć jakieś dodane.

a jest możliwość sprawdzenia jakie są "macierze korekcyjne" zainstalowane w urządzeniu?

jest jakiś program je pokazujący?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No w programie którym będziesz kalibrował wybierasz macierz korekcyjną. Jak jakiejś nie ma to nie będzie na liście :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a mógłbyś napisać/wkleić printscreen jakie macierze masz w swoim i1displayPro? np w iProfiler'ze? będzie je widać?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam problem z wklejeniem obrazka ...

Czy macierze odpowiadają typowi wyświetlacza ?

jeśli tak, to pod CalMAN-em widzę:

LCD direct view CCFL

LCD direct view LED backlight

CRT direct view

plasma

Rear projector CRT

Rear projector UHP

Front projector CRT

Front projector UHP

ambient light diffuser

calibration 0 raw RGB

calibration 1 raw XYZ

Edytowane przez bankroot

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Można zrobić softowo w programie. Wgrać do tego kolorymetru sie nie da. Tak czy inaczej potrzeba jakiejś referencji do takich czynności.

Wysłane z mojego GT-I9300 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Było wydanych kilka wersji tego kolorymetru, ale tym się nie sugeruj. Ta która dostaniesz w polsce działa pod HCFR, Calmanem i Chromapure, więc wszystkim co Cię ew. interesuje. i2displayPro to co to jest?

no i kupiłem - tylko chyba dostałem wersję nie OEM tylko BOX bo Part.no jest EODIS3-BOX-XR1

a to wg opisu na tej stronie jest wersja Box/Retail:

http://www.xrite.com/product_overview.aspx?ID=1454&Action=support&SupportID=5566

sprzęt mogę oddać o ile to co dostałem jest gorszą wersją.

ale czy to jest rzeczywiście gorzej czy nie koniecznie?

z wersją BOX powinien działać dodatkowo oryginalny soft Xrite iProfiler (który nie działa z OEM) - to jako zaleta.

a jakie są wady wersji BOX? pewnie ChromaPure nie działa ale i tak nie planowałem tego używać.

coś jeszcze może mnie zdziwić w wersji BOX co mnie rozczaruje?

Edytowane przez klaus71

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wszystko OK;)

Wysłane z mojego GT-I9300 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a jak to jest z profilami? będą w tej wersji box wszystkie?

w szczególności "plasma" ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...