Skocz do zawartości
zrk

Jaki kalibrator do takich celów?

Rekomendowane odpowiedzi

Napisano (edytowane)

Witam, planując zakup nowego tv postanowiłem w końcu zakupić także kalibrator, z oczywistych przyczyn spydery i inne zabawki <1000pln odrzuciłem od razu, uznałem, że może coś do 2kpln będzie już wystarczające, ale potem pojawił się pomysł. U mnie w miasteczku i sąsiednich nikt się tym nie zajmuje , więc zacząłem kombinować aby kupić sobie naprawdę porządny sprzęt (tutaj wybór póki co padł na X-Rite Basic Pro), zrobić u siebie wszystko porządnie a potem jak już się podszkolę poświadczyć takie usługi znajomym. Wprawdzie kalibracji nigdy nie dokonywałem ale w domu będę miał do zrobienia w sumie 6 wyświetlaczy a poza tym jestem dociekliwym samoukiem, i wszystko ogólnie w domu co kupię elektronicznego rozpracowuję całkiem sam aż po kilku godzinach będę ogarniał dany temat, to samo tyczy się wszelkich napraw takich urządzeń (wystarczy mi PC z dostępem do neta i jestem w stanie ogarnąć takie tematy), więc sądzę że po zapoznaniu się z tematem i potrenowaniu na własnych ekranach, będę w stanie robić takie rzeczy także dla innych. Pytanko tylko czy faktycznie od razu kupować sprzęt z tak wysokiej półki czy może na początek i badanie czy w ogóle będą chętni kupić coś tańszego? Do tego pytanie czy faktycznie kupować spektrofometr czy może zacząć od kolorometru i najwyżej w przyszłości dokupić ten pierwszy? Czy jeszcze jakieś urządzenia okażą się do tego przydatne?

Chyba to tyle, dziękuję za wszelką pomoc oraz pozdrawiam!

Edytowane przez zrk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zastanawiasz się nad X-rite Basic Pro... dołączony do niego spektrofometr i1pro jest świetnym urządzonkiem, ma jednak małą wadę w postaci ograniczonej czułości przy niskim świetle. Więc np. dodatkowy kolorymetr, który uzupełni te braki byłby zalecany.

Ogólnie to poczytaj sobie -> click.

Potrzebujesz też soft, bo tym dołączonym do i1pro czy i1 display 3 pro to wiele nie zdziałasz. Z tym pierwszym zdaje się współpracuje darmowy HCFR, na początek wystarczy...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Super link dzięki! :) A fajny kolorymetr jako uzupełnienie tego i1pro to kolejny tak duży wydatek czy np. Display 3 Pro za +/- 1k będzie odpowiedni? Co do softu na początek HCFR w przyszłości CalMan chyba. Jeśli na początek jedno urządzenie na test i nauke to lepiej spektrofometr czy kolorymetr? Możesz mi jeszcze powiedzieć gdzie mogę zaczerpnąć wiedzy na temat kalibracji i dowiedzieć się jak to robić przy pomocy właśnie CalMan lub HCFR? Jeśli to nie problem prosiłbym też o polecenie godnych uwagi stron lub for zagranicznych o tej tematyce, lub ogólnie o Audio/Video. Dziękuję i podrawiam!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Basic Guide to Color Calibration using a CMS

Drugi opisik bardziej "łopatologiczny"

i ogólnie to całe avsforum.

Osobiście na początek dla liznięcia tematu wziąłbym i1 Display 3, tylko taka uwaga - x-rite strasznie zamieszał z licencjami tego kolorymetru, nie wiem jak to jest obecnie bo temat ostatnio monitorowałem kilka miesięcy temu, ale wersja sklepowa i1 Display 3 (tzw. retail), w przeciwieństwie do oem, na początku miała współpracować tylko z dołączonym mocno okrojonym softem, ale chyba się z tego wycofali bo z tego co się niedawno dowiadywałem to sklepówka ma m.in support w Calmanie (ale z ChromaPure z kolei wciąż nie...).

Jest też sprzedawana nieco ulepszona wersja tego kolorymetru z lepszą obsługą różnorakich wyświetlaczy i innymi bajerami (niestety cena też jest "ulepszona").

Tutaj masz Spectracal C6 i jego porównanie do zwykłej wersji i1d3, a Tutaj i1 Display 3 Pro sprzedawany przez autora ChromaPure,

Ważne jest też od kogo się kupuje biorąc pod uwagę, że optymalnie powinno się go odesłać do rekalibracji "z matką" raz do roku, bo odczyty są obarczone pewnym błędem z biegiem czasu użytkowania, a zgaduję, że nie uśmiecha ci się wysyłanie na własny koszt kolorymetru do USA, i z USA do Polski...

Edytowane przez misfit

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

No tak z tym USA to niezbyt ;). A jak to wygląda ta rekalibracja? Robią ją tylko w miejscu gdzie kupię sprzęt? Drogo się za to płaci? Ja najchętniej myślałem o zakupie u jakiegoś Polskiego sprzedawcy przez ceneo chyba że lepiej z zagranicy. Szkoda że z tego co widzę tego Spectracal C6 (jak sądzę to jest ta ulepszona wersja) w PL nigdzie raczej nie dostanę bo spokojnie byłbym w stanie zapłacić te 600$ za ten sprzęt na początek zamiast np i1pro...

PS: Jeśli oczywiście jest coś innego ciekawszego do 2k (tyle myślę na początek na 1sze z urządzeń wydać) to chętnie się skuszę. Chciałbym kupić taki kolorymetr żeby po ewentualnym dokupieniu spektrofometru i1 Pro nie musieć kolorymetru też zmieniać na wyższej klasy.

Edytowane przez zrk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Po wygaśnięciu gwarancji jest to usługa płatna. Popytaj się u producenta o szczegóły jak to wygląda.

Edytowane przez misfit

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Właśnie ruszył projekt HCFR v3, dzięki czemu działają najnowsze kolorymetry, jak: nowy x-rite czy spyder 4, nawet tańszy odpowiednik i1d3 od colormunki będzie kompatybilny (albo już jest)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Poczytałem trochę o kalibracji i doszedłem do wniosku, że jeśli ktoś ma zamiar skalibrować swój telewizor to prościej i taniej jest zamówić kalibrację. Jednak z czystej ciekawości chciałbym się dowiedzieć jaki kalibrator trzeba by kupić gdyby ktoś się jednak uparł. Sprzęt musiałby spełnić 3 warunki. 1) musiałby być jednak wystarczająco dokładny 2) koniecznie musi być kompatybilny z darmowym oprogramowaniem czyli z HCFR 3) Musi się nadawać do kalibrowania telewizorów LCD. Te telewizory LCD stanowią największą przeszkodę. Znalazłem uwagi do dość dobrych i w miarę tanich kolorymetrów, które zwracają uwagę na problem z kalibracją telewizorów LCD. Czy jednak jest jakiś kalibrator, który by spełniał te 3 warunki?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie chce nikogo zrażać,ale do tego (abstra[beeep]ąć od posiadanego sprzętu) potrzebne jest ogromne doświadczenie !!!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie o doświadczenie chodzi. Mianowicie którym kalibratorze z doświadczenia wiadomo, że dobrze wskazuje z LCD, działa z HCFR i jest wystarczająco dokładny.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

czy taki sprzęt jak X-Rite i1Display Pro (za około 700zł) nadaje się do zabawy w domową kalibrację?

może jest coś innego bardziej sensownego?

czy da radę zmierzyć nim poziom czerni (nawet na plaźmie z dobrą czernią)?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na pewno moje wymagania są trochę bardziej wyśrubowane, ale uważam, że żaden kolorymetr nie nadaje się samodzielnie do wykonania zadowalającej kalibracji. Obecne wyświetlacze mają tak zróżnicowane widma światła, że jakość pomiaru kolorymetrem to czysta loteria. Ostatnio mając w testach LG LA860V testowałem cztery kolorymetry i każdy dał odraz o innym zafarbie. Żeby to jako tako chodziło przydałby się spektrometr do pary, a wtedy koszt sprzętu robi się już spory jak dla domowej zabawy i wychodzi na to, że dużo korzystniej zamówić fachowca. Niemniej jeśli już coś kupować to na pewno x-rite i1 display 3 jest najlepszy w tej cenie. Czerń plazmy powinieneś zmierzyć poprawnie, o ile nie masz VT/ZT60 lub Kuro 9g. Pomiar X-rite zatrzymuje się na 0,005 cd/m2.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie znajdziesz nic tanio co by przebiło i1 display 3. Ew. poszukaj używanego Macam L203. Mierzy do 0.001 cd/m2.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a ten x-rite i1 display 3 to w ogóle jest gdzieś do kupienia? i w jakiej cenie? bo w google zero wyników.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

X-rite i1 Display 3 = X-rite i1 Display Pro.

Edytowane przez Maciej Koper

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dzięki za pomocne odpowiedzi.

a jaką wersję i1DisplayPro lepiej kupić?

są ponoć jakieś wersje OEM z dodatkowym softem nie od x-rite tylko np. ChromaPure.

możesz coś polecić czy nie ma to znaczenia?

poza tym czy ewentualnie możesz polecić jakiś sklep w którym dostanie się świeżą sztukę i2DisplayPro?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dzięki za pomocne odpowiedzi.

a jaką wersję i1DisplayPro lepiej kupić?

są ponoć jakieś wersje OEM z dodatkowym softem nie od x-rite tylko np. ChromaPure.

możesz coś polecić czy nie ma to znaczenia?

poza tym czy ewentualnie możesz polecić jakiś sklep w którym dostanie się świeżą sztukę i2DisplayPro?

Było wydanych kilka wersji tego kolorymetru, ale tym się nie sugeruj. Ta która dostaniesz w polsce działa pod HCFR, Calmanem i Chromapure, więc wszystkim co Cię ew. interesuje. i2displayPro to co to jest?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

i2displayPro to co to jest?

moja pomyłka - myślałem o i1DisplayPro.

a można to kupować w dowolnym sklepie? bo chyba w okresie gwarancji przysługuje jakaś darmowa "kalibracja" u producenta i jak kupię w jakiejś firmie nie z branży to chyba może być z tym problem. czy wiesz jak wygląda ten proces kalibracji u x-rite w Polsce?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Maciej

czy na i1DisplayPro w ogóle jest potrzebna "rekalibracja" urządzenia co roku ( a może rzadziej) przez producenta?

jeśli tak to jak takie coś wygląda w Polsce - trzeba wysłać gdzieś do jakiegoś przedstawiciela w Polsce?

czy w okresie gwarancji takie coś byłoby darmowe? ewentualnie ile kosztuje po okresie gwarancji?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Można odesłać do producenta na rekalibrację, ale nie wiem ani ile to kosztuje, ani jaki ma związek z gwarancją. Jw. Nigdy nie byłem zainteresowany tym, bo zawsze miałem go sparowanego ze spektrometrem. Nawet świeżo po re-certyfikacji nie ma pewności, że (a nawet jest pewne, że nie) wyświetlacz miał takie samo widmo rozkładu energii jak Twój.

Także, tą coroczną rekalibrację można pominąć, chyba, że zostanie zrobiona na Twoim TV.

Edytowane przez Maciej Koper

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kolorymetru to się chyba nie rekalibruje - tak sobie myślę.

Spektrofotometr - jak najbardziej.

Czy się mylę ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W jakim sensie się nie rekalibruje? Oba urządzenia mogą pod wpływem czasu płynąć z odczytami i oba potrzebują przeglądów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jest sprawą oczywistą, że każdy przyrząd z upływem czasu przestaje podawać prawidłową wartość pomiaru (inną sprawą jest, że nigdy nie podaje:), nawet szkolna linijka.

Ja tego nie neguję.

Jak zawsze przy tego typu rozważaniach musimy sobie wyraźnie zdefiniować pojęcia, w tym przypadku rekalibracja.

Rekalibracja według mnie zachodzi tylko wtedy, kiedy dokonujemy tej czynności w sposób ingerujący w przyrząd (jego mechanikę, optykę, elektronikę itd.).

Z tego co wiem (może wiem "niedobrze"), kolorymetr nie posiada żadnych elementów regulacyjnych, zatem nie można go rekalibrować a jedynie na podstawie pomiaru tej samej wielkości za pomocą przyrządu wzorcowego (np. spektrofotometru) możemy obliczyć POPRAWKĘ na wskazanie przyrządu.

Tak ja to rozumiem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

I właśnie tak się to odbywa, o ile coś wewnątrz kolorymetru (detektor światła, czy filtr barwny) nie popłynie na tyle by wymagało wymiany. Całość rozbija się teraz o semantykę, bo jeśli weźmiemy kolorymetr jako gotowy produkt, i poprawimy jego wewnętrzne macierze korekcyjne, to istotnie zmienimy jego działanie, więc pod kalibrację to podchodzi ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...