Skocz do zawartości
azooo

Pokój kinowy od podstaw

Rekomendowane odpowiedzi

Rodzina stale się powiększa więc padła koncepcja budowy domu. Dom planujemy podpiwniczyć aby wygospodarować kilka pomieszczeń gospodarczo-rozrywkowych (stol do ping ponga czy bilard) + pomieszczenie przeznaczone na pokój kinowy.Z racji tego, że piwnica nie jest jeszcze rozrysowana mam pełną dowolność w konfiguracji pomieszczeń. Wielkość dedykowanego pokoju planuję w okolicach 25-30m2, prawdopodobnie standardowej wysokości, małe okna (z roletami przeciwwłamaniowymi, 100% zaciemnienie) pod samym sufitem na prawej lub lewej ścianie. Pokój będzie najprawdopodobniej prostokątny, bez żadnych udziwnień typu wnęki itp (choć można tu pokombinować jeśli poprawi to akustykę). Pokój będzie wykończony minimalistycznie - kanapa na podescie + 2 fotele poniżej, szafa na sprzęt, szafa na kolekcję filmową. Ekran ramowy +/- 130" (3m w podstawie). Na podłodze gruba wykładzina.

I teraz kilka pytań :

a) jak poprawnie rozrysować pokój aby już na wstępie poprawić akustykę?

b ) głośniki : 5.1, 5.2, 7.1, 7.2 czy w konfiguracji Dolby IIz ? do zabudowy czy standy ?

c) projektor (przedzial 10-12k) który z odległości powiedzmy 5-5,5m wyświetli obraz 130" na minimalnym zoomie lub w środkowej wartości ogniskowej ?

d) okablowanie ? (przewody głośnikowe będą zamurowane w rurkach)

e) na ściany płyta gipsowo kartonowa + wełna mineralna + 2x płyta ? czy może boazeria ?

Na obecną chwilę to by było na tyle. Jeśli macie jakieś sugestie lub propozycje to zapraszam do dyskusji.

BTW. pokój ma być w 100% do kina. Sprzęt do słuchania audio będzie w salonie.

bbtw. W nazwie tematu wdarła się literówka, poproszę o poprawienie :)

Edytowane przez Gmeru
Edycja tematu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

BoDeX, dzięki za link.

Ogólna koncepcja pokoju siedzi w mojej głowie już od dłuższego czasu ale jak to mówią - diabeł tkwi w szczegółach.

Chciałbym poprosić osoby które mają jakiekolwiek doświadczenie w tej materii o sugestie i propozycje aby uniknąć kucia scian na etapie wykończenia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Aby na przyszłość można system rozbudowywać do większej ilości kanałów, warto wygospodarować większą powierzchnię tak z 8 x 5m. Skoro budowa dopiero na początku, to można coś pokombinować.

Byłoby gdzie się "rozkręcić".

Pozdrawiam

Edytowane przez Deimos

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

30m2 (5x6m) to na mój gust max z 2 powodów :

- po pierwsze, większe pomieszczenie będzie miało bezpośrednie przełożenie na koszt sprzętu jaki mam zamiar tam wrzucić (głównie obawiam się o projekror który musiałby rzucać obraz bez utraty jasności/kontrasu z 7m), a chciałbym się zamknąć w kwocie 20k (pj+ekran+glosniki+amp).

- 30 m2 to wystarczająca wielkość aby w 4-6 osobowym gronie obejrzeć film w komfortowych warunkach. Tylni rząd wyobrażam sobie w odległości 4-4,5m od m od ekranu, co daje ok. 1,5-2m od tylnej sciany. Wydaje mi się, że jest to optymalna odległość aby para monopoli na tylnej scianie (jesli zdecyduje sie na 7.1) miała pole do popisu.

Edit.

Chciałbym jeszcze zasięgnąć rady w sprawie głośników. Jestem praktycznie zdecydowany na Teufel System 5 THX Select 2 Certified "5.2 Cinema Set ( http://www.teufelaud...a-set-p152.html ) rozszerzony do 7.2 o 2 monopole (ewentualnie dipole jeśli zdecyduje się odjechać z kanapą w kierunku tylnej ściany). Czy macie jakąś sensowną alternatywę dla tego zestawu ? Słuchałem i oglądałem Klipsche ale ich design strasznie mi nie siedzi... Na troszkę skromniejszym zestawie Teufla jadę od ponad 2 lat i bardzo podoba mi sie ich brzmienie (pomimo aluminiowej budy).

Edit2. Jeszcze słowo w ramach wyjaśnienia - dlaczego zaczynam od zakupu głośników - Teufel gwarantuje 2 miesięczny trial, poza tym (co dla mnie najważniejsze) mam możliwość przesłuchania ich w Berlinie, w pomieszczeniu zbliżonym do tego, co chciałbym osiągnać.

Edytowane przez azooo

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Albo adaptacja, albo THX ! Doradzam to pierwsze. A tak poza tym, to przed Tobą długa droga i dużo czasu - poczytaj więc polecaną literaturę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czytam, czytam, ale akustyka to dla mnie czarna magia (na obecną chwilę).

O przystosowaniu pomieszczenia typowo pod THX wg złotych proporcji raczej nie ma mowy bo z tego co wyliczyłem, pomieszczenie powinno mieć (przy tych rozmiarach) grubo ponad 3m wysokości, co w piwnicy jest awykonalne bez drastycznego zwiększania kosztów budowy (wysoki poziom wód gruntowych).

Czyli rozumiem, że do powyższego planu nie ma sensu pakować się w thxy ?

Edytowane przez azooo

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dlatego właśnie musisz dużo czytać ... :)

THX Home to oddanie akustyki kina w domu, ale jeśli Ty chcesz mieć kinową akustykę, to z THX Home łatwo

możesz przedobrzyć (czyli totalnie zepsuć) .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok, chyba kumam o co biega :)

Pierwotnie chciałem dostosować pokój do sprzętu ale widzę, że to zabieranie się do tematu od d..y strony :)

W pierwszej kolejności skupię się na pomieszczeniu a w końcowej fazie dobiorę odpowiednie komponenty aby to wszystko dobrze połączyć w całość.

Niebawem spotykam się z architektem w celu dogadania planu piwnicy. Gdy będę miał już w rękach wstępny projekt, wrzucę rozkład pomieszczeń na forum i może wspólnie wydumamy co można poprawić.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam serdecznie po dłuuugiej przerwie :)

Dom już stoi więc wracam do tematu. Udało mi się wygospodarować pomieszczenie w piwnicy o powierzchni 42m2. Piwnica jest po strop zagłębiona w ziemi. W pomieszczeniu są 2 okna które będzie można w 100% zaciemnić. Rzut pomieszczenia na poniższym zdjęciu. (dorysowany murek będzie barkiem na którym podwieszę głośnik).

8Y8sie.jpg

Projektor będzie umieszczony w miejscu zaznaczonym na rzucie, w otworze wykutym na wylot do sąsiedniego pomieszczenia.

j5qmZe.jpg

Do projektora poprowadziłem 2x15m przewody hdmi Prolink Exclusive. Na przeciwległej ścianie planuję ekran o przekątnej w granicach 140".

Nadal mam dylemat w kwestii projektora. W zeszłym tygodniu byłem na prezentacji 2 modeli - JVC DLA-x500 i Sony HW55. Na projektor mogę przeznaczyć do 15tys. więc projektory 4k odpadają. JVC zrobił na mnie ogromne wrażenie lecz, gdy pobawiłem się trochę kalkulatorem okazało się, że przy przekątnej 140" i odległości projekcji 6m może być troszkę ciemny.Kalkulator dla kompensacji niskiej jasności sugeruje ekran z gain min, 1,5. Czy ma ktoś może doświadczenie z tym projektorem i mógłby podpowiedzieć, czy jest sens się w niego ładować ?

Z pozostałych klocków, do pokoju kinowego pójdzie na pewno oppo 103eu które posiadam i prawdopodobnie Denon AVR-3100W (choć mogę dać go do salonu). Wybór głośników i ekranu zostawiam na sam koniec. Do głośników rozprowadzę 3mm przewody, w konfiguracji 7.2, choć nie jestem do końca przekonany czy tak zostanie (niewykorzystane będą ukryte pod karton gipsem).

Ściany to 25cm zbrojonego betonu na które planuję dać 5cm wełny przykrytej płytami z karton gipsu. Sufit delikatnie podwieszony z cokołem (w którym zamontuje oświetlenie) dookoła miejsca projekcji. Ekran na 100% ramowy, gdyż nie planuję w tym pomieszczeniu telewizora.

Liczę na Wasze sugestie, propozycje ,porady, ponieważ całe to pomieszczenie jest wyłącznie moim wymysłem i chętnie skorzystam z wiedzy bardziej doświadczonych kolegów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Żeby ekran z gainem >1.0 należycie się sprawdził, to kąt jaki tworzy projektor z jego środkiem, musi być lustrzanym odbiciem kąta, który się stworzy pomiędzy Twoimi oczami (a środkiem ekranu). Generalnie ciężko będzie Ci uzyskać satysfakcjonującą jasność na takiej przekątnej z JVC X500. Sugeruję wybrać HW55 w tym przypadku.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za zainteresowanie tematem. Z moich pomiarów wynika, że największy ekran na jaki mogę sobie pozwolić to 330cm w podstawie. Nie znaczy to jednak, że na taki się zdecyduje. Planuję 2 rzędy siedzeń z których pierwszy będzie około 3,5m od ekranu, kolejny 5m. Z moich wcześniejszych doświadczeń z projektorem wnioskuję, że oglądanie z pierwszego rzędu może być mało komfortowe. Muszę się w miarę szybko zdecydować na projektor aby móc odpowiednio zaplanować całą resztę (wnęka na ekran itp.) W HW55 coś mi nie pasowało, czego do końca nie potrafię określić. JVC po prostu do mnie przemówił :) Czy w takim przypadku x7 byłby lepszym rozwiązaniem? A może polecisz coś innego w przedziale do 15k ?

Edit. czy hw55 po skalibrowaniu jest w stanie dorównać poziomem czerni projektorom JVC ?

Edytowane przez azooo

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W zaadaptowanym pomieszczeniu kontrast z jvc nie ma sobie równych w tej klasie cenowej....a Ty kolego takie pomieszczenie będziesz posiadał....ale niestety jvc mają dość słabą jasność i przy tak dużym ekranie obraz będzie za ciemny.... oczywiście sony55 ustępuje kontrastem jvc500 (i żadna kalibracja tu nie pomoże) ale jest jaśniejszy i w przypadku Twojego calarzu jaśniej i lepiej napędzi Twój ekran...

....mój znajomy miał ten sam problem (130") i po testach w swoim przystosowanym pokoju kinowym wybrał hw55. ... po prostu jvc55 był za ciemny.... sam z nim te testy przeprowadzałem.... a szkoda bo jvc naprawdę był fajny do tej jaskini.... do 115-120" jvc nawet dawał radę jasnością, przy 120" jeszcze na przymus akceptowalnie ale powyżej już było źle i ciemno....

Obydwa projki porównywaliśmy jednocześnie......

Edytowane przez Yodas

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może nie upieraj się tych 140" i wybierz kompromis 110-120" .

Jakość jest priorytetem ? Więc mniejszy ekran i 500 . Grzech nie wykorzystać takiego pomieszczenia .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może nie upieraj się tych 140" i wybierz kompromis 110-120" .

Jakość jest priorytetem ? Więc mniejszy ekran i 500 . Grzech nie wykorzystać takiego pomieszczenia .

Kolega ma racje.... takie zajefajne pomieszczenie idealne by było dlax500 i jego kontrastu.... może pomyśl o 120" i jakimś ekranie z wysokim gainem np. 1,2....żeby 3d jeszcze działało....

Ale to już o ten wyższy gain to spytaj Macieja....

Jeśli chodzi o hw55 to też naprawdę dobrze zaświeci tylko ma gorszy kontrast ale nie jest to jakaś wizualna przepaść ....

.... musisz wybrać czy wielki ekran i trochę gorszy kontrast....czy "mniejszy" ekran i mega czerń jak na proja w tej cenie....?

Edytowane przez Yodas

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To jest niestety największy dylemat - większy ekran kosztem niższego kontrastu czy na odwrót. Piwnica jest niska (2,4m) + 20cm podest pod 2 rzędem więc odpada przesunięcie projektora bliżej ekranu. Mi osobiście nie przeszkadza siedzenie blisko dużego ekranu bo w kinie najczęściej zasiadam w jednym z pierwszych rzędów. Gorzej niestety z żoną i dzieciakami (specjalnie dla nich planuje 2 rząd 5-5,5m od ekranu) :) 3d na obecną chwilę w ogóle mnie nie interesuje.

Mam wolną rękę w urządzaniu tego pokoju, włącznie z kolorem ścian i sufitu. Planuję dać czarny mat na suficie i za ekranem a ściany do połowy wysokości ciemno czerwone/bordo, góra ciemny szary lub brąz. Czerwona wykładzina na całej podłodze. Obawiam się jednak, że mimo tych zabiegów i ekranu z gain 1,2 nie uzyskam zadowalającej jasności z x500. Niestety mam możliwość załatwienia na testy tylko hw55 więc ominie mnie przyjemność bezpośredniego porównania (w sumie może to i dobrze :P ).

Z decyzją wstrzymam do zakończenia redakcyjnego porównania między x500 a hw55 :)

btw. wg kalkulatora, najmniejsza przekątna jaką będę w stanie uzyskać z hw55 i odległości rzutu 6,2m to 130"

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Do czasu ukazania się polskiego testu poszukaj sobie w googlach testu porównawczego zagranicznych testerów hw55 vs x500. ....

P.S. na pocieszenie mogę Ci powiedzieć że znakomita większość chciałaby mieć taki dylemat jak Ty :);)

Bierz jeszcze pod uwagę fakt że po ewentualnej kalibracji danego proja jasność jeszcze spada.... z tego co pamiętam :);).... na wszelki wypadek dopytaj Macieja....

....i u Ciebie ta odległość rzutu.... mega daleka.... przy tej odległości obawiam się że dla x500 nawet 120" to zbyt dużo..... pamiętam że kumpel na pewno nie miał tak dalekiego rzutu a 120" ledwo napędzał jvc55.... tylko nie pamiętam jaki jego ekran miał gain ale był to biały ekran adeo .....

Słowa "ledwo" użyłem bo tak wyglądała jasność jvc55 w porównaniu bezpośrednim do hw55. ... może gdybyśmy nie rzucali obrazu raz z jednego proja raz z drugiego to całkiem prawdopodobne jest że do tej jasności ( przy 120") jvc nic byśmy nie mieli i byłaby to kwestia przyzwyczajenia naszych oczu....

Ale rzut na 130" wyjaśnił nam wszystko. ...

Edytowane przez Yodas

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dlaczego nie możesz powiesić projektora bliżej ekranu? Nie straciłbyś tyle jasności jak piszą powyżej. A zamierzasz też grać na konsoli/pc czy tylko filmy?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dlaczego nie możesz powiesić projektora bliżej ekranu? Nie straciłbyś tyle jasności jak piszą powyżej. A zamierzasz też grać na konsoli/pc czy tylko filmy?

Wieszając go bliżej i używając zoomu w celu powiększania obrazu też tracimy na jasności...choć chyba nie tak bardzo jak przy dalekim rzucie.... trzeba to sprawdzić w kalkulatorze.... pozatym jvc jest "troszkę" ;):) głośniejszy od sony tym bardziej że lampa będzie na high i taki proj wisząc zaraz nad głową może być problemem w tak niskiej piwnicy.... Edytowane przez Yodas

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pierwsza sprawa to wysokość piwnicy - proj ma ok.20cm wysokości + uchwyt lub półka to w najlepszym przypadku 25cm. Piwnica ma 2,4 ale nad 2 rzędem bedzie 2,2m, więc odejmując od tego 25-30cm proja, wychodzi, że będzie wisiał zbyt blisko głowy. Druga sprawa wynika z pierwszej - szum z projektora umieszczonego tak blisko widza może być rozpraszający.

Mam dylemat, bo z jednej strony chce zrobić wszystko aby móc zainstalować x500 ale zdrowy rozsądek podpowiada że radość z uzyskanego efektu mogą przyćmić wyrzeczenia które będę musiał ponieść. Na obecną chwilę 60:40 dla Sony.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To fakt, jeśli projektor ma wisieć nad głową i w niskim pomieszczeniu to jvc odpada, chyba, że nie przeszkadza komus odgłos suszarki w czasie projekcji. A jak go zamontujesz z tyłu pomieszczenia to będzie za ciemny na 130". Więc chyba są tylko dwie opcje. Albo mniejszy ekran i jvc albo sony. Wszystko sztuka kompromisu. Dodam jeszcze dla porządku, że na jvc byś nie pogrł, za duży input lag. Ale to tylko w kwestii gier, a nie każdy się w to bawi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Projek ma byc w 100% do filmów. W salonie planuję tv w granicach 60-65" do którego będą podpięte konsole.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam 2 synów w wieku 3 i 5 lat wiec takie ustawienie zdecydowanie odpada :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Uwaga:

Jesli ktos jest zainteresowany zakupem projektora,to sprawdzajcie opinie o sklepach przed ewentualnym zakupem,ja nie sprawdzilem i o maly wlos kupilbym w "sklepie"kraftmann.To czego tam doswiadczylem po mojej prosbie o egzemplarz wyprodukowany najpozniej w 2014 roku i darmowa wysylke,to przechodzi ludzkie pojecie.

Ponizej odpowiedzi,ktore otrzymalem mailowo na moja propozycje i prosbe.

Today at 4:41 PM

KPINA :: PO[beeep]ALO PANA DOSZCZETNIE – BEZ ODBIORU !!!

Nastepnie odpowiedz na mojego juz takze niemilego maila

A ty mendo za[beeep]ana będziesz miał prawnikow na lbie którzy sprawdza jak zarabiasz i placisz podatki za granica Matko[beeep]co !!!

Ponizej link do opinii o sklepie,ktore powinienem sprawdzic a tego nie zrobilem.Blad

http://www.gowork.pl/opinie_firma,369735,0

Parodia,radze sie zastanowic przed zakupami w powyzszym sklepie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...