Skocz do zawartości
Brzozak

JVC DLA-X30 vs Panasonic PT-AT5000 vs Epson EH-TW9000

Rekomendowane odpowiedzi

Witam Wszystkich Forumowiczów.

Od dłuższego czasu przymierzam się do zakupu projektora i ekranu. Nigdzie na forum nie znalazłem porównania tych trzech maszyn (był podobny, ale dyskusja poszła w inną stronę) - stąd nowy temat. Niestety w 3mieście byłem w stanie zobaczyć jedynie jak pracuje JVC. W tej materii nasz region to pustynia.

Wielkość i producenta ekranu na jaką się zdecydowałem to Adeo 142" z napinaczami. Niestety odległość z jakiej będę oglądał jest dosyć duża - 5,6 m (nie mogę nic z tym zrobić - drzwi). I tu rodzi się wątpliwość - czy wierzyć recenzjom i kalkulatorom projekcji, czy bazować na subiektywnych odczuciach (trochę Waszych).

Nie mogę rozwiązać zagadki jaką opcję wybrać:

JVC - musiałbym zdecydować na ekran z gain 1.3 (podobno od miesiąca Adeo ma w ofercie matt grey z gain 1.3) - z tego co piszą znawcy tematu - wraz ze wzrostem gain'u znikają szczegóły; no i czy warto dobry projektor "psuć" ekranem o podwyższonym g?

Panasonic - na max zoomie mógłby by być matt grey 0.8, przy zoomie x1,75 musiałby być matt white 1.0 - czy zastosowanie jaśniejszego projektora nie byłoby lepszym wyjściem?

Epson - teoretycznie pełna dowolność, ale czy to nie marketing?

Porównywałem je na AvForums i według ich testów to Epson jest ciut przed JVC, a Panasonic na trzecim miejscu. Ale to są tylko ptaszki i cyferki.

Zasadniczo będę oglądał 2D, ale nie chcę być pozbawiony możliwości oglądania 3D. Projektor ma wisieć nad głową. DLP odpada - jestem czuły na efekt tęczy. Będę wdzięczny za uwagi. Mam świadomość wzorcowej "czerni" JVC smile.gif

Pozdrawiam,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Osobiście z w/w projektorów widziałem tylko JVC X30.. ale znajomy testował w bezpośredniej konfrontacji w/w projektory i wg jego oceny 1. JVC 2. Panas 3. Epson ale o gustach się nie rozmawia :-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

>Czy wierzyć recenzjom, czy opiniom w internecie?

To zależy jakim recenzjom i jakim opiniom... Jeśli recenzent zajmuje się tym od lat, mierzy parametry, porównuje dziesiątki projektorów i do tego wszystkie w tych samych warunkach, to można założyć, że ma lepsze pojęcie od osoby, która weszła do sklepu zobaczyła projektor X i opisuje swoje doświadczenia w internecie. Nie mając punktu odniesienia do innych urządzeń, bądź nawet wiedzy co widziała podczas takiej prezentacji. Z drugiej strony są internauci mający olbrzymia wiedzę i doświadczenie, często większe niż recenzenci zajmujący się tematem "przypadkowo".

> Ekran 142"

Sugerowałbym to dokładnie przemyśleć... strasznie duża przekatna. Nawet na dedykowane, idealnie zaciemniane pomieszczenia.

> z tego co piszą znawcy tematu - wraz ze wzrostem gain'u znikają szczegóły; no i czy warto dobry projektor "psuć" ekranem o podwyższonym g?

Można "popsuc" obraz dając zarówno ekran z wysokim jak i niskim gainem. Być może wyrwaleś z kontekstu to stwierdzenie o znikających szczegółach...

>Panasonic - na max zoomie mógłby by być matt grey 0.8, przy zoomie x1,75 musiałby być matt white 1.0 - czy zastosowanie jaśniejszego projektora nie byłoby lepszym wyjściem?

W jaki sposób to wyliczyłeś? Pytam z ciekawości, bo być może przyjąleś dobre założenia...

>Epson - teoretycznie pełna dowolność, ale czy to nie marketing?

Pełna dowolność = dowolna jakość. Każda lokalizacja projektora, wybrane ustawienie parametrów z menu - powoduje że projektor będzie inaczej świecił.

>Porównywałem je na AvForums i według ich testów to Epson jest ciut przed JVC, a Panasonic na trzecim miejscu

Zwróć uwagę na kryteria, które są dla Ciebie ważne. Dla przykładu, jeśli nie zamierzasz zlecać kalibracji ISF to te kryterium nie pownno byc dla Ciebie istotne.

Przy tak olbrzymiej przekatnej jaką chcesz posiadać, kluczowa dla Ciebie powinna być jasność projektora. Tutaj Epson jest górą. Pod względem kontrastu, czy czerni już JVC. itd. Żaden z projektorów nie jest "najlepszy" we wszystkich aspektach obrazu.

  • Lubię 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tak poza tematem to wg mnie ta przekątna wcale nie jest olbrzymia, sam oglądam na 120 calach i jakby tylko ściana pozwoliła byłoby więcej :)

Jakie wymiary ma pomieszczenie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za pierwsze uwagi :)

Pomieszczenie będzie zasadniczo dedykowane pod kino w domu. Załączam rzut:

06b2351df3b53726med.jpg

Jeżeli chodzi o przekątną ekranu to dzięki uprzejmości kolegi który ściągnął projektor ze swojego sufitu wiem że te 142" to nie jest herezja. Z odległości z jakiej będę oglądał aktywna powierzchnia mogłaby być nawet trochę większa, ale klasyczna wysokość pomieszczenia (258 cm) ogranicza wysokość ekranu.

Wartości dotyczące panasonica wyliczyłem z kalkulatora projekcji i sztywno zadanej szerokości aktywnej powierzchni (315 cm).

Dzięki niemu Epson wygląda na bezkonkurencyjną maszynę jeżeli chodzi o regulację zoomu, regulację umieszczenia projektora względem ekranu i zmianę gainu. Tylko to mi wygląda ZBYT dobrze w porównaniu z możliwościami JVC i Panasonica.

Oczywiście najważniejszym kryterium było pozostanie w rekomendowanej jasności obrazu.

Edytowane przez Brzozak

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A czy moglbys na tym rysunku zaznaczyc miejsce do siedzenia.

Druga sprawa. dla jakiego formatu planujesz 142" 2,4:1 czy 16:9?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Miejsce to linia łącząca wymiar 100 i 392 (tylko tam mogę umieścić głośniki na ścianach).

Planowany format to 16:9 (chociaż nigdy nie widziałem innych, no może oprócz 1x1).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie twierdzę, że 142” to herezja (kwestia preferencji) tylko po prostu, że osobiście nie rekomendowałbym tej klasy sprzęt o którym wspominasz do tak dużej przekątnej. Tym bardziej jeśli chcesz oglądać 3D...

Przykładowo w optymalnych pod katem video fabrycznych trybach projekcji (czyli nawet nie po kalibracji), przy Throw Ratio około 2.0:1, ekranie z powierzchnią StudioTek 130 (gain 1,3) i przekątnej 110” (ok. 240 cm podstawa) odpowiednie jasności obrazu:

- JVC 22.29 fL (tryb Cinema), Panasonic 13.77 fL (Cinema 1), Epson 17.8 fL (Cinema)

Podane wartości dla nowych lamp, więc powinieneś to jeszcze odpowiednio skorygować.

W trybach Dynamicznych, 3D itd. oczywiście wszystkie projektory dysponują wyższą jasnością. Zatem uzyskiwana jasność obrazu będzie mogła być sporo wyższa. W trybie dynamicznym imponującą jasność posiada Epson – 73,5 fL! Niestety poza jasnością, w tym trybie nic innego nie imponuje... Oglądanie filmów na takich ustawieniach jest generalnie mało komfortowe. Dodatkowo obraz 3D na 142” nie zapewni moim zdaniem przyzwoitej rozrywki niezależnie od wybranego trybu pracy.

Przykład z manuala do JVC X70/X90 przy wyjaśnieniu „THX 3D Display Certification” – rekomendowana przekątna do 3D to 90”.

Staram się tylko zaakcentować, że musisz być świadomy co chcesz uzyskać, w jaki sposób i jakim kompromisem.

Będziesz musiał z ustawić swój projektor zdecydowanie bardziej pod kątem wysokiej jasnosci, niż pod kątem najlepszych parametrów obrazu...

Wszystkie te projektory o które pytasz testowałem i mierzyłem ich parametry obrazu - w tych samych warunkach.

Edytowane przez Cinematic

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Potwierdzasz tylko moje największe obawy.

Jedyne kino z którym okazjonalnie mam do czynienia wyświetlane jest na ekranie 104" matt grey, a miejsce z którego oglądam jest 3,6m od ekranu. I jest ok. Dlatego idąc metodą proporcji wybrałem 142" przy odległości 5,6m.

Niestety wgląda na to że będzie za ciemno. Nawet przy podwyższonym gainie ekranu rewelacji nie należy się spodziewać. Jak do tego dojdzie zmniejszenie intensywności świecenia po kilkuset godzinach ...

I znów wraca pomysł dużego TV, ale to nie to samo.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Miejsce to linia łącząca wymiar 100 i 392 (tylko tam mogę umieścić głośniki na ścianach).

Planowany format to 16:9 (chociaż nigdy nie widziałem innych, no może oprócz 1x1).

Potwierdzasz tylko moje największe obawy.

Jedyne kino z którym okazjonalnie mam do czynienia wyświetlane jest na ekranie 104" matt grey, a miejsce z którego oglądam jest 3,6m od ekranu. I jest ok. Dlatego idąc metodą proporcji wybrałem 142" przy odległości 5,6m.

Niestety wgląda na to że będzie za ciemno. Nawet przy podwyższonym gainie ekranu rewelacji nie należy się spodziewać. Jak do tego dojdzie zmniejszenie intensywności świecenia po kilkuset godzinach ...

I znów wraca pomysł dużego TV, ale to nie to samo.

A nie da rady po prostu usiąść bliżej mniejszego ekranu? Głośniki tylne po prostu zostaną z tyłu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Miejsce to linia łącząca wymiar 100 i 392 (tylko tam mogę umieścić głośniki na ścianach).

Planowany format to 16:9 (chociaż nigdy nie widziałem innych, no może oprócz 1x1).

Jest rozwiązanie - ekran 2:40 do 2D i w nim zasłaniane boczne bordery do 16/9 w 3D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

O takiej możliwości jak "ekran 2:40 do 2D i w nim zasłaniane boczne bordery do 16/9 w 3D" nie myślałem. Ale wszystko przede mną.

Na razie zacznę od opcji związanej z przesunięciem kanapy :)

Wielkie dzięki za sugestie!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

... na zdrowie. :)

Takie rozwiązanie będzie optymalne - zaufaj ...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam Forumowiczów,

 

Chciałbym wrócić do tematu projektora. Minęło kilka lat i technologia na szczęście poszła do przodu. Pomieszczenie pozostało niezmienione, nie przesunąłem kanapy :)

Czy szanowne Grono fachowców i miłośników zasugerowałoby coś z aktualnej oferty? Z moich obserwacji Epson wygląda interesująco m.in. TW6700 lub TW9300.

Nie zależy mi już na 3D. Ekran nie musi już mieć tak dużej przekątnej. Wolałbym nie przesuwać kanapy (zawsze mogę bardziej odsunąć ekran od ściany). Projektor chciałbym mieć za sobą, czyli w odległości około 5,8 - 5,9 m od ekranu.

Pytanie brzmi, czy jakiś produkt z aktualnej oferty mógłby mi zapewnić sensowną jakość (jasność vs. szczegóły) bez pozbywania się swojej nerki?

 

Aktualnie zmieniły się priorytety i chciałbym zakończyć ten projekt definitywnie.

Pozdrawiam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Długo, oj długo.

 

A teraz pytanie z innej beczki. Jestem z Gdańska. Nie mogę w 3mieście znaleźć jakiegoś studia ze sprzętem Epsona (bo chyba na tego producenta się zdecyduję). Czy ktoś może mi polecić jakąś firmę gdzie będę mógł zobaczyć jak świeci projektor (+ kilka powłok ekranowych do porównania) w promieniu 200 - 300 km? Ewentualnie Warszawa - ale jakieś sugestie do kogo się zwrócić?

 

Z góry dziękuję za sugestie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zadzwoń do sklepu Albatros, maję filie w Gdańsku i Gdyni

Edytowane przez wtykacz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli masz teraz tam jakiś projektor i ekran, czy nadal nic?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
11 godzin temu, wtykacz napisał:

Zadzwoń do sklepu Albatros, maję filie w Gdańsku i Gdyni

Mają w ofercie Sony, JVC i Optomę. Zawsze forsują JVC, potem Sony jako bardziej budżetowe rozwiązanie - chyba że coś się zmieniło. DLP dla mnie odpada.

3 godziny temu, Maciej Koper napisał:

Czyli masz teraz tam jakiś projektor i ekran, czy nadal nic?

Niestety nadal nic. Czekałem aż technologia pójdzie do przodu i w urządzeniach za około 10 tys (a może i mniej) będę mógł zakończyć projekt. Zależy mi na odległości, ale ekran rzeczywiście nie musi być tak wielki jak początkowo sobie wymyśliłem. Opcja 3D nie jest dla mnie istotna.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zaczekaj, od 6 lat czekasz aż technologia pójdzie do przodu aby kupić projektor?

Maciej Koper   - czy będziecie w najbliższym czasie to jest marzec/kwiecień  testować te Optomy UHD60/65 czy coś się zmieniło?

Gmeru wspomniał na forum, ale nic sprecyzował kiedy

 

:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie mam takiej informacji. Musisz przywołać Gmeru :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
7 godzin temu, Fanek napisał:

Zaczekaj, od 6 lat czekasz aż technologia pójdzie do przodu aby kupić projektor?

Maciej Koper   - czy będziecie w najbliższym czasie to jest marzec/kwiecień  testować te Optomy UHD60/65 czy coś się zmieniło?

Gmeru wspomniał na forum, ale nic sprecyzował kiedy

 

:)

Zmieniły się wtedy priorytety, nie znalazłem satysfakcjonującego projektora, a i z powodu braku możliwości zobaczenia na żywo kilku produktów odpuściłem temat.

Jeżeli chodzi o technologie DLP to niestety widzę "tęczę" na rantach liter, a że oglądam filmy tylko w wersji oryginalnej więc problem jest zasadniczy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak. Nikt z moich znajomych nie siedzi w temacie projektorów, więc oprócz starego Z5 kolegi nie jestem na bieżąco. Z drugiej strony estem otwarty na sugestie. Ale kilka minut "na żywo" zastąpi 1000 słów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...