Skocz do zawartości
iso

Aparat jako kamera

Rekomendowane odpowiedzi

Powitać szanowne grono. Przejrzałem forum i niestety nie znalazłem żadnych konkretów odnośnie użytkowania aparatu do nagrywania filmów. No może jest jeden wyjątek ale osoba ta używa aparatu kompaktowego co niestety ogranicza jego zastosowania a o ergonomii to nawet nie wspominam. Co prawda żaden aparat nie zapewni nam ergonomii jaką ma kamera ale z tego co się naoglądałem plastyka obrazu w filmach jest lepsza niż w kamerach. Od parunastu lat amatorsko zajmuję się fotografią a teraz chcę się przesiąść na video. Niestety moja puszka Nikon D40 nie ma funkcji nagrywania filmów stąd moje poszukiwania kręcącego aparatu. Z internetu wyczytałem, że bardzo popularnymi aparatami są Canon i Panasonic - jeżeli chodzi o nagrywanie. Canon-a jest znacznie więcej ale będąc ostatnio w sklepie miałem okazję pobawić się jednym i drugim i osobiście bardziej do gustu przypadł mi Panasonic GH2. Szperając w internecie znalazłem informację, że wymieniony aparat można jeszcze ulepszyć wgrywając jakieś tam oprogramowanie. Praktycznie jestem już zdecydowany na kupno tej puszki jednak jest jedno ale. Nie mam bladego pojęcia o obróbce nagrań i nie wiem czy aparaty nagrywają w takich samych plikach co kamery ? Czy nie będę miał problemów z obróbką ? .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Radze bardzo uwazac na video z puszki

Moje doswiadczenia z SONY NEX-5 sa tutaj takze opisane. krótko mówiąc- matryce przeznaczone do pracy w lustrzankach (z mechaniczną migawką) wg mnie WOGÓLE nie nadają się do video

W aparatach typu kompakt są natomaist stosowane DOKŁADNIE TE SAME podzespoły co w kamerach podobnej klasy (porównywałem schematy) Więc generalnie rezulaty bedą podobne (jeśli nie identyczne)

Wszystko zalezy od potrezb i preferencji. Ale jesli nie masz pojecia o montazu, formatach itd - pchanie się w jakieś większe kwoty wg mnie nie ma sensu.

Kupując prosty kompakt/kamerę (np SONY) od razu dostajesz na płycie podstawowe narzedzia do montażu. Idzie szybko i bezbolesnie - i nawet płyte z marszu nagrasz

A teraz cos do przemyslenia. Video nagrane Nex-5 w neizajasnym pomieszczeniu porównywałem z takim samym materiałem nagranym kompaktem. Roznica wielkosci matryc - OLBRZMYMIA (APS-C vs 1/24")

Efekt koncowy ? Materiał z NEX'a tylko nieznacznie lepszy niz z kompaktu... Zdjecia to juz inny temat. No i stuttering który przyprawia o ból głowy

Byc moze cos sie w nowych aparatach zmienilo ale ja sie juz z filmujacych lustrzanek skutecznie wyleczyłem. Kupiłem kamerę 3D SOny TD10 - jest teraz w swietnej cenie - i dopiero teraz jestem w pełni usatysfakcjonowany.

Aczkolwiek - do codziennego uzytku i tak wolę małego SONY TX ... wygoda !!!!!!!

Edytowane przez mobor

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panasonic GH2 to bardzo porządny sprzęt. Z odpowiednim obiektywem daje naprawdę wysokiej jakości materiał ( w tym przedziale cenowym oczywiście). Porównywałem ostatnio materiał nagrany własnie GH2, GH1, kamerami Canon HF100 i Panasonic HCM151. Materiał z GH2 wypadł bardzo dobrze. Do niczego nie mozna się przyczepić i to na standartowym sofie. Można oczywiście wgrać alternatywny, gdzie bitarte jest bardzo wysoki,...tylko po co?

Generalnie GH2 daje nam bardzo dobrą jakość materiału video. Inna sprawa to ergonomia i komfort podczas filmowania.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z Panasonic'iem nie mam doswiadczenia więc sie nie wypowiadam na ten tematen

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za komentarz marciniozo. W trakcie wędrówek po necie trafiłem na forum videodslr a tam znalazłem nagrania z Panasonica GH2. Dla mnie bomba a co do ergonomii to lubię wyzwania. W końcu to tylko aparat :) Nawet jakiś fransua dał mi linki z tego aparatu. O taka głębia ostrości to coś pięknego w filmie

Edytowane przez iso

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sprawa jest dosyć oczywista.

Jeśli chcesz mieć małą fajną i prostą kamerkę na wakacje czy imprezy domowe to zdecydowanie np. Sony TX-nn

Jeśli chcesz się pobawić filmowymi efektami, głębią ostrości itd. ... lustrzanka.

Przy porządnej wielkości matrycy i dobrych obiektywach, zabawa przesłoną daje dużo frajdy :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale jedna uwaga

jak ognia odradzam zachłystywać sie filmikami z netu. Sam sie tak naciąlem na SONY NEX-5 !

Do sklepu z wlasną kartą - nagrać demo i ocenić w domu - na spokojnie. Najlepiej zrobic test na kilku modelach

Finalnie aparatu nie zwróciłem bo dla mnie on miał byc przede wszytskim aparatem - video traktowałem jak wartość dodaną. Jak juz pisalem - mam TX'a oraz kamerę TD10 wiec video w NEX mogę sobie odpuścić ale jestem daleki od zachwytu. A filmiki w sieci urywały łeb !! Problem z tym modelem w kwestii video jest w sieci dosc mocno sygnalizowany wiec to nie jest kwestia uszkodzenia tylko konstrukcji. Aparaty z serwisu wracaja nienaprawione z adnotacją "zgodny z normą producenta"....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Faktycznie mobor dobrze radzi.

Najlepiej przeprowadzić własne testy.

Jeśli już zdajemy się na filmiki z internetu, to radzę nie szukać po portalach tematycznych. Testy zwykłych ludzi. Takie filmowanie "z ręki" w kiepskim oświetleniu, w ruchu. To najwięcej powie.

A co do NEX-5 to ... nie jest to klasyczna lustrzanka. Jest to kompakt z wymienną optyką. Faktem jest, że ma dużą matrycę.

PS. Ostatni sezon Dr Hause'a został nakręcony lustrzanką: Canon EOS 5D Mark II

Edytowane przez Fantom

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kolego iso. Testowałem sporo plików z GH1 i GH2, Są naprawdę w dobrej jakości. te nagrane w dobrym świetle można powiedzieć rewelka.Te w pomieszczeniu przy odpowiednim obiektywie też bardzo dobre. Aparat ten ma duże możliwości, bardzo duży zakres ISO i powiem Ci, że film nakręcony w bardzo ciemnym kościele był bardzo jasny i szumy nie były duże. Moja kamera z matrycą 1/3.2 cala nie ma szans....Filmy oczywiście prosto z aparatu (nie z netu!!) Testowane na Plazmie Panasonic 50G30, odtwarzacz Blu-Ray, oraz odtwarzacz Ariva HD Player 110.

Pytałeś też o alternatywne oprogramowanie. Są w sieci takie, które pozwalają na filmowanie z bitrate ponad 100Mb/s!!! Tylko po co? Po drugie karta 10 kasy wysiadała....., ale po testować można i liczyć źdźbła trawy!!!

Edytowane przez marciniozo

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

PS. Ostatni sezon Dr Hause'a został nakręcony lustrzanką: Canon EOS 5D Mark II

Dla scislosci

Ponoc chodzi jedynie o ostatni odcinek, co oczywiscie w zaden sposob nie zmienia wagi tej informacji i zdarzenia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam możliwość sprawdzenia w praniu tego Panasonica GH2 oraz pobrałem czyste, wydaje mi się normalne nagranie. Dla mnie jakość jest super. inną kwestią jest GO, którą chcę mieć podobną jak na zdjęciach, z którymi mam do czynienia. Trochę poczytałem o aparatach i w sumie dzisiaj za bardzo nie widzę sensu kupowania kamery. Może toto trochę niewygodne ale są przecież statywy. Dziękuje za rady.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziękuje wszystkim i co by zamknąć temat napiszę, że nabyłem Panasonic GH2 z kitem i idąc od razu za ciosem kupiłem dodatkowo obiektyw Panasonic 20mm ze światłem 1.7 :) Poezja :) Teraz wpadłem w inną chorobę co się zwie - więcej obiektywów ale to już temat na inną opowieść ;)

Edytowane przez iso

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dlaczego zamykać temat!

Przecież możesz zdać relację zabawy z aparatem jak i zamieścić filmy, a nie dowiedzieć się u w nogi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sprzedalem Nex-5 który miał skopane video i kupilem wersję na nowszej elektronice tzn NEX-5N

Video jest OBLEDNE z tego aparatu !! Pełne HD 1920x1080 50p - miazga

Do tego pełna kontrola nad ekspozycją . Fenomenalny sprzęt za - uważam - rozsadne pieniądze

Edytowane przez mobor

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dużo poprawili w nim, z tego co się kiedyś bawiliśmy starą wersją to żadna rewelacja nie była jak na aparat.

Zastanawiałem się nad lustrzanką a po chwili trzymania/noszenia miałem dosyć takiego kolosa jeszcze w dodatku nie wszystkie zdjęcia były OK a wiadomo człowiek dzisiaj zabiegany i chce mieć ułatwienia.

Z jakim obiektywem warto kupić?

Edytowane przez Seba_Fan

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

18-55 spokojnie wystarczy na poczatek do wiekszosci zabaw z foto-video

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To dobrze widać, że fajny sprzęcik do zabawy, szkoda tylko, że brak pilota i ekran nie można odwrócić.

Chyba, że jeszcze jakieś wyjdą wady w praniu. Muszę się przejechać do Sony i pobawić się nim.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przecież możesz zdać relację zabawy z aparatem jak i zamieścić filmy, a nie dowiedzieć się u w nogi.

Seba miałem napisać reckę ale nie chcę by wpływ na nią miały moje pierwsze zachłyśnięcia sprzętem. Minął raptem tydzień i wiem już coś więcej. Co do jakości obrazu to już teraz mogę napisać, że jest rewelacja. Za parę dni bardziej się rozwinę bo obecnie nie mam czasu. pozdrawiam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zawsze to może być pomocne dla innych, pierwsze miesiące mogą być zachwytu, ale co zrobić :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Też mam GH2, w kicie 14-140. Jestem bardzo zadowolony. Ciagle brakuje mi czasu aby wgryźć się i dokładnie go obczaić. Aktualnie zastanawiam się nad jakimś szerokokatnym obiektywem do niego.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Też się zastanawiam nad obiektywem szerokokątnym. Mam teraz dylemat Olympus czy Noktor 12mm

Noktor 12mm f/1.6 VS Olympus 12mm f/2, the quick test on GH2 !!!!! - klik

Z opisu wynika, że Noktor jest mniej ostry ale nadrabia to małą GO no i cena jest bardziej atrakcyjna. Jednak jest to śpiew przyszłości bo na razie się wyczyściłem z kasy. Na szczęście mam 20/1.7 Panasonica. Teraz myślę nad jakąś stałką, która da mi ekwiwalent 70mm. Szukam wśród starych manualnych szkłach Canona z bagnetem FD

Edytowane przez iso

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołączę się do tematu, bo jestem na etapie poszukiwania aparatu z dobrej jakości video nagrywaniem. Przedwczoraj miałem okazję pobawić się paroma takimi sprzętami na targach foto video w Łodzi. Najbardziej przypadły mi 2 modele Canona Ixus 240HS i Ixus 510HS. Ten pierwszy póki co ok. 1200 zł a drugi 1400 zł. Miałem swego czasu Ixusa 100, który przy bardzo małych gabarytach miał 5x zoom i nagrywanie w HD 1280x720 30kl./s. Nowe modele o których wspomniałem nagrywają już w FullHD i do tego mają aż 12x zoom. Szczerze mówiąc producenci coraz bardziej mnie zaskakują jak można w takich małych sprzętach zamieścić taką mechanikę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dla mnie problem jest taki, że nie widziałem aparatu, który kręci lepsze filmy z ręki niż Sony, Canon ma ładniejszy obraz, lepsze kolory, ale obraz skacze, nie piszę o tym modelu co podałeś bo go nie znam, ale ten mankament jest w wielu aparatach innych producentów.

Co do NEX5n to tylko odwieczny problem tych obiektywów, dodatki Sony są strasznie drogie.

Jeśli kosztuje ten canon co napisałeś około 1200zł to konkurent jest sony hx9v też 1200zł filmy kręci ładne, zdjęcia plastyczne, choć NEX5n ładniejsze kręci filmy zdecydowanie:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Seba "problemem" Canona jest tryb progresywny w 1080 - 24 lub 25 klatek na sekundę - nie każdemu się podoba. Co innego jeżeli obraz jest typowym 50i. Obraz składa się z 25-ciu pół obrazów przypadających na pola parzyste i nieparzyste. Przy panoramie nie ma tzw. "strobo". Co do kolorów to znowu Canon bardzo je ociepla. Dla normalnego odbiorcy jest to pożądany efekt jednak w obróbce video można mieć problemy w oddaniu naturalnego odcienia skóry co dla mnie jest bardzo ważne. GH2 jest tutaj o krok przed tym systemem bo oferuje 24/25/30p i 50/60i oraz to, że kolory oddaje takie jakie są. Szkoda , że jeszcze nie ma 50/60p w 1920x1080

Edytowane przez iso

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...