Jump to content
Gmeru

MEGA-TEST: HDI Dune HD MAX

Recommended Posts

testujemyyw0.gif

dunemax03.jpg

MEGA-TEST: Odtwarzacz sieciowy Blu-ray: Dune HD MAX

Wstęp

Firma Dune już od dłuższego czasu plasuje się w czołówce producentów odtwarzaczy sieciowych. W swoim portfolio ma ogromną ilość różnych playerów HD. Od tanich, prostych do prawdziwych kombajnów. I właśnie tym ostatnim zajmiemy się w dzisiejszym teście. Na tapetę poszedł czołowy model. Jest on już trochę na rynku w związku z tym bardzo fajnie właśnie teraz przyjrzeć się co na stan dzisiejszy on potrafi. Mowa o Dune HD MAX. Jest to zarówno odtwarzacz sieciowy jak również odtwarzacz dysków Blu-ray. Czyli 2in1 ^_^

Budowa

Pudło dość sporych rozmiarów. W środku wszystko ładnie poukładane. Jest odtwarzacz, pilot, kable. Wszystko co potrzeba. Na zdjęciu widać też dodatki, które były w pudle ale normalnie są sprzedawane oddzielnie.

img2088o.jpg

img2089y.jpg

Sam odtwarzacz to kawał solidnego "klocka" audio-video. Jest ciężki, bardzo dobrze wykonany i sprawia wrażenie urządzenia z wyższej półki. Od frontu w centralnej części umieszczono dość wyraźny wyświetlacz z podświetleniem niebieskawym. Z lewej strony znajduje się napęd Blu-ray a z prawej kieszeń na dysk twardy. Wszystko jest ładnie schowane za klapkami. Dzięki temu odtwarzacz od frontu prezentuje się elegancko. Pod wyświetlaczem umieszczono podstawowe klawisze odpowiedzialne za sterowanie np. filmem. Z prawej strony pod wejściem na dysk twardy znajdują się jeszcze: złącze USB oraz czytnik kart SD.

img2091mx.jpg

img2095e.jpg

img2096dmkxb.jpg

img2097ln.jpg

img2098ux.jpg

img2099zf.jpg

dunemax05.jpg

Czytelny wyświetlacz

Pozwoliłem sobie użyć zdjęć kolegów z itsklep.pl jeżeli chodzi o budowę wewnętrzną i opis zdjęć. Wygląda to tak:

11sbq.jpg

Wyjścia audio 7.1 i wejście 230V - uziemione, z magnezem.

12s.jpg

Napęd BD - obklejony dodatkowo taśmami redukującymi przejście drgań na obudowę:

13sc.jpg

Serce odtwarzacza - płyta główna + widoczna kieszeń na dysk 3.5":

14su.jpg

Tajemnicze złącza dla kart rozszerzeń smile.gif

15se.jpg

Sekcja zasilania:

16sq.jpg

Jak więc widać rewelacji nie ma jak za sprzęt w tej cenie. Nie wszystko zostało też logicznie rozmieszczone. Np. analogowe złącza przy zasilaniu czy układ złącz USB. Nie zachwyca też sekcja zasilania.

Złącza:

Sprzęt wyposażony jest dość bogato. Uwagę zwracają analogowe złącza odpowiedzialne za przesyłanie dźwięku wielokanałowego. Do tego miejsca na dodatkowe rozszerzenia czy dwa złącza USB jednak (o czym pisałem wyżej) zbyt blisko siebie usytuowane.

img2102yj.jpg

img2104mj.jpg

img2105b.jpg

img2106dw.jpg

Pilot:

Pilot jest całkiem niezły. Materiał z którego jest wykonany imituje coś na kształt.. hm pluszu? ;) jest w każdym bądź razie miły w dotyku. Dobrze leży też w dłoniach. Klawisze chodzą nieźle ponieważ są gumowe i posiadają bardzo wyraźne nadruki. Ogólnie w tej klasie mogłoby być coś lepiej wyglądającego ale nie ma też dramatu.

img2108bp.jpg

img2111tw.jpg

img2112mr.jpg

Odpalamy

Pierwsze odpalenie i wita nas całkiem przyjemne menu, którego skin można zmienić wedle własnego uznania. Sam odtwarzacz odpala się dość szybko a menu chodzi płynnie chociaż zdarzy mu się czasami, mówiąc kolokwialnie: przymulić.

Cała nawigacja podzielona jest na ogólne zakładki: Źródła, TV, Ulubione, Aplikacje i Konfiguracja a dopiero wchodząc bezpośrednio w nie możemy wybrać konkretne, interesujące nas opcje. Nazwy właściwie mówią wszytko więc nie będę na ten temat zbytnio się rozpisywać. Ustawić tak naprawdę można chyba wszystko ;)

79420764.png

67696072.png

28814905.png

36289828.png

73851403.png

Przykładowe konfiguracje podstawowych rzeczy:

rozdziaka.png

dwikl.png

aplikacje1.png

aplikacje2.png

Sieć

Odtwarzacz seryjnie podłączamy za pomocą kabla Ethernet. Jeżeli chcemy skorzystać z połączenia WiFi musimy dokonać zakupu np. sticka WiFi:

img2113l.jpg

Dalej przeprowadzamy niezbędną konfigurację i możemy już cieszyć się łącznością WiFi:

sie1z.png

sie2.png

Dune HD Max obsługuje protokoły sieciowe: SMB, UPnP, NFS.

rodzajesie.png

Odtwarzacz Blu-ray/DVD

Dune HD Max to klasyczny odtwarzacz Blu-ray i DVD. Płyty ładuje dość szybko i jest to zbliżony poziom do PS3 i innych aktualnych odtwarzaczy Blu-ray. Jak dla mnie ogromnym minusem jest brak odtwarzania filmów 3D czyli formatu Blu-ray 3D. Fakt, że odtwarzacz wyszedł jakiś czas temu (posiada HDMI 1.3 a nie 1.4) ale mimo wszystko powinien to mieć bo nie była to wtedy żadna nowość. A tak niby Blu-ray jest ale wszystkich filmów na nim nie obejrzymy. Dune czyta oczywiście płyty DVD i całkiem nieźle skaluje je do rozdzielczości HD. Ale myślę, że taki odtwarzacz kupuje się tylko do HD i materiały SD będą rzadkością.

Odtwarzacz Video różnych plików filmowych

Cóż, każdy wymaga czegoś innego więc ja się skupię na tym co ja oglądam i czego ja potrzebuję. Z mojego punktu widzenia taki odtwarzacz powinien doskonale radzić sobie z filmami Blu-ray (iso, m2ts itd.) oraz MKV. I tak też się dzieje. Bez problemu są odtwarzane kopie zapasowe naszych oryginalnych filmów czy to w formacie ISO czy wyciągniętych m2ts. Oczywiście do m2ts możemy dołożyć polskie napisy jeżeli posiadamy angielską wersję filmu i bardzo nam zależy na polskiej wersji. W ogóle ciekawie rozwiązano moment kiedy chcemy odpalić ISO. Wcale nie musimy włączać całej struktury. Podczas odpalania ISO, Dune zapyta Nas czy chcemy automatycznie odpalić film z katalogu STREAM. Bardzo fajne udogodnienie :) Mamy też wtedy dostęp do przyjemnego, podręcznego menu (screen także poniżej).

screenshot1fw.png

screenshot2ei.png

screenshot3vl.png

screenshot4qw.png

screenshot1vf.png

Wszystkie MKVy jakie miałem pod ręką także poszły bez problemu ale jak to bywa z tym formatem czasem może zdarzyć się jakiś zgrzyt. Jednak w większości przypadków wszystko pięknie powinno chodzić.

Zdjęcia/Muzyka

Odtwarzacz radzi sobie z plikami FLAC co jest dość znaczącą funkcjonalnością dla ludzi ceniących jakość dźwięku. O takich sprawach jak mp3 nie muszę chyba wspominać. Zdjęcia natomiast idą dość topornie i nie jest to dobre urządzenie do ich przeglądania. Da się ale wgrywają się dość długo. Takie PS3 to przy tym urządzeniu demon prędkości.

DVB-T

Po zakupieniu takiego o to sticka:

img2123s.jpg

Możemy cieszyć się naziemną telewizją cyfrową, która w tym momencie jest naprawdę całkiem nieźle rozwinięta. W zestawie znajduje się także mała antena ale wątpię by była ona w wielu miejsach wystarczająca. Polecam podpięcie się pod porządną antenę naziemną.

Po podłączeniu urządzenia przechodzimy do zakładki DVB-T gdzie odtwarzacz zapyta nas o przeskanowanie odpowiednich częstotliwości w celu wyszkukania wszystkich dostępnych w naszym regionie kanałów DVB-T. U mnie było ich całkiem sporo ze względu na np. testy Polsatu (telewizja mobilna).

Kanały z Dune są naprawdę dobrej jakości. Bardzo miło oglądało się TVN HD. Fajnie, że mając na pokładzie dysk twardy możemy bez problemu kanały te nagrywać. Minusem jest dość wolne przełączanie stacji telewizyjnych.

dvbt1.png

dvbt2.png

dvbt3.png

dvbt4.png

dvbt5.png

dvbt6.png

dvbt7.png

dvbt8.png

Dodatki, aplikacje:

Dune cały czas rozwija się jeżeli chodzi o dodatkowe aplikacje. Dobrym przykładem jest dodanie (nie tak dawno) aplikacji - YouTube. Działa ona naprawdę przyzwoicie. Chociaż trochę dziwnie się wszystkim steruje ze względu na to, że YT jest osadzony w szacie graficznej Dune.

Z ciekawszych rzeczy jest przeglądarka www na której coś tam można sprawdzić ale bez klawiatury opisanej w dalszej części testu lepiej się nie zbliżać czy np. dostęp do wielu stacji radiowych nadawanych przez internet.

36289828.png

img2763v.jpg

img2766mq.jpg

img2767jz.jpg

img2768b.jpg

img2114os.jpg

img2122r.jpg

img2120o.jpg

Bardzo fajny gadżet. Działa także z PS3 i X360

:)

Podsumowanie

Dune HD Max to całkiem udany multi odtwarzacz sieciowy HD. Jego zadaniem jest zebranie wszystkiego w jednym pudłku. Wychodzi mu to całkiem nieźle ale widać, że kilka rzeczy wymaga jeszcze poprawy a niektórych z nich jednak już sie nie da zaimplementować ze względu na ograniczenia techniczne (brak HDMI 1.4 - brak 3D). Jednak po przeanalizowaniu co ten odtwarzacz potrafi na pewno dla wielu użytkowników będzie ciekawą alternatywą dla np. komputera PC.

Dune HD Max:

ZA:

+ 2 w 1 - Blu-ray 2D + doskonały odtwarzacz sieciowy HD

+ Czyta praktycznie wszystko jeżeli chodzi o pliki filmowe, muzyczne oraz zdjęcia

+ Doskonałe odtwarzanie filmów BD z HDD (katalogi / ISO / m2ts). Do tego fajna możliwość szybkiego odpalania filmu z katalogu STREAM (ISO)

+ Sloty na dodatkowe rozszerzenia wewnątrz obudowy

+ Dekodowanie na pokładzie dźwięku HD: Dolby TrueHD czy DTS HD HR/MA 7.1

+ Możliwość dokładania polskich napisów do plików m2ts (Blu-ray) w .srt

+ Bardzo czytelne i dobrze wykonane menu urządzenia

+ Kieszeń wewnętrzna na dysk + możliwość podłączenia dodatkowych dysków zewnętrznych po USB (x3!)

+ Sporo gadżetów dedykowanych do urządzanie jak klawiatura, DVB-T itd.

+ Klient Samba, NFS i UPnP

PRZECIW:

- Brak wsparcia 3D z płyt i plików Blu-ray

- Potrafi być wolny

- Głośny wiatrak

- Wolne przeglądanie zdjęć

- Nie do końca przemyślany układ niektórych złącz jak np. USB

Cena od 1276,00 do 1825,81 zł za ceneo.pl

Strona domowa: www.dune-hd.com

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mam SMarta i to jest generalnie TEN SAM SORT - sprzętowo i programowo

Ogólnie działa O NIEBO lepiej od Popcorna z którym miałem non stop mniejsze czy wieksze problemy. A to resetowały się notorycznie dyski (niemal regularnie co kwadrans) a to po odpaleniu 3-4 filmu z dźwiękiem HD nagle dźwieku nie było wogóle i trezba było restartować.... Po przejściu na Smarta - podobnyhch problemów brak (jak i innych) Ale pozostał jeden - wyjątkowo wqrw...ący i wspólny zarówno dla Dune jak i Popcorna

Chodzi o to że odtwarzacze te nie radzą sobie dobrze z automatycznym przełączaniem standardów video (filmy 60/50/24) ABy płynnie obejrzec film w 60 - muszę to ustawić w Settingu. Podobnie z 50

W przeciwnym razie obraz sie przycina

W Realteku autoframerate działal natomiast WZOROWO. Raz ustawiony odtwarzacz grał pięknie wszystko co mu sie kazało

Trudno.

Czekam do premiery nowych Dune na nowym chipsecie SIgmy.

Hdmi 1.4 i pełne wsparcie dla 3D jest obowiazkowe

Edited by mobor
  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Potwierdzam te akcje z dyskami w Popcornie. Ponieważ dużo nie oglądam to sobie radzę. Ale szukam tak czegoś na bliską przyszłość. Jakby zrobili odtwarzanie 3D to byłby pewniak a tak trzeba czekać.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Oppo 93 lepszy dużo lepsza jakość obrazu no i ma wsparcie 3D iso itp tyle że dużo więcej kosztuję ...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dużo lepsza jakość obrazu? Ale jakiego? HD? :wacko:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Gmeru, co to znaczy, że wolno wczytują się zdjęcia? Ile czasu konkretnie? Mam Smarta D1 i porównując go do EGreata wydaje się demonem szybkości (może to kiepskie odniesienie, EGreat potwornie wolno czytał obrazki). Ciekawi mnie, czy to tylko kwestia punktu odniesienia, czy obiektywnie jest wolniej.

Share this post


Link to post
Share on other sites

fakt Oppo 93 prawie 3 razy, dla dokładności 2,5 raza. Jednak taka cena to przegięcie.

Edited by autorus

Share this post


Link to post
Share on other sites

no wlasnie duzo lepsza jakosc obrazu ,wytlumacz mi to jakos lopatologicznie kinder;]

Share this post


Link to post
Share on other sites

no wlasnie duzo lepsza jakosc obrazu ,wytlumacz mi to jakos lopatologicznie kinder;]

mam porównanie bo miałem przez tydzień Dune HD max ... test robiłem na JVC X7 i obr4az na Oppo był dużo lepszy ... nie oglądam na TV więc się nie wypowiem pewnie na TV będzie mniejsza rożnica ... Ekran mam 110' więc dość spory ...

Edited by kinder

Share this post


Link to post
Share on other sites

Tak a świstak siedzi i zawija w sreberka.

no jak może oglądasz na 32' to i może siedzieć i zawijać sreberka :D

Oppo jest podłączone do JVC X7 więc nie tani projektor spięte kablami WireWord-a Ultraviolet 6 HDMI/HDMI i tak jak napisałem obraz był lepszy na Oppo 93 ... Oczywiście projektor jest podpięty pod HDMI 1 co by wykorzystać procesor Qdeo w Oppo 93...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dużo lepsza jakość obrazu? Ale jakiego? HD? :wacko:

No mam na myśli płyty i obrazy BluRay ... bo tylko takowe oglądam ...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Od razu powinieneś napisać to co w poście #12 i by nie było tych zdziwień i docinek. Ważne są warunki i osprzęt który wykorzystujemy. NO i trudno porównywać oba sprzęty przy takiej różnicy cenowej. .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Są dwa światy. Jeden woli kompa (coś tam zawsze trzeba doglądać) inny bezproblemowe urządzenie dedykowane. Kupuje i ma. Bez żadnej wiedzy jak złożyć itp.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Niestety mimo upływu czasu nadal nie ma SoC z dobrym interfejsem uzytkownika. Ten z dune smierdzi VIWĄ albo inna Mantą. Koszmar wizualny. Ten czeski z Egreat'a niby OK, ale brak wykorzystania funkcjonalności Online - opisy, fanarty itp.

Dla jednego wystarczy, żeby był "PLAY" i "STOP" na pilocie, ja chciałbym funkcjonalność XBMC na SoC... póki co niedoczekanie moje :(

Share this post


Link to post
Share on other sites

to jest fakt. Mogliby w końcu mając do dyspozycji tak mocne bebechy spłodzić jakieś normalne menu a nie taka surowizna

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mogliby w końcu wrzucić XBMC do jakiegoś odtwarzacza i byłoby po sprawie - od razu bym kupił..

Share this post


Link to post
Share on other sites

oo to jest coś......poza tym dobry test... macie racje...dobre urządzenie jak kogoś nie interesuje samodzielne złożenie i zainstalowanie wszystkiego...

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Witam,

Apropo surowizny w menu.

W tej chwili są trzy programy które "ogarniają" temat menu kolekcji filmów. Yadis, Zapitti ( bazują na generowanych przez program screenach) oraz Dune Flash Innterface - DFI , który jest we flashu.

U mnie na hd duo śmiga Yadis , menu wygląda tak :

http://ubuntuone.com/4HxnRsAioH7MXcJwJRdcM2

Dalej można sortować po różnych parametrach, oczywiście wszystko odbywa się na okładkach, przed włączeniem filmu mamy screen z opisem :

http://ubuntuone.com/30XmB8V3LKDJX07VKgnXrX

Do xbmc jeszcze sporo brakuje choć przy aplikacji flashowej miałem już przypadek, że wziął to ktoś za xbmc.

Mówienie o surowiznie to wprowadzanie w błąd osób, które nie miały za wiele do czynienia czy to z Dune, Popcornami lub innymi cudami tej maści.

Jeszcze mała aktualizacja co do You Tube na Dune - jest już wersja we flashu, naprawdę przyjemnie można się już po niej poruszać, screen z komórki ( sorry za jakość)

http://ubuntuone.com/7RTqDCrM9e7WcvGyLNnblb

http://ubuntuone.com/1rUovJaAOEV6whqeGHCrIQ

Można dodawać ulubione filmiki do listy, czytać komentarze ....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Wiem o protezach typu YAMJ na popcorn czy te które przedstawiłeś powyżej. Niestety opierają się one o nieporęczne operowanie w PC żeby mieć coś na odtwarzaczu. Xbmc to nie tylko menu z tapetami ale właśnie przede wszystkim silnik bazodanowy ze skraperami. Samowystarczalny.

Wysłane z mojego GT-I9000 za pomocą Tapatalk

Edited by obcypl

Share this post


Link to post
Share on other sites

Aplikacje na Dune też mają scrapery, nic nie trzeba ręcznie rzeźbić. Różnica, że w xbmc skanowanie może odbywać się automatycznie a w dune trzeba kliknać kilka razy myszką aby odświeżyć strukturę na odtwarzaczu.

Pewnie, jeśli dla kogoś jest to uciążliwe to używa to co mu pasuje.

Używałem XBMC, używam Yadisa na Dunie , nie jest to dla mnie w żadnym stopniu uciążliwe, zwłaszcza że na kompie siedzę praktycznie codziennie. Wiadomo jakbym musiał iść do sąsiada pożyczyć lapka zeby sobie odświerzyć baze .....masakra. XBMC ma dużo pluginów, sporo z nich naprawdę przydatnych ( np. napisy, nowe trailery .... ) ale subiektywnie dla mnie mniej roboty, lepsza jakość i większa płynność to jednak Dune.

ps. oczywiście jakby xbmc był na Dune to bym też go zainstalował :)

Pozdrawiam

Share this post


Link to post
Share on other sites

A obiecanego już z dwa lata temu modułu tunera DVB-C jak nie ma tak nie ma :angry2:

Edited by slaq

Share this post


Link to post
Share on other sites

Gmeru...

powiedz jak dzialaja radia internetowe i ogolnie net poprzez WiFi. Mam tego Dune i po LANie wszystko dziala ok. Gorzej juz po WiFi. Niby wszystko gra, login i haslo do routera poprawne. Pisze polaczony. Chce wlaczyc radio i nie dziala. Czarny ekran i zwis. Pomaga tylko reset z tylu Dune

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...