Skocz do zawartości
czarodziej1968

Zużycie prądu przy wyłączonym TV Panasonic 55VT30

Rekomendowane odpowiedzi

O poborze prądu podczas oglądania nie będę się rozpisywał, bo pewnie nie raz pisano, zaciekawiła mnie jednak ciekawa sprawa w moim TV. Telewizor w stanie stand by i przy wyłączonym guziku na foncie mimo wszystko pobiera ok 20W z sieci energetycznej. Dopiero wyłączenie kabla z prądu powoduje zerowy pobór.

Ciekawi mnie czy to taka przypadłość tego modelu, czy może u mnie jest coś walnięte.

Miernik jest na 100% sprawny. Podłączałem inne urządzenia o niskim poborze prądu (router WiFi, ładowarkę do tel.) i pokazuje mi kilka watów.

Już 10 lat temu czytałem o TV, które w stanie spoczynku pobierają poniżej 1 W, a to nowy sprzęt i taka wpadka. Zaciekawiło mnie to, że nie ma żadnej różnicy w poborze prądu gdy TV jest w stanie spoczynku i gdy wyłączę go przyciskiem na froncie, cały czas 20W..... to po co ten guzik?????

Jestem ciekaw jak u innych użytkowników.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Według producenta w standy powinien pobierać 0,3W - jeśli jest inaczej, to zakupiony TV nie spełnia parametrów podanych przez producenta.

Możesz go oddać - jednak z tego co wiem musisz udokumentować pobór mocy, a raczej nie posiadasz miernika z atestem prawda?

Może zwróć się do jakiegoś znajomego energetyka.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli jest coś na rzeczy, bo już myslałem, że może podłączona karta WiFi, albo coś tam jeszcze nie wyłączone żre prąd na postoju, ale zaciekawiło mnie to, że nawet wyłączenie guzikiem na froncie nie spowodowało zmiany zużycia pradu.

Po za tym zużyciem nie zauwazyłem zadnych nieprawidłowości, więc reklamować nie będę. Na noc zwyczajnie wyłączę na listwie i tyle. Ale będę się bacznie przyglądać czy aby jakiś inny chochlik mi nie wyskoczy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

więc reklamować nie będę.

I dobrze, bo inaczej pracownicy serwisu mieliby ubaw, że przespałeś parę lekcji fizyki (zmierzyłeś moc bierną 20W).

http://pl.wikipedia.org/wiki/Moc_bierna

http://pl.wikipedia.org/wiki/Moc_czynna

Liczniki energii elektrycznej (te na ścianie) mierzą tylko moc czynną (0,3W).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Napiszę to i pewnie wywołam burzę protestów, ale muszę :)

Nie ma czegoś takiego jak moc bierna w naszym świecie energetycznym, ponieważ występuje ona tylko i wyłącznie w świecie idealnej sinusoidy, a my niestety takowego nie odbieramy - prąd niestety idealnie sinusoidalny nie jest i posiada wiele harmonicznych, co wskazuje na to.

I nie jest to mój wymysł ale pewnego profesora :)

BTW. przecież kolega może zmierzyć jedynie moc czynną - w czym problem?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

BTW. przecież kolega może zmierzyć jedynie moc czynną

Racja. :unsure:

Zmierzone 20W nie jest mocą bierną tylko niedoskonałością pomiaru mocy czynnej, spowodowaną brakiem uwzględnienia cosinusa przesunięcia fazowego φ.

- w czym problem?

W cenie miernika z zakresem cos φ na poziomie 0,01.

P=U * I * cos φ

Edytowane przez slimak

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W cenie miernika z zakresem cos φ na poziomie 0,01.

P=U * I * cos φ

Dlatego napisałem, że musiałby się odezwać do znajomego energetyka :) Zakup jest nieopłacalny w ogóle.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak już sobie fajnie popisaliście, to może warto wrócić do sedna wątku. Telewizory Panasonica, zresztą nie tylko tej firmy, mają 2 tryby standby. Pierwszy "gorący", osiągany przez jakiś czas po wyłączeniu telewizora, skutkuje biegiem jałowym na poziomie 20-30W i umożliwia on praktycznie natychmiastowy start telewizora do trybu roboczego.

Drugi tryb standby "zimny" albo głęboki jak kto woli, to przejście do praktycznie pełnego wyłączenia i pobór energii na deklarowanym poziomie 0,3-0,5W. Stan ten osiągany jest przeważnie na 0,5 do 1 godziny od wyłączenia. Powrót telewizora do trybu roboczego wymaga dłuższego rozruchu i ustabilizowania warunków pracy elektroniki.

Autorowi wątku proponuję dokonać pomiarów, nie zaraz po wyłączeniu telewizora, a w nieco późniejszym czasie.

I jeszcze jedna uwaga, szczególnie dotyczy ona telewizorów plazmowych, gdy wyczują w pomieszczeniu relatywnie niską temperaturę, nie pamiętam dokładnie teraz wartości granicznej, ale zdaje się że jest to poniżej 15 stopni C, to wtedy, jeśli tylko są podłączone do prądu, mogą nie przejść w tryb głębokiego uśpienia. Robią tak aby uchronić elektronikę przed gwałtownym skropleniem się wody, przy wzroście temperatury. W skrajnych przypadkach (zaobserwowane na plazmach Samsunga), telewizor potrafi się załączyć samodzielnie w trybie serwisowym, żeby się trochę zagrzać. To jeśli w pomieszczeniu jest naprawdę zimno, na przykład w nocy. Nie jest to typowe załączenie, a takie "obudzenie się" samej elektroniki na kilka sekund.

Edytowane przez SlawekR

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Drugi tryb standby "zimny" albo głęboki jak kto woli, to przejście do praktycznie pełnego wyłączenia i pobór energii na deklarowanym poziomie 0,3-0,5W. Stan ten osiągany jest przeważnie na 0,5 do 1 godziny od wyłączenia.

W skrajnych przypadkach (zaobserwowane na plazmach Samsunga), telewizor potrafi się załączyć samodzielnie w trybie serwisowym, żeby się trochę zagrzać. To jeśli w pomieszczeniu jest naprawdę zimno, na przykład w nocy. Nie jest to typowe załączenie, a takie "obudzenie się" samej elektroniki na kilka sekund.

Tryb „30W” występuje tylko, gdy:

1) TV ma zaprogramowany timer i podaje sygnał dla zewnętrznej nagrywarki przez euro złącze lub nagrywa na podłączony HDD.

2) Sprawdza uaktualnienie oprogramowania (zazwyczaj zaraz po wyłączeniu).

3) Panasoniki raz dziennie o godzinie 3:00 w nocy włączają się na parę minut i pobierają dane do EPG.

Oczywiście możliwe, że tryb ten działa też przy połączeniu z jakimiś urządzeniami z HDMI CEC i jakąś opcją szybkiego włączania/wyłączania Eco.

Edytowane przez slimak

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Autorowi wątku proponuję dokonać pomiarów, nie zaraz po wyłączeniu telewizora, a w nieco późniejszym czasie.

Sprawdzę czy rzeczywiście tak jest. Do pomiarów używam takiego popularnego miernika zużycia energii. Nie wiem, czy mierzy on moc bierną, czy czynną. W każdym razie jak podłączyłem router Wifi to pokazał mi ok 5 W. Jak podłączyłem ładowarkę do tel. to nie pokazał nic, dopiero jak podpiąłem telefon do ładowarki pokazał 2W, więc pokazuje w miarę dobrze.

Tryb „30W” występuje tylko, gdy:

1) TV ma zaprogramowany timer i podaje sygnał dla zewnętrznej nagrywarki przez euro złącze lub nagrywa na podłączony HDD.

2) Sprawdza uaktualnienie oprogramowania (zazwyczaj zaraz po wyłączeniu).

3) Panasoniki raz dziennie o godzinie 3:00 w nocy włączają się na parę minut i pobierają dane do EPG.

Oczywiście możliwe, że tryb ten działa też przy połączeniu z jakimiś urządzeniami z HDMI CEC i jakąś opcją szybkiego włączania/wyłączania Eco.

To też posprawdzam i dam znać.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dopiero jak podpiąłem telefon do ładowarki pokazał 2W, więc pokazuje w miarę dobrze.

Dla urządzenia z cos φ bliskim 1 (np. żarówka), miernik pokaże w miarę dobrze moc w watach. Ale przy np. świetlówce wynik pomiaru będzie już trochę zawyżony (~30%). TV Panasonic ma w trybie czuwania bardzo niski cos φ. Stąd taki wynik i powtarzające się od kilku lat alarmy zdziwionych użytkowników.

Edytowane przez slimak

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dla urządzenia z cos φ bliskim 1 (np. żarówka), miernik pokaże w miarę dobrze moc w watach. Ale przy np. świetlówce wynik pomiaru będzie już trochę zawyżony (~30%). TV Panasonic ma w trybie czuwania bardzo niski cos φ. Stąd taki wynik i powtarzające się od kilku lat alarmy zdziwionych użytkowników.

Gdzieś w gratach mam klasyczny miernik zużycia prądu, taki jaki montuje na ścianie energetyka, sprawdzę na nim, 20W przez noc powinna coś w nim ruszyć... jeśli faktycznie tyle pobiera podczas spoczynku.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
taki jaki montuje na ścianie energetyka

Na nim wyjdzie Ci rzeczywisty pobór mocy.

---------------------------------------------------

Na liczniku jest informacja:

Np. 375 ob. = 1kWh

czyli

375 ob. =3600000W*s

z tego można obliczyć że

1 ob. =9600Ws

___________________________

Jeżeli np. czas 1 obrotu:

1 ob.= 600 sekund to

9600Ws/600s= 16W

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pisałem w podobnej sprawie do firmy Panasonic i muszę przyznać że uzyskałem satysfakcjonującą mnie odpowiedź

"Pragnę uspokoić że stan taki jest całkowicie normalny. Wprowadzenie odbiornika w stan Standby nie powoduje całkowitego / galwanicznego odizolowania urządzenia od źródła zasilania a pełni jedynie funkcję sygnalizatora (dla części logicznej zasilacza) zmiany trybu pracy. Po wyłączeniu odbiornika część obwodów ciągle pozostaje w stanie pracy a ich pobór energii znajduje się na poziomie 0,4 W lub 9W jeśli uruchomiony jest np. tryb aktualizacji
oprogramowania, monitora nagrywania zewnętrznego, itp. Jeśli chodzi o uzyskany wynik pomiaru na poziomie 9W to urządzenie pomiarowe, którego Pan używa będzie prawdopodobnie wskazywało zbliżone do prawdziwych wyniki pomiaru, ale w obwodach gdzie obciążenie ma charakter rezystancyjny. W obwodach charakteryzujących się induktancją i pojemnością (jak w przypadku zasilacza zastosowanego w TV) obawiam się, że nie będzie Pan w stanie uzyskać właściwych rezultatów tym bardziej, że usiłuje Pan mierzyć wartości mocy bliskie zeru (0,4 W zgodnie ze specyfikacją producenta) przebiegów niesinusoidalnych.

Reasumując, praca samego zasilacza oraz proces uruchomienia i pracy TV jest monitorowany przez szereg układów kontrolno - zabezpieczających,
które nie pozwalają na uruchomienie TV lub powodują jego wyłączenie w przypadku stwierdzenia nieprawidłowości. Jeśli zatem Pański TV pracuje
prawidłowo to należy uznać go sprawny a pobór energii podawany przez producenta za prawdziwy i potwierdzony w badaniach laboratoryjnych w czasie certyfikacji modelu. Całkowite zredukowanie poboru energii elektrycznej możliwe jest jedynie przez odłączenie przewodu zasilania z gniazda elektrycznego."

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Chłopaki ... Wy nie macie większych problemów?

:)

To tak jak ktos kupuje np. Audi z 210-o konnym silnikiem, depcze, a potem się dziwi, że auto mu dużo pali. To po kiego czorta brał taki silnik? O Porsche czy innych zabawkach nie będę już z litości wspominał.

Tu jest podobnie ... chcecie oszczędzać dwa grosze na prądzie to wyłączajcie na noc albo gdy Was nie ma w domu główny włacznik w mieszkaniu lub w domu. Wtedy pobór wyniesie ZERO. A na samochód można popatrzeć jak stoi w garażu :) ale przy otwartych wrotach garażowych żeby zaoszczędzić na prądzie żarówki.

Pozdro

Edytowane przez pmcomp
  • Lubię 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...