Skocz do zawartości
Gmeru

Sony na CES 2012: „Crystal LED Display”: wyświetlacz Sony nowej generacji

Rekomendowane odpowiedzi

News

Wysoka jakość obrazu na dużym ekranie Prototypowy model Full HD 55" na międzynarodowych targach CES 2012



Sony Corporation poinformowało o opracowaniu wyświetlacza nowej generacji o nazwie „Crystal LED Display”. Prototypowy, 55-calowy model Full HD nowego wyświetlacza jest prezentowany na międzynarodowych targach elektroniki użytkowej CES 2012, które odbywają się w Las Vegas w dniach od 10 do 13 stycznia 2012 r. Jest to pierwszy w branży 55-calowy, samorzutnie świecący wyświetlacz Full HD, w którym jako źródło światła wykorzystano diody LED.

„Crystal LED Display” to wyświetlacz, w którym firma Sony wykorzystała unikatowe metody montażu miniaturowych diod LED w trzech barwach podstawowych (czerwonej, zielonej i niebieskiej — RGB) w ilości zgodnej z liczbą pikseli (około 6 milionów diod LED dla rozdzielczości Full HD). Diodowe źródła światła RGB są zamontowane na samym przedzie wyświetlacza, co radykalnie poprawia efektywność wykorzystania światła. W porównaniu z obecnymi wyświetlaczami LCD i plazmowymi, rozwiązanie to umożliwia radykalne zwiększenie kontrastu obrazu (zarówno w jasnych, jak i ciemnych miejscach), zwiększa zakres reprodukowanych barw, przyspiesza zmiany obrazu filmowego i zwiększa kąt widzenia obrazu — a to wszystko przy małym zużyciu energii. Ponadto, konstrukcja wyświetlacza kwalifikuje technologię „Crystal LED Display” do zastosowań w dużych ekranach.

crystala5iue3u2io432ohj.jpg



W porównaniu z obecnymi wyświetlaczami LCD, 55-calowy prototyp wystawiony na targach CES cechuje się mniej więcej 3,5-krotnie*1 większym kontrastem w jasnych miejscach, o około 40% większym zakresem reprodukowanych barw i około 10-krotnie większą szybkością zmian obrazu filmowego (wszystkie wartości w porównaniu z obecnymi modelami Sony). Firma Sony przewiduje wykorzystanie technologii „Crystal LED Display” w szerokim wachlarzu urządzeń przeznaczonych na rynek profesjonalny i elektroniki użytkowej. Sony zamierza równolegle rozwijać i wprowadzać na rynek wyświetlacze oparte na organicznych diodach świecących (OLED) i na nowej technologii „Crystal LED Display”.

Najważniejsze dane techniczne prototypu:

Wielkość panelu: 55 cali
Liczba pikseli: 1920 x 1080 x RGB
(Full HD: po mniej więcej 2 miliony szt. diod LED RGB, ogółem około 6 milionów diod LED)
Elementy wyświetlacza: diody LED RGB
Jasność: około 400 cd/m2
Kąt widzenia: około 180°
Kontrast (w ciemnym miejscu): przekraczający mierzalne wartości graniczne
Zakres reprodukowanych barw: powyżej 100% w porównaniu z NTSC (xy)
Pobór mocy (moduł panelu): mniej niż około 70 W*2

*1 Średnia z wartości naprzeciwko ekranu i dla kierunku ukośnego (45°) przy panującej jasności 100 luksów
*2 Przeciętny pobór mocy dla sygnału wideo z obrazem filmowym zgodnego z normą IEC62087



crystalled.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy mówiąc krótko jest to OLED w którym zamiast organicznych diod użyto "starych" diod LED.

Ciekawy pomysł.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pomysł może i ciekawy choć w zasadzie dość oczywisty.

Ciekawe natomiast jest to, że Sony zdaje się ma zamiar tym wojować z OLEDami i jak im to wyjdzie. OLED w zasadzie po rozwinięciu na skalę masową będzie bardzo tani w produkcji, w każdym razie tańszy niż LCD. Sony mocno się napoci.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy mówiąc krótko jest to OLED w którym zamiast organicznych diod użyto "starych" diod LED.

Ciekawy pomysł.

Nawet bardzo ciekawy.

Moim zdaniem rozwiązanie Sony'ego będzie pobierać mniej energii. Będzie też reprodukować większe spektrum barw niż OLED.

Ciekawe jak będzie z:

- kątami

- jednolitością świecenia

- stabilnością koloru (czy nie będzie zmieniał się przy przyciemnianiu)

Ciekawe natomiast jest to, że Sony zdaje się ma zamiar tym wojować z OLEDami i jak im to wyjdzie. OLED w zasadzie po rozwinięciu na skalę masową będzie bardzo tani w produkcji, w każdym razie tańszy niż LCD. Sony mocno się napoci.

Nie widziałem jeszcze, żeby koszt produkcji miał jakieś przełożenie na cenę produktu :) Wszystkim rządzą trzy rzeczy: marketing, marketing, marketing... Po tym co widzimy na CES nakręca się korba na technologie OLED, ale przecież nie mogą dać niskich cen na premiery. Może się okazać, że Sony słusznie postąpił wypuszczając teraz produkt konkurencyjny, używający 'znanych' rozwiązań, a OLEDami zajmie się później jak się dobrze wypozycjonują na rynku.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem rozwiązanie Sony'ego będzie pobierać mniej energii. Będzie też reprodukować większe spektrum barw niż OLED.

Ciekawe jak będzie z:

- kątami

- jednolitością świecenia

- stabilnością koloru (czy nie będzie zmieniał się przy przyciemnianiu)

Co do energii to wcale nie jestem tego powiem.

W gruncie rzeczy klasyczne diody LED (pomimo powszechnej opinii) używają jej dosyć znacznie a należy pamiętać w takiej matrycy że będzie ich 6 mln.

OLED'y miały mieć lepszy stosunek jasności do poboru prądu.

Diody LED mają dosyć wąski kąt świecenia. Należy więc oczekiwać miniaturowych soczewek na matrycy? Ciekawe.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

Wszystko wyjdzie w praktyce :)

TV tez miały być LED TV a wyszło chyba z tego, że są z podświetlaniem LED ;) (poprawcie mnie jak jestem w błędzie)

Tu chyba doczekaliśmy się full-ledowego TV ?

A tu filmiki:

http://cnettv.cnet.com/exclusive-behind-scenes-sony-booth/9742-1_53-50117930.html

pare ciekawostek oraz Crystal LED Display (od 4 minuty).

W tym drugim linku można oglądać na żywo CES 2012.

Kąty są/będą OK widać to na pierwszym filmiku.

Może ktoś znający dobrze ang przetłumaczyłby co nieco :)

Edit 11.01.2012 Poprawiłem link do pierwszego filmiku (w poprzednim był problem z filmikiem)

Edytowane przez sprzegielnik

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tylko ciekawe czy to pojawi się we wrześniu 2012 czy nie? Jako następca HXa 920? Albo jeszcze wyżej czyli taki bezpośredni konkurent OLEDów? Jeszcze wyjdzie, że cała ekscytacja OLEDami będzie przesadzona a jak to zwykle bywa rzeczywistość może okazać się "mniej podniecająca" ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Włąsnie ciekawe kiedy się pojawi i jaka będzie cena. A ma ktoś może jakiś rozkład kiedy będą pojawiać się inne produkty Sony na rynku?

pozdr

Krzysiek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak ,niższe modele (następca np. EX720) to już luty ale następcy typu HX920 jesień. Identycznie jak w 2011 roku.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy mówiąc krótko jest to OLED w którym zamiast organicznych diod użyto "starych" diod LED.

Ciekawy pomysł.

Ani ciekawy

ani pomysł

http://www.color.rgbtechnology.pl/pl/wybrane-realizacje.html

Natomiast technologicznie, że im się udało upchnąć 6 milionów diod LED na 55 calach jest rewelacyjnym osiągnięciem. Myślę, że przynajmniej na początku Crystal LED Display będzie jednak lepszy od raczkującego OLED, tylko cena :( .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

He he he :)

Faktycznie. Porównując to do motoryzacji to najnowsze Ferrari te też "żaden ciekawy pomysł". Przecież to już było ... choćby Ford T z 1908 roku ;)

A tak na poważnie to szykuje się mała wojna między:

1) Sony - z full LED

2) LD - z jego białym OLED z filtrami

3) Samsungiem - z ich "true" OLED

Wygra ten kto najszybciej wrzuci produkty do sklepów, dodatkowo w jak najlepszej cenie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak ,niższe modele (następca np. EX720) to już luty ale następcy typu HX920 jesień. Identycznie jak w 2011 roku.

Gmeru a co z innymi firmami, wiadomo kiedy zaczną się pokazywać tv w sprzedaży? Nie wiem czy czekać no ale ile można czekać, ja za długo zwlekałem i teraz mam za swoje i dylemat :blink:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tylko ciekawe czy to pojawi się we wrześniu 2012 czy nie? Jako następca HXa 920?

Raczej później:

"Tymczasem pionier komercyjnego OLED, czyli Sony, już promuje inną technologię, Crystal LED. - Oczy wyjdą z orbit, pocieknie ślina i powiesz znajomym: widziałem przyszłość i to jest Sony - mówił Howard Stringer pokazując 55-calowy prototyp nowego telewizora (w sprzedaży może się pojawić za kilka lat). To LCD na sterydach, które - podobnie jak OLED - nie będzie potrzebowało podświetlenia z tyłu ekranu. W prototypie Sony jest aż 6 mln diod LED."

LINK

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mówił Howard Stringer pokazując 55-calowy prototyp nowego telewizora (w sprzedaży może się pojawić za kilka lat).

Uuuu ... czyli Sony pokazało prototyp???

No to na placu boju zostają na razie: Samsung i LG ...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie sądzę, że potrwa to kilka lat. To shiba pokazała ZL2 i za kilka miesięcy telewizor była na półkach. No ale zobaczymy. W tym kontekście interesujące jest, że nie piszą nic o jego możliwościach 3D - czy w ogóle wyświetla taki obraz i czy jest to technologia aktywna czy pasywna, bo to że potrzebne będą okulary jest raczej pewne patrząc na rozdzielczośc paneli.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sony pasywu nie tyka.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Też tak myślę ale... po rozbracie z Samsungiem, kto wie. Osobiście jest mi to obojętne (aktywna czy pasywna) byle Crystal LED szybko pokazał się na rynku :) Myślę, ze wbrew plotkom do Olimpiady już będzie!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Też tak myślę ale... po rozbracie z Samsungiem, kto wie. Osobiście jest mi to obojętne (aktywna czy pasywna) byle Crystal LED szybko pokazał się na rynku :) Myślę, ze wbrew plotkom do Olimpiady już będzie!

KTÓREJ ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

podobno cristal led juz jest w siedzibie sony w warszawie

kwiecień/maj 55cali

wrzesień/pażdziernik 65

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
^_^ szykować się na testy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

kriss3 a jakie źródło tych informacji? Bo trzeba przyznać, że są raczej sensacyjne!

Edytowane przez Xelos

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czemu się tak podniecacie... To w ogóle wejdzie do sprzedaży ? Kiedy ? No i w jakiej cenie ? :rolleyes:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...