Jump to content
Sign in to follow this  
hojlo1

Jak to jest z tym HD w TV?

Recommended Posts

Mam nadzieje że ktoś wyjaśni?:rolleyes:

Cytuję z artykułu:

....Najlepszym przykładem takiego kanału jest Program Pierwszy Telewizji Polskiej. TVP 1 HD w ofercie telewizji n dostępny jest od pierwszych dni stycznia tego roku, jednak do dziś nie został na nim nadany jakikolwiek materiał w wysokiej rozdzielczości. Programy nadawane na tym kanale TVP są ‘upscalowane’ do wyższej rozdzielczości i wysyłane na satelitę. Sytuacja jest o tyle komiczna, że część treści jest emitowana równolegle na kanale TVP HD gdzie obraz jest na ogół bardzo dobrej jakości HD....

Link:LINK

Dlaczego pytam na tym forum?

Dlatego że parę osób opisywało tutaj, jak to z obrzydzeniem SD ogląda(?)

(ich wypowiedzi będą b.cenne = wytłumaczą "skalowanie"...)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Z przykrością należy stwierdzić, że jest dokładnie tak jak opisywane wyżej. Ale wyraźnie należy też zaznaczyć, że dotyczy to tego jednego kanału. więc tytuł artykułu: "HD? Raczej nie w Polsce" jest mocno naciągany i pod publiczkę, aby wywołać sensację. Oczywiście jakość materiałów nadawanych na kanałach HD czasem jest lepsza, czasem gorsza, ot jak to w życiu, ale niewątpliwie są to kanały HD. TVP HD jest tu bardzo dobrym tego przykładem, z całą pewnością jest to rasowy kanał High Definition i nadający materiał zasługujący na takie miano.

A upscal, jest to programowe przeskalowanie materiału źródłowego SD do wyższej rozdzielczości. Zabieg taki, ze względów oczywistych, nie dodaje informacji do materiału wyświetlanego, bo z próżnego to i Salomon nie naleje. Jak czegoś nie było, to nadal tego nie ma. Jedyną potencjalną korzyścią takiego zabiegu, może być fakt, że jakość algorytmów skalujących, stosowanych przez nadawcę, zazwyczaj jest lepsza, niż przeskalowanie na poziomie odbiornika telewizyjnego HD.A, które i tak byłoby niezbędne, aby na telewizorze wysokiej rozdzielczości, wyświetlić materiał SD. Więc jeśli proces zwiększenia rozdzielczości wykonywany jest po stronie nadawcy, to ma szansę być klasowo lepiej zrobiony. Ale to nadal będzie materiał o zawartości informacji identycznej jak przed przeskalowaniem, czyli de facto, będzie to materiał SD.

Share this post


Link to post
Share on other sites

TVP1 HD to twór co najmniej dziwny. Artykuł do którego prowadzi link jest dość nowy, natomiast od miesięcy zainteresowani dyskutowali o tym "ewenemencie" polegającym na robieniu HD z SD. Na ten temat wypowiadała się nawet TVP. Oczywiście TVP przyznała, że TVP1 nie produkuje żadnych materiałów w HD, zresztą nie potrzeba powtarzać tego, co zalinkowane. Ja chciałbym napisać o powodach dlaczego ktoś postanowił zrobić coś właśnie tak dziwnego i niezrozumiałego.

1. Nikt nie chce tego przyznać, ale programy SD odbierane przez dekodery HD wszystkich platform wyglądają po prostu źle. Nie jest to spowodowane tym, że są one złej jakości, bo nie wszystkie są złej jakości, a i są takie, które prezentują się rewelacyjnie. Otóż Polsat SD jest nadawany wzorowo jak również TVN SD jest nadawany bardzo dobrze. Jednak nawet te dwa kanały oglądane na dekoderach HD wyglądają źle. Jest to spowodowane tym, że dekodery polskich platform nie radzą sobie ze skalowaniem materiału SD do rozdzielczości telewizorów HD.

2. Skoro kanał SD wygląda źle, to powstaje zapotrzebowanie na kanał, który będzie już przeskalowany do HD. Skoro dekodery w domach skalują źle, a nadawca może to zrobić lepiej, to taki kanał będzie wyglądał lepiej. Czyli TVP1 SD skalowane przez dekoder w domu jest gorszej jakości niż TVP1 "HD" skalowany lepszym sprzętem przez nadawcę.

3. Marketing. To najważniejszy powód. Abonent uważa tą platformę za lepszą, która ma więcej kanałów HD. Cokolwiek to będzie i jakiejkolwiek jakości, ważne, żeby było z literkami HD. Na to patrzą potencjalni abonenci podczas wizyty w salonie. Na ulotkach reklamowych wszystko wygląda świetnie, ilość kanałów HD powala z kolan i jest świetnie. Dopóki się nie włączy w końcu tego w domu..

Żeby było śmiesznie, to odbiorcy w swych domach mogą mieć znacznie lepszą jakość kanałów SD. W większości przypadków nowoczesne telewizory oferują skalery o wiele lepsze niż te wbudowane w dekodery. Ale mało kto o tym wie, a już naprawdę niewielu potrafi tak ustawić opcje wyjścia HDMI w dekoderze, żeby telewizor dostawał zawsze taką rozdzielczość, jaka jest użyta przez nadawcę i właśnie dopiero telewizor skalował do swojej natywnej rozdzielczości.

Przykładowo dla dekoderów n trzeba, o ile dobrze pamiętam, ustawiać rozdzielczość "na piechotę" ale warto. Jeśli ktoś zamierza obejrzeć jakiś program lub transmisję od początku do końca, to warto ustawić rozdzielczość ręcznie. Jakość obrazu SD skalowanego, powiedzmy, przez nową plazmę Panasonic ma się tak do SD skalowanego przez dekoder, jak stragan z warzywami do jednej marchewki.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...