Skocz do zawartości
pmcomp

Wielki test kalibracji TV - czy to jest rzeczywiście potrzebne?

Rekomendowane odpowiedzi

Chłopaki, nie ma co dyskutować, zrobię dziś test i1D2 w stosunku do certyfikowanego i1 pro. Mam akurat pod ręką plazmę Panasonica S10 i White LED'a Tośkę YL863 ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Terz jeszcze napisz w jaki sposob przeprowadziles ten test. To sa wykresy po kalibracji czy przed? Rozumiem ze chciales pokazac roznice w dokladnosci odczytu pomiedzy obydwoma modelami? Nie twierdze ze i1 pro nie jest lepszy, bo jest spokojnie, ale powiem Ci ze roznica wcale nie jest bardzo duza tym bardziej ze referencyjny wynik lub taka wlasnie roznica pomiedzy modelami na wykresie i w tabelce nie zawsze ma odzwierciedlenie podczas ogladania :-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Testy mogą nie mieć pełnego odzwierciedlenia w stosunku do fabrycznych modeli i1 display 2, bo ten który mam jest od spectracal i ma załadowane tabele korekcyjne względem minolty cs-2000 dla różnych wyświetlaczy. TV plazmowy mierzyłem używając korekcji dla plazm, a leda dla lcd. Telewizory wygrzałem przez półtorej godziny przed pomiarami, żeby ograniczyć fluktacje jasności. Kolorymetr też stabilizował temperaturę na wyświetlaczu przez kilkanaście minut przed przystąpieniem do pomiarów. Odczyty na lcd przeprowadzane były sekwencyjnie, aby celować w to samo miejsce.

Pomiar z toshiby jest na ustawieniu hollywood pro po kalibracji 2p szarości, ani panasonic ani mój monitor nie mają możliwości kalibracji kolorów.

Czy różnica jest duża? No właśnie, to zależy ile dla kogoś jest dużo ;) Zobacz, że biel jest zbyt ciepła wg. odczytów spektrofotometru, natomiast okiem kolorymetru wręcz przeciwnie. Bazując na pomiarach display 2 wykalibrowalibyśmy coś koło 5900K w górnych skrajach jasności, co z pewnością jest odczuwalne. Display 2 jest wart swoich pieniędzy, dla domowego użytku, ale różnica przy użyciu lepszego sprzętu to nie będzie tylko placeboo.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Maciej Koper

Fajne tabelki,ale mi nic nie mówią.Wrzuć ustawienia do G30,to łatwiej będzie ocenić wyniki.

""By oglądało się lepiej....Nam Wszystkim'' ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie spisuję ustawień kalibracyjnych z telewizorów, bo co egzemplarz to wychodzą inne.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Maciej Koper

Fajne tabelki,ale mi nic nie mówią.Wrzuć ustawienia do G30,to łatwiej będzie ocenić wyniki.

""By oglądało się lepiej....Nam Wszystkim'' ;)

Żeby to było takie proste, że wrzucisz sobie ustawienia, które dobrze wyszły u kogoś. Każdy ma inne warunki, inne oświetlenie itd. To i różne wyniki wychodzą.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale zakładając,że wszyscy oglądamy w zaciemnionym pomieszczeniu,to warunki są jednakowe.....może się skuszę na tą profesjonalną kalibrację z czystej ciekawości,ale dopiero jak będę pewny,że na razie nie będę wymieniał tv.Niby jest niezły,ale....

Edytowane przez qwerty-1973

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Warunki jednakowe, ale wyświetlacze różne, pomimo tej samej naklejki ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Też mam takie wrażenie czytając opinie użytkowników odnośnie wyświetlanego obrazu.Niby ''ten sam model'',ale jakby zeszłoroczny ;) tylko oprogramowanie inne...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A Świstaki zawijają oprogramowanie w sreberka i raz dodają więcej jedynek do kontrastu , a raz więcej zer do jasnośći. W taki oto sposób jedne z najbardziej zaawansowanych technologicznie fabryk produkują sprzęt elektroniczny. W mercedesach tez ABS, ESP trzeba skalibrować,. bo jeden hamuje na zakręcie,a inny nie. Tak to już jest Panowie z oprogramowaniem......

Dobrze ,że macie taki super sprzęt i warunki do pracy:)

Jak przetelepiecie się z nim po naszych drogach do klienta 300-500km, to zastanawiam się komu naprawdę potrzebna jest kalibracja?

Edytowane przez wtsz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A Świstaki zawijają oprogramowanie w sreberka i raz dodają więcej jedynek do kontrastu , a raz więcej zer do jasnośći. W taki oto sposób jedne z najbardziej zaawansowanych technologicznie fabryk produkują sprzęt elektroniczny. W mercedesach tez ABS, ESP trzeba skalibrować,.

Dokładnie tak i podobnie jest z procesorami i każdą inną elektroniką użytkową. Zobacz, że procesory mogą pracować na częstotliwościach większych niż zadeklarował producent, pomimo tego samego oznaczenia na naklejce.

Do silników samochodów też pisze się indywidualne mapy zapłonu, aby wykorzystać wszystkie możliwości, a niby takie same modele.

Ze sprzętem RTV mamy to samo, a nawet jeszcze większe pole do popisu, bo większa naturalność obrazu wcale nie musi przekładać się na lepszą sprzedaż modelu, większość konsumentów nie interesuje wierność przekazu, kupują co popadnie.

Jak przetelepiecie się z nim po naszych drogach do klienta 300-500km, to zastanawiam się komu naprawdę potrzebna jest kalibracja?

Przetelepałem się nie raz, bo ustawienia kalibracyjne zawsze wychodzą inne... Szkoda, sam wolałbym sprzedawać ustawienia niż jeździć i kalibrować ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oprogramowanie jest jedno,niezmiennie wgrywane. Oczywiście ,że mozna je modyfikować,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale reakcja matrycy na te same ustawienia jest inna.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jakiego rzędu jest bład przy pomiarach twoimi urządzeniami (nie pytam o warunki, bo przecież nie ustawiasz o 2 w bezksiężycową noc) ?

Uważam ,ze tv powinien byc odpowiednio ustawiony, ale trochę robisz widły z igły..

Doszliśmy do tego, że oprogramowanie jest takie samo dla tego samego modelu (bez upgradu). Teraz twierdzisz , że matryce reagują róznie. Moim zdaniem to też bzdura.

Co do prowadzenia interesu, zyczę Ci powodzenia. Sprzętu jest coraz więcej..;

Ciekawe jak będzie z OLEDAMI.? KALIBRACJA.;

Edytowane przez wtsz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jakiego rzędu jest bład przy pomiarach twoimi urządzeniami (nie pytam o warunki, bo przecież nie ustawiasz o 2 w bezksiężycową noc) ?

Uważam ,ze tv powinien byc odpowiednio ustawiony, ale trochę robisz widły z igły..

Różnice są od DeltaE wynoszącej kilka aż do kilkudziesięciu. Zasadniczo najmniejszy rozrzut jest na plazmach Panasonica, zazwyczaj DeltaE do 5 między tymi samymi ustawieniami, czyli wciąż różnica widoczna nawet niewprawionym okiem. Największe dotyczą Sharpów z matrycą quattron. Tu DeltaE może wynosić aż kilkadziesiąt, a matryce różnić się nawet tak przyziemnym ustawieniem jak "kontrast", poczytaj o ustawieniach wykonanych przez firmę, która rzekomo przeszła szkolenie ISF i sprzedaje ustawienia do tych telewizorów opracowane na jednym egzemplarzu, opisałem wyniki na swoim blogu.

Takie eksperymenty robiłem tylko kilka razy, aż doszedłem do wniosku że nie ma lepszego startu niż od ustawień fabrycznych. Nie mówię, że wpisanie ustawień od innego modelu nie poprawi obrazu, jednak najczęściej zepsują go w jakiś dokuczliwy sposób. Oczywiście nie ma też wtedy mowy o żadnym dostosowaniu do warunków oświetleniowych pomieszczenia.

Doszliśmy do tego, że oprogramowanie jest takie samo dla tego samego modelu (bez upgradu). Teraz twierdzisz , że matryce reagują róznie. Moim zdaniem to też bzdura.

Primo ja nic nie pisałem o oprogramowaniu. Secundo oprogramowanie to śliski temat. Czasem upgrade (na przykład ostatni w Toshibach) resetuje ustawienia i można domniemywać, że zmienił się ich wpływ na wygląd po upgradzie.

Po kilkudziesięciu(set) skalibrowanych egzemplarzach wiem, że do osiągnięcia tych samych rezultatów trzeba wprowadzić za każdym razem inne ustawienia. Ty możesz mieć własne zdanie ;)

Ciekawe jak będzie z OLEDAMI.? KALIBRACJA.;

Kalibracja nie jest ograniczona do wyświetlacza danego typu. Co? Uważasz, że telewizory OLED będą idealnie reprodukowały przestrzeń barwną Rec 709 (i miały profile pod odpowiednie warunki oświetleniowe)? Nikt jeszcze nie przetestował dużego OLEDa, ale jakiś czas temu sprawdziłem jak się mają wyświetlacze AMOLED w urządzeniach mobilnych. Wynik może skutecznie ostudzić - patrz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Widzę że dyskusja mocno się rozwinęła,więc wyjaśnię w skrócie o co mi chodzi.......

Miałem kiedyś G10 i w/g testów

http://www.flatpanelshd.com/review.php?subaction=showfull&id=1237901339

jak widać czerń 0.03

w G20-0.04

w obecnym G30 który posiadam 0.03

więc gzie tu są jakieś istotne różnice między tymi modelami,po za tym że mają inaczej poustawiane w menu serwisowym poszczególne(nie wiem jak to fachowo nazwać).........wartości,......amatorsko sobie ''grzebię'' w menu serwisowym.więc mnie poprawcie.W każdym razie chodzi o różnicę w ustawieniach sub-brt,kolor,wb-adj.

Jeśli chodzi o oprogramowanie,to aktualizacje mają wpływ na poszczególne zmiany skoro potrafią poprawić lub popsuć wyświetlany obraz.

To tyle jeśli chodzi o ''grzebacza'' w menu serwisowym,czyli ''kalibratora'' amatora :lol:

ps.

Kalibracja obrazu ma sens i gorąco polecam :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście, ale bez certyfikatu tu szarlataneria. Nie ma odpowiedzi jakiego rzędu błędem jest obarczone kalibrowanie. Czy to są urządzenia do sprawdzania próbek przy produkcji i mieszaniu farb ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

He.he.he.................

Tylko że, za certyfikowany ISF zapłacisz 1000 zł. albo i więcej + dojazd.

Pozdrawiam,

AndrzejS@

Edytowane przez andsie1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Spektrofotometrem możesz mierzyć wiele rzeczy, bo jak sama nazwa wskazuje urządzenie "widzi" całe spektrum i dopiero za pomocą odpowiednich funkcji przekształca wynik do zastosowań kolorymetrycznych (do tego co widzi ludzkie oko).

Mój spektrofotometr ma certyfikat wystawiony przez National Institute of Standards and Technology. Jak przeczytasz, błędy są bardzo małe rzędu 1 w formule DeltaE '94, czyli niezauważalne przez widza.

certyfikatw.jpg

Edytowane przez Maciej Koper

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@koper

Jeszcze raz życzę powodzenia. Z mojego baaardzo skromnego doświadczenia myślę, że czeka Cię "praca u podstaw",.Po kalibracji i tak mądry TATA poprawi tak, żeby było widać ,że tv jest "OSTRY" i gra jak "Żyleta".

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jest trochę prawdy w tym co piszesz, ale nie dramatyzujmy ;) Ze wszystkich klientów 85-90% jest w pełni zadowolonych z tego co udało się uzyskać, 5 - 10% dokonuje pewnych zmian "pod swoje oko", ale zdarzyło się też kilku klientów, którym naturalny obraz się nie spodobał, bo byli przyzwyczajeni do "poprawionej" rzeczywistości (niemniej zgodzili się że wierność reprodukcji jest lepsza).

EDIT: ale to może dlatego, że większość osób zgłaszających się wie czego chce, albo przynajmniej czyta stronę uważnie ;)

Edytowane przez Maciej Koper

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@koper

Jeszcze raz życzę powodzenia. Z mojego baaardzo skromnego doświadczenia myślę, że czeka Cię "praca u podstaw",.Po kalibracji i tak mądry TATA poprawi tak, żeby było widać ,że tv jest "OSTRY" i gra jak "Żyleta".

He he he ... to już czynnik ludzki :)

Ile razy idę się do znajomych którzy mają LCD'ka ... patrzę a tam albo: czerń taka, że detali zero; kolory takie że mogą zabić; ostrość w 10 stopniowej skali ustawiona na 11; "teatr" na max'a itd .... próba namówienia ich na jakiekolwiek zmiany bezowocna. Im się podoba :)

Niektórzy tak lubią. O kalibracji można pomarzyć.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pytanie ''pozakonkursowe'':

Po zgubieniu kartki z ustawieniami fabrycznymi G30 wprowadziłem fabryczne VT30 i chodzi mi o to,czy ktoś wie co zmienia METHOD,bo o ile w VT30 jest ustawione na 01,to u mnie 00.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Widze ze Panasonic VT20 wszystkim wymagajacym wlasciciela nie daje zyc. Mialem go ponad rok. Walczylem ze skokowym ruchem cieniami wezykami artefaktami itp. Po roku oddalem. Myslalem o zmianie na VT30 lub VT50 ale wielkich zmian w graniu nie widzialem. Telewizor gral tak ze w nocy opadala szczeka na BR ale telewizor oglada sie tez w dzien i tez na kanalach tv a tu rozwalal na lopatki. Panasonic wie o wadach ale nadal udaje ze nie ma sprawy wiec postanowilem go oddac. Fakt ze te wszystkie polepszacze trzeba w nim wylaczyc a zwlaszcza "inteligentne" 600 Hz bo u mnie na tym poprawiaczu nie szlo go ogladac obraz nie byl lepszy a wrecz gorszy i na tym samym materiale bylo widac ze jest duuuuzo gorzej. Teraz kupilem full leda obraz podobny do plazmy ale nie tak swietny jak wnocy na Panasie za to w ciagu dnia i na tv gra duzo lepiej a wiec kompromis. Szkoda bo lubilem go

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...