Skocz do zawartości
pmcomp

Wielki test kalibracji TV - czy to jest rzeczywiście potrzebne?

Rekomendowane odpowiedzi

Panie Czarku, ja Pana nie kojarzę, więc może niech powie Pan jakiego dnia przeprowadzaliśmy kalibrację to zamieszczę wykresy i omówimy czemu nie ma rewolucji :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

u mnie kalibracja przyniosła oczekiwane efekty,jestem zadowolony,chyba jedna z najbardziej czasochłonnych operacji,Maciek może potwierdzic,teraz tylko prof 2,tylko 3d oglądam na thx,wcześniej uważałem że thx jest optymalny,oglądam i ryjek mi sie cieszy,panas 65vt30,MACIEK jest jedną z najbardziej rzetelnych i pomocnych osób w temacie kalibracji,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Watek się rozwija ... ciesze się, taki był zamysł.

Dwa wnioski:

- zalety i potrzebę kalibracji nie każdy widzi ... i dobrze.

- niektóre TV wychodzą z fabryki lepsze, inne gorsze, inne fatalne. Zapewne im taniej tym gorzej.

Pozdro

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panie Czarku, ja Pana nie kojarzę, więc może niech powie Pan jakiego dnia przeprowadzaliśmy kalibrację to zamieszczę wykresy i omówimy czemu nie ma rewolucji :)

a może udałoby się zrobić coś jakby analizę porównawczą dwóch przypadków:

- gdy ktoś jest bardzo zadowolony z kalibracji (jak reymen) i

- gdy nie za bardzo bo w sumie nie widzi dużej różnicy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a nie prościej pokazac 2 fotografie lub sample przed i po kalibracji..... skoro aż tak bardzo nie którzy widza różnice na +

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@telemaniak: no wbrew pozorom nie jest to takie proste bo po pierwsze aparat niekoniecznie wiernie odzwierciedli obraz a po drugie na kazdym monitorze/tv nieskalibrowanym moze to wygladac inaczej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dlaczego tak sadzisz ?

Koledze @telemaniak chodzi o to aby pokazać ten sam telewizor przed kalibracją i po kalibracji.

Stosuje się takie porównanie udokumentowane fotkami.

Sam jestem ciekawy jak to wygląda w wykonaniu "naszego" kalibratora

Pozdrawiam,

AndrzejS@

Edytowane przez andsie1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dlaczego tak sadzisz ?

Koledze @telemaniak chodzi o to aby pokazać ten sam telewizor przed kalibracją i po kalibracji.

Stosuje się takie porównanie udokumentowane fotkami.

Sam jestem ciekawy jak to wygląda w wykonaniu "naszego" kalibratora

Pozdrawiam,

AndrzejS@

Zobaczysz różnicę że COŚ zostało zrobione, a nie czy przed kalibracją było gorzej a po lepiej. Wszystko zalezy od ekspozycji w aparacie i ... kalibracji monitora komputerowego (jak wspomniano).

Pozdro

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie przesadzaj. Różnice można zauważyć na +/-.

Pozdrawiam,

AndrzejS@

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

bez przesady.... nie długo się okaże że bez kalibracji to nie widzimy uktytych wątków w Avatarze.... bo nie mamy skalirbowanego monitora, tv i reszty.

skoro jest różnica widzialna okiem to na fotografi ją zobaczymy.

no dawac fotki.... nawet po kalibracji i porówanmy ja z fotografią u mnie bez kalibracji

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mój projektor przed kalibracją miał lekko czerwonawe naloty (głównie widoczne w filmach czarno-białych) i nie do końca byłem zadowolony z detali w ciemnych scenach. Po kalibracji (własnej, kolorymetrem i1 Display 2) i korekcie skali szarości i gammy widać zdecydowaną poprawę, ale żadne zdjęcie przed i po tego nie pokaże m.in ze względu na ograniczenia aparatu.

Zresztą zróbcie sobie test i spróbujcie zrobić zdjęcie własnego świecidełka tak aby uzyskać taką samą kolorystykę, kontrast, poziom detali w jasnych/ciemnych obszarach obrazu, itd. itp. Nierealne.

Poza tym nawet jakby technicznie byłoby mozliwe zrobienie zdjęcia identycznego do tego co widzą nasze "patrzałki", to tak jak wcześniej wspominano, porównywanie zmian przed i po kalibracji na nieskalibrowanym monitorze nie ma żadnego sensu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

85546c2e97757cd0.jpg

Przed: temperatura barw ok.9700K, obraz zdominowany przez zimne kolory

861c3d1e6fd770ff.jpg

Po: temp. barw ok. 6500K, obraz naturalny i przyjemny dla widza

@telemaniak

Poprosimy o Twoje fotki

Pozdrawiam,

AndrzejS@

Edytowane przez andsie1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@AndrzejS To są bardzo znane i stare przykłady z tymi konikami..

Jeśli chodzi o kalibrację, to nie rozumiem, dlaczego ktoś chce kogoś przekonać co do słuszności/niesłuszności kalibracji? Wszystko zależy przecież od konkretnej osoby. Powiedzmy sobie wprost, że oglądając ustawienia obrazu w telewizorach u znajomych rzadko kiedy widzimy coś, co nam odpowiada. Jeśli ktoś ma tak ustawiony telewizor, że nawet proporcje obrazu nie są zachowane, bo wszystko jest rozciągnięte na szerokość i za nic się nie da delikwenta przekonać, że tak jest źle, to o czym tu dyskutować? Ludzie lubią sobie poheblować suwakami, bo to im daje iluzję posiadania kontroli. Skoro mogą "narzucić" telewizorowi parametry obrazu czują się ważni i dowartościowani. Z kolei próba sprowadzenia ich na ziemię jest traktowana jak agresja. Skoro ktoś narzucił swoje ustawienia urządzeniu, to próba ich skorygowania jest odbierana, jako narzucanie cudzej woli na moją własność. Dlaczego ktoś ma się rządzić w moim telewizorze? Oto główny problem. To, co widać nie ma absolutnie żadnego znaczenia. Ważne, że to ja decyduję o ustawieniach. Ty nie będziesz mi narzucał, jak mam mieć ustawiony obraz. Ty nie będziesz mi kazał zmieniać ustawień, bo ja chcę robić, jak mi się podoba. Tu tkwi problem.

Poza tym ludzie nie wiedzą, jak może i powinien wyglądać dobrze ustawiony obraz. Widzieli coś u znajomych lub w markecie i im się spodobało i tak właśnie chcą mieć. Bo tak się ustawia. A że ustawia się źle?

I jeszcze jedno. Żeby skalibrować telewizor, trzeba chcieć to zrobić. Zatem skoro ktoś chce mieć dobry obraz, to będzie go mieć. A jak komuś się podoba to, co ma, to niech tak ma. Nie ma sensu przekonywać jedni drugich. I tak każdy pozostanie przy swoim.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

poprosze więc jakis .jpeg to wyświetle go na moim tv i zrobie fotografię.... wrzucę i ocenimy.

a skoro przed kalibracją ktos miał aż tak niebieski ekran... to chyba wogóle nie zaglądał w ustawienia....

a poza tym pokazałes 2 całkiem inne ustawienia które do czego się odnoszą?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moze warto jeszcze raz wyraznie powtorzyc wszystkim, ktorzy chca tu zamieszczac swoje zdjecia rodzinne, swoich ulubionych telewizorów czy zdjecia calkiem przypadkowe, że to całkiem nieuzasadnione i bezcelowe. Jedyne zdjecia, które maja jakikolwiek sens w tym watku, to takie (wykresy)jakie można zobaczyć w poście nr 83. Kto tego nie rozumie, najwyrazniej nie rozumie istoty kalibracji, ani specyfiki fotografii cyfrowej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli ktoś chciałby zamieścić w tym wątku jakieś zdjęcia, które ilustrują jego doświadczenia związane z kalibracją, to jak najbardziej powinien to zrobić. Być może dyskusja stanie się bardziej przedmiotowa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moze warto jeszcze raz wyraznie powtorzyc wszystkim, ktorzy chca tu zamieszczac swoje zdjecia rodzinne, swoich ulubionych telewizorów czy zdjecia calkiem przypadkowe, że to całkiem nieuzasadnione i bezcelowe. Jedyne zdjecia, które maja jakikolwiek sens w tym watku, to takie (wykresy)jakie można zobaczyć w poście nr 83. Kto tego nie rozumie, najwyrazniej nie rozumie istoty kalibracji, ani specyfiki fotografii cyfrowej.

To tak jak porównywanie takich samych filmów - z tym że jeden to oryginał na płycie BD, a drugi to dobrej jakości mkv (z dużym bitrate), co z tego że na wykresie przewagę zdobędzie niebieski krążek, skoro podczas oglądania, czy bezpośredniego porównania nie widać różnicy. Tak więc same suche liczby o niczym nie przesądzają - no chyba że mamy jakiegoś starego samsunga działającego w tybie dynamicznym z ustawieniami sklepowymi.

Właściciele TV z trybem THX nie zobaczą jakieś przewagi po skalibrowaniu, zresztą plazmy ogólnie maja naturalne odwzorowanie, wiec o jakieś wielkiej różnicy przed-po raczej nie ma co liczyć.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli ktoś chciałby zamieścić w tym wątku jakieś zdjęcia, które ilustrują jego doświadczenia związane z kalibracją, to jak najbardziej powinien to zrobić. Być może dyskusja stanie się bardziej przedmiotowa.

Doprawdy?

Jakos trudno mi w to uwierzyc czytajac takie posty:

bez przesady.... nie długo się okaże że bez kalibracji to nie widzimy uktytych wątków w Avatarze.... bo nie mamy skalirbowanego monitora, tv i reszty.

skoro jest różnica widzialna okiem to na fotografi ją zobaczymy.

no dawac fotki.... nawet po kalibracji i porówanmy ja z fotografią u mnie bez kalibracji

Moze lepiej porownujmy inne rzeczy, bedzie przynajmniej wiadomo, kto jest dumny, ze rozsuwa miarke ponad standardowa dlugosc, a kto ma z tego powodu kompleksy.

Jesli koniecznie chcesz wykazac, ze fotografowanie, tego samego obrazka wyswietlanego i fotografowanego w roznych warunkach ekspozycji, przez rozne aparaty (ktore widza i zapisuja barwy, rozpietosc tonalna, a pozniej kompresuja obraz inaczej), a nastepnie porownywanie ich na roznych wyswietlaczach( wyregulowanych diametralnie odmiennie) ma jakis sens jako metoda pomiarowa/porownawcza to powodzenia. Jak dla mnie to jedynie metoda na polepszanie/pogarszanie sobie samopoczucia, analogicznie jak w przypadku uzywania miarki do testow porownawczych innych atrybutów.

Edytowane przez binary

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po ustawieniu jednakowej ekspozycji i jednakowego WB zdjęcia mogłyby się w sumie nadawać do porównań, ale tutaj niestety parę rzeczy może uciec ze względu na rozpiętość tonalną. Ale do oceny np. jasności obrazu czy WB można się z takich zdjęć przymierzyć

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ostatnio skalibrowalem tv sony hx800 szwagrowi. Tv ma tylko 2 punktowa regulacje skali szarosci ale uwazam, ze calkiem niezle udalo sie ja ustawic. Co prawda delta w 3 miejscach przekracza wartosc 3 ale wystarczy porownac z tym co bylo przed kalibracja. Temperatura przed o wiele za duza, co bylo widoczne bez mierzenia. Po wszystkim szwagier stwierdzil, ze obraz jest jakis blady i ciemniejszy. Po prostu byl przyzwyczajony do poprzedniego obrazu, ktory byl zbyt jaskrawy i zupelnie nienaturalny. Wystarczylo jednak zeby po wlaczeniu filmu przelaczal sie miedzy trybem wczesniejszym a skalibrowanym i poprawa jakosci stala sie dla niego jasna. Zobaczyl jak nienaturalny byl obraz ktory do tej pory ogladal. Gamma nizsza niz 2.2 ale do warunkow panujacych w pomieszczeniu w sam raz.

hx800.th.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

My tu albo mówimy o różnych rzeczach, albo się zupełnie nie rozumiemy. Chodzi o zdjęcia.

Kilka postów wyżej jest link do zdjęć testowych. Konkretnie w poście 115. Pisząc ten post myślałem sobie coś takiego: Jeżeli ktoś się upiera, że nie robił żadnej kalibracji i ma dobrze, to niech wyświetli zdjęcia w telewizorze, sfotografuje i zobaczymy czy wszystkie ciemne pola z testu jasność są widoczne, to samo dotyczy jasnych pól ze zdjęcia kontrast. Przy okazji może coś się uda zauważyć jeszcze, może odnośnie temperatury barwowej, może coś innego? Widziałem sporo zdjęć pokazujących obrazy testowe i było na nich widać całkiem sporo. Kto wie, może coś uda się zobaczyć. Tak sobie myślałem.

Natomiast mam wrażenie, że ktoś tu uważa, że na podstawie zdjęć można stwierdzić czy telewizor jest dobrze wyregulowany, czy nie. Nie można, oczywiście.

Mimo wszystko powtórzę. Być może ktoś chciałby pokazać na zdjęciach coś, co trudno jest wytłumaczyć słowami. To może się udać lub nie. Warto spróbować. I warto o tym podyskutować. Ale jak na razie nikt niczego nie fotografuje. Może i dobrze.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak tak koniecznie chcecie zdjecia to macie. Tak jak mowilem, nie odzwierciedlaja one faktycznego obrazu (odcien jest inny i np kolor czarny jest obciety na zdjeciu a w rzeczywistosci nie). Pierwsze zdjecie przedstawia tryb THX (ktory powinien byc bardzo bliski poprawnym ustawieniom) na moim vt30 a drugie tryb professional2 skalibrowany przeze mnie. Widac wyraznie ze poszczegolne odcienie szarosci w trybie THX niestety nie sa poprawne, wiele z nich jest konkretnie zazielenione.

dsc09363hm.th.jpg dsc09362n.th.jpg

Polecam sciagnac sobie te 2 zdjecia i przegladac naprzemian.

ZDJECIA SA TYLKO POGLADOWE, MOIM ZAMIAREM BYLO UDOWODNIENIE ZE ROBIENIE ZDJEC POROWNAWCZYCH NIE MA SENSU

Edytowane przez makakam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...