Skocz do zawartości
pmcomp

Wielki test kalibracji TV - czy to jest rzeczywiście potrzebne?

Rekomendowane odpowiedzi

Napisze ci bardzo delikatnie, choć w zamyśle miałem chęć bardziej wulgarnie: GOŃ SIĘ !!!

Gdyby tak było jak piszesz to juz byś dostał bana do nieskończoności. I byłby świety spokój, nikt by nie zauważył a tak ... za chwilę rozpeta sie dyskusja po której znowu Gmeru będzie musiał sprzatać.

Ale ostrzegam lojalnie ... odpisz coś jeszcze w tym stylu na mój post to ban będzie.

Nie pozdrawiam.

Nie pień się tak, bo dostaniesz zawału i będziemy zmuszeni zbierać na kwiatki.

@lookcorner ma poniekąd rację. Co innego jest opisanie sposobu kalibracji i podania wyników a co innego promowanie faceta.

Jak pamiętam sam kilkakrotnie zwracałeś na to uwagę i kasowałeś posty.

Jeszcze jedno, nie strzelaj tak tymi banami bo Ci zabrane amunicji i w ten sposób zniechęcisz innych do zabierania głosu w dyskusji i wypowiadania swoich myśli.

Nadszedł wielki Gmeru i zapanował porządek... A już chciałem użyć mocy które mi dałeś i zbanować ich wszystkich :)

Ta wypowiedz mówi sama za siebie. Bez komentarza.

A ja Cię pozdrawiam,

AndrzejS@

Edytowane przez andsie1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@lookcorner ma poniekąd rację.

[/size]

Ta wypowiedz mówi sama za siebie. Bez komentarza.

A ja Cię pozdrawiam,

AndrzejS@

Dobrze, że napisałes "poniekąd" bo ja "korzyści majątkowych" nie przyjąłem z tego tytułu żadnych. Maciek bedzie prowadził na portalu kącik dotyczący kalibracji.

Jak któryś z Was chce ... zapraszamy. Moze być w innym temacie ... na pewno coś się znajdzie.

A palec na spuście mnie świrzbił ... oj tak. B) . Tak jak napisałem u "olsztyniaków" niewygodny post wyleciałby do kosza z miejsca razem z autorem. Na wieki i wieczne zapomnienie.

Ja też Cię pozdrawiam Andrzeju

:D

PS. Twoja ciętą ripostę przyjmuję z pokorą bo sam Ci ze dwa razy przytłukłem w tym wątku. Ale z dobrego serca i po starej znajomości :) .

Edytowane przez pmcomp

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Napisze ci bardzo delikatnie, choć w zamyśle miałem chęć bardziej wulgarnie: GOŃ SIĘ !!!

Gdyby tak było jak piszesz to juz byś dostał bana do nieskończoności. I byłby świety spokój, nikt by nie zauważył a tak ... za chwilę rozpeta sie dyskusja po której znowu Gmeru będzie musiał sprzatać.

Ale ostrzegam lojalnie ... odpisz coś jeszcze w tym stylu na mój post to ban będzie.

To było emocjonalnie, a teraz merytorycznie:

Gdybym kupował sobie 60-65" to nawet do głowy by mi nie przyszło "robienie doktoratu" z kalibracji.

Nie kazdy musi chciec kupować sobie Spydera, którego jak napisałem na poczatku posiadamy.

Przez czas marnowany na samodzielna naukę jak to zrobić wolę posłuchac muzyki, pobawić się z kotem, zrobić dobrego łyskacza albo obejrzeć ze trzy filmy w 3D. Czego Tobie także życzę.

Gdybyś przeczytał mój opis dokładnie to wycztałbys tam, że celem kalibracji było zrobienie kalibracji w 3D. A tego nikt robić nie potrafi natomiast Maciek ze skalibrujtv.pl podjął sie tego zadania i wykonał je na piątkę.

Zapraszam do siebie, zobaczymy jak pójdzie Tobie.

Nie pozdrawiam.

Co jest takiego innowacyjnego w kalibracji 3D - niżej masz lekko zmodyfikowany sposób przy użyciu budżetowego kalibratora:

To samo co 3D tyczy się również kalibracji projektora np. przy użyciu szarego ekranu (gain 0.8), czy po zastosowanie filtru na obiektyw w celu zwiększenia głębi czerni. Trzeba ponownie dostosować parametry, ponieważ w/w sposoby spowodowały zmniejszenie jasności, a co za tym idzie możliwy brak detali w ciemnych partiach scen 3D. Jednak nie rozumie tego całego "halo" na temat kolorów 3D i wywyższenie tego problemu do nie wiadomo jakiej skali, a przy okazji PROMOCJI tej wg ciebie "potrzebnej usługi kalibracji". Artefakty i tym podobne rzeczy przy trójwymiarze nie skoryguje się kalibracją, to producenci muszą usprawnić elektronikę etc.

Tak więc można to wykonać taniej samemu, a przy tym dostosować wszelkie odbiorniki w mieszkaniu, a to że ty wolisz sobie posiedzieć przy kawie, czy oglądać film zamiast bawić się w dostosowanie obrazu, to już twoje zdanie. Wielu posiada parę TV w domu, czy TV+ projektor, do tego dochodzą monitory, laptopy - więc nie każdego stać, aby zapłacić za usługę wielu urządzeń. Po roku, półtora zmienisz dany odbiornik na nowszy i czeka cię kolejny wydatek.

Poza tym jeśli Ja bym załozył temat z reklamą usługi danej osoby, to pewnie dostałbym pouczenie czy bana.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Maciek bedzie prowadził na portalu kącik dotyczący kalibracji.

W takim razie życzę jemu powodzenia w kontekście banowania.

Mam tylko nadzieję, że długo na forum nie zabawi z takim podejściem do sprawy.

Pozdrawiam,

AndrzejS@

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Popieram .... coś tu nie gra ....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Myślałem że to forum jest neutralne, gdzie podstawa to "obiektywne spojrzenie", jednak ten temat uświadamia mnie że jednak liczy się zysk i wypromowanie znajomych w celu dotarcia do większej grupy potencjalnych odbiorców (zapewne jakaś prowizja dla modów?). No chyba nikt tutaj nagle nie dostał objawienia jakoby kalibracja poprawiała obraz- przecież jest to oczywista rzecz!

Poznaliśmy się z pmcomp'em pierwszy raz u niego na kalibracji i forum pozostało neutralne, nikt nie dostaje prowizji.

Moim zdaniem problemem jest to, że oceniacie temat z perspektywy użytkowników głęboko zakorzenionych w tej materii, dla Was pewnie nie jest niczym obcy kalibracja ani 2D ani 3D. Ale moim zdaniem, taki temat jest potrzebny. Abstrahuję od stylu w jaki został napisany, nie zamierzam oceniać, bo nie jestem osobą postronną i mogę mieć inne zdanie. Świadomość w ogóle istnienia czegoś takiego jak kalibracja jest w naszym kraju bardzo mała. Żaden chyba z kilkudziesięciu klientów, których obsługiwałem do tej pory nie zetknął się z tematem po raz pierwszy przez moją stronę. Każdy wcześniej o nim słyszał, co miało albo związek z pracą albo właśnie z zamiłowaniem do tematyki audio-video.

Dlatego uważam, że trzeba poszerzać wiedzę, a tu na forum jest wielu użytkowników, którzy po nią przybyli. Nie zarejestrowałem się tu aby się promować. Promocja robi się sama, jeżeli wnosi się coś do tematu. Jestem tu właśnie po to żeby prowadzić dział o kalibracji i odpowiadać na pytania, a także poszerzyć testy telewizorów o pomiary przed i po kalibracji, chyba warto, co?

Wystarczy kupić kalibrator SpyderTV albo jeszcze lepiej coś z rodziny X-rite, gdzie oprócz podstawowego oprogramowania, można (ee tam nawet trzeba!!!) zainstalować popularny darmowy program HCFR Version 2.1.0 - stworzony przez fanów-profesjonalistów i tym samym mieć odpowiednik software wartego kilka tyś. Nawet jest poradnik - Google tłumacz, ale po co zagłębiać się/pomóc w tym temacie, tym bardziej tutaj na forum o HD?!

Zamiast płacić 350 zł za pełną kalibrację, można samemu ją wykonać i to na wszystkich urządzeniach w domu (laptop, monitor, projektor) i zostawić na przyszłość przy zmianie odbiornika na nowszy (co U nas HDmaniaków to normalka) i tym samy zaoszczędzić sporo PLN. Panowie bez urazy, ale pogrubiona czcionka z reklamą usługi musi się jakoś odbić.

Miałem w rękach raz trzy spydery dwie z serii elite 3 i jeden z serii 2. Odczyty robiłem na pioneerze kuro, więc o niejednolitości obrazu nie ma mowy. Każdy z nich dawał odczyt do 15% inny od mojego referencyjnego spektrofotometu i co najgorsze każdy w inną stronę.

Ale za te pieniądze, może jest warte swej ceny. Wszak, przy pomocy spydera zrobi się więcej niż gołym okiem.

To samo co 3D tyczy się również kalibracji projektora np. przy użyciu szarego ekranu (gain 0.8), czy po zastosowanie filtru na obiektyw w celu zwiększenia głębi czerni. Trzeba ponownie dostosować parametry, ponieważ w/w sposoby spowodowały zmniejszenie jasności, a co za tym idzie możliwy brak detali w ciemnych partiach scen 3D. Jednak nie rozumie tego całego "halo" na temat kolorów 3D i wywyższenie tego problemu do nie wiadomo jakiej skali, a przy okazji PROMOCJI tej wg ciebie "potrzebnej usługi kalibracji". Artefakty i tym podobne rzeczy przy trójwymiarze nie skoryguje się kalibracją, to producenci muszą usprawnić elektronikę etc.

Podobne halo ożnaby zrobić z ustawień fabrycznych 80% TV i myślę, że jest o co. A to, że nie da się wyeliminować wszystkich problemów kalibracją, nie znaczy, że traci ona sens.

W takim razie życzę jemu powodzenia w kontekście banowania.

Mam tylko nadzieję, że długo na forum nie zabawi z takim podejściem do sprawy.

Pozdrawiam,

AndrzejS@

Ty zaś kolego reagujesz wyjątkowo alergicznie na mnie jak zauważyłem od samego początku.

Najpierw piszesz bzdury, że kalibracja programem Calman to nie profesjonalna, ani nie ISF, a teraz prawisz herezje. Nie miałem zamiaru nikogo, ani niczego banować. Wiesz co to ironia? To co napisałem tyczyło się dyskusji, która się tu rozpętała o... kotach.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ktoś chyba uderzył w stół, GOŃ SIĘ-niezły tekst,ale wg.mnie niektórym nie przystoi takie forumowe zachowanie,więcej opanowania

Pozdrawiam

  • Lubię 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Najpierw piszesz bzdury, że kalibracja programem Calman to nie profesjonalna, ani nie ISF, a teraz prawisz herezje. Nie miałem zamiaru nikogo, ani niczego banować. Wiesz co to ironia? To co napisałem tyczyło się dyskusji, która się tu rozpętała o... kotach.

Kolego,

Nie wypisuje bzdur. Myślę, że się trochę zapędziłeś w swoich dywagacjach.

Tak się składa, że wiem na czym polega kalibracja i jaka jest różnica pomiędzy Calmanem a ISF.

Nadal twierdzę, że Calman to nie jest kalibracja profesjonalna, Jest to jedynie kalibracja z rozszerzony zakresem poprawy właściwości świetlnych wyświetlacza TV, monitora lub projektora gdzie w każdej chwili masz możliwość edytowania i zmiany parametrów kalibracji w przeciwieństwie do ISF.

Wystarczy przypadkowo zmienić jeden z parametrów RGB i cała kalibracja zmienia swoje właściwości i trzeba powtórzyć kalibrację.

Mam do Ciebie propozycje opracowania poradnika dotyczącego kalibracji i umieszczenie go na Forum.

Myślę, że będzie to z pożytkiem dla nasz wszystkich.

Taki poradnik w formie tekstowej i fotograficznej będzie pomocny dla osób które chcą sami skalibrować swój TV.

Mam nadzieję, że z takim doświadczeniem i praktyką napisanie poradnika nie sprawi Ci większego kłopotu i nie wpłynie znacząco na utratę klientów.

Pozdrawiam,

AndrzejS@

Edytowane przez andsie1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kalibracja we własnym zakresie to fajna sprawa, ale nie dla każdego.

po primo trzeba mieć zacięcie do takich zabaw i zgłębić wiedzę bo żadne poradniki krok po kroku nie rozwiążą wszystkich napotkanych problemów w trakcie kalibracji sprzętu.

a po secudno to trzeba wyłożyć te co najmniej 500zł na kolorymetr (Spydera nie biorę pod uwagę bo to jest g...o, zabawka dla dzieci), drugie tyle na soft (HCFR od dawna już nie jest aktualizowany i nowszych kolorymetrów jak i1 Display Pro nie obsługuje) i kolorymetr też należałoby przynajmniej raz do roku wysyłać na rekalibrację do "matki", bo mają one to do siebie, że z czasem odczyty są coraz bardziej obarczone błędem.

Edytowane przez misfit
  • Lubię 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Są tacy co mają wszystko i nie wiedzą jak się do tego zabrać.

Na innych forach istnieją poradniki dotyczące kalibracji, to dlaczego na naszym miałoby nie być zważywszy, że mamy "fachowca".

A jak będą problemy to jest od tego forum do ich rozwiązywania.

Jest jeszcze jedna sprawa o której nic się nie mówi - Re-kalibracja.

Z upływem czasu TV traci swoje właściwości świetlne i należy powtórzyć kalibracje. Zaleca się kalibrowanie przynajmniej dwa razy w roku.

Pozdrawiam,

AndrzejS@

Edytowane przez andsie1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kolego,

Nie wypisuje bzdur. Myślę, że się trochę zapędziłeś w swoich dywagacjach.

Tak się składa, że wiem na czym polega kalibracja i jaka jest różnica pomiędzy Calmanem a ISF.

Nadal twierdzę, że Calman to nie jest kalibracja profesjonalna, Jest to jedynie kalibracja z rozszerzony zakresem poprawy właściwości świetlnych wyświetlacza TV, monitora lub projektora gdzie w każdej chwili masz możliwość edytowania i zmiany parametrów kalibracji w przeciwieństwie do ISF.

Wystarczy przypadkowo zmienić jeden z parametrów RGB i cała kalibracja zmienia swoje właściwości i trzeba powtórzyć kalibrację.

A ja myślę, że to Ty się wciąż zapędzasz.

ISF to konsorcjum zajmujące się obrazem, a Calman to aplikacja, więc na jakiej płaszczyźnie porównujesz wciąż te dwie rzeczy?

Napisanie, że Calman to nie jest profesjonalna kalibracja, to jak napisanie "zestaw kluczy francuskich to nie jest profesjonalna naprawa samochodu". Calman to tylko aplikacja, tylko narzędzie a nie "sposób kalibracji" jak wynika z twoich wypowiedzi. Nie jedyne narzędzie, którego używam. Do obsługi wspomnianych przez Ciebie banków ISF używam innej aplikacji - ControlCAL. Jednakże sam Calman może obsługiwać tryby ISFccc w niektóry TV - Panasonicach na 2011 rok, projektorach JVC, Sharp Elite i kilku innych i w połączeniu z generatorem obrazów kalibrację można w dużej mierze zautomatyzować.

Zmiana ustawień jednego z parametrów zazwyczaj psuje kalibrację, ale najczęściej nie ma problemu z zablokowaniem tych ustawień, nawet gdy wprowadzamy je "z pilota".

Mam do Ciebie propozycje opracowania poradnika dotyczącego kalibracji i umieszczenie go na Forum.

Myślę, że będzie to z pożytkiem dla nasz wszystkich.

Ciekawa propozycja, ale zastanów się jeszcze raz.

Jeżeli ktoś ma ochotę wydać kilkaset złotych na kolorymetr to wie co robi i pewnie przeczytał już dziesiątki zagranicznych poradników.

Jeżeli ten ktoś nadal będzie miał wątpliwości to przecież od tego jest ten dział - by pytać, a ja będę starał się na bieżąco odpowiadać. W poradniku nie da się zawrzeć wszystkiego, teorii i praktyki.

Na pewno w wolnej chwili zrobię coś innego - podlinkuję plansze do ustawiania odcięcia czerni, bieli i ostrości z instrukcją obsługi. Na tym skorzysta każdy "zielony" użytkownik.

Jest jeszcze jedna sprawa o której nic się nie mówi - Re-kalibracja.

Z upływem czasu TV traci swoje właściwości świetlne i należy powtórzyć kalibracje. Zaleca się kalibrowanie przynajmniej dwa razy w roku.

Owszem. Dotyczy przede wszystkim projektorów w miarę zużywania się lampy.

W TV plazmowych i LCD jest to głównie kosmetyka.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście (ISF) to organizacja, Imaging Science Foundation, która przeprowadza szkolenia praktyczne i teoretyczne i po zdaniu takiego kursu otrzymuje się certyfikat ISF, który obwarowani jest ścisłymi regułami i procedurami.

Certyfikat ISF dopuszcza do stosowania przy kalibracji odpowiednie oprogramowania m.in. Colorfacts, Sencore, ISFccc.

Ponadto kalibracja (ISF) obejmuje strojenie całego systemu wideo a nie tylko wyświetlacza.

Właściwie to co ja będę pisał przecież to TY jesteś tu fachowcem i objaśnić sposoby kalibracji, różnice pomiędzy oprogramowaniem, sprzętem do kalibracji itp.

Pozdrawiam,

AndrzejS@

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Maciej Koper

Spyder3TV kosztuje tyle co Twoja jednorazowa usługa, urządzenie to posłuży na długi czas (i do wielu urządzeń, więc zakup się szybko zwróci), natomiast jeśli ktoś pragnie dobrej powtarzalności wyników, można dołożyć do X-Rite Display i problem znika.

Widoczną różnicę gołym okiem (podczas normalnego użytkowania) między tanim Spyderem (+ program HCFR), a twoim urządzeniem raczej i tak nikt nie uchwyci. Przykładem tego jest usługa aktualizacji oprogramowania Spyder3TV dla 2-krotnie droższych modeli (np Spyder3 Elite) - co jest dowodem że TV nie mają takiego potencjału podkręcania barwami jak profesjonalne monitory, a przy tym nie potrzebują zaawansowanego oprogramowania.

Poza tym nie przeczę że kalibracja nie jest potrzebna, tylko nie rozumie tego hałasu na temat 3D.

Piszesz że kalibracja ISF to to samo co twoja usługa tylko 3x droższa, Ja idę podobnym tokiem myślenia i twierdzę iż Twoja usługa to to samo co kalibracja "domowym sposobem"

@andsie1

Jeśli TV tracą na jasności to co tu dopiero pisać o projektorach - przy normalnym użytkowaniu, co 3-4 m-ce kolorymetr w dłoń ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Poza tym nie przeczę że kalibracja nie jest potrzebna, tylko nie rozumie tego hałasu na temat 3D.

No widzisz ... musisz się jeszcze duuużo nauczyć jak nie rozumiesz.

Kup sobie Spydera czy inne urządzenie, Twoja wola, i kalibruj co chcesz i ile raz chcesz. I napisz nam jak Ci poszło to my powywnetrzamy się nad Twoimi osiągnięciami.

Pozdro

Gmeru ... wywal w diabły wszystkie niemerytoryczne posty z tego wątku i wymoderuj wypowiedzi gdzie są kłótnie i osobiste wycieczki, łącznie z moimi.

Jak nie to ja to zrobię ale będzie grubo.

Pozdro

Edytowane przez pmcomp

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No widzisz ... musisz się jeszcze duuużo nauczyć jak nie rozumiesz.

Kup sobie Spydera czy inne urządzenie, Twoja wola, i kalibruj co chcesz i ile raz chcesz. I napisz nam jak Ci poszło to my powywnetrzamy się nad Twoimi osiągnięciami.

Pozdro

Piotrek, wyluzuj, burzliwe dyskusje to nie powód żeby coś moderować. Niektórych trzeba odczarować :)

Ponadto kalibracja (ISF) obejmuje strojenie całego systemu wideo a nie tylko wyświetlacza.

To strojenie innych urządzeń to nic innego jak korekty, których się nie dało wykonać na wyświetlaczu. Jeżeli jest taka sytuacja także to robię.

Pozostaje jeszcze rzecz pomijana przez wiele osób: wybranie które urządzenie dokonuje konwersji YCbCr -> RGB. Do tego celu mam płytę Spears & Munsil i przeprowadzam testy konwersji kanałów luminancji i chrominancji w ramach usługi.

@Maciej Koper

Spyder3TV kosztuje tyle co Twoja jednorazowa usługa, urządzenie to posłuży na długi czas (i do wielu urządzeń, więc zakup się szybko zwróci), natomiast jeśli ktoś pragnie dobrej powtarzalności wyników, można dołożyć do X-Rite Display i problem znika.

Widoczną różnicę gołym okiem (podczas normalnego użytkowania) między tanim Spyderem (+ program HCFR), a twoim urządzeniem raczej i tak nikt nie uchwyci. Przykładem tego jest usługa aktualizacji oprogramowania Spyder3TV dla 2-krotnie droższych modeli (np Spyder3 Elite) - co jest dowodem że TV nie mają takiego potencjału podkręcania barwami jak profesjonalne monitory, a przy tym nie potrzebują zaawansowanego oprogramowania.

Poza tym nie przeczę że kalibracja nie jest potrzebna, tylko nie rozumie tego hałasu na temat 3D.

Piszesz że kalibracja ISF to to samo co twoja usługa tylko 3x droższa, Ja idę podobnym tokiem myślenia i twierdzę iż Twoja usługa to to samo co kalibracja "domowym sposobem"

@andsie1

Jeśli TV tracą na jasności to co tu dopiero pisać o projektorach - przy normalnym użytkowaniu, co 3-4 m-ce kolorymetr w dłoń ;)

Primo. Cytuję swoją poprzednią wypowiedź:

Miałem w rękach raz trzy spydery dwie z serii elite 3 i jeden z serii 2. Odczyty robiłem na pioneerze kuro, więc o niejednolitości obrazu nie ma mowy. Każdy z nich dawał odczyt do 15% inny od mojego referencyjnego spektrofotometu i co najgorsze każdy w inną stronę.

Ale za te pieniądze, może jest warte swej ceny. Wszak, przy pomocy spydera zrobi się więcej niż gołym okiem.

Wobec tego myślę, że nawet niedowidzący zauważy różnicę między kalibracją spyderem, a lepszym sprzętem... chyba, że akurat jego spyder cudownie nie myli się tak bardzo jak te, które miałem w rękach.

Secundo. O kalibracji ISF pisząc chciałem dać do zrozumienia, że firmy certyfikowane ISF i posługujące się oprogramowaniem niedostępnym dla "zwykłego zjadacza chleba" nie mają czarodziejskiej różdżki, która uaktywni tajemne funkcję do których nie mam dostępu z użyciem Calmana, ControlCAL'a i kilku innych aplikacji, które każdy może kupić. Proces nadal będzie sprowadzał się do ustawienia poziomów czerni, bieli, balansu bieli, kalibracji gamutu i innych rzeczy.

Ja posługuję się certyfikowanym spektrofotometrem, którego dokładność została zweryfikowana na urządzeniu referencyjnym (dokładnie Konica Minolta CS-2000A) i referencyjnym wyświetlaczu (Sony BVM). Dążę do rezultatów, które wiem, że zadowolą użytkownika bez kompromisów. Jeżeli dla kogoś zmniejszenie niewidocznego błędu z 0,1% do 0,001% jest spełnieniem marzeń, niech nie udaje się do mnie. Mnie interesują realne rezultaty, a do nich nie potrzeba certyfikatów, ani czarodziejskich różdżek. Tym bardziej, że mówimy o wyświetlaczach domowych, które i tak są niedokładne. W plazmach występują spore fluktacje gammy. W LED nierównomierność podświetlenia (dwa punkty telewizora i różne pomiary). Projektory tracą swoje parametry z czasem, po to się robi korekty.

Tertio. Kup spydera i po kilku miesiącach zrób nim korektę :) W ten sposób możesz skorygować kolorymetr nie wyświetlacz, bo straci więcej na dokładności niż wyświetlacz przez ten czas.

EDIT, jeszcze odpowiem na kilka postulatów:

jeśli ktoś pragnie dobrej powtarzalności wyników, można dołożyć do X-Rite Display i problem znika

Tak, tylko rodzi się problem oprogramowania, które to obsłuży, bo darmowe HCFR nie ma wsparcia.

Poza tym samym spektrofotometrem nie skalibrujesz niskich IRE.

Edytowane przez Maciej Koper

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@pmcomp

Przecież cały czas piszę na temat.

Tak się składa że posiadam Eye-One Display 2, przebrnąłem przez to z moim obecnym projektorem i po prostu piszę swoje spostrzeżenia w oparciu o zagraniczne posty/lektury i własne wrażenia.

Pan Maciek może wyrażać swoje opinie jako jego usługa jest słuszna i że kalibracja PRO z certyfikatem ISF u konkurencji nie wnosi nic więcej poza wyższą ceną, a Ja z niewiadomych powodów mam zakaz wyrażania swojego poglądu w tej sprawie? W pierwszym poście trochę się uniosłem (każdemu się może zdarzyć ;)) za co mi ładnie odpowiedziałeś.

Jaki cel ma założenie tego tematu, skoro niemożna wyrażać swoich myśli, a tylko przytakiwać Waszym spostrzeżeniom?

@Maciej Koper

Eye-One mają wsparcie, czego jestem przykładem ;) zresztą X-Rite - i1Display 2 czy LT również są w pełni kompatybilne.

Też jestem zdania że najważniejszy jest realny wynik, a nie certyfikaty czy programy za które się płaci. Jeśli można coś wykonać samemu, tańszym kosztem to czemu o tym nie wspomnieć.

Edytowane przez lookcorner

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@pmcomp.

Fakt, może nasze wypowiedzi nie są związane z tematem kalibracji Twojego TV, ale odnoszą się ścisłe z tematem kalibracji, czy warto i czym kalibrować.

Mam DVDO Dudo i Calmana i sam sobie kalibruje co chcę i kiedy chcę i wiem, że daleko do kalibracji profesjonalnej ISF, NIESTETY.

Pozdrawiam,

AndrzejS@

EDYCJA

Kalibrowałem też HCFR i mam porównanie z Calmanem. Aż tak znaczącej różnicy to nie zauważyłem.

Widziałem też skalibrowany TV ISF.

Edytowane przez andsie1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Potwierdzam, że ze Spyderami są jaja, zresztą w wielu miejscach dotyczących kalibracji (m.in na avsforum) odradzany jest ich zakup.

Nie są to jakieś uprzedzenia względem tej firmy, tylko po prostu wygląda na to, że u nich nie istnieje takie pojęcie jak kontrola jakości.

Można sobie dla próby kupić 3szt. i np. każdy z nich da zupełnie inne pomiary, np. na 100 IRE przy tym samym kalibrowanym TV, jeden Spyder ci pokaże, że R=120% G=95% B=105% a na drugim egzemplarzu R=90% G=105% B=120%

I bądź tu mądry, który z tej trójki uznać za wzorzec :)

i1 Display LT/2 są pod tym względem dużo lepsze, ale też trzeba je wysyłać do rekalibracji, bo z czasem dają coraz mniej precyzyjne pomiary.

Najnowsze i1 Display Pro (opisywany również jako Display 3) ponoć mają dłużej trzymać "formę" bez potrzeby wysyłania do rekalibracji, poprzez dużo większą ochronę czujnika przed światłem zewnętrznym, ale nimi z kolei nie skalibrujemy wyświetlacza przy pomocy darmowego HCFR bo ten program od dłuższego czasu nie jest już rozwijany i brak wsparcia dla tego kolorymetru.

Edytowane przez misfit

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie, tak piszecie jakbyście bój o Częstochowę prowadzili. Nie wiem na ile merytorycznie bo się na tym nie znam. Na wierzch wychodzą emocje. Dyskusja przybiera obrót w kierunku omawiania wyższości jednych Świąt nad drugimi. Nie możecie tak sobie na PW?

Pozdro

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

OK,

Wycofuje się z dyskusji.

Pozdrawiam Wszystkich

AndrzejS@

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Maciej Koper

Eye-One mają wsparcie, czego jestem przykładem ;) zresztą X-Rite - i1Display 2 czy LT również są w pełni kompatybilne.

Też jestem zdania że najważniejszy jest realny wynik, a nie certyfikaty czy programy za które się płaci. Jeśli można coś wykonać samemu, tańszym kosztem to czemu o tym nie wspomnieć.

Tak to prawda, myślałem, że miałeś na myśli X-Rite Eye One Pro, który jest Spektrofotometrem i nie ma wsparcia od HCFR. Ze wspomnianymi przez Ciebie nie ma takich jaj jak ze spyderami, ale tracą na dokładności z czasem bardzo dużo i UWAGA nie mają kompenascji temperaturowej, więc w miarę rozgrzewania się ekranu dają inne odczyty.

Mam DVDO Dudo i Calmana i sam sobie kalibruje co chcę i kiedy chcę i wiem, że daleko do kalibracji profesjonalnej ISF, NIESTETY.

A ty dalej swoje... Czy nie dociera do Ciebie człowieku, że ISF to pewien zbiór reguł jak kalibracja ma wyglądać, a Calman to tylko aplikacja, która do tego służy!? To ty decydujesz do jakich rezultatów dążysz, a nie program który używasz!

Porównujesz kalibrację Calmanem, HCFR'em i aplikacjami ISF i mówisz o różnicach w rezultatach. Otrząśnij się! Te aplikacje tylko przekładają pomiary sprzętu na ekran, żeby łatwiej się to robiło. Nie mają żadnego wpływu na wyniki kalibracji! O rezultatach decydują Twoje umiejętności i sprzęt do pomiarów, a nie aplikacje, bo one oferują Ci te same wykresy i obliczenia!

Jeżeli nie umiesz pojąć tego to może wejdź sobie na listę firm z USA certyfikowanych w ISF i zobacz ile z nich wykorzystuje Calmana podaję Ci link: http://www.avsforum.com/avs-vb/showthread.php?t=586330&page=54

Podejrzewam, że ograniczyłeś się do profilowania swojego DVDO i to nazywasz "kalibracją calmanem". Twój problem. Nie interesuje mnie to. Nie wchodzę z tobą więcej w dyskusję.

Edytowane przez Maciej Koper

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie, tak piszecie jakbyście bój o Częstochowę prowadzili. Nie wiem na ile merytorycznie bo się na tym nie znam. Na wierzch wychodzą emocje. Dyskusja przybiera obrót w kierunku omawiania wyższości jednych Świąt nad drugimi. Nie możecie tak sobie na PW?

Pozdro

Yhy, tylko kto w tym boju brał czynnie udział i jak dzieciak rzucał banami na lewo i prawo??

@misfit

Od dawna jest już dostępna wersja beta dla nowych urządzeń od X-rite z nowej serii ColorMunki (jednak tylko dla wybranych), podobno autorzy mają teraz co innego na głowie, ale cuś się dzieje w temacie. Poza tym myślałem że następcą i1Display LT/2 jest ColorMunki Display i tańszy Create - od kiedy nabyłem X-rite Eye One nie ogarniam już co się dzieje na rynku ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Od dawna jest już dostępna wersja beta dla nowych urządzeń od X-rite z nowej serii ColorMunki (jednak tylko dla wybranych), podobno autorzy mają teraz co innego na głowie, ale cuś się dzieje w temacie. Poza tym myślałem że następcą i1Display LT/2 jest ColorMunki Display i tańszy Create - od kiedy nabyłem X-rite Eye One nie ogarniam już co się dzieje na rynku ;)

ColorMunki Display i i1 Display Pro są identyko, różnią się jedynie softem (dokładnie jak z i1 LT i 2). Jakby HCFR obsługiwał ColorMunki Display to bym go kupił bez zastanowienia, ale niestety jest inaczej - kupując go jesteś skazany na dołączony, mocno okrojony soft i nie użyjesz go w HCFR czy jakimkolwiek innym programie czy to Calman, ChromaPure, itp ze względu na blokadę sprzętową.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

podoba mi się że ten temat obudził wielu speców na forum. Szacun panowie!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Widze, ze tutaj ciagle piszecie o Panasonicach, czy Samsungi LEDy serii C8000 tez kalibrujecie?

Macie jakas filie na pomorzu, bo chetnie skorzystalbym z profesionalnej kalibracji?

PS jak to kalibrujecie, mierzycie programem i tak popasywujecie ustawienia widocze w menu, czy grzebiecie w menu serwisowym?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...