Skocz do zawartości
pmcomp

Wielki test kalibracji TV - czy to jest rzeczywiście potrzebne?

Rekomendowane odpowiedzi

13 minut temu, plast napisał:

Kolory w zależności od pory dnia się nie zmieniają, jeśli po kalibracji biały to biały, zielony to zielony, itd., to będą takimi niezależnie od tego czy masz w pokoju jasno czy ciemno.

A kalibrację z uwzględnieniem luminancji pod konkretne oświetlenie otoczenia to tzw. tryb 'dzień' i 'noc' - w 99% wystarczają te dwa tryby.

Ale jak chciałem się umówić na kalibrację projektora w dedykowanej salce to dowiedziałem się, że najpierw muszę doprowadzić ją do finalnego stanu (adaptacja akustyczna, ustroje itp. chyba chodziło o to, że może odbijać światło). Czyli to jest ta luminacja, którą w przypadku pokojów ogólnego zastosowania załatwia się trybami dzień/noc?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem tak, telewizory w trybach zwykłych sdr (nie hdr) kalibruje się pod konkretną jasność docelową, dlatego w tybie 'noc' będziesz miał dużo niższą ogólną jasność obrazu niż w trybie 'dzień'. Projektory to inna bajka, plus na sali zazwyczaj masz (powinieneś mieć) zawsze tak samo jeśli chodzi o oświetlenie, zatem uwaga słuszna. Dla pewności zapytaj ekspertów ze skalibrujtv, zapytanie nic nie kosztuje :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 6.01.2021 o 16:11, cinemahd napisał:

Ale jak chciałem się umówić na kalibrację projektora w dedykowanej salce to dowiedziałem się, że najpierw muszę doprowadzić ją do finalnego stanu (adaptacja akustyczna, ustroje itp. chyba chodziło o to, że może odbijać światło). Czyli to jest ta luminacja, którą w przypadku pokojów ogólnego zastosowania załatwia się trybami dzień/noc?

Projektor różni się od telewizora znacznie, ponieważ świeci światłem odbitym od ekranu, a co za tym idzie, światło otoczenia miesza się z kolorami na ekranie. Dlatego dobrze jest doprowadzić salę do finalnego wystroju przed kalibracją. W przypadku TV tak nie jest i dosyć dobrze ujął to @plast

  • Plusik 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A jeśli odtwarzaczem jest pecet, to można zostawić ustawienia projektora bez zmian i tylko manipulować parametrami profilu na komputerze?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 9.01.2021 o 15:01, cinemahd napisał:

A jeśli odtwarzaczem jest pecet, to można zostawić ustawienia projektora bez zmian i tylko manipulować parametrami profilu na komputerze?

Nie da się jednoznacznie odpowiedzieć. Zależy od scenariusza (jakie parametry chcemy zmieniać). Zawsze jednak lepiej jest korygować bezpośrednio na projektorze.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A jak wygląda kwestia kolorów na ekranach szarych (a także jeszcze ciemniejszych)? Czy dostajemy tam "miernikowo" takie same barwy szczególnie biel, czy to już bazuje na złudzeniu?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W przypadku ekranu szarego biel będzie ciemniejsza niż na białym, ale odcień można ustawić identycznie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy rzeczywiście po kalibracji obraz jest dużo lepszy? Pytam bo zastanawiam się nad zamówieniem usługi i przed wydaniem 700 zł wole się upewnić. Telewizor PHILIPS 55PUS9206

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja od siebie mogę napisać, że kalibrowałem dwa tv i projektor. Byłem i jestem zadowolony. Ale teraz pytanie czy do tv za 3.5 klocka warto wydać te 7 stów. Ja bym nie wydawał. Gdzie jestem wybredny co do obrazu. Ale to moje subiektywne zdanie. Tu ustawiłbym samemu najlepiej pod swoje oko.

  • Plusik 2
  • Lubię 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
6 godzin temu, leonk1974 napisał:

Czy rzeczywiście po kalibracji obraz jest dużo lepszy? Pytam bo zastanawiam się nad zamówieniem usługi i przed wydaniem 700 zł wole się upewnić. Telewizor PHILIPS 55PUS9206

Generalnie tak jak kolega Stelvio wyżej napisał.

Choć z drugiej strony pytanie na ile masz rozjechany panel fabrycznie i jak wrażliwy/świadom jesteś barw/temperatury barwnej bieli/ jakie masz doświadczenia i co głównie oglądasz. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Głównie oglądam Netflix,HBO,Amazon No i trochę filmów z neta w FHD. Oczywiście mecze tez oglądam. Telewizor jest praktycznie używany od 2 tygodni.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To już jakiś potencjał jest, ale to jest przede wszystkim pytanie jak rozjechany masz panel i czego się spodziewasz po kalibracji.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Próbowałem ustawić samemu,ale niestety nie udało się. Czy jest tu ktoś kto miał robioną profesjonalną kalibrację PhilipsPUS9206?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy po wymianie płyty głównej w tv należy przeprowadzać ponowną kalibrację czy wystarczy wklepać ustawienia z wcześniej kalibracji?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chyba jednak ponowna kalibracja.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy to prawda,że w telewizorach Philips ustawia się tylko Balans bieli 2 punktowy,a 20 punktowego nie trzeba?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...