Skocz do zawartości
Daroo7777

My Gaming HTPC , czyli wszystko o graniu na HTPC i nie tylko

Rekomendowane odpowiedzi

Na 100% mam karte referencyjna 2 gigowa. Na początku miałem odblokowane tylko potoki z 1408 do 1536 lecz póżniej po zmianie chłodzenia stwierdziłem że jednak wgram bios od 6970 i tak uczyniłem. Z karta nie mam żadnych po problemów nawet w grach takich jak Battlefield 3 gdzie gram na ultra. Zauwarzyłem nawet że chodzi lepiej niż powina :) Nie bede z nią nic narazie robił tz. zmieniał jej napiecia procesora graficznego bo i po co jak gram w najnowsze gry na full detalach w Battlefield 3 z 40/50 fps. :)

Ale to nie chodzi o jakiekolwiek zmiany w trybie 3D, pod obciążeniem podczas gry. Chodzi o optymalizację, wtedy kiedy karta nie jest obciążona.

Ustaliliśmy już, że masz referenta ATI, oznacza to, że Twoja karta ma 3 tryby pracy:

1. 3D - maksymalna wydajność, zegary i napięcia.

2. UVD - tryb sprzętowego dekodowania materiału High Definition, średnie zegary i napięcia

3. 2D - tryb idle, karta pracuje praktycznie bez obciążenia, pobierając możliwie mało energii, najniższe zegary i obciążenia.

Generalnie chodzi o odpowiednią konfigurację trybu 2 i 3. Tryb maksymalnej wydajności zostawiasz w spokoju. On służy do gier. Ale skoro budujesz maszynę uniwersalną, także do filmów, muzyki i do pracy, to trzeba też poświęcić uwagę pozostałym dwóm trybom, szczególnie trzeciemu, w którym komputer przebywa najwięcej czasu. A skoro opisujesz swój komputer u nas na forum HD, a nie na komputerowym, więc jak mniemam głównie zależy Ci na pomocy w optymalnej konfiguracji odpowiednich trybów pracy, dedykowanych odtwarzaniu materiałów HD. Mam rację? Stąd też moje zainteresowanie kartą i tak się dopytuję co i jak... Niestety, niektóre wydajne karty graficzne mają totalnie skopane tryby idle i UVD, czego użytkownik nawet nie jest świadom i wymagają w związku z tym jego interwencji dodatkowej.

Jeśli chcesz podejrzeć tryby pracy Twojej karty, zaprogramowane w biosie to potrzebujesz gpuz, którym zapisujesz bios z karty do bliku i RBE - Radeon Bios Editor, do którego wczytasz ten plik i wszystko sobie możesz obejrzeć.

Co do regulacji poboru mocy to istnieje. Niewiem natomiast jak to sie sprawuje bez obciażenia.

http://www.benchmark.pl/testy_i_recenzje/PowerTune_w_akcji-3508/strona/12514.html

Ponieważ już wyjaśniliśmy sobie dostępne tryby pracy karty graficznej, to teraz będzie łatwiej :). Przytaczana regulacja mocy jest dedykowana wyłącznie do trybu pierwszego, czyli trybu maksymalnej wydajności 3D i nie ma żadnego wpływu na pozostałe tryby, dla uproszczenia nazwijmy je tryby pracy HTPC.

Więc napiszę jeszcze raz, chcesz zoptymalizować maszynę do różnych zastosowań, musisz należytą uwagę poświęcić wszystkim trybom pracy Twojej karty graficznej. A będzie to o tyle łatwe, że i tak już masz zmienionego biosa, więc teoretycznie rzecz ujmując, jeśli mogę tak się wyrazić, karta straciła już dziewictwo w kwestii modowania biosu :D. Dalsze modyfikacje nie będą dla niej szokiem. Drugi pozytywny aspekt jest taki, że masz kartę z dual biosem, więc ciężko będzie zrobić jej krzywdę, nawet jak coś zrobisz nie tak.

EDIT

Z moich doświadczeń z referentami HD6950 wynika, że można im ograniczyć pobór energii w idle nawet o 30%, w trybie UVD aż o 50%!!!, trybu 3D nie ruszasz jak już ustaliliśmy, chociaż ja osobiście i jemu bym nie odpuścił ;). Jak coś może mniej prądu ciągnąć i to w zasadzie zerowymi dodatkowymi nakładami, to czemu nie. Zawsze to chłodniej i ciszej.

Edytowane przez SlawekR

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z moich doświadczeń z referentami HD6950 wynika, że można im ograniczyć pobór energii w idle nawet o 30%, w trybie UVD aż o 50%!!!, trybu 3D nie ruszasz jak już ustaliliśmy, chociaż ja osobiście i jemu bym nie odpuścił . Jak coś może mniej prądu ciągnąć i to w zasadzie zerowymi dodatkowymi nakładami, to czemu nie. Zawsze to chłodniej i ciszej.

Kurde wiesz co ,nie pomyślałem o tym. Nareście osoba o wiekszych horyzontach. Mam program RBE - Radeon BIOS editor. Mam kopie biosu. Kiedyś zagladałem do RBE. Po zmianie taktowania i wgraniu biosu sterownik ekranu nie odpowiadal co prowadziło do restartu systemu. Ale wtedy chcialem zwiekszyć taktowanie nie obniżyć Dowiedziałem się wtedy że AMD na zabespieczenia w sterownikach. Mogę spróbować jeszcze raz oczywiście z twoją pomocą jak się zgodzisz.

Więc jak to ustawić?

a43bffea22081496m.jpg

Edytowane przez Daroo7777

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Cytat z artykułu: "Poniższe wartości dotyczą całej platformy testowej"

Kurdę jak zrobisz tą obudowe to mam nadzieję że się pochwalisz. Łatwo pisać że nic wielkiego ,lecz dla mnie to sztuka :)

Kiedyś na pewno zrobię. A jak chcesz się zapoznać z tematem to pełno tego w sieci.

Np. http://openlinksys.info/forum/viewthread.php?thread_id=10798

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

"Pomiar poboru energii elektrycznej nie do końca pokrył się z informacjami od AMD. Pod obciążeniem, Radeon 6850 wraz z platformą pobierał tyle samo energii, co układ graficzny Radeon 5850. Powinno być mniej, aczkolwiek mieliśmy do czynienia z konstrukcją niereferencyjną"

Chodzi tu o karte niereferencyjną napewno to miało wpływ w teście. Kurde na wszystko trzeba uważać. :rolleyes:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No i próby zmiany parametrów biosu w tabelce UVD zakonczyły się niepowodzeniem :angry: Po zmianie parametrów na niższe w zakładce UVD zapisałem go na pulpit i wgrałem zmodyfikowany bios WinFlash/em. Wszystko ładnie pięknie , nastepnie restarcik, komputer startuje, system windows startuje i ... restart i tak w kółko. Natomiast jak odinstaluje sterownik graficzny to nie ma najmniejszego problemu z korzystania systemu. Czytałem kiedyś że AMD w sterownikach robi zabezpieczenia które nie dopuszczają zmian parametrów taktowania i napiecia procesora graficznego. Dotyczy to nowych kart seri i hd6000 . Niby można to zmienić w kodzie biosu ale to wieksza filozofia i bez wiedzy nie warto tym się bawić. Jeśli jednak udało się komuś dotrzec do informacji jak to można złamać to był bym wdzięczny za wskazówki w szczególności jak ktoś ma kartę z seri Radeon HD 6000. odpowiednie ustawienie UVD było by wskazane do obniżenia temperatury i co się z tym wiąże, ciszy. U mnie w trybie UVD pracuje na 500 Mhz przy napieciu 1V.Wiem że Smart Doktorem mażna obniżyć ale irytują mnie programy, wole mieć wszystko w biosie zapisane. Mam jeszcze jeden problem a mianowicie chodzi mi o ustawienie obrotów wentylatora za pomoca RBE. Problem polega na tym że obojetnie jak zmienie to i tak nie widze rożnicy . No minimalne widać ale powinny być takie jak je ustawiłem ustawiłem.Obecnie użyywam SAPPHIRE_TriXX i przyznam że jestem zadowolony lecz wolał bym mieć, jak wcześniej napisałem, ustawione to w biosie. Pozdrawiam.

http://translate.google.pl/translate?u=http%3A%2F%2Fwww.tomshardware.com%2Freviews%2Fradeon-power-consumption%2C2950-7.html&sl=en&tl=pl&hl=&ie=UTF-8

http://translate.google.pl/translate?u=http%3A%2F%2Fwww.techpowerup.com%2Fforums%2Farchive%2Findex.php%2Ft-140164.html&sl=en&tl=pl&hl=&ie=UTF-8

Edytowane przez Daroo7777

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Trudno mi zrozumiec czym sie podniecasz. Rozumiem jeszcze gdybys zobaczyl komputer z 4 grafikami....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Trudno mi zrozumiec czym sie podniecasz. Rozumiem jeszcze gdybys zobaczyl komputer z 4 grafikami....

A co nie podoba ci się? To ok. A czym tu się podniecać .:mellow:

Edytowane przez Daroo7777

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

..albo notebooka Eurocom Panther 3.0.

Całkiem niezłe...

Byłem na tym linku co wyżej sie pytałeś. Do czego on ma służyć? Czy to wszystko płatne?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Absolutnie mi to nie przeszkadza. Tylko czytajac zajawke odpalilem film spodziewajac sie jakichs ciekawostek czy nowinki, a okazalo sie ze stracilem resztki baterii na cos co widzialem lata temu (zmienily sie tylko cyferki).

Nie zrozum mnie zle, bo nie narzekam ze temat mi nie pasuje, zwlaszcza ze watek jest jednoznacznie zatytulowany. Jednak oczekiwalem po lekturze czegos wiecej np praktycznych wnioskow z zastosowania lucid virtu czy m-atx i m-itxowych construkcji opartych na Z68, ewentualnie ciekawostek o niedostepnych modelach A6/A8 czy nadchodzacych prockach AMD. Zajawki na temat standardowych komputerach (bo jak narazie o HTPC nic nie bylo) mnie po prostu rozczarowaly, stad przejaw zniecierpliwienia. Powtarzam jednak -jest OK. Pisz o czym chcesz. Mam jednak nadzieje ze dostrzegasz roznice pomiedzy konstrukcjami, ktore zwyklismy nazywac (ostatnio) mianem HTCP,a komuterami generalnie. Bo IHMO horyzontalna obudowa i zlacza hdmi nie czynia w dzisiejszych czasach HTPC.

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Fire drill tylko.

Usluga,o ktorej napomknalem ruszyla juz na wyspach.

Z youtuba wynika ze w Polsce tez da sie pograc.

Zajawke rzucilem zeby zakacentowac,ze aby sobie moc w cos zagrac nie potrzeba do HTPC wkladac jakis gigantycznych kart graficznych ,a wiec wszustko pozostac moze male zimne i ciche, a zaosaczedzona kase na grafike i lepsze bebechy mozna przeznaczyc na oplate za usluge.

Roozumiem ze dla wiekszosci polskich maniakow nie bedzie to preferowane rozwiazanie ale pomyslalem ze warto zasygnalizowac taka opcje, zwlaszcza ze info jakos nie moze sie przebic do swiadomosci wiekszosci czytelnikow, pomimo iz goscilo juz kilkakrotnie na forum. Przy okazji calkiem powaznie pytam jak to Wam dziala w Polsce? - mozna potestowac za free.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Trudno mi zrozumiec czym sie podniecasz. Rozumiem jeszcze gdybys zobaczyl komputer z 4 grafikami....

Tym to ju można się podjarać... :)

Edytowane przez Daroo7777

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tym to ju można się podjarać... :)

Moze 3 lata temu...

Zreszta nawet wtedy nie byloby czym.

1/ Komputery bez cyfrowego wyjscia video

2/ Atom z Intelem 945 = 720p o lekkim bitrate

3/ MS Vista = brak HD Audio

Dla HD maniaka nic czym mozna by sie zainteresowac czy podniecac, tym bardziej dla gracza.

Sorry Winetou

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

;) Chodziło mi o wygląd i samą obudowę ,oraz że gabarytowa karta graficzna w nią wejdzie, co jest ważne dla graczy :P

Silverstone Sugo SG07 wchodzi radeon hd 6990!

SHUTTLE SH67H3 XPC wchodzi bez problemu MSI N560 GTX i wieksze.

Edytowane przez Daroo7777

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Średni pomysł.

HD5570 też niskoprofilowy, też chłodzenie pasywne ... jest co najmniej dwa razy szybszy. Różnica w cenie około 25%.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o pasywne chłodzenie polecam Radeon HD6770. Droga? Nie aż tak bardzo do tego co oferuje> HDMI 1.4a i obsługa Blu-ray 3D. Pozdrawiam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pytanie do adminów > czy moża wiecej filmików zamieścić ? Zależy mi na tym bo można wiecej przekazać niż się opisuje. Pozdrawiam.

Edytowane przez Daroo7777

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dawno tu nie zaglądałem a bym dorzucił swoje 3 grosze ...

Jeśli piszesz o sprzęcie HTPC do prawdziwego grania w DX11 i w wysokiej rozdzielczości (Metro 2033, Crysis 2 ...) to o HTPC można zapomnieć albo rybka albo pipka :-) chyba że zastosujemy chłodzenie wodne lub zrobimy z kompa piekarnik.

Co do modyfikacji biosu radeona to możesz jeszcze pokombinować z gotowymi biosami z tego portalu , swojego HD6850 wprawdzie nie modyfikowałem ale zmodowane biosy do 3870/4870 śmigały lepiej od oryginalnych, czasami warto było skorzystać z innej wersji i je lekko doszlifować.

Jeśli skorzystasz z platformy Z68 Intela musisz pamiętać że Lucid Virtu ma też swoje ograniczenia i kiepsko się sprawuje przy konfiguracji wielomonitorowej, w moim przypadku monitor+projektor+amp to już 3 wyświetlacze i zaczynają się schody.

Zastanawiałem sie nad wykorzystaniem taniej GT430 specjalnie do liczenia fizyki w grach (tak wiem że to tylko latające papierki w Batmanach, kilka iskier, dymu i pyłu w paru tytułach B) ) tyle że Win 7 jeśli się nie mylę ma ograniczenie wykorzystania 3ech różnych sterowników graficznych w systemie - AMD,Intel,Lucid Virtu,Nvidia to już 4 i można się spodziewać tylko problemów.

Obym się mylił ale po funkcji Zero Core Power w serii kart 7970 spodziewałbym się także kilku problemów z wybudzaniem wyświetlaczy, standardy standardami ale ten kto spotkał się z problemem komunikacji EDID wie o czym mówię.

Wracając do Z68 to aż głupio nie skorzystać z funkcji SRT, najlepiej powiązać jakiś mały szybki SSD z dużym HDD lub macierzą Raid 0. Gry na pewno będą się szybciej ładować choć przy odtwarzaniu mediów zbytnio nie odczujemy różnicy.

Jest pewna sztuczka dzięki której możemy jednocześnie spożytkować nośnik SSD 60GB lub większy instalując na nim partycję systemową a resztę - minimum 18,6GB wykorzystać na cachowanie danych z innego HDD. LINK

@binary

Pytałeś o Onlive, w praktyce nie użytkowałem ale wszystkie dostępne opinie świadczą o dużych opóźnieniach w tej technologii, co ciekawe Lucid przygotowuje podobne rozwiązanie ale do zastosowań domowych - stawiasz sobie serwer który "strumieniuje" grę do urządzeń mobilnych : laptopów, tabletów, smartfonów i ewentualnie słabszych komputerów. Na chłopski rozum takie rozwiązanie będzie lepiej działać w sieci lokalnej gdzie można liczyć na mniejsze opóźnienia, może się nawet doczekamy sprzedaży takich usług w lokalnych kablówkach :rolleyes: .

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zero power core prawdodobnie nie działa. na pewno nie działa obniżone taktowanie gpu i pamięci z więcej niż jednym wyświetlaczem. ciekawe jak to się zachowuje z virtu na z68, niestety tego typu testów się nie doczekamy, podobnie jak testów temperatury i głośności w przypadku podłączenia 2+ wyświetlaczy.

Edytowane przez cienislaw

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Na początku chciał bym podziekować za odpowiedzi i podpowiedzi.

Jeśli piszesz o sprzęcie HTPC do prawdziwego grania w DX11 i w wysokiej rozdzielczości (Metro 2033, Crysis 2 ...) to o HTPC można zapomnieć albo rybka albo pipka :-) chyba że zastosujemy chłodzenie wodne lub zrobimy z kompa piekarnik.

Ten tekst "rybka albo pipka" mnie rozbawił :D . Ja gram w Crysis 2 w full hd detalach. Co prawda z mego kompa jest troche piekarnik, ale przy radeonie 6950<6970 to normalne i jeszcze z Crysis 2. Gram oczywiscie w DX11. Posiadam tagże chłodzenie wodne na procesorze (Corsair H50) i spisuje się znakomicie.

Co do modyfikacji biosu to dziękuje za linka, lecz kiedyś tam zaglądałem i właśnie z tamtąd pobrałem bios od 6970 co wgrałem i działa ok. Z modyfikacją biosu dałem se spokuj dlatego że doszedłem do tego jak włączyć zintegrowaną karte graficzna . Działaja mi teraz obie karty na raz.

Poniżej zapodaje linka z mojego bloku yotube gdzie umiesciłem filmik z Battlefield 3, gdzie gram oczywiscie na full detalach . Jak bedę miał chwilkę czasu, zamieszcze filmik z Crysis2 by co niektórych tu przekonać że HTPC jest rownież dobre do gier jeśli się odpowiednio do tego zabierze.

Pozdrawiam.

Usunołem filmik z Battlefield 3 by nie zasmiecać Forum. Poniżej zapodaję filmik z Crysis 2.

Pozdrawiam.

Edytowane przez Daroo7777

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...