Skocz do zawartości
rs232

ntr 81 i dyski 2tb

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Jestem tu nowy, witam wszystkich i pozdrawiam :)

Próbowałem przeszukać forum pod kątem tematu który mnie trapi ale nic niestety nie znalazłem.

Posiadam odtwarzacz ntr 81 i dwa dyski o pojemności 2TB. Jeden to WD20EARS a drugi jakiś Seagate

Pipeline HD. Mój problem z tymi urządzeniami polega na tym, że dyski sformatowane pod windows 7

nie są widoczne w novatronie i na odwrót, czyli dyski po sformatowaniu w ntr 81 nie są widoczne

w windows 7 (po podłączeniu windows proponuje wykonanie formatu dysku).

Oczywiście chodzi mi o dyski podłączone przez wewnętrzny interfejs sata novatrona.

Co ciekawe dyski w novatronie całkiem sprawnie działają przechowując filmy. novatron po podłączeniu

go do PCeta poprzez kabel drukarkowy usb prawidłowo udostępnia dysk w oknie "komputer" (eksploratorze).

Podejrzewam, że problem ten może wynikać z tzw (przez Western Digital) Advanced Format Technology, czyli zmienienia rozmiaru sektora, czy tam klastra.

W związku z powyższym proszę o pomoc. Może ktoś z Was już spotkał się z tym problemem. :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Novatron formatując dysk zakłada kilka partycji. Część z nich to partycje systemowe sformatowane w systemach linuksowych, nieczytelnych dla Windows. Na dane użytkownika zakładana jest jedna duża partycja, w sumie na 99% pojemności dysku, które formatowana jest w NTFS - co będzie widoczne dla Windows.

Podłączając odtwarzacz przez USB do PC, udostępniana jest tylko partycja użytkownika. Jak podłączasz dysk bezpośrednio, Windows widzi wszystkie partycje, ale do niektórych nie potrafi się dostać i poroponuje sformatowanie. Partycji tych nie nalezy ruszać, jeżeli NTR ma nadal działać po włożeniu dysku. Ta jedna duża z danym powinna być dostępna.

Korzystanie w NTR z dysku w całości sformatowanego na PC (jedna duża partycja na cały dysk), to nie jest dobry pomysł, właśnie ze względu na to że system to pełnego działania potrzebuje swoich partycji. Z dyskiem takim na pewno nie będzie działał timeshift. Ale wydaje mi się ze urządzenie powinno ruszyć. Ale dysk musi być w czystym NTFS, bez dodatków typu NTFS+ itd, bo te formaty nie są obsługiwane przez NTR, a Microsoft dodaje sobie różne ulepszenia do swojego formatu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Novatron formatując dysk zakłada kilka partycji. Część z nich to partycje systemowe sformatowane w systemach linuksowych, nieczytelnych dla Windows. Na dane użytkownika zakładana jest jedna duża partycja, w sumie na 99% pojemności dysku, które formatowana jest w NTFS - co będzie widoczne dla Windows.

[...]

Witam

Chyba się nie zrozumieliśmy, a większość rzeczy które piszesz są dla mnie oczywiste. Choć wątpię co do tych ukrytych partycji, ale

to nie ważne. Wersja oprogramowania w moim NTR81 to v88 z 23 czerwca 2011 ściągnięta z novatron.pl.

Mój Novatron zakłada dwie partycje, przynajmniej tylko taki mam wybór podczas formatowania dysku w odtwarzaczu. W zasadzie jedyny możliwy wybór to procentowy podział dysku na dwie partycje. Nie mogę wybrać ani ilości partycji ani to która ma być systemowa (na wbudowane aplikacje NTRa) Doszedłem do tego, że pierwsza jest przeznaczona na ściągnięte przez wbudowanego klienta pliki torrent, nagrania z tunera DVB-T oraz playlistę radiostacji radiowych. Druga partycja jest już w całości przeznaczona dla użytkownika, czyli novatron nie zakłada na niej żadnego domyślnego drzewa katalogowego (w przeciwieństwie do tej pierwszej gdzie pojawia się

ftp://192.168.1.103/HDD1/Download/

ftp://192.168.1.103/HDD1/IMS/

ftp://192.168.1.103/HDD1/IMSMETA/

ftp://192.168.1.103/HDD1/My Recordings/

ftp://192.168.1.103/HDD1/Torrent/)

Nie wiem czy NTR81 zakłada więcej partycji, jeśli tak to jest to już szczegół ponieważ są one małe (nie widać wyraźnego zmniejszenia pojemności dysku) i ukryte przede mną.

Niestety po wyjęciu tak sformatowanego dysku z NTRa i podłączeniu go do PCeta z Windows 7 poprzez adapter USB, Windows nie wykrywa żadnej zdatnej do użycia partycji i składa propozycję formatowania dysku. Jeżeli nic nie zrobię, tylko po prostu odłączę ten dysk i z powrotem podłączę go do NTR81 jako wewnętrzny, stworzone przez odtwarzacz partycje okazują się być na miejscu wraz ze swoją zawartością.

To jest dziwne zachowanie, przypomnę że moje dyski są pojemności 2GB, jeden to Seagate Pipeline HD a drugi Western Digital WD20EARS, oba kupione w tym miesiącu.

Czy ktoś z Was ma jakieś działające rozwiązania tego irytującego błędu? Może jakiś patch firmware'u o którym nie wiem?

Serdecznie pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niestety po wyjęciu tak sformatowanego dysku z NTRa i podłączeniu go do PCeta z Windows 7 poprzez adapter USB, Windows nie wykrywa żadnej zdatnej do użycia partycji i składa propozycję formatowania dysku. Jeżeli nic nie zrobię, tylko po prostu odłączę ten dysk i z powrotem podłączę go do NTR81 jako wewnętrzny, stworzone przez odtwarzacz partycje okazują się być na miejscu wraz ze swoją zawartością.

Czy ktoś z Was ma jakieś działające rozwiązania tego irytującego błędu? Może jakiś patch firmware'u o którym nie wiem?

Serdecznie pozdrawiam

Zainstaluj na PC program EXT2FSD http://www.ext2fsd.com/ lub Ext2IFS http://www.fs-driver.org/ i powinno pomóc :)

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zainstaluj na PC program EXT2FSD http://www.ext2fsd.com/ lub Ext2IFS http://www.fs-driver.org/ i powinno pomóc :)

Pozdrawiam

Witam

Zainstalowałem program Ext2Fsd, ten drugi sterownik niestety nie ma wersji 64bit a taką mam Windows 7.

Niestety nic ten program nie dał, dyski sformatowane w NTR81 nie są poprawnie widziane przez

oprogramowanie do odczytywania partycji linuxowych - Ext2Fsd wypisuje File System: RAW

oraz Partition Type:Fat16.

Próbowałem tego z dyskami sata: WD20EARS (2TB), Seagate Pipeline HD (ST2000VM002, 2TB)

oraz Samsung P80SD (80GB). Żaden z powyższych dysków sformatowanych w NTR nie daje się poprawnie

odczytać w Windows 7. Nie wykluczam jeszcze złego działania adaptera USB-SATA, choć jest to

mało prawdopodobne (wciąż używam tego adaptera do przerzucania danych z dysków na których

trzymam archiwa, a które zostały sformatowane pod windowsem). Dlatego przymierzam się do

zakupu kontrolera SATA do mojego laptopa, kiedy urządzenie do mnie dotrze zrobię wszystkie

testy jeszcze raz.

Druga sprawa, niestety również problem, to wczoraj odkryłem że dysk (Seagate) zamontowany

w NTR81 bardzo mocno się nagrzewa. Wręcz do tego stopnia, że po obejrzeniu półtora godzinnego filmu

nie da się go dotknąć. Teraz mam go podłączonego do zasilania poza NTRem i ma temperaturę pokojową,

szkoda że nie mogę go odczytać bo samo podłączenie to żaden test.

No cóż, te wady i kilka innych (NTR potrafi włączyć się sam przez wejście do pokoju -

tak jakby jego czujnik wykrywał obecność? A może to wstrząśnięcie podłogą? Nie wiem :)

powodują, że jak skończy mi się cierpliwość to będę zmuszony złożyć reklamację i oddać urządzenie

na gwarancji.

Swoją drogą to jest jakieś totalne nieporozumienie, że ten sprzęt jest w ogóle

sprzedawany. Z tyloma problemami jakie posiada to raczej wersja alfa, zupełnie niedopracowane.

Zastanawiam się czy iść z gwarancją do sklepu czy od razu do dystrybutora? Jak mi polecicie?

Pozdrawiam

PS: Poniżej zrzut z Ext2Fsd

dyskzntr.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...