Skocz do zawartości
Gmeru

TEST: Toshiba 20GL1 - 3D LCD bez okularów

Rekomendowane odpowiedzi

testujemyyw0.gif

toshibaglassesless3dtv.jpg

Toshiba LCD 3D 20GL1

Oglądanie telewizji 3D bez okularów. To naprawdę ciekawy i jakże nerwowy ;) temat na naszym forum. Osobiście jestem znany jako osoba, która dała tej technologii dużo czasu na to aby w ogóle mogła zaistnieć w domach użytkowników ale okazuje się, że mogę to szybko odszczekać a to ze względu na firmę Toshiba, która w tym roku może nieźle namieszać. Ale sza. Ja nic nie wiem a tematem testu no właśnie...

Temat swego czasu był już wałkowany na kilku stronach w sieci ale jakoś do mnie osobiście ten telewizor nigdy nie dotarł. Postanowiłem nadrobić tą niedogodność i niewiedzę i poświęcić chwilę na krótką zabawę z tym ciekawym, można rzec wręcz pionierskim rozwiązaniem. Krótką ponieważ telewizor jest bardziej ciekawostką niż czymś nad czym można by się dłużej rozwodzić. Główna bariera to wersja japońska tej maszyny. Menu, pilot itd. Więc łatwo nie będzie ale to co najważniejsze czyli obraz 3D bez okularów zobaczyć się da. Jest też konwersja 2D > 3D. No to do dzieła.

Telewizor ma całe 20 cali i przypomina mi moją dłuuugą zabawę z produktem OLED Sony (miałem go chyba ze 4 miesiące) - taka sama ciekawostka.

Ktoś sobie pomyśli - 20 cali. A pudło:

dsc06376y.jpg

dsc06378a.jpg

Ale jaja. Tak sobie pomyślałem jak zobaczyłem jak to wygląda. Ale gdy zajrzałem do środa to wszystko było jasne. To jest nie tyle telewizor co cały stand demonstracyjny. Z postawieniem tego w domu może być ciężko ;) A tak na serio to telewizor nie wyszedł ze sprzedażą poza Japonię więc nie musicie się o to martwić. Do nas podobno ma trafić co innego... Ale o czym to ja mówiłem? Aha o naszej uroczej(??) 20".

Wykonanie:

Oczywiście trudno żeby to opisać bo tak naprawdę jakie to ma znaczenie? Ten model to tylko i aż jedno najważniejsze pytanie: widać to 3D? Ale coś napisać trzeba.

A telewizor jest naprawdę masywny. Dość gruby. Ma bardzo dziwny kolor matrycy gdy jest wyłączony, prawie jak CRT. Właściwie jak CRT. Widać też wtedy całą strukturę budowy. Znowu podobnie jak w CRT. A może to CRT? :D Nie, to jednak LCD ale takie nietypowe. Czemu?

-rozdzielczość – matryca 4K (3840 x 2160) niezbędna do stworzenia obrazu 3D wysyłanego w dziewięciu kierunkach

-efektywna rozdzielczość tego panelu to 1280 x 720 pikseli

-podświetlanie – 1440 diod LED

-kontrast – 550:1

-złącza – 4x HDMI, USB, LAN, cyfrowe audio, s-video

No tak dane mówią same za siebie: EGZOTYK. Z boku całej obudowy można dostrzec spore wentylatory oraz to, że obudowa zawiera naprawdę dobre głośniki przynajmniej tak to brzmi. Ale skoro jest tyle miejsca... to wszystko można tam było zmieścić!

img1012tf.jpg

img1014l.jpg

img1015v.jpg

img1016tq.jpg

img1018rw.jpg

img1019nw.jpg

img1020r.jpg

img1023gk.jpg

img1025h.jpg

img1027s.jpg

Aby wszystko odpalić i potestować potrzebna była dodatkowo przetwornica prądowa oraz jakieś dobre źródło: PS3 było idealne do tego tematu.

img1028o.jpg

Pilot:

Fajny, japoński :D

img1030fy.jpg

img1033b.jpg

Jakość 3D

Naprawdę, dość sceptycznie podchodzę do czegokolwiek co ma nam dać obraz 3D bez używania okularów. Takie rzeczy póki co kojarzyły mi się z totalnie nieudanymi próbami jakiś reklamowych ekranów czy tym co widziałem kiedyś na IFie w Berlinie. Jakościowa tragedia. Czy inaczej jest w tym przypadku? Oj tak, to całkiem inna bajka i widać, że w tym temacie poczyniono naprawdę ogromny postęp.

Jako źródła użyłem konsoli PS3 oraz kilku najlepszych materiałów 3D jakie są dostępne na rynku i które w technologii okularowej robią bardzo duże wrażenie ze względu na użyte efekty. Oczywiście mam tutaj na myśli różne dema producentów bo to one najlepiej pokazują 3D ale wykorzystałem także jeden film, mianowicie Resident Evil: Afterlife 3D oraz grę na PS3: Mortal Kombat w 3D.

Telewizor najnormalniej w świecie odpalamy, dalej PS3, odpowiedni materiał i ekran sam się przełącza w tryb 3D. Ale wygoda, pomyślałem sobie. Fjuczer :P

Ze względu na małą przekątną postanowiłem usiąść bardzo blisko. Metr od ekranu. Okazało się to jednak nieco za bliską odległością. Widziałem po prostu podwójnie a jakość nie była zbyt dobra. Widać, że ekran podaje obraz w 720p. Zatem odszedłem nieco dalej. Tak na oko ze 2m. Oczywiście na wprost bez żadnych udziwnień. I w końcu zobaczyłem 3D. Ale umówmy się. To nie jest takie 3D jak w okularach. Telewizor wystawiłem, że tak powiem w miejsce publiczne ponieważ chciałem zebrać opinię ludzi mniej związanych z HD itp. Zwykli użytkownicy :) Około 20 osób w ciągu tygodnia. I tak naprawdę nikt nie był zachwycony, trzeba było się dość wysilić, żeby dostrzec głębię. Oczywiście wszystko zależy od człowieka i jego wzroku. Jeden widział mocniej drugi prawie w ogóle. To też ciekawe efekty obserwacji.

Ja osobiście dałbym mocną czwórkę w skali szkolnej. Tam gdzie samolot w demo gdy patrzyłem na niego przez okulary wręcz wylatywał przed ekran, na Toshibie trochę wyszedł ale mało. Gdybym nie wiedział jak być powinno naprawdę to może by mi się podobało ale niestety wiem jak to wygląda np. na Panasonicu VT20. Jeżeli chodzi o głębię to ją widać. Bez dwóch zdań. Widać, że to działa. Najlepiej gdy ktoś w momencie patrzenia pomacha ręką przed samym ekranem. Wtedy najbardziej.

Co się stanie gdy zaczniemy zmieniać położenie głowy;) ? Kąty? Góra, dół? Wtedy już zaczyna być gorzej. Ekran ma kilka różnych miejsc z których możemy zobaczyć efekt 3D. Ale jak źle trafimy to widzimy mega crosstalk. Czyli podwójny obraz. Góra, dół także praktycznie nie działa. Ale umówmy się, to akurat najmniej ważne. Czyli kąty są ale nie wszystkie. Jednak każdy siedzący znajdzie dla siebie dobre miejsce aby widzieć efekt 3D. Cholernie jestem ciekaw jak to będzie wyglądać na dużych przekątnych.

Najgorszy efekt uzyskałem z gry a, że dużo grałem w Mortala na pasywnym ekranie parę dni temu więc wiem, że ta gra jest fajnie zrobiona pod 3D. Na 20" efektu w sumie brak. Czy to z 1m czy 2 czy 3. Z kolei jak suwak w grze dotyczący 3D ustawiłem na maxa to obraz był rozmazany. Widać było, że elektronika próbuje połączyć to wszystko ale nie jest to jeszcze w 100% kompatybilne.

Jakość 2D ciężko ocenić. Menu po japońsku więc nie było nawet jak dokonać ustawień. Jednak na pewno ten "telewizor" nie grzeszy parametrami co chociażby było widać po czerni.

img1034ct.jpg

img1036fb.jpg

img1039ia.jpg

img1040e.jpg

img1042o.jpg

Podsumowanie:

Jak widać, coś się dzieje. Jest duuuuuuuuużo lepiej niż to co do tej pory było pokazywane. Jesteśmy już naprawdę blisko. Oczywiście technologicznie bo cenowo to kosmos i nawet nie chcę pytać ile będą kosztować większe wersje. Ale tutaj nie o to chodzi. Chodzi o to, że to naprawdę się zbliża i wcześniej niż nam się wydaje to może się wydarzyć. Czyli oglądanie 3D bez żadnych okularów.

Cena tego urządzenia to 240 000 jenów, czyli około 8500 zł.

Za udostępnienie urządzenia dziękuję firmie Toshiba Polska

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli tak czy inaczej to w dłuższej perspektywie bedziemy skazani na 3d bez okularów ? ( i to 3D gorszej jakosci jak w okularach )z cenami za te cuda techniki na które pozwolić sobie będą mogli nieliczni ! ale co tam , mnie bardzo odpowiada 3D takie jakie jest teraz a co będzie póżniej w dalszej perspektywie to tym sie nie napalam bo zapewniam wszystkich że w dalszej perspektywie wszyscy bedziemy martwi :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam.

"Czyli tak czy inaczej to w dłuższej perspektywie bedziemy skazani na 3d bez okularów ?"

Jak postrzegasz realny świat ? Okulary 3D są raczej niepotrzebne.

Jeśli TV, kino ma symulować rzeczywistość to jasne, że okulary 3D nie będą konieczne ... w przyszłości.

Osobiście okulary 3D mnie męczą. Czekam na ['prawdziwe" 3D bez okularów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Miałem przyjemność popatrzeć na ten panel przez dłuższą chwilę i pooglądać dema, o których wspominał Gmeru.

No cóż ... przyjemność to nie była. Słaba rozdzielczość, co widać, bardzo słaba czerń, a efekt 3D ??? Hmmmm, bryszczaty na jedno oko by stwierdził, że jest fantastycznie. Dla mnie w porównaniu z 3D z okularami to jednak porażka. Jeszcze chwilę czyli kilka lat trzeba będzie poczekać na prawdziwe 3D bez okularów. Poza tym 20" nijak się ma do oczekiwanych przeze mnie 65+.

Brawo dla Toshiby za próby stworzenia takiego konsumenckiego produktu przeznaczonego już na rynek.

Pozdro

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...