Skocz do zawartości
gamper

antena - potrzeba czy nie. HELP!

Rekomendowane odpowiedzi

Naprawdę wcale się na tym nie znam więc pytanie dla fachowców pewnie banalne.

W moim regionie jest już odbierana tv cyfrowa dvb-t, posiadam tv panasonic z tunerem dvb-t. Co jest mi potrzebne do takiego odbioru czy wystarczy ten tuner w tv czy potrzebuje jeszcze dodatkową antenę? Mieszkam w bloku i korzystam z tv upc analogowej. W swojej naiwności myślałem że po uruchomieniu nadawania sygnału dvb-t posiadając tego typu tv będę mógł uruchomić wyszukiwanie kanałów w tv i wsio! dzwoniąc na infolinię producenta dowiedziałem się że potrzeba mieć jeszcze antenę. Czy to prawda bo już nic nie rozumiem skoro muszę mieć jeszcze jedną antenę a teraz mam z upc to mam mieć dwie jakoś podłączone czy jak?

Pomocy!

P.S. Na stronie emitela znalazłem taką informację na podstawie której myślałem że wystarczy tv.

"..Do odbioru telewizji cyfrowej niezbędny jest dedykowany dekoder/odbiornik. W najnowszych telewizorach jest integralną częścią składową urządzenia,. W przypadku starszych telewizorów konieczne jest zakupienie zewnętrznego urządzenia - „set top box”. Urządzenie instaluje się pomiędzy anteną (instalacją antenową) a odbiornikiem telewizyjnym. Do odbioru telewizji cyfrowej DVB-T stosuje się takie same anteny na pasmo UHF jak do odbioru telewizji analogowej.."

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po pierwsze to się zdecyduj co chcesz oglądać - naziemną tv cyfrową czy analogową upc. Jesli to pierwsze to potrzebujesz anteny. To że uruchomiono przekaz dvb-t to nie znaczy że kablówka analogowa go ci "poda" w kablu bo ani nie ma w tym interesu ani technicznych możliwośći.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli zakładając że chcę sprawdzić jak działa ta cyfrowa to co konkretnie powinienem zakupić proszę o jakiś link?

Rozumiem że wtedy odłączam antenę upc i podpinam tą zakupioną i dopiero wtedy mogę oglądać przekaz dvb-t tak?

W takim wypadku to wracam do ery z przedkilkunastu lat że muszę mieć kawał "druta" w oknie aby odbierać tv :lol:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Do niczego nie wracasz, poczytaj trochę w internecie o naziemnej telewizji cyfrowej! (aczkolwiek jak napisałeś "drut" jest potrzebny...)

Co do anteny oto pierwszy z brzegu link!

http://www.satsklep.pl/index.php?s=produkt&id_prod=1645&id_kat=143&id_typu=0&gclid=CPuw7aOtl6oCFZIo3wodE

Edytowane przez marciniozo

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

P.S. Na stronie emitela znalazłem taką informację na podstawie której myślałem że wystarczy tv.

"Urządzenie instaluje się pomiędzy anteną (instalacją antenową) a odbiornikiem telewizyjnym. Do odbioru telewizji cyfrowej DVB-T stosuje się takie same anteny na pasmo UHF jak do odbioru telewizji analogowej.."

Nieporozumienie wynika z tego że w twoim mniemaniu kablówka jest pewnym rodzajem anteny, a tak nie jest.

Antena służy do odbioru transmisji nadawanych drogą radiową czyli bezprzewodową, a kablówka jak sama nazwa wskazuje wręcz odwrotnie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli zakładając że chcę sprawdzić jak działa ta cyfrowa to co konkretnie powinienem zakupić proszę o jakiś link?

Rozumiem że wtedy odłączam antenę upc i podpinam tą zakupioną i dopiero wtedy mogę oglądać przekaz dvb-t tak?

Tak

W takim wypadku to wracam do ery z przedkilkunastu lat że muszę mieć kawał "druta" w oknie aby odbierać tv :lol:

Widzę że masz trudność w zrozumieniu sposobu działania telewizji kablowej i czym się różni od DVB-T. Wygląda na to że nie posiadasz odpowiedniej wiedzy technicznej, więc potrzebujesz prostszej analogii, żeby to ogarnąć należycie. Więc może tak:

Telewizja kablowa działa jak telefon stacjonarny, taki od Tepsy. Sygnał jest przesyłany z centrali do twojego telefonu za pomocą kabli.

DVBT jest jak telefonia GSM, gdzie sygnał przesyłany jest bezprzewodowo i w technice cyfrowej ze stacji bazowych i Twój telefon komunikuje się w taki właśnie sposób z nimi, czyli bezprzewodowo. Do tego potrzebuje oczywiście antenę, dawne telefony GSM miały anteny wysuwane, bo stacji bazowych było mało i trudniej było się telefonom z nimi skomunikować, ze względu na spore odległości. Obecne telefony mają anteny wbudowane, ale nadal je mają.

Z twojego pytania wynika że kombinowałeś, dlaczego kabel od Twojego telefonu stacjonarnego nie może robić za antenę GSM, no bo siłą rzeczy nie może :)

Z kablówką i telewizorem jest podobnie, kabel przesyłający sygnał ze stacji czołowej operatora kablowego, nie może robić za antenę do telewizji naziemnej (bezprzewodowej) DVB-T.

A to czego potrzebujesz, to znaczy jakiej anteny, aby odebrać cyfrową telewizję bezprzewodową DVB-T, uzależnione jest od tego, jak daleko masz do nadajnika. I trudno nazwać "wracaniem do ery z przed kilkunastu lat", konieczność podłączenia "druta" aby odebrać telewizję DVB-T, tak samo jak trudno nazwać cofaniem się w czasie, telefonię GSM w stosunku do telefonii kablowej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Super dzięki za łopatologiczne wyjaśnienie! Dokładnie jak napisałeś nie mam wiedzy w tej kwestii (inaczej nie zadawałbym pytań).

Co do cofania się to nie kwestionuje jakości, parametrów itd. rozumiem że to inna epoka.

Natomiast nadal uważam iż to jest to co miałem u siebie w latach chyba 80-tych kiedy były dwa czy trzy programy i "drut" w oknie który trzeba było odpowiednio ustawiać aby coś dało się oglądać. I teraz tak samo!

Jako laik myślałem że wystarczy tv i mogę się przełączyć z aktualnie odbieranej analogówki na cyfrówkę jednym przyciskiem i git a tu cóż takie rzeczy tylko w erze ! :lol:

Myślałem że dzięki temu będę mógł podziękować upc a tak to bez sensu.

Jeszcze raz dzięki za wyjaśnienia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
[..]Natomiast nadal uważam iż to jest to co miałem u siebie w latach chyba 80-tych kiedy były dwa czy trzy programy i "drut" w oknie który trzeba było odpowiednio ustawiać aby coś dało się oglądać. I teraz tak samo![...]

mylisz się - nie jest tak samo, jest dużo lepiej.

nie musisz dokładnie nakierować antenę na nadajnik i obraz masz dużo lepszy.

ja gdy wykonywałem próby [odległość od nadajnika ok. 50 km] nie musiałem z anteną wychodzić na zewnątrz budynku.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No mam nadzieje że obraz jest dużo lepszy tego nie kwestionuje. Tak jak napisałem nie chodzi o parametry tylko tą cholerną antenę. Przyzwyczaiłem się do wygody kablówkowej i braku takich pięknych akcesoriów w oknie, na parapecie, czy regale bo nie wiem gdzie mam to sobie ustawić. Na dodatek gdym chciał coś takiego zakupić to za czorta nie wiem jakie, są różne modele, wzmacniacze i inne cuda przecież nie kupię jednej a jak nie podpasi to co mam polecieć po następną i następną! Do du.. z takim interesem to już wolę wziąć cyfrę w upc i się nie bawić!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niestety wygoda kosztuje. - Ja dla świętego spokoju jednak oprócz instalacji satelitarnej, mam instalację do odbioru naziemnego. Zimą, kiedy padał bardzo mokry śnieg, tak mi talerz zamuliło, że sygnał znikł. Wieczorem przyszedł mróz. Przez dwa, czy nawet trzy dni śnieg skutecznie zablokował odbiór sygnału.

Pyk, jedno przełączenie i nadal oglądałem TV. W ograniczonym zakresie, wtedy jeszcze na analogu, ale oglądałem. Dostawcy sygnału w sieciach kablowych, też mają rożne problemy. Najczęściej poważne awarie zdarzają się wtedy, kiedy tego najmniej chcemy. - Ważne transmisje. Warto zainwestować nawet kilkadziesiąt złotych i zaopatrzyć się we własne źródło sygnału. ;)

To też jest rodzaj bata na rosnące rachunki. :D :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
[...]Na dodatek gdym chciał coś takiego zakupić to za czorta nie wiem jakie, są różne modele, wzmacniacze i inne cuda przecież nie kupię jednej a jak nie podpasi to co mam polecieć po następną i następną![...]

bo odbiorcom brak wiedzy [zobacz kilka postów wyżej, twoje pytania można sprowadzić do tej nie wiedzy] i wtedy płacą za antenę pokojową ok. 100 PLN - płacą bo ma nadruk lub naklejkę DVB-T.

kupują w przekonaniu, że to jest ta właściwa, a obok stoi bez tego logo, za dużo mniejsze pieniądze o takich samych parametrach i tez spełni swoje zadanie jakie wyznacza jej technologia cyfrowa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

obraz masz dużo lepszy.

Niekoniecznie. Transmisja analogowa, jeżeli instalacja antenowa jest prawidłowo wykonana, zapewnia co najmniej taką samą jakość jak dvb o standardowej rodzielczości

tyle że tych prawidłowych instalacji jest może 10%, dominuje antena siatkowa z bazaru byle jak doczepiona do dachu

z drugiej strony przy transmisji cyfrowej nadawca może swobodnie manipulować jakością obniżając bitrate (żeby upakować jak najwięcej kanałów w muxie) i jak znam życie to żadna krajowa rada nie będzie pilnować jakości bo do tego trzeba się trochę rozumieć na technice a nie tylko na lizaniu doopy politykom

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy antena potrzebna czy nie?Mam analogową kablówkę i odbieram także MUX2 na jednym przewodzie antenowym w tv połączonym przez rozgałęźnik sygnału na dwa tv firmy"Telmor"Jak chcę oglądać kablówkę czy naziemną cyfrową,to na pilocie tv wciskam analog/digital i to wszystko.Naziemną łapię na wygiętym aluminiowym drucie zawieszonym na karniszu,tylko do nadajnika jest około 5km na wprost mojego okna 9 piętro i w moim przypadku wystarczy drut.Moc i siła sygnału 100/100.Koszt takiego rozgałęźnika 20/30zł.Na emitelu opisał kolega"Chris"jak zrobić prowizoryczną skuteczną antenę z samego koncentryka.Należy około 12 cm długości naciąć osłonę oraz osobno siatkę i drut wygiąć w kształcie litery(T)i chodząc po mieszkaniu i balkonie musimy złapać naziemną.

Pozdrawiam-Eugeniusz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...