Skocz do zawartości
Carbon

Filmy 20th Century Fox w N

Rekomendowane odpowiedzi

Treść raportu:

Zarząd TVN S.A. (dalej "Spółka") informuje, że ITI Neovision Sp. z o.o. ("ITI Neovision"), Spółka zależna od TVN S.A., zawarła na warunkach rynkowych długoterminowa umowę licencyjną z Twentieth Century Fox (dalej "Licencjodawca"). Na podstawie przedmiotowej umowy ITI Neovision nabywa prawa do treści Licencjodawcy dla płatnych kanałów platformy telewizji 'n', a także do udzielania licencji na korzystanie z części tych praw telewizyjnym kanałom ogólnodostępnym oraz tematycznym TVN. Umowa wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 2012 roku. Umowa została uznana za znaczącą, ponieważ jej wartość może przekroczyć 10% kapitałów własnych Spółki.

Nie wiadomo, czy chodzi o filmy nowe, czy archiwa.

Link

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)
W ramach obowiązującego kontraktu, w 2012 roku widzowie CANAL+ nadal będą oglądać premierowo produkcje 20th Century Fox. Już niebawem jako pierwsi zobaczą m.in. takie tytuły, jak: „Szalone serce, „Wall street: Pieniądz nie śpi, „Drużyna A, „Niepowstrzymany czy „Wygrać miłość. Oferta CANAL+ jest zabezpieczona na najbliższe lata umowami z wieloma dystrybutorami. CANAL+ dysponuje kontraktem z Universal Studios i na stałe współpracuje z licznymi dystrybutorami niezależnymi, takimi jak: SPI, Gutek Film, Kino Świat czy Eastern European Acquisition Pool. Dzięki tym kontraktom widzowie stacji zobaczą m.in. takie filmy jak „Maczeta, „Jak zostać królem, „Piła VII, „Śluby panieńskie czy „Pan i Pani Kiler.

W ramach nowej strategii programowej CANAL+ w nadchodzącym roku, we współpracy z czołowymi polskimi twórcami, wyprodukuje co najmniej dwa seriale, a także zwiększy zaangażowanie finansowe w koprodukcje polskich filmów fabularnych. CANAL+ ma prawo do premierowego pokazywania swoich produkcji przed innymi polskimi telewizjami. Dlatego widzowie CANAL+ jako pierwsi zobaczą jeszcze w tym roku m.in. nagrodzony „Złotymi Lwami na 36. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni film Jerzego Skolimowskiego „Essential Killing".

Stacja zamierza rozwijać także ofertę treści w wysokiej rozdzielczości i w 3D. Regularnie w paśmie CANAL+ 3D oferować będzie widzom w trójwymiarze różnorodne gatunkowo najnowsze produkcje filmowe oraz prestiżowe rozgrywki sportowe na wyłączność.

Źródło: Canal+ Cyfrowy - Katarzyna Pietrzak, Starszy specjalista ds. komunikacji CANAL+ Cyfrowy Sp. z o.o.

Raczej wszystko jasne. Identycznie było w przypadku Paramount/DreamWorks. Od stycznia 2012 w N cała biblioteka poza premierami z ostatnich 12 miesięcy, które będą emitowane do końca roku na C+. Od 2013 wszystko na nFilmach. Mega cios dla Canal+.

Edytowane przez Carbon

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

W ramach nowej strategii programowej CANAL+ w nadchodzącym roku [....]

Ciekawym jest że powyższy fragment nie jest żadną nowością. Taki sam albo niemal taki sam plan został przedstawiony na początku maja niedługo po objęciu funkcji przez obecną panią prezes.

To co teraz napiszę to są niepoparte żadnymi dowodami acz mające pewne cechy prawdopodobieństwa dywagacje.

Otóż, w mojej głowie zrodziła się następująca myśl - już w maju wiedzieli że niedługo stracą kontrakt z kolejną wytwórnią filmową.

Kasa chyba nie była problemem a przynajmniej nie był to problem najważniejszy - tym okresie ostro walczyli o ekstraklasę i najwyraźniej nie żałowali pieniędzy na ten produkt "drugiej świeżości". Powiem więcej, jeśli faktycznie wiedzieliby że prawdopodobnie stracą kolejną wytwórnię to mogłoby to tłumaczyć ich determinację w walce o utrzymanie ekstraklasy.

Tak więc, powód musiał być inny niż brak kasy. Pytanie brzmi, jaki mógł być powód utraty kontraktu w efekcie czego dalsze określanie kanałów Canal+ jako Premium może być poddawane w wątpliwość?

Moim zdaniem, jako jeden z czynników może być brane pod uwagę zacofanie technologiczne platformy. Głównie mam tu na myśli, zerowy poziom zabezpieczenia treści nadawanych przez platformę cyfra. Zauważcie że mając aktywną kartę cyfry, można ją włożyć do dowolnego wynalazku dostępnego na rynku, zapisać sobie program na dysku w postaci niezaszyfrowanej a potem umieścić w necie. Nie jest do tego potrzebne żadne nielegalne oprogramowanie ani wiedza wykraczająca poza umiejętność obsługi pilota i elementarnej obsługi komputera. Śledząc doniesienia z frontu walki koncernów medialnych z piractwem jestem więcej niż pewien że taki stan rzeczy raczej nie budził ich zachwytu.

Przeciwieństwem Cyfry w tym zakresie jest N która od początku konsekwentnie pilnuje szczelności ochrony kontentu. Dobry przykład to wprowadzenie modułów CI. Jak już w końcu je wprowadzili to są to moduły CI+. Co prawda, w tej chwili jeszcze nie wykorzystują ich potencjału w zakresie ochrony treści ale, jestem bardziej niż pewien że jeśli tylko kiedyś za pomocą modułów będzie można odbierać treści Premium to z pewnością będą do tego potrzebne tunery zgodne z CI+ - nikt przy zdrowych zmysłach nie dokładałby kasy wybierając droższe rozwiązanie gdyby planował wykorzystywać je tylko w zakresie oferowanym przez coś tańszego.

Zauważcie że do tej pory, duże studia filmowe współpracujące z C+ w zasadzie nie miały alternatywy. C+ i HBO podzieliły się rynkiem i dostawcami treści którzy jedyne co mogli to: pogodzić się z brakiem ochrony treści na terenie Polski albo zrezygnować z milionów $ oferowanych przez C+ i HBO. N pomimo obecności na rynku od niemal pięciu lat do niedawna nie była alternatywą - nie posiadała jeszcze dostatecznie dużej bazy abonentów którzy pozwoliliby jej choć w części pokryć koszty zakupu licencji za pieniądze porównywalne z płaconymi przez dotychczasowych dużych graczy. Założę się że sporo musieli dołożyć do opłat pobieranych za nFilm żeby zapłacić za kontent w nim pokazywany. Teraz sytuacja powoli się zmienia, baza abonencka N powoli dobija do miliona, do tego w ubiegłym roku zaczęli udostępniać nFilmy i nSport w kablówkach .

Zauważcie że skupiam się tu tylko na jednym z potencjalnych czynników , który niekoniecznie ma cokolwiek wspólnego z prawdą . Jeśli jednak choć trochę mam rację to, konsekwencje mogą być niezwykle interesujące.

Po pierwsze Cyfra, to ostatni sygnał ostrzegawczy dla nich że realna staje się perspektywa całkowitej utraty dostępu do treści filmowych Premium (sport to jakby odrębna historia bo w jego przypadku najcenniejszy jest dostęp do treści w czasie rzeczywistym - nagranie meczu ściągnięte z neta w godzinę po jego zakończeniu to już musztarda po obiedzie) . W takiej hipotetycznej sytuacji Cyfra a w szczególności Canal+ mogłyby ewoluować w kierunku dostawcy głównie treści sportowych albo musiałyby zainwestować ogromne środki w szybką wymianę sprzętu abonenckiego - powiedzmy 80$ * 1,5 mln klientów czyli grubo ponad 100mln$ do wydania w krótkim czasie.

Po drugie HBO, o ile się nie mylę w jego przypadku głównymi udziałowcami są sami dostawcy/producenci kontentu więc są w zupełnie innej sytuacji niż Canal+. Niemniej jednak, HBO dostępne obecnie we wszystkich platformach mogło by zniknąć z cyfry jeśli ta nie uszczelniłaby systemu. Ewentualnie, żeby zrekompensować sobie potencjalne straty na piractwie, HBO mogłoby żądać od cyfry znacznie większych pieniędzy niż od pozostałych graczy albo zostawić w cyfrze jedynie wersję SD.

Po trzecie wymiana sprzętu. Zauważcie że pierwsze kroki w tym kierunku zostały poczynione . Zarówno Cyfra jak i cyfrowy Polsat na przełomie roku wycofały z oferty moduły CI i o ile czegoś nie przeoczyłem to jak do tej pory nie wróciły one do ofert tych operatorów. Poza tym, cyfra zaczęła jeszcze w ubiegłym roku wymieniać karty nowym abonentom i wprowadziła nowy odbiornik HD który jakby nie poddaje się spliterom co może sugerować że wbrew zapewnieniom cyfry jakąś formę parowania kart jednak wprowadza.

Ja osobiście na jesieni przypuszczałem że cyfra szykuje na przełom wiosny/lata wielką rewolucję w systemie zabezpieczeń. Ten okres już minął i jak na razie nic się nie wydarzyło więc zarówno moje ówczesne domysły którymi się nie chwaliłem jak i obecne dywagacje mogą być funta kłaków niewarte. Ponieważ jednak, po przeczytaniu przytoczonego na wstępie komunikatu zaświtała mi myśl że iż cyfra już wiosną wiedziała że zapewne straci Fox’a ( może stąd zmiana prezesa?) a dalsze przemyślenia układały się jak to powyżej opisałem to postanowiłem się z wami tym podzielić głównie po to żeby poczytać co o tym myślicie.

Edytowane przez Pizzojad

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dwa dni i dwa silne ciosy N w konkurentów. Liga Europejska z Polsatu do nSport na 3 lata, a Fox z Canal+ do nFilm na 5 lat. Do tego Liga Mistrzów w całości przejęta przez grupę ITI (wcześniej jeden wybrany mecz kolejki pokazywał Polsat na kanale otwartym).

Widać, że Cyfra i Polsat spłukali się na zakup praw naszej (ekstra?)klasy z kolei N teraz w natarciu. Polsat pewnie sobie poradzi - stracili jedno, zyskali inne Poza tym czego nie dotknie się Kmita (szef sportu w CP), to zamienia się w złoto (siatka, ręczna, F1 a teraz pewnie spopularyzują naszą kopaną). Ale co do C+ to cienko to widzę. Ostatnio raczej tracą niż zyskują. Fakt - niektóre prawa przedłużają (ligi polska i zagraniczne), ale sporo też tracą (Paramouint, Dreamworsk, teraz Fox a do tego nie wiadomo co z Monolith - w komunikacie o nich nic nie wspomnieli...). Ludzie na forach już zaczynają narzekać, że niedługo na C+ Film w ramach premier będą mecze GKS Bełchatów - Podbeskidzie Bielsko-Biała. Czyżby Solorz z Walterem mieli wykiwać francuzów na naszym podwórku...?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

z tego co mialem okazje poczytac na temat C+ to nieoficjalnie wkrotce sa planowane 2 operacje

1. oferowanie abonenton tylko dekoderow HD (nie wiem czy wymiana wszystkim, czy tylko jesli chodzi o nowych)

2. parowanie karty z dekoderem (niby to wymog Nagry)

wiec pachnie mi tutaj lepszym zabezpieczeniem przed wyplywaniem tresci do neta (modul+ jakikolwiek dekoder)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

@mesiash

O polsacie nie wiem co myśleć.

Już w zasadzie wydane 18 mld PLN na Plusa połączone z wydrenowaniem platformy z kasy pod hasłem sprzedaży Polsatu CP, do tego wyskrobanie zaskurniaków z kieszeni Pana Zygmunta (sprzedaż części akcji). Do tego, zapowiadane duże inwestycje w budowę LTE. Wskazywałoby to że przed CP chude lata. Z drugiej jednak strony, Pan Zygmunt co by o nim nie mówić i myśleć nosa do interesów raczej ma i jak sądzę jeśliby postanowił skazać CP na agonię to by się jej pozbył w całości.

@krzysiojaworzno

Też mi się obiło w ostatnich tygodniach o uszy ale, to co widziałem to były tylko plotki na forach.

Z Drugiej strony, jeśli to jednak prawda, to mogło być tak że moje przypuszczenia z jesieni były trafne. Ktoś jednak coś spaprał z terminami i FOX stracił cierpliwość. W efekcie wiosną nastała nowa pani prezes z zadaniem ratowania tego co się jeszcze da i postawiona przed iście Mojżeszowym wyzwaniem przeprowadzenia firmy przez pustynię.

Edytowane przez Pizzojad

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Pizzojad @krzysiojaworzno sądzę iż koledzy odrobinę wyolbrzymili przekazywanie nagranych materiałów do netu.

Nie jestem wielkim znawcą tematu ale z tego co zasłyszałem to "świeżutkie" materiały są często dostępne w necie

na długo przed ich pojawieniem się w kanałach premium w Polsce.

Filmy wcześniej pojawiają się na DVD i BD i tutaj są większe możliwości udostępniania takich materiałów.

Co do utraty LE przez Polsat to jakieś dwa miesiące wstecz czytałem notatkę iż Polsat słabo zarobił na tym przedsięwzięciu.

Zapewne stąd rezygnacja z tych praw.

Pzdr.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

netquest,

No niby masz rację. Z drugiej jednak strony, popatrz jednak na to szerzej i spróbuj się wczuć wich rolę. "świeżutki towar" był w necie niemal od zawsze, pomimo tego cały czas wprowadzzane są kolejne zabezpieczenia: HDCP , DRM, CI+ itd itp. Te wszystkie zabezpieczenia sprawiaja sporo kłopotów przy wprowadzaniu , zwiwekszają koszta produkcji i tak naprawdę są nieskuteczne bo dane wciakają i tak w zupelnie innych miejcach co jednak nie powstrzymuje koncernów medialnym przed wymuszaniem ich wprowadzania.

Jeśli już mowa o naszym podwórku. Popatrz na N: parowanie kart z dekoderem , nagrania na PVR szyfrowane, jak już pojawił się moduł to jest to CI+. No przecież każde z tych rozwiązań to są dodatkowe koszta dla operatora. Nie tylko bezpośrednie koszta ktyóre trzeba pokryć przy zamawianiu sprzętu ale i pośrednie jak utrata części potencjalych klientów którzy z ich powodu wybiorą cyfrę bo tam bo działa im spliter, bo mogą korzystać z własnego dekodera (na czym notabene cyfra korzysta bo nie musi tego dekodera kupić żeby potem móc go udostępnić klientowi), itd.

Przecież nie są [beeep]mi i nie wywalają kasy w błoto bo mają jakąś obsesję. Zresztą, wystarczy popatrzeć dookoła co dzieje sie w Niemczech, Austrii itd - Tam też wprowadzane są nowe zabezpieczenia kontentu pomimo teg że w zasadzie wszstko co chcą zabezpieczać już dawno jest dostępne w necie.

Wracając do twojej podstawowej wątpliwości. Nie wiem czy mam rację, ale może chodzi o rozumowanie w stylu: "to że na prawej burcie mamy wielką dziurę i nic z tym nie możemy zrobić to nie jest argument żeby olewać kilka mniejszych dziur na lewej burcie które jesteśmy w stanie zatkać".

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Pizzojad odbiegamy troszkę od tematu.

Sytuacja z n-ką to wyglądała pewnie odrobinę inaczej. Platforma startowała we wczesnych początkach technologi HD w Europie.

Zapewne było wiele nacisków ze strony wytwórni na ochronę treści HD. A także za dobrze chronione treści n-ka uzyskała zapewne lepsze warunki.

Ja wyobrażam sobie taką ofertę na na starcie n-ki.

1. nBox rekorder z gniazdem CI na moduły C+ lub CP, z możliwością samodzielnego wyszukiwania.

2. Tylko karta z możliwością użytkowania w dowolnym tunerze z jakąś sztuczką techniczną uniemożliwiającą sharing.

Przy takiej ofercie uzyskanie dominacji na rynku było by możliwe w zasadzie natychmiast.

Sam używam tunera niededykowanego iCord HD i opiszę taki przypadek.

Na kanale Planet emitowany był serial "Bliżej prawdy" - tematyka która mnie interesuje.

Po emisji próbowałem kupić wydanie na płytkach. Niestety nie było to możliwe.

Przy następnej powtórce nagrałem komplet 39 odcinków i zarchiwizowałem sobie na płytkach.

Mając do wyboru wydanie czy samodzielnie stworzony zestaw oczywiście wybrał bym wydanie.

Treści które interesują ludzi a nie są wydawane na płytkach jest mnóstwo.

W zasadzie nie archiwizuję na płytkach nagranych filmów.

Kupuję je na BD ( jutro szykuję się na Powrót do przyszłości 3 części za 99 pln ).

Inny przykład, zobacz jaki absurdalny.

Wytwórnie chronią treści i z naszego kraju nie można legalnie kupić pliku MP3.

Argumentem jest piractwo. A piractwo jest dlatego, że właśnie nie można kupić MP3.

Zapewne plik jest dostępny nielegalnie.

W tym przypadku jednak są rozwiązania można kupić CD

w dobrej cenie w dowolnym zakątku świata przez net.

Piractwo światowe raczej nie pochodzi z Polski, a obrywamy jak byśmy to my byli tego sprawcami.

Pzdr.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

netquest,

Zrobił się nam lekki offtop - mam nadzieję że nie dostaniemy za to po głowie od jakiegoś moda :)

@Pizzojad odbiegamy troszkę od tematu.

Sytuacja z n-ką to wyglądała pewnie odrobinę inaczej. Platforma startowała we wczesnych początkach technologi HD w Europie.

Zapewne było wiele nacisków ze strony wytwórni na ochronę treści HD. A także za dobrze chronione treści n-ka uzyskała zapewne lepsze warunki.

Też tak sadzę.

A już w czasach obecnych,

Przychodzi do FOX'a ITI i Cyfra. Jedni i drudzy proponują podobne pieniądze za kontrakt. Moim zdaniem, przy rozwiązaniach sprzętowych uzywanych przez jednych i drugich decyja FOX'a mogła być tylko jedna. O tym właśnie był mój przydługi pierwszy post w tym wątku.

Ja wyobrażam sobie taką ofertę na na starcie n-ki.

1. nBox rekorder z gniazdem CI na moduły C+ lub CP, z możliwością samodzielnego wyszukiwania.

2. Tylko karta z możliwością użytkowania w dowolnym tunerze z jakąś sztuczką techniczną uniemożliwiającą sharing.

Przy takiej ofercie uzyskanie dominacji na rynku było by możliwe w zasadzie natychmiast.

No, tutaj się nie zgodzę - jaki interes miałaby N w dostarczaniu i subsydiowaniu sprzętu który mógłby być użyty do korzystania z oferty ich bezpośredniej konkurencji? Mogłoby się nawet skończyć tak że, ludzie masowo braliby najniższe pakiety N tylko po to żeby oglądać na ich sprzęcie wyższe pakiety konkurencji.

Kwestia karty którą możnaby włożyć do dowolnego tunera. Jest to równoznaczne z brakiem ochrony kontentu - patrz pierwszy fragment twojej wypowiedzi który zacytowałem na poczatku tego posta - sharing to inna bajka czyli ochrona dostępu.

Co do absurdów: ja w żadnym razie nie staram się bronić polityki koncernów medialnych a jedynie zrozumieć jej mechanizmy. Pełna zgoda że często efekty tej polityki które obserwujemy wydają się być absurdalne ale to już zupełnie inny temat.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie a czy w świetle dzisiejszych informacji ( już potwierdzonych przez iti ) o mozliwości a wręcz chęci sprzedaży TVN , N oraz Onet nie zmienia się wasz tok myślenia ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Czekałem aż ktoś to napisze - to do @daniel76 :)

Jakby sobie dalej "podywagować" : - a może jeżeli Solorz kupił Plusa to jest lekko wypłukany (ergo przestał być konkurentem do zakupu N) to właśnie C+ stała sie głównym do przejęcia Platformy n? No po co wtedy kupować umowę z wytwórniami na nowy okres jeżeli n kupił to wcześniej a my teraz kupimy n? n ma również LE i LM więc fit doskonały do polskiej kopanej...

Czy to nie Vivendi (współwłaściciel C+) BYŁ współwłaścicielem Plusa, którego sprzedał Solorzowi...?:lol:

Może to czyste wańkowiczowskie chciejstwo", ale ... C+ kupuje n i mamy platformę doskonałą (jak na warunki polskie) - co do sumarycznej zawartości i wartości technicznej.

pzdr

Edytowane przez nowy66

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wydaje mi się żeby C+ miało przejąć N.

Już ktoś to na innym portalu napisał, wykupienie przez N praw do FOX'a i LM podnosi wartość N i poprawia ich pozycję negocjacyjną. W tej sytuacji nie widzę żadnego uzasadnienia dla teorii że cyfra odpusciła fox'a bo i tak ma zamiar pzejąć N. Nie znaczy to że nie może się ta cała zadyma skończyc w ten sposób ale żeby wykonac taki manewr cyfra(vivendi) musieliby miec 100% pewności ze wykupią N, a z dostępnych obecnie nformacji raczej to nie wynika.

Przędzej juz bym podejrzewał że N (ITI) desperacko zależało na podniesieniu wartości N i słono przepłacili za FOX'a. Ale, tu też miałbym wątpliwosci - jak taka rozrzutność zostanie potraktowana przez potencjalnych nabywców i uwzgledniona w wycenie? W końcu to nikt inny a właśnie przyszły własciciel będzie płacił te rachunki, i jeśli przepłacili to raczej obnizy to wartość N a nie podniesie.

W tym świetle, słabo widzę przyszłość cyfry. Jeśliby N przęjął siłny gracz typu warner to najbardziej prawdopodobnym posunięciem po przejeciu będzie mocne doinwestowanie N i dążenie do zdobycia dominacji na Polskim rynku. W tej sytuacji odpuszczenie fox'a może byc pierwszym sygnałem że cyfra zaczyna wycofywać się z rynku i ewentulanie starać sie utrzymać w niszy dostawcy sportu.

p.s.

Jeszcze raz podkreślam, wszystko co piszę to dywagacje ignoranta w dziedzinie biznesu :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Vivendi mialo udzialy Erze a nie Plusie

Jesteś pewien ...?

Cytat za giełdową :

....... Polski rynek telekomunikacyjny wzbudzany jest ostatnio rozmaitymi aliansami. Cyfrowy Polsat zapowiada wielkie inwestycje w LTE. Vivendi zastanawia się nad sprzedażą udziałów w Plusie. Słyszy się często o możliwości przejęcia Plusa przez Polsat zwłaszcza, że Vivendi, które może odsprzedać udziały w Plus GSM posiada dodatkowo większościowe udziały w drugiej co do wielkości platformy cyfrowej w Polsce czyli w Cyfrze Plus. .......

a link TUTAJ

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...