Skocz do zawartości
lemonpl

Rozdzielenie rgb,composite

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Mam w domu 2 TV, obydwa wylacznie z wejsciami analogowymi. Chcialem rozdzielic sygnal z nboxa, wiec kupilem rozdzielacz do scarta. Z jednego gniazda mam kabel full-scart do TV a z drugiego composite do TV w drugim pokoju. Niestety w trybie composite (SD1) gdy obydwa TV sa podlaczone, na obydwu obraz jest ciemny i troszke rozmazany (da sie ogladac, ale widac roznice). Nie pomaga nawet wylaczenie jednego z telewizorow... dopiero wyciagniecie wtyczki z rozgaleznika.
Przelaczylem nboxa w tryb RGB (SD2) i co ciekawe dziala i RGB na pierwszym TV jak i composite na TV w drugim pokoju. Jednak composite w drugim pokoju jest nadal ciemne. Probowalem odciac z kabla do pierwszego TV pin composite, jednak szybko sie przekonalem, ze przy RGB sluzy on do synchronizacji.

Mam pomysl, zeby pociagnac RGB do drugiego telewizora tez... ale musze kupic 10m kabel, wiec zastanawiam sie czy to ma sens (czy nie okaze sie, ze przy podlaczeniu dwoch RGB obydwa TV znowu beda ciemne).

Ciekawi mnie fakt, ze w nboxie w trybie SD1 dziala tylko composite a w SD2 dziala RGB I Composite.

Z góry dziekuje za sugestie jak rozdzielic sygnal analogowy z nboxa

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Witam serdecznie.

[quote name='lemonpl' post='17328' date='24.10.2006, 21:55 ']...
Przelaczylem nboxa w tryb RGB (SD2) i co ciekawe dziala i RGB na pierwszym TV jak i composite na TV w drugim pokoju. Jednak composite w drugim pokoju jest nadal ciemne. Probowalem odciac z kabla do pierwszego TV pin composite, jednak szybko sie przekonalem, ze przy RGB sluzy on do synchronizacji.
...[/quote]
Nie da sie w pasywny sposób, skutecznie rozgałęzic sygnału kompozytowego. Amplituda i składowa stała spada drastycznie, a co za tym idzie kontrast, jasność zwykle także pasmo itd. Proponuję albo aktywny rozgałeźnik sygnału kompozytowego, albo podłączenie do jednego TV stgnału RGB, i rozgałezienie aktywne sygnału kompozytowego aby zapewnic synchronizację RGB, oraz poprawny sygnał kompozytowy na drugim odbiorniku. Trzecia możliwośc to aktywne rozgałęzienie RGB, ale nie wiem czy są takie rozgałęźniki. Do kompozytu nawet elektronik amator zrobi odpowiedni rozgałęźnik. Do RGB to są już cztery takie same rozgałęźniki, a więc dużo roboty. Do bardziej oddalonego odbiornika lepiej byłoby podciągnąć RGB, ale to są już 4 koncentryki, więc chyba lepiej zastosowac jeden, ale lepszy (najogólniej rzecz ujmując grubszy) i podciągnąć do bardziej oddalonego kompozyt.
Byc może dałoby sie w jakimś odbiorniku wykorzystac kilka EURO jako rozgałęźnik, ale watpie aby któryś producent tak robił, aby "wypluwać" sygnał kompozytowy lub RGB, na kolejnych wejsciach EURO. Zwykle, niemal zawsze na pinach wyjściowych jest sygnał z głowicy. Za to niektóre magnetowidy z wieloma rodzajami wejść potrafią aktywnie rozgałęziać, przynajmniej sygnał kompozytowy, bo RGB prawie na pewno nie.
Uwaga, nie mylić kompozytu i komponentu. Kompozyt (composite) to całkowity sygnał wizyjny (CVBS), zakodowany (zmodulowany) w jedym z systemów kodowania koloru. Komponent (component) to różnicowe sygnały składowych koloru ale niezakodowane (niemodulowane).
Powodzenia.

Sebastian

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Tak wiem, czym sie rozni component od composite. Dziekuje za porade i mam jeszcze jedno pytanie. Jesli mam to podlaczone przez pasywny rozdzielacz i powiedzmy sztucznie w tv sobie dostroje kolorki, jasnosc itd... to czy nie ryzykuje spaleniem czegos w nboxie?
Wiem, ze jak podlacza sie glosniki do wzmacniacza, to nie mozna ich podlaczac po chamsku rownolegle, gdyz 2 rownolegle 8 omow, to 4 omy widziane przez wzmacniacz, itd... czy nie okaze sie za 2 dni, ze cos sie zjara na wyjsciu nboxa, bo przez polaczenie rownolegle zmniejszylem o polowe rezystancje wejscia w tv?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
[quote name='lemonpl' post='17461' date='25.10.2006, 15:48 ']Tak wiem, czym sie rozni component od composite. Dziekuje za porade i mam jeszcze jedno pytanie. Jesli mam to podlaczone przez pasywny rozdzielacz i powiedzmy sztucznie w tv sobie dostroje kolorki, jasnosc itd... to czy nie ryzykuje spaleniem czegos w nboxie?
...[/quote]
O kompozycie to do wszystkich, bo widze, że na forum bywa mętlik w tym temacie...
Teoretycznie nic nie ryzykujesz. To sporo większa impedancja niż w głosnikach i rzędy wielkości mniejsze prądy. Napisałbym Ci na 100% gdybym zobaczył schemat stopnia wyjściowego nbox-a. Jednak wszystkie szanujące się firmy robią tak, że możesz nawet zewrzeć wyjście kompozytowe/RGB/audio bez szkody dla sprzętu. W przypadku pasywnaego podziału najlepiej obejrzeć konstrukcje rozgałęziacza. Jeśli to dzielnik rezystancyjny to bez znaczenia jest co zrobisz na wyjsciu rozgałęźnika (nie licząc podłączania wyższych napięć ;-) ). Jesli to zwykłe połączenie równoległe, to jedynie zwiekszasz dwukrotnie obciążenie wyjścia nbox-a, jednak to są tak małe prądy, że trudno byłoby w ten sposób coś uszkodzić.

Sebastian

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...