Skocz do zawartości
Tobas76

Głośnik centralny a reszta kolumn

Rekomendowane odpowiedzi

Napisano (edytowane)

Pozwolę sobie zapytać jak ustawiacie central? ja początkowo miałem na small, ale teraz dałem na large, bo 90% czasu oglądam TV a tam znowuż 90% programów to lektor i strasznie mnie dobijał na wielu filmach i programach bas głosu lektora dochodzący z suba. Oryginalna ścieżka audio nie ma takich basów w głosach. Po co oni takie basy dają lektorowi i czy jest na to inny patent niż ustawienia centrala jako "large".

Edytowane przez jacek1969r

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Jasne firma, ale to już przesądzone.

Żadko, natomiast porusza się temat ulokowania centrala.

Z reguły jest poniżej ekranu.

Dziwię się bardzo dlaczego nie produkuje się wersji duble = dwa przetworniki mono na brzegach ekranu.

Ucho ludzkie jest bardzo czułe na kierunkowość wysokich tonów ( w oprzeciwności do niskich).

Więc głosniki wysoko tonowe powinny być na jednym poziomie ( MR ML i C).

Można to zrobić stawiając "na głowie" MR i ML. Nigdzie tego nie widziałem.

Dlaczego sprawa jest istotna ?

Wydawcy muzyki potrafią umieszczać w kanale centralnym kluczowe dźwięki.

Typowym przykładem jest HDDVD/BD Chicago + EW&F.

W centralu umieszczono średnicę stopy i średnicę gitary basowej !

Ma to kluczowe znaczenie dla odbioru prezyzyjnej harmonii i punktowej szybkości narastania tonów niskich.

Czyli rzetelnej reprodukcji audio.

pozdro

ps. dla odsłuchu lektora w filmie bez znaczenia.

Edytowane przez janunio

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Pozwolę sobie zapytać jak ustawiacie central? ja początkowo miałem na small, ale teraz dałem na large, bo 90% czasu oglądam TV a tam znowuż 90% programów to lektor i strasznie mnie dobijał na wielu filmach i programach bas głosu lektora dochodzący z suba. Oryginalna ścieżka audio nie ma takich basów w głosach. Po co oni takie basy dają lektorowi i czy jest na to inny patent niż ustawienia centrala jako "large".

To jest bardzo dziwne : " bas głosu lektora dochodzący z suba. "

Może masz źle podłączone głośniki i sub ? ( ciekawo co by było gdyby podłączyć sub w inne gniazdo np .pre - out center ? )

W samych dialogach absolutnie nie powinno być basu .

W mojej yamasze kalibracja pierwszą kolumnę centralną tonsil Voyager center ustawiała na small , a drugi zakup ACOUSTIC ENERGY EVO CENTER na large .

W amplitunerach wielokanałowych można spotkać ekłalizer do centralnej kolumny , ( do poprawienia równowagi centralnej między frontowymi a centralną ) ,ale regulacja na tą przypadłość raczej nic nie da .

Edytuję : może poziom wyjściowy w ampli dla suba jest za duży , i częstotliwość fazy odcięcia w ampli i subie jest za wysoka ?

Edytowane przez czester15.30

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Sygnał audio puszczasz z telewizora do amplitunera ?

Jeżeli masz jakiś oddzielny dekoder np . satelitarny , to puść z niego bezpośrednio ( jeśli nie masz takiego połączenia )

Dialogi w programach z dekodera Polsatu i ENki idą u mnie dobrze .

Wcześniej miałem kolumnę TONSIL VOYAGER CENTER i dźwięk z niej był chropowaty niski niezrozumiały ( ze ścieżki audio DVD trochę lepiej , natomiast w programach nie do zaakceptowania )

Edytowane przez czester15.30

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Przecież napisałem że dialogi oryginalne są OK, takie jak powinny być, natomiast lektor na wielu kanałach ma zbyt basowy głos, co jest wkurzające dopiero jak się niskie tony przekieruję na suba, bo wtedy słychać najniższe częstotliwości. Mój amplituner to najprostszy model więc czestotliwość odcięcia ma "wbitą" na stałe co jest bez znaczenia bo dla głupiego lektora nie zamierzałbym sobie "wycinać" basów również z frontów i tyłów. Kanały filmowe "premium" oglądam z napisami więc tam problem nie istnieje.

IMHO operatorzy psują sprawę bo przecież człowiek nie ma tak niskiego głosu, chyba że gada z jakiejś studni.

Edytowane przez jacek1969r

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Przecież napisałem że dialogi oryginalne są OK, takie jak powinny być, natomiast lektor na wielu kanałach ma zbyt basowy głos, co jest wkurzające dopiero jak się niskie tony przekieruję na suba, bo wtedy słychać najniższe częstotliwości. Mój amplituner to najprostszy model więc czestotliwość odcięcia ma "wbitą" na stałe co jest bez znaczenia bo dla głupiego lektora nie zamierzałbym sobie "wycinać" basów również z frontów i tyłów. Kanały filmowe "premium" oglądam z napisami więc tam problem nie istnieje.

IMHO operatorzy psują sprawę bo przecież człowiek nie ma tak niskiego głosu, chyba że gada z jakiejś studni.

No to pewnie wina jakości lektora, ale jak zmieniasz parametry w amplitunerze ustawienia fazy odcięcięcia suba , to raczej nie ma wpływu na na pracę pozostałych kolumn , to jest oddzielny kanał LFE ( efektowny niskiej częstotliwości ) ,a tylnych kolumnach to i tak są zawsze średnie tony .

Miałem podobne objawy , w moim przypadku pomogła wymiana kolumny , polepszyły się dialogi na ścieżkach i programach ( wcześniej dialog w programach był nienaturalnie niski z jakimś takim pogłosem )

Edytowane przez czester15.30

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

to jest oddzielny kanał LFE ( efektowny niskiej częstotliwości )

Owszem jak słucham 5.1, gros kanałów ma jednak ścieżkę 2.0. Na 5.1 to nawet nie przesuwałbym basu z kolumn do suba, bo po co? Zwłaszcze przy braku regulacji odcięcia.

Chciałem się tylko dowiedzieć czy inni też tak mają, czy to może wina sprzętu.

Dzięki za cenne uwagi.

Edytowane przez jacek1969r

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Przeleciałem się teraz po kanałach N - telewizji . Program w amplitunerze ustawiony np .PRO LOG II , sygnał dwukanałowy . film z lektorem , jednak niezbyt dobrze w dialogach .

Audycja ze studia np . TVN dźwięk z centralnej kolumny jest o wiele lepszy .

Na sto procent to wina lektora .

Wcześniej nie zwracałem uwagi na filmy 2.0 , bo mało oglądam , jak już to w stereo ze wzmacniacza dwukanałowego .

Edytowane przez czester15.30

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...