Skocz do zawartości
Vatazhka

Kod źródłowy i toolchain

Rekomendowane odpowiedzi

Czy Hyundai udostępnił kod źródłowy komponentów dystrybuowanych na licencji GNU? Mam na myśli przede wszystkim źródła jądra i biblioteki uClibc ze wszystkimi niezbędnymi łatami oraz cały toolchain do wygenerowania działającego firmware (kompilator, konsolidator, asembler, narzędzia do tworzenia systemu plików itp.)?

Jeżeli nie, to Hyundai łamie warunki licencji GNU i należałoby mu o tym przypomnieć. Więcej informacji znajduje się na stronie GPL Violations. Czy można liczyć na wsparcie polskiego dystrybutora w tej sprawie?

Wiele osób byłoby zainteresowaniem dostępnością takiego środowiska, co pozwoliłoby rozszerzać funkcjonalność urządzenia niezależnie od producenta. Wiem, że istnieją nieoficjalne wersje tworzone z SDK udostępnionego przez innych producentów sprzętu opartego na tej rodzinie SoC (Venus/Mars) Realteka, ale Hyundai ma obowiązek udostępnić źródła, z których sam korzysta.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A i ja sie dołączam, zreszta pisalem to w sugestiach ze przydaloby sie zeby producent udostepnil zrodla.

Mysle ze przyniosloby to korzyści obu stronom, z jednej strony uzytkownikom ktorzy zyskali by pewnie kilka alternatywnych firmwarow, z drugiej strony producentowi poniewaz widzialby co najbardziej lubia uzytkownicy w innych firmwarach i moglby to wprowadzac do swojego co napewno przyniosloby zwiekszenie popularnosci jego urzadzen.

Dziwie sie ze Hyundai jeszcze nie udostepnil zrodel.

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nieprawda, nie ma tam (ani na stronie Hyundaia) kodu źródłowego oraz narzędzi służących do generowania obrazu firmware - stąd ten wątek.

Ja mam trochę szczęścia, bo Hyundai MBox L110 to jedynie rebrandowany Ellion L110, dla którego dostępny jest kod źródłowy i narzędzia.

Proponuję wysyłać e-maile z żądaniem opublikowania kodu źródłowego dystrybuowanego na licencji GPL oraz wszelkich narzędzi pozwalających wygenerować obraz firmware na adres supportu Hyundaia. Trzeba także także zgłosić tę sprawę do GPL Violations.

Edytowane przez Vatazhka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Też szukałem cokolwiek w temacie mojego R650 i przypadkiem znalazłem takie materiały do modeli Eliona:

SDK - Chip Realtek 1283 - HMR/HMT/MR Series

The SDK of F/W in order for users to add functions or to play with HD Media Player and Recorder.

Models: HMR-600, HMT-600, HMR-1000, HMR-2000, MR5000

It is including

1. HowToMakeImage.txt

- How to install Toolchain and hot to make USB update image.

2. Toolchain&Util dir.

- Source, Image Util, cross-compiler which you need in compiling.

3. image_file_avhdd_v2_101220.tar.bz2

- Image Utility

AP Image, Kernel Image <-- Not editable

IMS script, Server Daemons, rootfs, Font, DTV channel table, BG image <-- Editable

- Each model variation according to VFD/LCD, Recorder/Player/Labo(L110) is set torc.xxx.

Please check HowtoMakeImage.

Download: http://www.megaupload.com/?d=JZ5O7KI8

Rozpakowałem, na pierwszy rzut oka wydaje mi się, że identyczne z moim, ale specjalistą nie jestem, także mogę się mylić.

Edytowane przez Pasikonik

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Link do toolchaina (MIPS SDK v6) jest w tym wątku. Zasadniczo wszyscy producenci udostępniają ten sam pakiet od RealTeka, posiekany na większe bądź mniejsze kawałki i uzupełniony o narzędzia do budowy obrazu firmware'u.

Do tej pory udało mi się zbudować zarówno moduły jądra, jak i zewnętrzne aplikacje. Żeby było na 100% dobrze, do kompilacji modułów jądra powinienem użyć toolchaina z gcc-2.95 - plącze się po pakietach innych producentów jako MIPS SDK v5.

Edytowane przez Vatazhka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przeglądając internet znalazłem serwis poświęcony alternatywnym firmware urządzeń opartych na realteku.

Oto cechy HONKI-firmware:

* ATV and DTV Channeleditor

* Add Webradio Channels

* HDD-Explorer

* NDAS Server on some boxes

* firefly (itunes Mediathek)

* ipkg package support

* lighttpd

* PHP support

* ssh with SCPware: * ATV and DTV Channeleditor

* PHP support

* twonky media server

* Wake on Lan

* cron job

* Play CD-DVD-BD

* Timeshift streaming over http (IPTV)

* ftp

* Samba server

* individual NAS settings

* Bittorrent client

* Timerrecord scheduling (for boxes with SQlite3 database)

* NTP Update

* Remote Control on Webinterface

* HTTP-Downloadmanger

* install on HDD or USB

* HTTP-password and port settings

* FTP-password and port settings

* Backup and restore your personal settings (Channellist!)

* all in Webinterface configurable

Kilka dni temu dodali firmware na Hyundaia P500,R3150 i r3250 .Oczywiście ostrzegają że wgrywamy na własną odpowiedzialność.Mam pytanie do Vatazhki(nie znam angielskiego i nie znam się na programowaniu),jakie jest twoje zdanie o tym.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ciakawe czy dodadza TP01... serwis skromny ale ciekawy....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na serwisie MHDWorld proszą o przyłączenie się do petycji skierowanej do producentów sprzętu opartego na realteku oraz do samego realteka.W petycji proszą o udostępnienie kodów żródłowych.Przyłączenie się do tej akcji nic nas nie kosztuje a może coś pomoże.Ja się dołączyłem-artur z częstochowy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na serwisie MHDWorld proszą o przyłączenie się do petycji skierowanej do producentów sprzętu opartego na realteku oraz do samego realteka.W petycji proszą o udostępnienie kodów żródłowych.Przyłączenie się do tej akcji nic nas nie kosztuje a może coś pomoże.Ja się dołączyłem-artur z częstochowy.

A czy to nie są źródła?

http://hm-download.pl/firmware/Hyundai/HyundaiEllion_SW_GPL.zip

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na serwisie MHDWorld proszą o przyłączenie się do petycji skierowanej do producentów sprzętu opartego na realteku oraz do samego realteka.W petycji proszą o udostępnienie kodów żródłowych.Przyłączenie się do tej akcji nic nas nie kosztuje a może coś pomoże.Ja się dołączyłem-artur z częstochowy.

Ja postulowałem jedynie uwolnienie kodu jądra, bibliotek i aplikacji systemowych. Petycja, o której piszesz, dotyczy kodu źródłowego aplikacji DVDPlayer, czyli tak naprawdę "serca" odtwarzacza. O ile warunki licencji są zachowane (np. biblioteki na licencji LGPL są dołączane dynamicznie), producent ma prawo zachować źródła oprogramowania w tajemnicy. Logika podpowiadałaby, że tak zrobi, bo inaczej po wgraniu zunifikowanego firmware'u nasze odtwarzacze różniłyby się jedynie obudowami, złączami i ceną.

Dlaczego? Patrząc na ten rynek, rozpiętość cen jest ogromna i zależy od funkcjonalności odtwarzacza. Przy tej samej platformie sprzętowej, funkcjonalność to złącza i oprogramowanie. W związku z tym nie wierzę, żeby którykolwiek z producentów był zainteresowany ubijaniem dojnej krowy (tj. otwarciem źródeł aplikacji DVDPlayer).

Proponuję przyjrzeć się rynkowi domowych (SOHO) routerów WiFi, a zwłaszcza jak wpłynęło nań pojawienie się projektów DD-WRT i OpenWrt. Bezpośrednim bodźcem było upublicznienie źródeł platformy, w szczególności sterowników WiFi, a nie aplikacji frontendowych. Gdybyśmy wiedzieli jak skorzystać z układów dekodujących audio/video, można byłoby pomyśleć o dostosowaniu gotowych rozwiązań (np. XBMC).

Edytowane przez Vatazhka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wziąłem i rozpakowałem HyundaiEllion_SW_GPL.zip, a tu taki kwiatek:

builder@localhost:/tmp$ tar xfz Ellion_1283_DTV_Release_20090913.GPL.tgz 

gzip: stdin: unexpected end of file
tar: Unexpected EOF in archive
tar: Unexpected EOF in archive
tar: Error is not recoverable: exiting now

Czy można prosić o opublikowanie nieuszkodzonego archiwum?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

pobrałem i rozpakowałem

Ellion_1283_DTV_Release_20090913.GPL.tgz

GPL_1283_Kernel_v2_20100727_110104a.tar.bz2

string_util_110104a.tar.bz2

bez problemu :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...