Skocz do zawartości
pmcomp

MEGA-TEST: Flagowe słuchawki Sennheiser HD 800 w duecie ze wzmakiem lampowym Skorpion HV-1

Rekomendowane odpowiedzi

testujemyyw0.gif

Witam,

Temat być może trochę dziwny w tym dziale ale testy takich klocków nie zdarzają się często, szczególnie w takim duecie. Test to może za duże słowo, nazwijmy to co napisze poniżej moimi wrażeniami z bardzo już długich kilku dziesięciogodzinnych odsłuchów.

Kto oprócz kina domowego lubi posłuchać czegoś w stereo być może znajdzie tu coś dla siebie.

Poza tym popełniłem już tutaj kiedyś recenzję słuchaweczek KOSS Porta Pro i wiem, że parę osób jest zadowolonych :rolleyes:. Może i tym razem będzie podobnie chociaż tutaj inna liga cenowa :blink:.

Do rzeczy ... na tapetę trafiają:

- lampowy wzmacniacz Skorpion HV-1 ze stajni Pana Dubiela ( http://www.wzmacniaczelampowe.pl/stereo_lampowy_wzmacniacz_sluchawkowy_hv1.html )

skorpionhv1c.jpg

skorpionhv1rear3.jpg

oraz

- topowe i flagowe słuchawki renomowanej firme Sennheiser o symbolu HD 800 ( http://www.sennheiser.com/sennheiser/home_en.nsf/root/private_headphones_audiophile-headphones_500319 )

sennheiserhd800.jpg

sennheiser2.jpg

sluchawkiaudiofilskier1.jpg

Dlaczego akurat te słuchawki? Czy dlatego że najnowsze i topowe? Wcale nie. Podczas bytności na IFA 2010 w Berlinie niestety założyłem je na głowę i ... już nie chciałem zdjąć, totalny odjazd. 650-ki można przy nich wyrzucić do kosza. Siedziałem tam chyba z pół godziny i rozkoszowałem się miodnym dźwiękiem i ich ... brakiem na głowie ... niewiarygodna wygoda. I wróciłem z postanowieniem, że musze je mieć. Gwiazdka nadeszła i ... SĄ :). Na szczęście udało się załatwić malutki rabacik tak że na śledzia i karpia jeszcze wystarczyło choć moja małżonka raczej nie powinna się dowiedzieć o jaką kwotę uszczupliłem nasz domowy budget.

Bardzo długo zastanawiałem się jakiego partnera dobrać do współpracy z moim nowym nabytkiem. Posiadam kilkuletnią chińską hybrydę VAL E-10, która jest całkiem przyzwoitym wzmakiem słuchawkowym. Także mój lampowy wzmak Unison Research S6 został wypróbowany. W pierwszym przypadku to było zupełnie nie to, w drugim ... ciągle czegoś brakowało. Poza tym napędzać słuchawki wzmakiem o mocy 2x35W (lampowe waty) jest troszke niebezpiecznie. Szczególnie taaaaakie słuchawki. Jeden ruch ręki w prawo po dwóch lampach dobrego łyskacza i ... baj baj Sennheisery, pozostaną tylko wspomnienia i kupka popiołu :mellow:.

Decyzja zapadła ... nowy dedykowany wzmak lampowy. Tylko jaki ??? Długie wieczory na audiostereo.pl i innych zachodnich forach w celu poszukiwania dobrych rad. Wiadomo ... im człowiek więcej czyta tym mu się wydaje, że więcej wie ale ... często jeszcze bardziej głupieje :lol::angry:. Wybór został zawężony do dwóch przeciwników: zalecanego przez Niemców tranzystorowego Lehmann Audio Linear ( http://www.lehmannaudio.com/home-audio/pre-amps/linear/ ) BTW występującego także w wersji z przetwornikiem DA dla portu USB oraz wspomnianego powyżej Skorpion HV-1, wzmaka o którym kilka lat temu było bardzo głośno w Światku audiofilskim w Polsce. Wzmak do HD 800 musi mieć stosunkowo dużą wydajność prądową aby napędzić wysokoomowe słuchawki. Te dwa spełniały takie założenie.

Lehmann Linear przepadł w przedbiegach raczej ze względu na cenę ... ok. 700-800 EUR (choc wystepował także w wersji zbalansowanej). Niestety w Berlinie napędzał on wszystkie słuchawki Sennheisera oprócz ... HD 800. Tam znajdowało się jakieś lampwe cacuszko (zapomniałem zapytać) i dlatego bliżej mi było do lampki niż krzemu. Może też dlatego, że w stereo słuchaw w tej chwili wspomnianego Unisona S6 i jego lampowy czar bardzo mi pasuje. No i ta cena ... nowiutki Skorpion za 1.700 zł czyli za ciut więcej niż 50% ceny Niemca. Decyzja została podjęta choć bardzo rzadko kupuje klocki audio w ciemno bez odsłuchu. Pan Dubiel odsłuch proponował ale jakoś wtedy do Opola nie było mi po drodze. Czekałem na wyprodukowanie dla mnie tego cacka ponad miesiąc. No cóż ... produkcja "garażowa" choć tutaj w jak najlepszym tego słowa znaczeniu, wzmak jest baaardzo porządnie wykonany no i przede wszystkim z bardzo dobrych elementów. Jak pudełko przyjechało byłem pod wrażeniem zapakowania w gustowną drewnianą skrzyneczkę i zabezpieczenia do transportu (mnóstwo styropianu i bąbelków). No i miałem przyjemność samemu wkładać lampy w podstawki, a to nie byle co tylko radzieckie NOS-y z początku lat osiemdziesiątych albo końca siedemdziesiątych, nie pamiętam już dokładnie. Jak wzmak wygląda widzicie na zdjęciu, jak gra o tym za chwile poniżej.

Słuchawki ... no cóż ... po prostu bajka choć ich futurystyczny kształt i srebrny (łamany czarnym) kolor nie wszystkim przypadnie do gustu. Jakość tego plastiku też podobno przedstawia wiele do życzenia. Na pewno lepsze pierwsze wrażenie sprawiaja produkty ze stajni np. Grado. Na szczęście w użytkowaniu nie jest tak źle. Parametry znajdziecie w sieci, nie będę się rozpisywał. Słuchawki dostarczane są w gustownym pudełku wyściełanym miękkim materiałem i odpowiednio wyprofilowanym, którego używam do ich przechowywania.

hd8002.gif

Niestety symetryczny kabel ma tylko 3m co jest dla mnie wielkim minusem :(. Moje stare AKG290 Surround maja go 5m co jest znakomitym "wynalazkiem". BTW jak komuś brzmienie kabla nie pasuje to może go sobie wymienić, wtyczki są odłączane.

sennheiserhd800headphon.jpg

Słuchawki łatwo można "rozmontować" w celu czyszczenia poszycia i gąbek wyściełających. Są one typu otwartego więc mogą troszkę przeszkadzać domownikom podczas odsłuchów. Na głowie leżą REWELACYJNIE !!! Tak wygodnych słuchawek jeszcze na głowie nie miałem, bez żadnego zmęczenia można ich słuchać po kilka godzin praktycznie bez przerwy. To wielki plus. O dźwięku napisze zaraz poniżej.

Do odsłuchów używam następującego sprzętu w różnych konfiguracjach:

- Sennheiser HD 800

- wzmacniacz Skorpion HV-1

- odtwarzacz to paskowy top loader CEC TL 51Z MKII albo HD Player Dune H1 pracujący jako "transport cyfrowy"

- przetwornik DA dla Dune H1 to Musical Fidelity V-Can albo Tag McLaren AV32R

- kable VdH

Mam juz na koncie kilkadziesiąt godzin odsłuchów przeprowadzonych oczywiście po odpowiednim wygrzaniu wzmaka i przede wszystkim słuchawek.

I cóż moge napisać?

Dla mnie gra wspaniale ... ciepło, z nasyconą średnicą i perlistą górą. Przestrzenność znakomita, wręcz rewelacyjna ... bardziej na szerokość niż głębokość. Bas ... no cóż ... moim zdaniem jest go tyle ile potrzeba i odzywa się tam gdzie potrzeba. Choć niektórzy mogą poczuć jego niedosyt ale może ze względu na wiele recenzji w sieci że podobno jest go za mało. Powtórzę ... moim zdaniem jest go w sam raz choć niektórzy wolą więcej mięsa. Nie jest to na pewno "wina" wydajności prądowej bo Skorpoion moim zdaniem napędzi małe monitorki. Ja gram na godz. 9.00 !!! Szok. Jak chcę duuuuuużo basu to podłączam AKG290 i ... czym prędzej je zdejmuję z uszu.

Moim zdaniem HD 800 w tym ducecie są bardzo zrównoważone o grają tak jak powinny. Być może z innym wzmakiem basu byłoby więcej ale ja nie mam czasu ani ochoty na eksperymenty. BTW mój sąsiad za moją namową też zakupił HD 800 i podłącza je do wysokich modeli McIntosha bezpośrednio do CD/DVD/BD Playera albo do preampa z wyjściem słuchawkowym i wcale basu nie ma więcej. Dźwiek w sumie podobny do mojego Skorpiona (szczególnie z pre ampa który ma stopień wyjściowy na lampie) ale jego klocki kosztują 10-15 razy więcej niż mój Skorpion :rolleyes: .

Są na pewno inne znakomite słuchawki np. Grado, Beierdynamic, AKG których warto posłuchać. Zapewniam, że każde będą grały inaczej i każdy znajdzie coś dla siebie ... ja postawiłem na Senki.

Teraz coś z bajki kina domowego. Do wejścia Skorpiona podłączałem sygnał z odtwarzacza Blu-Ray (SONY BD-P5000ES) bezpośrednio z wyjść analogowych lub za pośrednictwem Tag McLarena. Jak źródło służyły koncerty ze ścieżką zapisaną w dwukanałowym PCM, najczęściej 24bit/96kHz. Cóż moge napisać? Ten zestaw to znakomity partner dla mojej plazmy Panasonic VT20. Rozkosz dla oczu i uszu, a w kontekście tego testu przede wszystkim dla uszu. Dźwięk i obraz w takim zestawie np. z płyty Chrisa Botiego czy Robina Williamsa (z Alber Hall) to po prostu TOP.

Podsumowując ... polecam zdecydowanie. Lampy radzieckie z lat osiemdziesiątych są podobno "wieczne". No ich magia i czar. Czego więcej potrzeba ???

Lampki dobrego łyskacza podczas wieczornego odsłuchu, w nie zbyt dużych ilościach żeby nie przytępiać słuchu ... ew. drugiej pary HD 800 dla lepszej połowy (Skorpion ma dwa wyjścia i spokojnie napędzi 2 pary słuchawek) w celu zacieśniania więzi z zapobiegania awanturom, że znowu "zapomniałem o Bożym świecie", a śmieci nie wyrzucone :angry: .

Pozdro

Edytowane przez Gmeru
  • Lubię 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

BTW aktualnie na allegro jest jeden używany HV-1 w cenie 1.200 zł. Nie mój :lol: :lol: :lol:.

To okazja ... pakować i brać bo używki zdarzają się rzadko.

Pozdro

Edytowane przez pmcomp

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Taaaa - to jest alternatywa dla buczących pomieszczeń .... POPIERAM a nawet POLECAM !

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wszystko fajnie ale... polecam używać worda bo błędów jest tyle, że nie da się czytać :unsure::rolleyes:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moim skromnym zdaniem - trochę za mało testu w teście ;)

Nic nie wiadomo (a jeżeli już to niewiele) o wzmaku - co to jest, jak zbudowane (poza tyym że stoi na ruskich triodach), w jakiej klasie gra etc...potrzebne informacje trzeba samemu podglądnąć na stronie "producenta" ale jak na MEGA-TEST to nawet z takimi informacjami jest tego troszku mało.

Same sluchawki na pewno grają odpowiednio ale osobiście uważam że 5500zł za taki komplet to raczej ekstrawagancja w polskich realiach ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wszystko fajnie ale... polecam używać worda bo błędów jest tyle, że nie da się czytać :unsure::rolleyes:

Polonista się znalazł :lol: ... wypunktuj proszę bo nie znalazłem czytając przed chwilą na szybko. Chyba, że za błąd uważasz zamianę ż na z czy coś w tym stylu.

Co do testu napisałem, że opisuje swoje wrażenia.

A czy ma sens wydawanie kasy? ... po to ten opis ... niech każdy sobie sam odpowie.

Pozdro

Edytowane przez pmcomp

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Same sluchawki na pewno grają odpowiednio ale osobiście uważam że 5500zł za taki komplet to raczej ekstrawagancja w polskich realiach ;)

...tutaj można polemizować...dla jednego wydanie 5000 na telewizor to szaleństwo...szczerze mówiąc według mnie to żadna ekstrawagancja, sam jakbym miał wolne 5500 to szarpnąłbym się na podobny zestaw..kto słuchał muzyki na dobrych słuchawkach ten wie o co chodzi...

pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja mam troszkę bardziej budżetowy zestaw ale fakt faktem bez wzmacniacza szkoda wydawać kasy na dobre słuchawki

Mam AKG K-701 + ProJect Head Box SE II. Słuchawki są niesłychanie neutralne, bardzo dyskretne w brzmieniu i brzmią dla mnie super.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

PCKOMP:

Jaki jest sens umieszczania przez moderatora forum tekstu o prywatnym zakupie słuchawek ?

Samozadowoleie wyłącznie. Coś się kupiło to jeszcze nie powód by zajmować przestrzeń.

Zdejmij ten txt z forum.

A o słynnych rosyjskicjh (ZSRR) lampach nie pisz już. Nie trzeba się wysilać.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj przeczytalem chyba recenzje HD 800.Szkoda ze Pan po lyskaczu ,,poszedl bardziej w szerokosc niz glebokosc" a moze odwrotnie i odkryl ,,ze bas odzywa sie tam gzie trzeba ,, pogratulowac takiej muzykalnosci,szkoda ze nie pisal Pan czego sluchal (kazdy ma swoje referencyjne utwory majace smaczki i niuanse odtwarzane inaczej na kazdym sprzecie .A moze doszedl Pan do dna lyskacza moze to byl radziecki i zapamietal pan tylko ,,slynne rosyjskie lampy ,szczerze mowiac niewiem czego dotyczyla ta recenzja chyba dlatego ze nie pilem lyskacza .Andrzej

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...