Skocz do zawartości
Robert Millord

CES 2011 - Las Vegas

Rekomendowane odpowiedzi

cesa.jpg

CES 2011 to juz historia.

Mimo nabitego grafiku w pracy (miedzy innymi rowniez zwiazanej z CES), udalo mi sie spedzic kilka godzin wczoraj (sobota, 8-go stycznia) na CES 2011, glownie w Central Hall, gdzie urzedowaly miedzy innymi Sony, LG, Panasonic, Samsung, JVC, Sharp, Samsung...

Glownym celem mojej wizyty byly urzadzenia HD i 3D i mozliwosc osobistego porownania technologii ogladania 3D poprzez okulary passive/polarized i active, a takze bez okularow.

Nie bede tu pisal danych technicznych - CES jest typowa impreza "konsumerska", wiec wystawcy umieszczali jedynie bardzo ograniczone specyfikacje.

Zupelnie inaczej wyglada to na NAB Show (w kwietniu), gdzie mozna pogadac z inzynierami projektujacymi wystawiane urzadzenia.

Generalnie widac bylo absolutna dominacje tematu 3D, co bylo do przewidzenia.

Zaczalem od LG za goraca namowa "janunio" (pozdrowienia, Janusz! :-).

Niestety, okazalo sie ze LG nie wystawil ZADNYCH monitorow z active shutter glasses.

Bylo za to kilka monitorow LCD z 3D poprzez pasywne okulary.

Jakosc video bardzo dobra, ale widzialem podobne monitory juz 2 lata temu na NAB, wiec nie bylo jakiegos super zachwytu.

Chcialem zobaczyc cos, co mnie autentycznie uderzy po oczach.

LG wystawil tez non-glasses monitor, by tylko udowodnic, ze technologie 3D bez okularow maja jeszcze dosc dluga droge do zamierzonego celu.

Mozna to ogladac jedynie z pozycji centralnej. Przy jakimkolwiek odchyleniu od centrum obraz zaczyna "falowac".

Sam efekt 3D jest tworzony jakims nienaturalnym w perspektywie zalamaniem fragmentow obrazu.

Jest to na razie gadget dla dzieci (malych) :-)

LG wystawil rowniez "The World's Largest 3D LCD TV" 84" Ultra Definition.

Byly rowniez projektory 3D, ktore dawaly efekt jakosciowy zblizony do tego, ktory ogladamy w kinach (rowniez passive glasses), lepszy lub gorszy, w zaleznosci od pokazywanego materialu.

Ze wzgledu na rodzaj nioniejszej informacji (website forum post) nie bede rozpisywal sie na temat podobnych urzadzen wystawionych przez inne firmy.

Przejde do ciekawostek.

JVC wystawil szeroki 50" Cinema Xinema3D monitor, 2560x1080, 21:9 Aspect Ratio (2.35:1 Cinemascope Ratio).

Niemal kazdy z wystawcow pokazal male (consumer level = amatorskie) kamery 3D.

Jakosciowo byly to dla mnie rowniez "gadgets", ale rodzinka (dzieci) moga sie pobawic nagrywaniem w 3D.

Mitsubishi wystawil Large Format Organic LED Diamont Vision, co jest forma "elastyczna" video wall skladajaca sie z polaczonych OLED tiles (niestety, zmuszony jestem uzywac tu terminow angielskich, bo po 17-tu latach mieszkania za oceanem nie znam wielu odpowiednikow polskich :-( Nie bylo to jakies szokujace wrazenie. Obraz byl jednak gladszy i o wiekszej glebi, kontrascie i ostrosci, niz typowe LED Walls. Bardzo niezla jakosc obrazu pod katem. Dosc plynne (seemless) polaczenie elementow (tiles).

Panasonic wystawil wiele monitorw plazmowych Viera Neoplasma 3D Full HD. Niestety, jakosc obrazu a zwlaszcza efektu 3D byla dla mnie znacznie gorsza, niz na monitorach LCD.

Ogladalem fragment filmu "Avatar" i bylo to w porownaniu z wersja kinowa raczej przykre wrazenie. 85" Premiere 3D Plasma wygladal okazale, ale...

Sharp wystawil cala serie swoich "Aquos Quattron 3D", ale nie bylo tu jakichs rewelacji.

"i3 wall information intelligent imaging" bylo forma 180* pomieszczenia wylozonego monitorami LCD i bylo pewnego rodzaju ciekawostka, ale przy swojej "kanciastosci" nie sadze zeby to byla jakas przyszlosc TV czy kina.

To "cos" zaczelo sie dziac, kiedy dotarlem do duzej ekspozycji Sony, a zwlaszcza sporego dzialu "Future 3D Technologies". Wreszcie moglem dopasc do prezentacji 3D poprzez active shutter glasses.

Zaczalem od monitora pokazujacego "3D Music". Byl to koncert orkiestry symfonicznej pokazywany od zupelnie bliskich skrzypkow poprzez cala orkiestre...

Zalozylem okulary i... to bylo wlasnie TO!

Jakosc obrazu swietna. W mocno oswietlonej czesci ekspozycji obraz mial wyjatkowo dobra jasnosc i kontrast. Efekt 3D byl perfekcyjny.

Zadnych artifacts i znieksztalcen typowych dla prezentacji LCD z passive glasses.

Prezenter powiedzial, ze view angle jest 120*. Nie moglem tego jednak sprawdzic, bo okulary byly przytwierdzone do statywow.

Sony wystawil rowniez 24.5" OLED 3D Full HD monitor glasses-free, ale choc OLED daje swietna jakosc obrazu, to 3D bez-okularowe mialo te same ulomnosci, co napisalem poprzednio.

Byly rowniez okulary Sony z wbudowanymi monitorkami i sluchawkami, ale zaskakujaco nie zachwycila mnie jakosc takiego ogladania HD 3D. Bylo to rowniez na poziomie dzieciecego gadget'u.

Zaskoczyl mnie natomiast maly "Glasses free Portable Blu-ray 3D Player" z LCD 10.1' o rozdzielczosci 1366x768.

Ogladalem jakis clip muzyczny ze sceneria jesiennego parku. Jakosc i efekt byly naprawde swietne.

Oczywiscie przy ochyleniu od osi centrum obraz zaczynal "plywac", ale przy tej wielkosci i w zasadzie przeznaczenia do gladania przez jedna osobe z pozycji na wprost nie mialo to wiekszego znaczenia.

Generalnie, jedynie Sony zaciekawil mnie futurystycznym odwaznym podejsciem do sprawy.

Mysle, ze wlasnie po to sa takie targi, zeby pokazac "co sie planuje" i "nad czym sie w laboratoriach pracuje".

Sony pokazalo to w dobrym stylu.

Moim osobistym zdaniem technologia z polarized passive glasses nadal ma w obrazie niedoskonalosci, znieksztalcenia, widoczne zwlaszcza przy ogladaniu pod pewnym katem.

Active shutter glasses technology pokazane przez Sony prezentowalo wyraznie lepsza jakosc i swiadomie uzylem tu okreslenia "Efect 3D byl perfekcyjny".

Naprawde nie mialem do czego sie przyczepic, a jestem wyjatkowo "zepsuty" przez moje zawodowe obcowanie z najwyzszej jakosci technologiami HD (duze shows z broadcast level kamerami, duzymi systemami switching'owymi i cinema projectorami z prezentacja na wielokrotnych duzych ekranach, corz czesciej rowniez 3D).

W nastepnym post sprobuje umiescic serie zdjec z CES 2011, ale to juz jutro, bo powoli zbliza sie polnoc.

Robert Millord

www.Robert-Millord-Music.com

Las Vegas, USA

Edytowane przez pmcomp
  • Lubię 3

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moim osobistym zdaniem technologia z polarized passive glasses nadal ma w obrazie niedoskonalosci, znieksztalcenia, widoczne zwlaszcza przy ogladaniu pod pewnym katem.

Active shutter glasses technology pokazane przez Sony prezentowalo wyraznie lepsza jakosc i swiadomie uzylem tu okreslenia "Efect 3D byl perfekcyjny".

Naprawde nie mialem do czego sie przyczepic, a jestem wyjatkowo "zepsuty" przez moje zawodowe obcowanie z najwyzszej jakosci technologiami HD (duze shows z broadcast level kamerami, duzymi systemami switching'owymi i cinema projectorami z prezentacja na wielokrotnych duzych ekranach, corz czesciej rowniez 3D).

Chy ba własnie umarła teoria spiskowa janunia o rewelacji i przełomie w 3D z pasywnymi okularami.

Pozdro

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Robert Millord, Witaj na forum! i dzięki za opinię! Zaczynam czytać :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Byly rowniez okulary Sony z wbudowanymi monitorkami i sluchawkami, ale zaskakujaco nie zachwycila mnie jakosc takiego ogladania HD 3D. Bylo to rowniez na poziomie dzieciecego gadget'u.

U, to mnie trochę zasmuciło, jestem fanem takich rozwiązań. A 3D w tych okularach było migawkowe czy polaryzacyjne?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U, to mnie trochę zasmuciło, jestem fanem takich rozwiązań. A 3D w tych okularach było migawkowe czy polaryzacyjne?

Okulary z monitorami. Tu nie ma potrzeby żadnego "blokowania" obrazu bo każde oko widzi "swój" ekran. dlatego to rozwiązanie wydawało mi się najlepsze i też się trochę zasmuciłem... miałem nadzieje na oglądanie filmów 3D w podroży w świetnej jakości.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Okulary z monitorami. Tu nie ma potrzeby żadnego "blokowania" obrazu bo każde oko widzi "swój" ekran. dlatego to rozwiązanie wydawało mi się najlepsze i też się trochę zasmuciłem... miałem nadzieje na oglądanie filmów 3D w podroży w świetnej jakości.

Pisze krotko, bo z firmy i mamy tu kociol (masa aparatury na nastepne shows)...

Nie mialem kogo pytac o szczegoly techniczne tej technologii, bo jak juz wczesniej pisalem CES nie ma na stoiskach inzynierow tylko odjazdowe panienki, ktore nie wiedza zbyt duzo o technologii (choc jedna mnie bardzo zaskoczyla), ale tak to wyglada, ze te dwa ekraniki w okularach dostaja niezalezny sygnal "lewy" i "prawy", wiec nie ma potrzeby uzycia migawki ani polaryzacji.

Poza tym, panowie, nie ma co rozpaczac. Ja uwazam, ze ta technologia jest absolutnie przyszlosciowa. Teoretycznie powinna dawac czysty 3D bez znieksztalcen.

Jedyne co mi nie do konca pasowalo to to, ze ekraniki byly zbyt male i nie dawaly tego efektu "wciagania" widza w ten swiat video. Po prostu widzialem je przed soba, ale nie bylem " w tym swiecie".

Wczesniej wydawalo mi sie, ze majac je na oczach/glowie ten obraz video niejako "obejmie" widza w przynajmniej 120*-140*.

Druga rzecz to prezenterzy musieli mierzyc rozstaw zrenic widza i odpowiednie doregulowac do tego rozstaw okularow.

W moich nie bylo to perfekcyjne i musialem ruszac okularami, naciskac je, zeby uzyskac dobrze ustawiony (alined) obraz.

Lece, napisze wiecej pozniej.

Robert

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
każde oko widzi "swój" ekran.

te dwa ekraniki w okularach dostaja niezalezny sygnal "lewy" i "prawy", wiec nie ma potrzeby uzycia migawki ani polaryzacji.

O rany ale ze mnie baran, zapytałem zanim pomyślałem :blush:

Jedyne co mi nie do konca pasowalo to to, ze ekraniki byly zbyt male i nie dawaly tego efektu "wciagania" widza w ten swiat video. Po prostu widzialem je przed soba, ale nie bylem " w tym swiecie".

Wczesniej wydawalo mi sie, ze majac je na oczach/glowie ten obraz video niejako "obejmie" widza w przynajmniej 120*-140*.

Może to ze względów bezpieczeństwa, w goglach LCD Polaroida obszar wokół ekranów był półprzejrzysty i wystarczyło przenieść wzrok by widzieć realne otoczenie. Mimo to wrażenie z obrazu wideo było znakomite...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Robert,

Mimo, że Twoje doświadczenia organoleptyczne zadają cios moim nadziejom na Hitowe wejście na rynek pasywnych systemów 3D, to jest mi miło, że zrobiłeś to dla nas.

Brak jest własnie takich ocen na forach, także światowych.

Czyli ocen od ludzi kompetentnych i bezstronnych.

Jeszcze raz dzięki wielkie.

ps. wracaj do karaju.

Firmy (kilka) działających w Twojej dziedzinie splajtowało, ale myślę, że to te, które startowały za wcześnie.

Dziś mamy już kilka nowych, wielkich obiektów stadionowych, gotowych do organizacji GIGA SHOW. Rok 2011 będzie przełomowy. Z Stadionem Marodowym ( dawniej Dziesięciolecia).

ps 2.

Czy pamiętasz, że raz zagraliśmy razem z Mechem ?

Ja na bębnach !

Nowe Hybrydy. Adam nie mógł tego dnia no i poszło o zakład z Maciuchą.

To nie był mój najlepszy event.

SORRY.

Ale poszło.

Nie takie imprezy się kładło.

Edytowane przez janunio

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Robert,

Mimo, że Twoje doświadczenia organoleptyczne zadają cios moim nadziejom na Hitowe wejście na rynek pasywnych systemów 3D, to jest mi miło, że zrobiłeś to dla nas.

Brak jest własnie takich ocen na forach, także światowych.

Czyli ocen od ludzi kompetentnych i bezstronnych.

Jeszcze raz dzięki wielkie.

ps. wracaj do karaju.

Firmy (kilka) działających w Twojej dziedzinie splajtowało, ale myślę, że to te, które startowały za wcześnie.

Dziś mamy już kilka nowych, wielkich obiektów stadionowych, gotowych do organizacji GIGA SHOW. Rok 2011 będzie przełomowy. Z Stadionem Marodowym ( dawniej Dziesięciolecia).

ps 2.

Czy pamiętasz, że raz zagraliśmy razem z Mechem ?

Ja na bębnach !

Nowe Hybrydy. Adam nie mógł tego dnia no i poszło o zakład z Maciuchą.

To nie był mój najlepszy event.

SORRY.

Ale poszło.

Nie takie imprezy się kładło.

:-)))

Janusz, to byly swietne czasy.

Pamietam ten koncert.

Przede wszystkim jednak pamietam bardzo dobra kapele Full Light Blues Band, ktorej ty byles znakomitym gitarzysta a pozniej basista.

...

Do kraju na razie nie wracam. Mialbym duze problemy z terminologia ;-)

Kiedy w zeszlym roku podczas pobytu w Polsce siadlem do komputera z polskim Windows, to nie wiedzialem gdzie co jest i co oznaczaje te nazwy :-)

...

Ciesze sie, ze moglem przyczynic sie troche do forum HDTVPolska.

Nadal winien jestem publikacje zdjec z CES 2011.

Zrobie to, jak tylko zlapie troche oddechu od pracy (nadal mamy niezly kierat).

Tymczasem dziekuje wszystkim za serdeczne komentarze.

Robert Millord

www.Robert-Millord-Music.com

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Robert;

Zapraszam do Jadiwisna k/wawy.

Kiedy tylko !

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Po obszernej lekturze w sieci odnosnie nowosci na 2011 czekam z niecierpliwoscią na pierwsze info o PanVT30 i Sam 8000 seria. Obie plazmy oczywiscie i uważam ze właśnie te 2 modele będą wiodły prym w jakości 2D i 3D. Mam tez nadzieje ze VT30 bedzie również w Europie w 55 calach zamiast 50. Design obydwu jest extra o nowosciach we wnatrz tych konstrukcji można poczytac w sieci. Dodatkowo nawet nowe piloty, samsung touch a panas wii. Ma juz nie byc crosstalku, czern prawie:) kuro w obydwu, lepsze 2D, kontrast, thx w vt30 dla 3D. Najważniejsze jednak aby VT30 nie miał problemu przy sygnale 50 Hz, to podstawa i juz tylko dzieki temu bedzie nr1 albo 2 bo samsung jesli pozbedzie sie powidoków i poprawi czerń bedzie mocnym rywalem.

LCD, hmm, sony np. wkurzaja mnie ceny i przekatne, 46" drozej niz 50 topowej plazmy i jeszcze trzeba było dokupić transmiter do 3D w zeszłym roku. Poza tym inaczej odbiera sie film, moim zdaniem, wiec nie dla mnie, chyba ze 2011 przyniesie cos nowego w tym temacie.

P.S Jesli czekacie konkretnie na jakies modele i juz cos o nich wiecie to zapraszam do dyskusji i pozdr,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

crosstalk crosstalk crosstalk > to trzeba poprawiać, dla mnie najważniejsza sprawa, która burzy oglądanie 3D w wielu telewizorach.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

crosstalk crosstalk crosstalk > to trzeba poprawiać, dla mnie najważniejsza sprawa, która burzy oglądanie 3D w wielu telewizorach.

...tak, jesli idzie o 3D to musza wszyscy dopracować i jasność w trybie 3D w plazmach, szczególnie Panasonic.

Zapomniałem dodać ze przezajefajne, ale wyraz:), okulary bedą tego roku. Tu samsung sie postarał, wi-fi ładowalne i on-off automatyczny a do tego lekkie niczym pasywne. A odnosnie tego pasywnego 3D made in LG, hmm nie widziałem ale wiem ze nizsza rozdzielczość, wiec nie full hd 3D i raczej chyba nie bedzie to rzadziło ale ma byc tanie wiec kto wie, nabywców zapewne znajdzie.

Gdzies na flatpananels.dk chyba widziałem nowy jeszcze bardziej monolityczny design sony, jedno szkło, mega bomba ale ten chyba jeszcze nie na ten rok.

Na koniec 21:9, ekran rzeczywiscie powala na kolana i kolejne firmy w to wchodzą. Ja mysle tak, pewnie to pieśn przyszłości ale dopóki wydawcy filmów nie rozwiążą problemu napisów na BD doputy to sie nie przyjmie a w dodatku jak tu na tym oglądać tv? Sam nawet nie wiem czy film na BD zapisany w formacie tego tv leci jako zoom bo przeciez to format 16:9 z tym ze pasy od góry ale automatycznie ustawi na 16:9. No ale pomyslcie, 55" 21:9 i jakiś avatar2 w 3D...

Sony z cenami ponizej:

http://www.flatpanelshd.com/news.php?subaction=showfull&id=1295523238

nie ma jeszcze ceny na 46"hx 920 ale bedzie z 2800 ojro

Edytowane przez Tony72

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

...tak, jesli idzie o 3D to musza wszyscy dopracować i jasność w trybie 3D w plazmach, szczególnie Panasonic.

Zapomniałem dodać ze przezajefajne, ale wyraz:), okulary bedą tego roku. Tu samsung sie postarał, wi-fi ładowalne i on-off automatyczny a do tego lekkie niczym pasywne. A odnosnie tego pasywnego 3D made in LG, hmm nie widziałem ale wiem ze nizsza rozdzielczość, wiec nie full hd 3D i raczej chyba nie bedzie to rzadziło ale ma byc tanie wiec kto wie, nabywców zapewne znajdzie.

Gdzies na flatpananels.dk chyba widziałem nowy jeszcze bardziej monolityczny design sony, jedno szkło, mega bomba ale ten chyba jeszcze nie na ten rok.

Na koniec 21:9, ekran rzeczywiscie powala na kolana i kolejne firmy w to wchodzą. Ja mysle tak, pewnie to pieśn przyszłości ale dopóki wydawcy filmów nie rozwiążą problemu napisów na BD doputy to sie nie przyjmie a w dodatku jak tu na tym oglądać tv? Sam nawet nie wiem czy film na BD zapisany w formacie tego tv leci jako zoom bo przeciez to format 16:9 z tym ze pasy od góry ale automatycznie ustawi na 16:9. No ale pomyslcie, 55" 21:9 i jakiś avatar2 w 3D...

Sony z cenami ponizej:

http://www.flatpanelshd.com/news.php?subaction=showfull&id=1295523238

nie ma jeszcze ceny na 46"hx 920 ale bedzie z 2800 ojro

Plazmy Panasonic'a mają wyższą jasność niż plazmy Samsunga. Dlatego nie rozumiem tego: "szczególnie Panasonic".

Edytowane przez skw.arek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Plazmy Panasonic'a mają wyższą jasność niż plazmy Samsunga. Dlatego nie rozumiem tego: "szczególnie Panasonic".

hmm, pozwole sobie sie nie zgodzić, np. jasność C7000 jest wyższa niż VT20 również w 3D. Tak wynika z moich obserwacji pomiarów w testach na avforums itd.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a firmy Samsung tam nie było czy ją świadomie pominięto?.

W mojej krotkiej relacji z CES 2011 skupilem sie na prezentacjach rozwiazan "futurystycznych", ktore moga stac sie standardami przyszlosci.

Samsung nie pokazal nic takiego w dziedzinie 3D.

3D netbook'i i laptop'y mialy jakosc dla mnie nieprzekonywujaca.

Sliding PC, forma touch-padow z wysuwana klawiatura, byly ciekawe, ale nie za bardzo ufam trwalosci "moving parts and components".

Bardzo ladne LCD monitory i Blu-ray playery, ale to "nihil novi".

To wszystko na temat Samsung'a na CES 2011.

Edytowane przez Robert Millord

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Probuje pokazac tu 47 wybranych zdjec z CES, ale nie wiem jak to zrobic na tym forum.

"Wstaw obrazek... http://...."

To sa zdjecia na moim HDD i myslalem, ze proste "copy---paste" zalatwi sprawe.

Prosze o rade jak to zrobic.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zdjęcia na zewnętrzny serwer hostingowy pozwalający linkować bezpośrednio do zdjęć a nie stron html (np. fotosik.pl) a tu naciskasz ikonkę "wstaw obrazek" i wklejasz linki do tych zdjęć.

Edytowane przez Ghrom

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Najprościej wejdź na: http://imageshack.us/

Browse i wgraj wszystko (trochę potrwa). Pokaże Ci się cała galeria i dalej z prawej strony zaznacz: BB Code i potem wszystko co masz w tym małym oknie zaznacz i wklej na forum jako post (te kody).

imageshack1v.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oto czesc obiecanych wczesniej zdjec z CES 2011 z dolaczonymi fragmentami moich komentarzy z oryginalnego postu:

LG

... LG nie wystawil ZADNYCH monitorow z active shutter glasses.

Bylo za to kilka monitorow LCD z 3D poprzez pasywne okulary.

Jakosc video bardzo dobra, ale widzialem podobne monitory juz 2 lata temu na NAB, wiec nie bylo jakiegos super zachwytu ...

img3151s.th.jpg

img3153k.th.jpg

img3154v.th.jpg

img3155cj.th.jpg

img3156v.th.jpg

... LG wystawil tez non-glasses monitor, by tylko udowodnic, ze technologie 3D bez okularow maja jeszcze dosc dluga droge do zamierzonego celu.

Mozna to ogladac jedynie z pozycji centralnej. Przy jakimkolwiek odchyleniu od centrum obraz zaczyna "falowac".

Sam efekt 3D jest tworzony jakims nienaturalnym w perspektywie zalamaniem fragmentow obrazu ...

img3159x.th.jpg

img3161i.th.jpg

... LG wystawil rowniez "The World's Largest 3D LCD TV" 84" Ultra Definition ...

img3162z.th.jpg

img3163jv.th.jpg

... Projektory (rzeklbym nawet "projektorki", bo ich "footprint" byl mniejszy, niz malego laptop'a) swietne do prezentacji "biurowych", jednak o zbyt malej rozdzielczosci (max 1280x1024), by zaliczac je do technologii HD. Mysle jednak, ze to sprawa czasu...

img3165h.th.jpg

.. Byly rowniez duze projektory 3D, ktore dawaly efekt jakosciowy zblizony do tego, ktory ogladamy w kinach (rowniez z passive glasses), lepszy lub gorszy, w zaleznosci od pokazywanego materialu. Ich mozliwosci prezentowano w zamknietych salkach, do ktorych czesto trzeba bylo czekac w kolejkach ...

... JVC

... wystawil szeroki 50" Cinema Xinema3D monitor, 2560x1080, 21:9 Aspect Ratio (2.35:1 Cinemascope Ratio)...

img3166b.th.jpg

img3169l.th.jpg

... Niemal kazdy z wystawcow pokazal male (consumer level = amatorskie) kamery 3D.

Jakosciowo byly to dla mnie rowniez "gadgets", ale rodzinka (dzieci) moga sie pobawic nagrywaniem w 3D.

Oto kamery JVC...

img3170r.th.jpg

img3171k.th.jpg

img3172o.th.jpg

Mitsubishi

... Large Format Organic LED Diamont Vision, co jest forma "elastyczna" video wall skladajaca sie z polaczonych OLED tiles (niestety, zmuszony jestem uzywac tu terminow angielskich, bo po 17-tu latach mieszkania za oceanem nie znam wielu odpowiednikow polskich :-( Nie bylo to jakies szokujace wrazenie. Obraz byl jednak gladszy i o wiekszej glebi, kontrascie i ostrosci, niz typowe LED Walls. Bardzo niezla jakosc obrazu pod katem. Dosc plynne (seemless) polaczenie elementow (tiles)...

img3175o.th.jpg

Panasonic

... wystawil wiele monitorw plazmowych Viera Neoplasma 3D Full HD. Niestety, jakosc obrazu a zwlaszcza efektu 3D byla dla mnie znacznie gorsza, niz na monitorach LCD.

Ogladalem fragment filmu "Avatar" i bylo to w porownaniu z wersja kinowa raczej przykre wrazenie. 85" Premiere 3D Plasma wygladal okazale, ale...

img3181b.th.jpg

img3187t.th.jpg

Sharp

... wystawil cala serie swoich "Aquos Quattron 3D", ale nie bylo tu jakichs rewelacji.

"i3 wall information intelligent imaging" bylo forma 180* pomieszczenia wylozonego monitorami LCD i bylo pewnego rodzaju ciekawostka, ale przy swojej "kanciastosci" nie sadze zeby to byla jakas przyszlosc TV czy kina...

img3188k.th.jpg

img3189f.th.jpg

img3190y.th.jpg

img3194o.th.jpg

Toshiba

Sredniej jakosci efekt 3D z laptop'a...

img3195m.th.jpg

img3197u.th.jpg

Samsung

W mojej krotkiej relacji z CES 2011 skupilem sie na prezentacjach rozwiazan "futurystycznych", ktore moga stac sie standardami przyszlosci.

Samsung nie pokazal nic takiego w dziedzinie 3D.

3D netbook'i i laptop'y mialy jakosc dla mnie nieprzekonywujaca.

Sliding PC, forma touch-padow z wysuwana klawiatura, byly ciekawe, ale nie za bardzo ufam trwalosci "moving parts and components".

Bardzo ladne LCD monitory i Blu-ray playery, ale to "nihil novi".

Laptop'y z efektem 3D - rowniez sredniej jakosci.

img3198v.th.jpg

img3200k.th.jpg

img3201rl.th.jpg

Sliding PC

img3202a.th.jpg

Konwersja z 2D do 3D - efekt raczej kiepski.

img3207z.th.jpg

img3208t.th.jpg

Ladnie wygladajace monitory LCD i towarzyszace im Blu-ray player'y...

img3209s.th.jpg

img3211f.th.jpg

img3212o.th.jpg

Samsung - 3D video wall.

img3214m.th.jpg

Ciekawstka... Audi

img3215ew.th.jpg

img3216kf.th.jpg

img3217d.th.jpg

img3218hw.th.jpg

Sony

... To "cos" zaczelo sie dziac, kiedy dotarlem do duzej ekspozycji Sony, a zwlaszcza sporego dzialu "Future 3D Technologies". Wreszcie moglem dopasc do prezentacji 3D poprzez active shutter glasses.

Zaczalem od monitora pokazujacego "3D Music". Byl to koncert orkiestry symfonicznej pokazywany od zupelnie bliskich skrzypkow poprzez cala orkiestre...

Zalozylem okulary i... to bylo wlasnie TO!

Jakosc obrazu swietna. W mocno oswietlonej czesci ekspozycji obraz mial wyjatkowo dobra jasnosc i kontrast. Efekt 3D byl perfekcyjny.

Zadnych artifacts i znieksztalcen typowych dla prezentacji LCD z passive glasses.

Prezenter powiedzial, ze view angle jest 120*. Nie moglem tego jednak sprawdzic, bo okulary byly przytwierdzone do statywow...

img3223kt.th.jpg

img3224t.th.jpg

... Sony wystawil rowniez 24.5" OLED 3D Full HD monitor glasses-free, ale choc OLED daje swietna jakosc obrazu, to 3D bez-okularowe mialo te same ulomnosci, co napisalem poprzednio...

img3225iu.th.jpg

... Byly rowniez okulary Sony z wbudowanymi monitorkami i sluchawkami, ale zaskakujaco nie zachwycila mnie jakosc takiego ogladania HD 3D. Bylo to rowniez na poziomie dzieciecego gadget'u...

img3229n.th.jpg

... Zaskoczyl mnie natomiast maly "Glasses free Portable Blu-ray 3D Player" z LCD 10.1' o rozdzielczosci 1366x768.

Ogladalem jakis clip muzyczny ze sceneria jesiennego parku. Jakosc i efekt byly naprawde swietne.

Oczywiscie przy ochyleniu od osi centrum obraz zaczynal "plywac", ale przy tej wielkosci i w zasadzie przeznaczenia do gladania przez jedna osobe z pozycji na wprost nie mialo to wiekszego znaczenia...

img3230g.th.jpg

img3231p.th.jpg

Sony - LCD video wall

img3232t.th.jpg

img3234sg.th.jpg

...Generalnie, jedynie Sony zaciekawil mnie futurystycznym odwaznym podejsciem do sprawy.

Mysle, ze wlasnie po to sa takie targi, zeby pokazac "co sie planuje" i "nad czym sie w laboratoriach pracuje".

Sony pokazalo to w dobrym stylu.

Moim osobistym zdaniem technologia z polarized passive glasses nadal ma w obrazie niedoskonalosci, znieksztalcenia, widoczne zwlaszcza przy ogladaniu pod pewnym katem.

Active shutter glasses technology pokazane przez Sony prezentowalo wyraznie lepsza jakosc i swiadomie uzylem tu okreslenia "Efect 3D byl perfekcyjny".

Naprawde nie mialem do czego sie przyczepic, a jestem wyjatkowo "zepsuty" przez moje zawodowe obcowanie z najwyzszej jakosci technologiami HD (duze shows z broadcast level kamerami, duzymi systemami switching'owymi i cinema projectorami z prezentacja na wielokrotnych duzych ekranach, coraz czesciej rowniez 3D).

PS. Duze dzieki dla Ghrom i Gmeru za rady dotyczace umieszczenia zdjec na tym forum.

Robert Millord

www.Robert-Millord-Music.com

Las Vegas, USA

Edytowane przez Robert Millord
  • Lubię 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...